BlogSağlık

Zeytinyağı Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken 5 Neden

Zeytinyağı Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken 5 Neden


Zeytinyağı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Zeytinyağı Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken 5 Neden?

Bir çoğumuz zeytinyağı satın almadan önce markalardan firmalara kadar ön gelen araştırmalar yapıyoruz. Bununla birlikte kalmayıp kullanıcı yorumlarını yani geri bildirimleri baz alıyoruz. Tabi bu noktada es geçilmemesi gerekilen bir detay var o da kullanıcı deneyimidir. Yani oluşan farklılıklar ürünün kalitesi kadar kullanıcıların deneyimlemesi ve buna bağlı olarak tüketicilerin damak tadı da önemlidir. Bu iki noktada görüşlerin alışa gelinmiş farklıları var. Yani kısaca şunu demek mümkün. Kimine iyi, kimilerine göre iyi değil? Buradaki görüş ayrılıkların temelinde damak tadı olabiliyor. Tabi bu bir seçenektir. Kaliteli ürün her zaman kalitelidir. Buradan çıkarmak istenilen özet şu olmalı. Yani kullanıcı deneyimleri de damak tadı konusunda kendi içlerinde ayrılır. Bir zeytinyağı ürünü istediği kadar kaliteli olsun. Bu kaliteyi ayrıştıranlar sebepler arasında damak tadı vardır. Bu durumu uzunca anlatmamım sebebi yorumları değerlendirirken bunu da göz önünde bulundurun.

Peki Zeytinyağının Kalitesini Belirleyen Faktörler Neler?

Kaliteli Zeytintağı Nasıl Anlaşılır

Çok uzatmadan ve çok fazla dikkat dağıtmadan yukarıda zeytinyağının kalitesi ile ilgili kullanıcı deneyimini damak tadından bahsettik. Bu başlık altında şunu (kalite bazında) öncelik olarak söylemeliyim ki; Zeytinyağını kaliteli yapan önemli faktörler arasındaki 5 Nedenden biri; Zeytin yağının içinde bulunan polifenol maddesidir. Polifenol, fenol grubunun bulunduğu bileşikler arasında yer alır. Kısacası Bir zeytinyağının Polifenol seviyesi ne kadar yüksek ise o kadar kaliteli olduğu söylenebilir. Öyleyse diğer sıralamaya kısa ve öz hemen başlayalım.

Zeytinyağı Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken 5 Neden

1-Polifenol

2-Asidite

3-Erken Hasat Olması

4-Filtreli ve filtresiz olması (Filtresiz bekletilmemeli tüketimi diğerine göre önceliklidir.)

5-Soğuk Sıkım ve Soğuk Sıkım Derecesi.


Yukarıda saymış olduğumuz özellikler arasında, Zeytinyağın kaliteli olmasını belirleyen bir diğer faktör ise zeytinyağının 2. sırada bulunan asidite oranı. Yani ürünü satın almadan önce mutlaka satan kişiye şu iki şeyi sorun;

1- Zeytinyağının Polifenol seviyesi nedir?

2-Zeytinyağının Asidite oranı kaçtır?

Bu iki soru; satıcıya soracağınız sorunun içinde bilinçli tüketici olduğunuzu gösteren detaylar arasında yer alır. Diğer soracağınız sorularda (3,4,5) maddelerde işi daha ileri noktaya götürür. Tüm bunlardan sonra ilk sırada söylemiş olduğumuz gibi damak tadı ve ne amaçlı kullanacağını bağlı durumlar oluşur.

Ayrıca Polifenol nedir? Hangi zeytinyağların polifenol seviyeleri yüksek? Zeytinyağı alırken nelere dikkat etmeli gibi merak ettikleriniz var ise diğer blog yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Bizi instagram hesabı üzerinden takip etmeyi unutmayın.

5 3 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Polifenol ve Zeytinyağı | Zeytinyağı ve Polifenol Hakkında Bilgi Verdik
Ekim 29, 2022 10:00 am

[…] Ayrıca; Zeytinyağı satın almadan önce dikkat etmeniz gereken 5 neden […]

trackback
Kalp Sağlığını Korumanın En Önemli Yolları - Solargezi Forum
Ocak 11, 2023 10:15 am

[…] Ekstra zengin yüksek polifenollü zeytinyağı – bir omega-9 yağ asidi olan oleik asit açısından yüksek. Sadece düşük ve orta sıcaklıklarda zeytinyağı ile pişirin. […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala