AraştırmaBlog

Zeki insanların ortak özellikleri

Zeki insanların Ortak Özellikleri

Yazan: Gürkan Duman

 

Birimizi diğerimizden ayıran özelliklerin başında zeka geliyor. Peki zekamızla kendimize ne kadar hükmedebiliyoruz. Zeki olmamızı neye bağlıyız?  Diğer insanlardan bizi farklı kılan şey nedir?

Aslında tüm bu soruların cevabını aklımızla, düşüncelerimizle, duygularımızla verebiliriz.  Fakat zeki insanların verdiği verdiği cevaplar içinde bulundukları ortamın çok daha ilerisinde…

Öncelikle zeki insanların farklılık seviyeleri çok yüksektedir. İnceler, detaylandırır, yorumlar, kıyaslar. Bakış açısı ve kadranı oldukça geniştir. Tüm bunları yaparken, duygusal yönlerini ekler. Aslında işin daha da farklı boyutu tüm bunları birbirine karıştırıp, ayıklamakla uğraşır.

Zeki insanların ortak özellikleri hakkında bilmeniz gerekenler

Birinci Sırada Farkındalık ve Dikkat

Zeki insanların farklılık seviyeleri diğer insanlara göre çok daha üst seviyedir. Örneğin;  Yolda gördüğü herhangi bir aracın lastik ebatlarının diğer lastiklerden farklı olduğunu anlayabilir. Havasının inik olduğunu gözlemleyebilir veya yanlış takıldığına dikkat edebilir. Bu yazımızda farkındalıkla ilgili çok güzel noktalara değindik.

Normal bir insanın farklılık  seviyesini ele aldığımız da; örneğin: Gece farı bozuk bir aracın bir lambası bozuksa, araç içindeki sürücü yola bakarak tek farının yanmadığını anlayabilir.

Zeki insanların ortak özellikleri nedir

Zeki İnsanların Ortak Özellikleri

Zeki insanlar gözlemler…

Zeki insanlar bir çok nesneyi gözlemleyerek onu yorumlar. Geçmişle bağdaştırabilir. gelecekte kendisi için ne işe yarar ve kendisine ne kazandırır gibi düşüncelere sahip olup, bu ikisi arasında köprü kurar. Sadece işe yararlılık açısından ele almaz kendisiyle bağdaşık bir duygu ilişkisi kurar.

Tüm gözlemlediklerini kaydeder. Bütünsel değil. Nokta olarak yani minimal düzeyde. Yukarıda verdiğimiz lastik örneğinde olduğu gibi karşısına çıkan herhangi olumsuz bir şey de yorumlama yetisini ortaya koyarak yanlışlığın olduğunu fark eder ve dikkatini ona yoğunlaştırır.

Bilgi biriktirir. Biriktirdiği bilgiyi karşısına çıkan nesnel varlıklarla sürdürebilirliği aşılar. Sürekli etkileşim içerisindedir. Örneğin; Sokak lambalarının her sabah yanıp her sabah söndüğünü hemen hemen herkes bilir. Zeki insanlar ise hangi saatte yanıp hangi zaman diliminde söndüğüne dikkat eder.

Devrik Cümleler Kurarlar

Zeki insanlar devrik cümleler kurarlar - Zeki insanların ortak özellikleri

Devrik Cümleler Kurmak…

Arama motorlarında en çok sorgu aldığımız konulardan biri de zeki insanların devrik cümleler kurması ile ilgili. Burada ben bireysel olarak şunu belirtmek isterim ki; Evet zeki insanların ortak özelliklerinden biri devrik cümleler kurmak olabilir. Fakat bunu tek başına değerlendirmek yeterli olmaz. Bu konu aslında iyi bir gözlem ve beceri ve aynı zamanda farkındalık gerektirir. Eğer ki bunu anlamak istiyorsanız devrik cümleler kuran biriyle, onun etrafına karşı bakış açısını, farkındalık seviyesini ve sosyal yaşantısını da ele alın. Bunu zeki olmanın kuralları nedir? blog yazısında farkındalık açısından ele aldık aslında.

Örnek Verelim:
Ama burada örnek vermek gerekirse diyelim ki devrik cümle kurma alışkanlığı olan birinin zeka ile olan bağlantısını köprü açısından değerlendirelim. Bu kişi yolda geçerken nelere dikkat ediyor? Sadece bir lambanın sokakta yanıp yanmadığını değil de onu diğerlerinden farklı kılan ve bunu üst noktalara taşıyan nitelikler arasında o lambanın özelliklerini, hangi lümen değerlerinde yandığı, lambanın hangi saatte yanıp hangi saatte söndüğünü ve bunu fark etmek için defalarca aynı yolu kullandığını. Lamba direğinin boyunu ve bunu sağlamak için ortamlarda konuyu açması ve kişilerin görüşlerini alması kendisinden emin olma adına, karşı tarafın bunu anlamasıyla ilgili bir ip ucu olabilir. Yani bu kişi aynı anda devrik cümleler kurup, aynı zamanda detaylara dikkat eden farkındalık seviyesi yüksek biriyse, evet bu bir zeka göstergesi olabilir. Zeki insanların ortak özellikleri arasında yer alan devrik cümle kurma olayını farkındalık ile bağdaştırdık. Bir diğer mesele ise devrik cümleler kuran bir insan hızlı, atik ve pratik davranmak, içinde bulunduğu durumdan kolayca çıkmak ve sıyrılmak isteyebilir. Yani onlar için gereksiz ve değersiz olan bir şeyin önemi yoktur. Zaman, süreç ve faktör onların işine geldiği gibi işler. Bu sebeple bazı durumlarda çoğu zaman suçları üstüne de alabilirler. Kendini ifade etme konusunda yeterlilik eksiklikleri vardır. Ama bu tamamlanamayacak şeyler değil. Ben bunu duygusal iletişimle bağdaştırıyorum. Zeki bir insan hem devrik cümleler kurabilir, hem duygusal olabilir. Bu şu sonucun ortaya çıkmasını sağlar. Kimseyi kırmak istemedikleri için kendi üstüne alırlar. Bu aslında genelde içine atan insanların yalnızlık seviyelerinde dibe vuran bir durum. Her ifade edemeyiş kendi içinde saklanış demektir. Bunu en iyi gözlemleyebilmek için doktor kontrolüne gerek vardır. 

Zeki insanların ortak özellikleri

Fark edilmezler

Herkes gibi fark edilmezler, görülmezler, çok ön planda değillerdir. Bunu tamamen duygusal algılamak gerekirse geri planda kalmaya önem gösterirler. Bu durumda topluma karşı her zaman mütevazi görünmeye çalışırlar.

Zeki insanların ortak özellikleri

Zeki İnsanların Ortak Özellikleri

Başarı da kadını ararlar

Her başarılı iş adamın arkasında kadın vardır sözü bu durumda devreye giriyor. Zeki insanlar duygusal yönlerini herkese açmak yerine tek bir kişiye açarak duygularını paylaşmak ister. Bunun için karşı cinse ihtiyaç duymaktadır. Herkesi sevmeyebilirler fakat tek bir kişide bulduğunu herkes de aramazlar. Bu sebeple sevmeye ihtiyaç duyduğu bir kadını arkasına alarak mükemmel işler ortaya koyabilir.

Bir çok iş adamının arkasından görünmeyen kısmı, eşinin onlara verdiği değerlerle ölçülür.

Zeki adamlar eşlerine sahip çıkarlar ve onların güzel görünümlü olmasına ruhundan daha fazla değer vermezler. Bir çok kişinin güzel görünümlü insanlara (kadınlara) değer vermesinin aksine bilakis karşında bulunan kadının geleceğine ve ruhuna değer verirler.

Eskidikçe değeri artan güzellikler gibi…

 Zeki insanların ortak özellikleri

Zeki İnsanların Ortak Zzellikleri

Cisimlere Anılarını Yüklerler ve Cisimlere Anlam Yüklerler

Örneğin; Herhangi bir anın güzelliğini yaşıyor ve bu güzelliği daha sonra hatırlamak adına güzel bir şey yapmak istiyorsa, çevresinde fark ettiği güzellikleri ileteceği / aktaracağı bir cisim arar. Örneğin o saatte hoşlandığı bir şeyi unutmamak adına gözleriyle herhangi bir cismi odaklayabilir. Ve seneler sonra bir daha o noktaya geldiğinde o cisim orada olmasını ister. Bu yüzden ziyaret ettiği yerlerde eşyaların, cisimlerin yerinin değişmemesini ister. Buna göre en değişmeyecek veya değişmesi zor olan ihtimalleri değerlendirin. Örneğin; Sokak tabelasına odaklandığında oranın pek değişmeyeceğini bildiği için, anılarını ortaya yüklemek ister. Böylelikle cisimlere anlam ve anı yüklemiş olur.

Zeki insanların ortak özellikleri nelerdir

Zeki İnsanların Ortak Özellikleri

Ses Hassasiyetine Karşı Duyarlıdırlar

Zeki insanların ortak özellikleri: Sevmediği bir ses onları aşırı derecede rahatsız edebilir. Örneğin bir köpek havlamasının kulaklarına batıcı bir ses olarak gelmesi gibi… Sessizliğe aşinadır. Çünkü her şeyi yavaşlıkla halledebildikleri gibi sessizlik içerisinde çözmeye önem gösterirler.

Her zaman alıştığı seslerin dışında bir ses duyarlarsa onu garipserler, o sesi tanımlamaya çalışırlar, fakat o sese asla alışamazlar. Bir sesin frekanslarına sonradan alışmak, onlar için en zor tercih olsa gerek. Bu yüzden Ses hassasiyetine karşı duyarlı olurlar. Daha açık olmak gerekirse zeki insanlar genellikle sessizliği ve sakinliği seven insanlardır. Ama bu içindeki çocukluğun yaramaz olduğunu ve gürültülü olduğunu değiştirmez.

 Zeki insanların ortak özellikleri

Zeki İnsanların Ortak Özellikleri

 Sessizliği Severler

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi zeki insanların ortak özelliklerinden biri: Sadece doğanın onlara sunduğu sesi severler. Örneğin; bir bülbül sesi, bir kuşun kanat sesleri, yaprak sesleri, yağmur sesleri gibi. Bunların dışında gerçekleşen ses ortamlarına rahatsız olmamaları adına alışmaya çalışırlar fakat bir çoğu alışamayıp o sesten ayrılmak / taşınmak zorunda kalırlar.

Doğa ve Çevre Konusunda Hassastırlar

Çoğu zeki insanın en çok sevdiği renk mavi ve yeşildir. Mavi; gökyüzünü yeşil, doğayı anımsatır. Doğada bulunan her şey, insanın yapı maddesine göre tasarlanmıştır. Hatta insanlar bile topraktan yaratılmıştır.

Bu sebeple zeki insanların doğaya ve çevreye verdiği önem ve farkındalık, diğer insanların kat kat üstündedir. Sürdürebilirlik zeki insanların en değer verdiği temel duygular arasında yer alır. Tek bir damla suyun boşa akması, onlarda korku etkisi oluşturur. Yani zarardır. Zeki insanların bilhassa dikkat ettiği en önemli şeylerden beri doğanın var olması ve var olduğu süre boyunca onların doğaya karşı olan aidiyet duygusudur. Bu duygu onlara yaşam sevincini aşılar. Oksijen gibi ihtiyaç duyduğu doğa, onlar için oksijenin ta kendisidir. Bu noktada o zaman zeki insanların en sevdiği renkler arasında mavi ve yeşil var diyebilir miyiz?

Zeki insanların ortak özellikleri

Zeki İnsanların Ortak Özellikleri

Ekosistem Onlar İçin Önemlidir.

Eko sistem zeki insanlar için çok önemlidir. doğada gerçekleşen her türlü olayın birer halka (yapı taşı olduğuna inanırlar) Bu şu demek oluyor. Doğa için denge onlar için büyük bir önem söz konusu.

Bunu biraz açacak olursak;  Bir sineğin oluşu, bir örümceğin yemi gibidir. Bir farenin oluşu bir kedinin dengesi demektir. Doğada yaşam sürdüren her canlı bir ekosistemin, dengenin bir parçasıdır.

Böylelikle bir sineğin dahi ölmesini bile istemezler. Toprakla uğraşmayı severler. Herkesin hayali değil mi tası tarağı toplayıp köye yerleşmek? Aslında bu insanın özüne duygusu ve dürtüsü ile ortak yandır. Zeki insanlar çok para kazanmak için değil, çok hırslı olduğu için parayı başarı görür. Ama nihayetinde temel başarı aslında para değil, ekosistemdir. Sürdürebilirlik, yaşam ve canlılara olan saygıdır. Günümüz şartlarında bu durum ekosistemin dışına çıkarak evrilmeye başlamıştır fakat özünü bilen insan doğaya yönelir.

ekosistem ve zeki insanlar

Zeki İnsanların Ortak Özellikleri

Hayvanlara Karşı Duyarlıdırlar

Hayvanları beslemek, onlara ilgi göstermek, onlara değer vermek günlük hayatlarındaki görevlerinden biridir. Hatta bir çoğu sosyal yaşantısını bu dengeleri birleştirerek hayatlarına devam eder. Kimisi sevgi ihtiyacını hayvanlardan karşılar.

Hayvanların varlığı, onların hassas noktalarından birisidir. Onlara bakabilmek sosyal projeleri arasında yer alır. Biliyorum sıklıkla hayvanlarla ilgili olan bağlantıyı farklı açılardan vurguluyorum fakat bu canlılar insan yaşamının her yerindeler ve bir denge bütünü sağlarlar. Yukarıda belirtmiş olduğumuz ekosistem örneği gibi etrafımızdaki canlılara önem vermezsek, ekosisteme zarar vermiş oluruz. Zarar vermek zeki insanların kendi vicdanlarına karşı hesap veremediği ağır yükler arasında yer alır.

Sosyal Çevresi ve Arkadaş Ortamı Çoğunlukla Yoktur

Zeki insanların ortak özellikleri: İnsan içine karışıp kalabalığı sevmezler. İki kişi muhabbetlerin de araya girip birinci kişi olma durumuna düşmezler. İki kişinin yolda karşılaşıp bir araya gelmesinde, hep geri planda duran kişi olmaya tercih eder.
Çok fazla muhabbeti sevmez. Kendisi edilen sohbetlerden küçük yaşta olsa bile, geçilen konulardan iğneyle çekebileceği şeyleri kendine not alır.

Çoğu kişilerin bir araya geldiğinde bir çok konuyu abarttığını kendisini övdüğünü, üstün gördüğünü, kibirli ve egolu olduğunu biliyoruz. Bu kişiler bir ortama girdiği zaman ne kadar salladıklarını bilmezler.

Zeki insan türleri bu tür ortamlarda üçüncü kişi olduğu için edilen sohbetlerin ne denli saçma olduğunu bilir ve anlar. Bu şu sorunun cevabını ortaya çıkarabilir mi? Zeki insanlar kaliteli yalnız insanlardır. Yani seçici davranmak, işlerine nelerin gelip gelmeyeceğini bilmek çıtanın bir üst noktasıdır. İşe yaramayan bilgi onlara ne kazandırır ki? Zaman kaybetmekten başka. Zeki insanlar zaman yönetimi ve sürece çok önem verirler. Gereksizlik onlar için bir filtredir. İlizyon durumuna düşmezler ise farkındalık seviyesinin devreye girmesi sayesinde geri planda kalırlar. Saygı çerçevesini bozmazlar ama sessizce ayrılırlar. Bu sebeple sosyal çevre statüsü onlar için aslında soru sormak ve doğru cevap almak arasında kalmış bir denklem. Hangi sorunun cevabı işe yararsa o ortamda bulunmak isterler. Bu ortam sayısı az ise orada olmak istemezler. Sıkılarlar ve geri planda kalırlar. Sosyal çevresi genelde bu yüzden daralmaktadır.

sosyal çevre

Zeki İnsanlar Alttan Alır

Hatası olmasa bile bir şeyde karşı tarafın daha fazla üstüne gelmemesi için hatasını kabullenir. Fakat hatanın kendisinde olmadığını bilmesiyle birlikte kendisini her zaman durumun ve sorumluluğunun içerisine sokmaz.
Bu tür durumlar da haklı olması konusunda, kendisini rahatlıkla ödüllendirebilir. Herhangi bir konuda haklı olduğunu düşünüyorsa, karşı tarafın söylediklerini, kızdıklarını, alttan alır. Bu sonuç şu cevabı verir mi? Zeki insanlar sakin yapıda olan insanlardır…

zeki insanlar

Yalan Söylemezler

Yalan söylemek zeki insanlar için korkunç bir şeydir. Zeki insanlar; her şeyi plan ve düşünce dahilinde yaptıkları için yalanları yaşadığı zamanın arasına sokmak istemezler. Çünkü yalan; onlar için er ya da gerçek ortaya çıkan acı bir gerçektir.

Bu sebeple karşısındaki insanları kırmak istemedikleri gibi yalan söylemek de istemezler. Zeki bir insana ancak haksız olduğunu düşündürdüğü refleksleri yalan söyletebilir. Oda bu tür durumlarda kendisine savunma ihtiyacı duyduğu için ve anlık olarak düşünmeden cevap verdiği için bu duruma dahi olabilir.

Yalan söylemek onlar için büyük bir korku ve en büyük yüzleşmedir. 

zeki insanlar

Kıyas Yapıp Analiz Ederler

Zeki insanların ortak özellikleri: İyi ve kötünün arasına bir terazi koyarlar. Sürekli hareketlerini negatifin yanında olarak değerlendirirler. Yani her zaman kötüyü düşünmekten yola çıkarlar. Her şeyin en kötüsünü düşünürler.

Herhangi bir olayda iyi bir haberi vermek yerine önce kötü haberi verip, önce tepkilerin ağırlığını, yükünü çekmek isterler ki, bu onlar için büyük bir sorun olduğu için bir an önce kurtulmak isterler.

Örneğin; herhangi kötü bir olayı müdürlerine anlatma gereksinimi duyduklarında, o an da müdürlerinin içinde bulunduğu ortamın kızgınlık seviyesine bakmadan kolaylıkla anlatabilirler. ”Benden çıksın tepkisi ne olursa olsun” ilkesini uygulayabilirler. İçinde bulunduğu durumda kendisini ifade edemiyorsa ve ortada klasik suç var ise suçu üstüne alır. Çünkü o bir an önce o ortamdan çıkmak ister. Ve çıkmak istemekle kalmayıp bunun hemen sonuçlanmasını ister. Çünkü acelecilik onlar içinde bir statü kavramdır.

Tabi bu tür durumlar, zeki insanların çıraklık dönemindeki anlarıdır.

Zeki insanların ortak özellikleri

Geçmişe özlem duyarlar

Zeki insanlar her ne kadar yeniliklere açık, değişim ve vizyon sahibi insanlar olarak görünmüş olsa da, her zaman atacağı adımları geçmişe özlemle atarlar. Güzel anıları hep geçmişte biriktiren zeki insanlar, düşüncelerini sadece gelecek ile ilgili yeniliklerinde kullanırlar.

Oysa onlar için geçmiş, gelecek kaygısı olmayan yıllara özel anılardır. Yani herhangi bir çıkarı olmadığı halde gördüğü, gözlemlediği, fark edip hoşlandığı şeyleri, bir anı kalıbına sokup o günleri yaad ederler.

Eski yerlerin oluşumunu hatırlamak gibi

Eski resimlere bakmak gibi.

Zeki insanlar anılarını ve anlamlarını yüklediği bir yerin değişmesini istemezler. Onlar değişirse kendisinin de değiştiğinden korkar. Bu sebeple hiç değişmeyen veya değişmeyecek olan yerlerde olmak isterler. Bu yüzden tarih bilinci onlarda bir üst noktada önem taşır.

Gelecekle kıyas yaptığı bir çok şeyi yeniliklerde bulamadığı için eski anılara sarılması gibi örnekler çıkartabilir. Çünkü insan geçmiş ve gelecek arasında kalmış bir denge terazisidir. Gelecek onlar için zorunlu yaşam olsa da, geçmiş onlar için geçen fakat bitmeyen güzel anılara sahip kolajdır.

devrik cümleler kurarlar

Takıntı

Herkes de olduğu gibi zeki insanlarda da tuhaf takıntılar olabiliyor. Bir çoğu belli etmez fakat kimileri de bunu sakinliği ile kapatır. Fakat kafasına taktığı herhangi bir şeyi noktalayana kadar tüm gün onunla uğraşır, didikler. Bunu aslında şu şekilde açıklayabilirim. Çalar saatin bozulduğunu ve zeki bir insanın onun içini açtığını düşünelim. Onu yapmadan veya bozmadan peşini bırakmaz ve tek celsede halletmek ister. Yani bu aslında onların atik, pratik sonuç odaklı çalışan biri olmanın özelliğini taşıyor. Ama sonuçta ürün genellikle bozulur ya da tam tamir olur.

Diğer işlerin hiç bir önemi yok. Önce kafasına taktığı şeyi noktalamak ister. Çünkü diğerine başlamak için bunu sonlandırmaya ihtiyaç duyar.

Yukarıda örneklendirdiğimiz ses olayı gibi.

Herhangi Bir Sorunu Şikayet Sistemi İle Çözmeye Çalışırlar

Diyelim herhangi bir problem var. Bu problemin aslını astarını araştırır. Bulduğunda ise kendisinin çözümlemesi yerine çözümlemesi gereken mercilere başvuru yapar. Bu tür sorumluluklar da kendileri insiyatif  almak istemezler. Onları yük olarak görür, çekimserlik kategorisine sokarlar. Bu sebeple bu tür işlerin şikayet edebileceği mercilerin incelenmesini ister. Bu süre zarfında gelişen her şeyi adım adım takip ederler. Zeki insanlar şikayetçi olurlar mı? Genelde evet.

Şikayet

Daha Çok Kapalı Havaları Severler

Kapalı havaları sevmek, bir zeka göstergesi olabilir. Zeki insanlar en çok yalnız kaldığı alanlarda kendini geliştirebilirler. Bu şu durumu ortaya çıkabiliyor. Dikkat, pür dikkat ve odak. Kapalı hava ile bağlantısı aslında evcil olmalarının da önünü açıyor.

Kapalı hava

Kırılgandırlar

Zeki insanların ortak özellikleri: Onlara en çok sevdiği insanların zarar vermesi yıpratıcı olurlar. Bu durumda kırılgan yapılı insanlardır. Kırıldıklarını süpürmek yerine içine atarlar. Bağırmak yerine, sessizleşir. Fakat bir o kadar söylenirler.
Elinden bir şey gelmediği gibi içinde biriktirdiği şeylere dışa vurmak isteyebilir. Bu sebeple ikinci veya üçüncü kişilerle haklılığını paylaşma gereksinimi kurmak isterler. Kırılgan olabilirler evet.

Çoğu iyi bir dinleyici değil, kendi bildiklerini tasdik ettirmeye çalışırlar

Çoğu zeki insan iyi bir dinleyici olmamakla beraber aksine çok iyi bir konuşmacıdır. Sürekli konuşma gereksinimi duyar. Kendisini ispatlamaya, doğru bir şeye inanıp doğru bir şey yaptığına dair karşındaki insanlardan onay düşüncesi almaya çalışırlar.

Bu aslında bir nevi övünç olma durumunu da ortaya koyabiliyor. Bazen kendi değerlerinin kendi içlerinde o kadar çok yükselip bir değere sahip olmadığında ihtiyaçları olan tek şeyin övünmek olduğunu kanıksıyorlar.

zeki insanlar

Her Şeyin En Kalitesini Kullanırlar Ama Nasıl?

Her şeyin en kalitelisini kullanırlar fakat en markalısını değil. Marka değerleri onlar için israftır. Sadeliği severler. Beyaz bir tişörtü markası olduğu için kaliteli olduğu için tercih ederler. Örneğin çok iyi bir gözlük markasının verdiği verimliliği, farklı bir reklam yapmayan gözlük markası veriyorsa, markalı gözlükten bir tane alacağına, kaliteli gözlükten 3 tane almayı tercih eder. Bir de şöyle bir şey var. Sade giyinmeyi severler. Yani tek marka üründen 3 tane beyaz tişört alabilirler. Genelde dışardan onlara karşı bakanların ön yargısı şu oluyor; ”Şuraya bak aynı tişörtü kaç gün giyiyor” Ama değil, aynı markalı renkli tişörtten kaç tane var? Yani deyim yerindeyse sade markalı giyinmeyi severler.

zeki insanların ortak özellikleri

Hesap Yapmayı Sever ve Parasını Planlı Harcar

Çevresindeki insanlara parasının olmadığını söyler. Bu tabi bir çeşit baskı sonuçlarının ortaya koyduğu detaylardan ötürü verilen cevaptır. Fakat zeki insanlar parasını savurmaz. Ve hareketlerini sürekli yarın kazancı olmayacakmış gibi yönünde kullanırlar ve kullandığı paraları araç dahilinde stok ürünü gibi görürler.

Yani bugün ben çalışıyorum ama yarın işsizim ve parasız kalmamam gerekiyor gibi… Onlar için güvence öncelikli planladır.

zeki insanların ortak özellikleri

Garanti altında olmayı severler

Muhtaç olmayı sevmedikleri gibi, birikim yapmayı ve garantili olmayı severler. Bu sebeple kendi kazançlarından elde ettiği geliri kimseye ihtiyaç duymadan harcarlar. Tutumları para isteme korkusunu yenemedikleri içindir.

zeki insanların ortak özellikleri

Sürekli öğrenmeye ve gelişime açıktırlar

Zeki insanlar beyinlerini süzgeç gibi kullanırlar. Gereksiz olan cümleleri geri dönüşüm kutusuna atarlar fakat oradan bile silmezler. Çünkü bilgi onlar için silinmemesi gereken bir gereklilik eylemdir. Bu sebeple de bir çoğunun eskileri atamadığı gibi onlarında beynindeki eşyalar bilgi kirliliği gibi bir şeydir.

O an herhangi bir konun içerisinde kendisini buluyor, dinliyor ise, sadece kendi ihtiyaçları ve tutarlı doğrultusunda hareket ediyor gibidir. O an dinlediği, gözlemlediği, fark ettiği her ne varsa ise beynini süzgeç olarak değerlendirebilir ve dinlediği, eyleme çevirdiği her şeyi gerekliliği kadarını kullanmak için adım atar.

zeki insanlar

Parayla çok işi olmaz lakin para için tutarsız kavramlara sahiptirler

Zeki insanların ortak özellikleri: Bu insanlar aslında paraya önem vermezler fakat tutarsızlıkları hep paraya önem verme ve sevme yönündedir. Bazı hayallerde hedef geçmiyor. Bin tane hayal kurarsın bir kere paran olur gider ene değersiz hayalini seçer, hiç olmadık yerde olabilirsin.

Zeki insanlar bu tür durumlar da geriye kalan 999 tane hayalini çöpe atmamak için parayı kazanmayı tercih ederler. Bu sebeple de tutarsızlıkları hayallerini gerçekleştirmeleri için parayı araç  ve harcırah olarak kullanırlar.

Otel hayatını severler

Zeki insanların ortak özellikleri: Bu insanlar otel hayatlarına önem verirler. Orada her şeyin sıradan ve geçici bir hayat olduğunu var sayarlar. Orada kalan diğer insanların hepsi bir amaç doğrultusunda hareket ettiklerin için onların etraflarında olmak hoşuna gider.

Otel hayatı aslında mistik bir ortamın varlığını gösterebilmesi açısında da varlığını sürdürebildiği önemli olan yerlerden biridir Orada her şey ayağına gelir, orada her şey düzenlidir. Orada her şeyi yapabilirsin.

Taşınabilir bir ev, tanışabilir bir renk yuvasıdır.

otel hayatını sever

Tembel ve düzensizdir 

Dağınık bir hayatı vardır. Düzenliliği gereksiz ve zaman kaybı olarak görürler. Bu sebeple etrafındaki her şey değişken ve dağınıktır. Onlar için yapılması gereken her zaman daha önemli şeyler vardır. Örneğin bir masayı taşımak yerine bir masanın tasarımını nasıl gerçekleştirip satılması gerekliliği onlar için üstün plandadır. Onlar herhangi bir şeyin ağırlığını kaldırmak ve yerini değiştirmek istemezler.

Bu sebeple her şeyi en kısa yoldan nasıl yapabilirim düşüncesine sahiptirler. Dağınıklığı sevmezler  fakat dağınık bulunduğu ortamları sınıflandırır ve o ortama bağışıklık kazanarak alışmaya çalışırlar.

tembel ve düzensiz

Risk almayı severler

Zeki insanlar her zaman risk alır. Fakat kardan risk almayı severler. Örneğin; ana parasına dokunmazlar fakat ana para kazancının esasını baz alarak riske atmaktan da çekinmezler. Kaybettiklerini ön görü kalıba sokup, belli bir düşünceye bağlı olurlar ve o kaybını o düşüncelere ne kadar çok bağlarlarsa, üzüntülerini o kadar kısıtlayabilirler.

tembel ve düzensiz

Arkadaş barındırmazlar

Fazla arkadaş çevresi yoktur. Daha önce resimler, sanatlar, hayvanlar, fark ettikleri ve fark edecekleri gibi güzel şeyleri kendisine yakın görüp onlarla arkadaşlık kurabilirler. Arkadaşlıklara canlı gözüyle değil hatıra  ve geçmişe gözlem gözüyle de bakabilirler

arkadaş barındırmazlar

Sanata önem verirler

Sanat deyince aklımıza bir çok şey geliyor fakat her zeki insanın kendi değerleri içerisinde oluşturduğu bir parametre vardır. Herkesin sanata bakış açısı farklıdır. Fakat zeki insanı diğer insanlardan farklı kılan şeylerin sanatsal değerleri olduğunu da unutmamak gerekir.

Sanat

Zeki insanlar öz güvenli değildirler

Zeki insanların ortak özellikleri: Parayı ön planda tutmadıkları için parayı öz güven aracı kullanmak istemezler. Yüzleşmeyi severler fakat yüz yüze gelerek değil. Mesela görecelik kavramı onlar için çok farklı boyuttadır. Onlar kendilerini beğenmezlerse hiç bir ayna ve hiç bir insan onlara karşı samimi değildir.

Bu düşünce yapısı bir insanın dişçiye gitmeyip kendi dişini tamir edebilme gücüne inanması gibidir.

zeki insanlar

Hastaneye gitmeyi sevmezler

Zeki insanların ortak özellikleri: Ölüm korkusu onlar için kaçınılmazdır. Hastane onlar için kötü bir anı, kötü bir korku, kötü bir bakış açısı gibidir. Bu sebeple hastaneye gitmeyi mecbur kalmadıkça tercih etmezler. Doğal yöntemlere başvuru yapmayı hastaneye gitmekten daha fazla severler.

hastane

Eski telefonları severler

Zeki insanların ortak özellikleri: Herkesin elinde en yüksek model telefon varken, onlar da ilk çıkmış telefonları yanların da tutmak onlar için bağımsız bir bağlılık tercihidir. Bu onların kendileri açısında farklılık göstermek adına yapmış olduğu bir eylem olmamakla birlikte, sadeliği ve özgünlüğü sevdiğinin habercisidir.

eski telefon

Teknolojiyi çok iyi kullanırlar

Çünkü aramak onların işidir. Doğru bilgi onlar için en iyi merak duygusudur. İplik söküğü gibidir ve gözlerine uyku girmez. Bu sebeple bilgiye her zaman aç olan insanlardır.

teknoloji

Kağıt ve kalem onlar için en iyi klavyedir.

Zeki insanların ortak özellikleri: Bir kaleme dokunma hissi, bir klavye hissinden çok daha fazladır. Bu sebeple klavyeye değil kaleme ihtiyaç duyarlar. Kağıda yazı yazmayı çok severler.  Defter ve kalem onların ilkleridir.

Zeki insanların ortak özellikleri

Tarihi ve tarihte yaşananların bir parçası olmak isterler

Bu sebeple her zaman antikaya ve tarihi eserlere olan ilgileri oldukça fazladır. Özellikle paranın satın alacağı şeyler onlar için parayla satın alınan şeyler olması yerine, o şeylere istek ve arzu ile sahip olmanın değeri biçilmez bir paradır.

O yüzden bizlere uçuk gelen o fiyatlar onlar için kağıt parçasından öte bir şey değildir.

Zeki insanların ortak özellikleri ve tarih

Son olarak;

Zeki insanların ortak özellikleri: Bui insanların diğer insanlardan farklı kalan; Algılama, farkındalık, gözlemleme, analitik düşünme, çözümleme, olaylara bakış açısı ve yaklaşımı, matematik gibi özelliklerinin çok daha fazla gelişmiş olması. Tüm bunların yukarıda anlatmış olduğumuz özelliklerle ilgisi vardır. Bir çoğu duyusal, bir çoğu yaşamsal, bir çoğu genetik özellikler ile ilgilidir. Fakat yukarıda anlattığımız bir çok konunun başlığı ve özeti bu değerlerle eşleşmekte.

Zeki insanların her zaman farkındalık ve yorumlama seviyeleri yüksektir. Sizin anlayış bakışınız onlar için sadece bir detaylandırma açısıdır.

Buradaki okuduğunuz tüm metinler kişisel görüşümdür. Tespit edilmede kullanılmaz. 

İlgili Konu Başlığı: En yeni yazı: Zeki olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Daha fazla yazılarımız için blog yazılarımızı takip etmeyi unutmayın

4.6 8 votes
Article Rating

Gürkan Duman

Gürkan Duman 1989 istanbul şişli doğumluyum. Araştırmayı ve blog yazmayı seviyorum. Yeniliklere açık birisiyim ve hayatın yaşanmaya değer olduğunu düşünüyorum.

Subscribe
Bildir
guest
8 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
xxx
xxx
Ağustos 17, 2020 8:37 am

zeki insanı sadece erkek olarak algılamışsınız. cinsiyetçi bir makale görüyorum.

asas
asas
Ağustos 10, 2021 7:48 pm
Reply to  xxx

bunlara takılma, büyük resmi gör

Leyla
Leyla
Ocak 20, 2022 5:52 am

“Başarılı insanların arkasında kadın var” kısmı aşırı cinsiyetçi olmuş. Bu kısmın savunulacak bir yanı yok.

Last edited 1 yıl önce by Leyla
ilker ş.
ilker ş.
Nisan 14, 2019 11:20 pm

çok başarılı bir paylaşım olmuş.

SolarGezi
Yönetici
SolarGezi
Nisan 18, 2019 8:54 pm
Reply to  ilker ş.

Çok teşekkür ederiz. 🙂

halil
halil
Temmuz 10, 2020 8:46 pm

Kesinlikle zeki bir insanım ama hala bu dünyaya bir şey bırakamadım

trackback
Zeki insanların saçları - Zeki İnsanların Saçları Enteresan Bilgiler
Haziran 30, 2021 1:00 am

[…] Zeki insanların ortak özellikleri Zeki insanlar … […]

trackback
Zeki olmanın kuralları | Zeki olduğunuzu nasıl anlarsınız |
Kasım 19, 2022 11:07 am

[…] İlgili Konu: Zeki İnsanların Ortak Özellikleri […]

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala