Blog

WordPress 5.0 sürümü yayınlandı

WordPress 5.0 sürümü yayınlandı


WordPress 5.0 ile yeni düzenleme seçeneklerine merhaba deyin.

WordPress 5.0 sürümü yayınlandı

 Metin düzenleyicide bazı büyük değişiklikler yaptık. Yeni blok tabanlı düzenleyicimiz, sitenizdeki akıcı düzenleme deneyimiyle heyecan verici yeni bir geleceğe giden ilk adımdır. İster ilk sitenizi oluşturuyor olun, ister blogunuzu yenileyin, ister yaşamak için kod yazın, içeriğin nasıl görüntülendiği konusunda daha fazla esnekliğe sahip olacaksınız.

WordPress 5.0 sürümü yenilikler

WordPress 5.0 sürümü yayınlandı
Daha az eklentiyle daha fazlasını yapın.
Modern, multimedya ağırlıklı düzenler oluşturun.
WordPress 5.0 sürümü yayınlandı
Tüm ekran boyutlarında ve cihazlarda çalışın.
Düzenleyicinin web sitenize benzerliğine güvenin.

WordPress 5.0 sürümü yayınlandı

Bloklarla İnşa Etme

Yeni blok tabanlı düzenleyici, içeriğinizin hiçbirinin ziyaretçilerinize görünme şeklini değiştirmez. Yapacağı şey, herhangi bir multimedya türünü bir araya getirmenize ve kalbinizdeki içeriği yeniden düzenlemenize izin vermesidir. Her içerik parçası kendi bloğunda olacak; kolay manevra için ayrı bir kapsayıcı. Daha fazla HTML ve CSS tipinde biriyseniz, bloklar yolunuza çıkmayacak. WordPress, süreci basitleştirmek değil, süreci kolaylaştırmak için burada.

WordPress 5.0 sürümü yayınlandı

Varsayılan olarak tonlarca blok mevcut ve her gün topluluk tarafından daha fazla ekleniyor. Başlamanıza yardımcı olacak bloklardan birkaçı:

WordPress 5.0 yeniliklerin bazıları

WordPress 5.0 sürümü yayınlandı

Paragraf

Başlık

Önceden biçimli

Alıntıla

Resim

Galeri

Kakaj

Video

Ses dosyası

Sütunlar

Dosya

Kod

Liste

Düğme

Gömülüler

WordPress 5.0 sürümü yayınlandı

İnşa Özgürlüğü, Yazma Özgürlüğü

Bu yeni düzenleme deneyimi, tasarımın yanı sıra içeriğin daha tutarlı bir şekilde ele alınmasını sağlar. Müşterileriniz için siteler oluşturuyorsanız yeniden kullanılabilir bloklar oluşturabilirsiniz. Bu, müşterilerinizin sürekli yeni bir içerik eklerken sürekli bir görünüm ve izlenim sağlamasına olanak tanır.

İlk yazınızı oluşturun

WordPress 5.0

Çarpıcı Yeni Varsayılan Tema

WordPress 5.0 sürümü yayınlandı
Yirmi Ondokuz’un ön yüz görüntüsü solda ve düzenleyicide nasıl göründüğü sağda.

Yeni düzenleyicinin gücünü gösteren yeni bir varsayılan tema olan Yirmi Ondokuz ile tanışın.

WordPress 5.0 sürümü yayınlandı

Blok düzenleyici için tasarlandı

Yirmi Ondokuz, varsayılan olarak 5.0’da bulunan bloklar için özel stiller içerir. Bu, tema boyunca düzenleyici stillerini kapsamlı bir şekilde kullanılmasını sağlar. Bu şekilde içerik düzenleyicinizde yarattığınız şey, sitenizin ön yüzünde gördüğünüz şeydir.

Basit, tip odaklı düzen

WordPress 5.0 ile klasik serif gövde metniyle eşleştirilen geniş bir alan ve modern sans-serif başlıklarına sahip Twenty Nineteen, hareket halindeyken güzel olacak şekilde tasarlanmıştır. Yükleme hızını artırmak için sistem yazı tiplerini kullanır. Artık yavaş ağlarda uzun beklemeler yok!

WordPress 5.0 sürümü yayınlandı

Tüm siteler için çok yönlü tasarım

WordPress 5.0

Yirmi Ondokuz, çok çeşitli kullanım durumları için çalışacak şekilde tasarlanmıştır. İster bir fotoğraf blogu yayınlıyor, yeni bir işletme başlatıyor, ister kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olsun, Yirmi Ondokuz ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar esnektir.

Yirmi Ondokuz’a bir şans tanıyın

Geliştirici mutluluğu

Koruma

Bloklar, kullanıcıların içeriği doğrudan değiştirebilmeleri için rahat bir yol sağlarken, içerik yapısının yanlışlıkla kod düzenlemeleriyle kolayca rahatsız edilmemesini sağlar. Bu, geliştiricinin çıktıları kontrol etmesine, düzenlemeler boyunca korunan ve kolayca kırılmamış olan parlatılmış ve semantik işaretleme oluşturmasına izin verir.

Yaz

Müşterileriniz için sezgisel kontrollerle kolayca blok oluşturacak geniş bir API ve arayüz bileşenleri koleksiyonundan yararlanın. Bu bileşenlerin kullanılması sadece geliştirme çalışmalarını hızlandırmakla kalmaz, aynı zamanda tüm kullanıcılara daha tutarlı, kullanılabilir ve erişilebilir bir arayüz sağlar.

Oluştur

İş kullanıcı ihtiyaçlarının çözümlenmesine geldiğinde yeni blok yaklaşımı araştırma ve yaratıcılık anlamında yeni yollar açıyor. Tekilleştirilmiş blok ekleme akışı, her türlü içerik için iş ortaklarınız ve müşterilerinizin istedikleri blokları kolayca bulmalarını ve kullanmalarını sağlar. Geliştiriciler vizyonlarını ve zengin düzenleme deneyimine odaklanıp, zor API’lar ile uğraşmak zorunda kalmaz.


Klasik ile devam edin

Gutenbergi sürümünü nasıl iptal edebilirim?

Eski klasik sürümüne dönmek için Klasik Düzenleyici Eklentisini indirebilirsiniz.

WordPress 5.0 sürümü yayınlandı

Eğer ki gutenberg sürümünü beğenmediyseniz eski sürüme geri dönebilirsiniz…

WordPress 5.0 sürümü yayınlandı

Tanıdık klasik düzenleyici ile devam etmek mi istediniz? Dert değil! WordPress içinde Klasik Düzenleyici desteği 2021’e kadar devam edecek.

Klasik düzenleyici eklentisi önceki WordPress düzenleyicisini ve yazı düzenleme ekranınıgeri getirir. Eski düzenleyiciyi genişleten, eski tip meta kutularını kullanan ya da eski düzenleyiciye bağlı çalışan eklentileri kullanabilmenizi sağlar. Yüklemek için eklentiler sayfanıza gidin, “Klasik düzenleyici” yanındaki “Şimdi yükle” tuşuna basın. Eklenti yüklenmesi bittiğinde “Etkinleştir” tuşuna basın. Hepsi bu!

Destekleyici teknoloji kullanan kullanıcılar için not: eğer blok düzenleyici ile ilgili kullanılabilirlik problemleri yaşarsanız, klasik düzenleyici ile devam etmenizi öneririz.

Daha fazla bilgi için blog yazılarımızı takip etmeyi unutmayın.

0 0 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala