Blog

WordPress 4.9.7 Yayınlandı

WordPress 4.9.7 Yayınlandı


Not: Güncelleme yapmadan önce: WordPress Güncelleme işlemi, mevcut dosylalar üzerinde değişiklik yapacağı için, bazı eklentilerin ya da kullandığımız özel kodların çalışmamasına sebep olabilir. Bu durumlarda eski haline getirebilmek için mutlaka sitenizin bir yedeğini almış olmalısınız.

WordPress’e yeni güncelleme geldi.

 WordPress 4.9.7 tasarım akışınızı düzenleyecek ve sizi kodlama hatalarına karşı koruyacak.

WordPress 4.9.7 Yayınlandı

Bakım ve güvenlik dağıtımları

4.9.7 sürümü bazı güvenlik açıkları için çıkartıldı ve 17 açığı kapattı. Daha fazla bilgi için dağıtım notlarına bakın.

4.9.6 sürümü 18 açıklarını barındırıyor. Daha fazla bilgi için dağıtım notlarına bakın.

4.9.5 sürümü bazı güvenlik açıkları için çıkartıldı ve 28 açığı kapattı. Daha fazla bilgi için dağıtım notlarına bakın.

4.9.4 sürümü 1 açığını barındırıyor. Daha fazla bilgi için dağıtım notlarına bakın.

4.9.3 sürümü 34 açıklarını barındırıyor. Daha fazla bilgi için dağıtım notlarına bakın.

4.9.2 sürümü bazı güvenlik açıkları için çıkartıldı ve 22 açığı kapattı. Daha fazla bilgi için dağıtım notlarına bakın.

4.9.1 sürümü bazı güvenlik açıkları için çıkartıldı ve 11 açığı kapattı. Daha fazla bilgi için dağıtım notlarına bakın.

Büyük özelleştirici iyileştirmeleri, kod hata kontrolü ve daha fazlası! 🎉

Taslaklar, kilitleme, zamanlama ve ön izleme bağlantılarının olduğu gelişmiş Özelleştirici akışına hoş geldiniz. Dahası, kod sentaks vurgulama ve hata kontrolü temiz ve pürüzsüz bir site yapılandırma deneyimi sağlıyor. Son olarak hepsi yeterince harika değilmiş gibi bir de yeni galeri bileşenimiz ve tema tarama ve değiştirme konusunda iyileştirmelerimiz var.

WordPress 4.9.7 Yayınlandı

Özelleştirici akışları iyileştirildi

WordPress 4.9.7 Yayınlandı

Tasarım ön izleme bağlantıları ile katılımcı olun

Önerilen site tasarım değişiklikleri için geri bildirim almanız mı gerekiyor? WordPress 4.9 size ekibinize ya da müşterilerinize gönderebileceğiniz bir ön izleme bağlantısı sağlıyor. Bu sayede geri bildirimleri toplayıp uygulayabilir ve değişikliklerin yayın için zamanlanmasını sağlayabilirsiniz. İşbirliği diyebilir miyiz++?

Değişikliklerinizi korumak için tasarım kilitleme

Hiç iki tasarımcının bir projede aynı anda çalıştığı ve birisinin yaptığı değişikliklerin, diğerinin güzelim tasarımını ezdiği oldu mu? WordPress 4.9’un tasarım kilitleme özelliği (yazı kilitlemeye benzer) taslak tasarımınızı korur, böylece hiç kimse değişiklik yapamaz ve sıkı çalışmanızı silemez.

Kodlama geliştirmeleri

Sentaks vurgulama ve hata kontrolü? Evet, lütfen!

Görüntüyle ilgili bir probleminiz var fakat CSS kodlarındaki hatayı bir türlü bulamıyorsunuz. CSS düzenleme için sentaks vurgulama ve hata kontrolü ile WordPress 4.8.1 sürümüyle gelen özel HTML bileşeni, hataları kolayca nokta atışıyla bulmanızı sağlıyor. Kodlarınızı her zamankinden kolay bir şekilde tarayabileceğinizi ve hataları çabucak çözeceğinizi garanti ediyoruz.

Güvenlik için kum kutusu

Can sıkıcı beyaz ekran. Artık WordPress 4.9 sizi kayıt hatalarına karşı uyaracağı için tema ve eklenti kodunuzda hatalara yer olmayacak. Geceleri daha rahat uyuyabilirsiniz.

WordPress 4.9.7 Yayınlandı

Uyarı: İlerde potansiyel tehlike!

Temalar ve eklentiler üzerinde direkt olarak düzenleme yaparsanız WordPress 4.9 sizi kibarca bunun tehlikeli bir uygulama olduğu yönünde uyaracaktır. Bir sonraki güncellemede üzerlerine yazılıp değişikliklerinizi kaybetmemeniz için kaydetmeden önce dosyalarınızın yedeğini almayı önerecektir. Güvenli rotayı seçin: gelecekteki siz müteşekkir olacaktır. Ekibiniz ve müşterileriniz size teşekkür edecektir.

Daha da çok bileşen güncellemeleri

WordPress 4.9.7

Yeni galeri bileşeni

WordPress 4.8 ile kuluçkaya giren ortam değişiklikleri en sonunda kabuğundan çıktı, artık bileşen yardımıyla galeri ekleyebilirsiniz. Evet!

WordPress 4.9.7

Bir tuşa basın, ortam ekleyin

Metin bileşeninize ortam eklemek mi istediniz? Basit ama kullanışlı Ortam ekle tuşumuz ile kolayca bileşenin içine direkt olarak görsel, video ya da ses gömün. Yihuu!

Site yapılandırma geliştirmeleri

WordPress 4.9.7 Yayınlandı

Daha güvenilir tema değiştirme

Tema değiştirdiğinizde bazen temalar konumlarını değiştirebilirler. WordPress 4.9 sürümündeki iyileştirmeler yeni bir temaya geçişe karar verdiğinizde daha kalıcı menü ve bileşen konumlandırma sağlıyor. Ek olarak, yüklü temalar için ön izleme yapabilir ya da yeni temaları indirip, kurup ön izleme yapabilirsiniz. Yayına göndermeden önce ön izleme yapmak gibisi yok.

WordPress 4.9.7 Yayınlandı Değişiklikler Neler

WordPress 4.9.7 Yayınlandı

Gutenberg’e bir el atın 🤝

WordPress içeriğinizi oluşturmak ve kontrol etmek için yeni yollar üzerinde çalışıyor ve sizin yardımınızı da çok isteriz. İlk testçilerden olmak ya da Gutenberg projesi ile ilgili çalışmak ister misiniz? Github üzerinden katkıda bulunun.


Geliştirici mutluluğu 😊

Özelleştirici JS API geliştirmeleri

Tıpkı PHP API tarafında yaptığımız gibi, özelleştirici JS API üzerinde bir çok geliştirme yaparak WordPress 4.9 sürümünde bir çok acı verici noktayı giderdik. Ayrıca yeni temel kontrol şablonları, bir tarih/zaman kontrolü ve bölüm/panel/global bildirimler de cabası. Tüm listeye göz atın.

Tema ve eklentilerinizde kullanmanız için CodeMirror

Çekirdekte kullanılmak üzere yeni bir kod düzenleme kütüphanesi dahil ettik: CodeMirror. Eklentilerinizde, örneğin CSS veya JavaScript kodlarının düzenlendiği alanlarda CodeMirror’ı kullanarak kod yazma ve düzenleme deneyimini iyileştirebilirsiniz.

MediaElement.js 4.2.6 sürümüne güncellendi

WordPress 4.9, jQuery bağımlılığını ortadan kaldıran, erişilirliği artıran, ara birimi modernize eden ve bir çok hatayı gideren güncellenmiş MediaElement.js dosyasını içeriyor.

Rollerde ve yeteneklerde geliştirmeler

Eklentilerin ve çeviri dosyalarının detay seviyede yönetilebilmeleri için yeni yetenekler geliştirildi. Ek olarak site değişimi işlemi var olan rol ve yeteneklerin güncellenmesi için daha güvenilir ve uyumlu yollar kullanacak şekilde iyileştirildi.

Daha fazla içerik için blog yazılarımızı takip edebilirsiniz…

0 0 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Henry Good
Henry Good
Temmuz 5, 2018 8:40 pm

If you publish the English version,

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala