BlogSağlık

Suyun kalitesi nasıl anlaşılır? | Solargezi.com

Suyun kalitesi nasıl anlaşılır


Değerli okuyucularımız bu blog yazımızda ”Suyun kalitesi nasıl anlaşılır” suyun kaliteli olup olmadığını nasıl anlarınız başlıklarını dile getireceğiz. Öncelikle su günlük yaşantımızda hayatımızı devam ettirebilmemiz için ihtiyaç duyduğumuz doğal kaynaklardan biridir. Bu yüzden hayat standartlarımızı yaşam döngüsü içerisine sokabilmek için yeme – içme gereksinimine ihtiyaç duyarız. ”Su İçmek” ise bunların en başında gelen kaynaklardan biridir?


Suyun kalitesi nasıl anlaşılır?

Suyun kalitesi nasıl anlaşılır solar gezi

Öncelikle suyun kaliteli olup olmadığını anlamak için hemen bu başlıkta ”Suların PH” değerleri” bu başlıkta bilgiler vardır. Kısacası suların kalitesini anlamak için öncelikle suların ph değerlerini baz almak sadece tek bir seçenek değil. Suların kalitelerini belirleyen diğer etkenler ve bu etkenlere bağlı farklı parametreler de bulunmaktadır. Nedir bunlar?

İletkenlik

En kaliteli su markası

Su da ki iletkenlik değerleri de suyun kaliteli olup olmadığını gösteren bir diğer kriterlerden birisidir. İçtiğiniz sularda suyun kalitesini anlamak için Ph değerlerinden sonra mutlaka iletkenlik değerlerini de kontrol etmeli ve bu değerleri referans almalısınız. Buradan suyun iletkenliği konusunda bilgi alabilirsiniz.

Su’daki mineraller

Kalteli su nasıl anlaşılır suda ki mineraller

Su içerisinde ki mineraller suyun kaliteli olup olmadığını gösteren detaylar arasındadır. Bu minerallerin suyun içerisinde korunabilmesi, suyun tazelik değerleri açısından önemlidir.

Suyun taze olması

Suların kalitesini nasıl anlarız

Suyun kaynaklardan taze olarak çıkarıldıktan sonra bir an önce tüketilmesi gerekliliğidir. Su kaynaklarının taze olarak üretilip  ve yine taze olarak tüketilmesi; suyun kalitesini belirleyen önemli kriterler arasında yer alır. Buradan suların kalitesi ile ilgili şu sonucu çıkarmak mümkün; Taze kaynağından çıkarılmış suyun kalitesi her zaman farklıdır. Suların plastik bir ambalaj içerisinde beklemesi ve güneş ışınıyla temas etmesi, suyun kalitesini bozan faktörler arasında yer alır. Kaliteli su tüketmek istiyorsanız; taze ve kaynağından çıkmış suları tercih edin ve içtiğiniz suların üretim tarihlerini kontrol edin.

Kaliteli su içmek istiyorsanız

Suyun kalitesi nasıl anlaşılır

Suların kalitesini belirleyen bir diğer önemli faktör ise, suların doğru ambalajlanması ve güneş görmemesi. Kaynağından soframıza gelene kadar ki geçilen süre, suların tazelik ve bayatlık seviyelerini belirleyen zamanla eş değerdir. Bu süre zarfında suların plastik bir ambalaj içerisinde soframıza kadar gelmesi bir dezavantajdır. Kaliteli su içmek istiyorsak, böyle bir durumda yapabileceğimiz en önemli şey; suların üretim tarihlerine dikkat etmek ve cam şişede su tüketmek. Mümkün olduğunca su şişelerini güneş ışınlarından uzak tutmak gerekir.

Peki en kaliteli su hangisi?

Suyun kalitesini belirleyen en önemli faktörler yukarıda sıralamış olduğumuz gibi, suların ph ve iletkenlik değerleridir. En kaliteli suları seçmek istiyorsanız; bu değerleri baz almanız gerekir. Daha sonrasında ise su da ki mineral değerlerine dikkat edilmelidir. Kaliteli su markaları, bu değerlere dikkat eder. Bu değerler arasında suyun sertlik ve yumuşaklık değerleri de yine önemli bir meseledir. Fakat burada en iyi su ve en kaliteli su markalarının ismini vermek yerine, en kaliteli sular da nelerin olmasını gerekliliğini söylersek, bu sizi daha da iyi aydınlatacaktır.

Suyun Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

PH değerleri

İletkenlik

Mineraller

Suyun berraklığı

Suyun tazeliği

Güneş ışığından uzak tutulması

Eğer ki en kaliteli suları içmek istiyorsanız yukarıdaki saymış olduğumuz değerlere dikkat etmeniz gerekir. 

İlgili Konu Başlıkları: Günlük Ne Kadar Su İçmelisiniz?

5 1 vote
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
2020 Güncel PH Oranları | Sağlık - PH | En yüksek ph hangi su da var?
Ekim 18, 2020 9:31 am

[…] Suyun kalitesi nasıl anlaşılır? | Solargezi.com […]

trackback
Günlük ne kadar su içmelisiniz | Blog - Yazısı | Solargezi.com
Kasım 18, 2022 5:13 pm

[…] İlgili Blog Yazısı: Suyun Kalitesi Nasıl Anlaşılır? […]

Paylaş
Bağlantıyı kopyala