BlogKöşe yazısı

Spotify da bu özellik neden yok

Spotify da bu özellik neden yok?


Tüm dünya çapında büyük ilgi uyandıran çevrimiçi ve çevrimdışı müzik dinleme programı olan spotify da olmasını fark ettiğimiz bir özelliği dikkat çekmek istedik.

Spotify müzik programının milyonlarca aktif kullanıcısı var. 2015 verisine göre yaklaşık 60 milyon kişi spotify müzik uygulamasını kullanıyordu.

O günden bugüne kadar çeşitli güncellemeler aldı. Bir çok kullanıcı bu yenilikleri gözle görülür bir şekilde fark etmese de yaptığı görsel ve tasarımsal değişimleri sayesinde fark edildi. 

Fakat bu güncellemelerin için de sanki bir şey eksik. Özellikle spotify kullanıcıları kendi şarkı listesine değer veriyorsa bu eksikliği fazlaca hissediyordur.

 

 

Peki Spotify da bu özellik neden yok?

Bir çok kişinin eksikliğini hissettiği o özellik; çok sık dinlenen şarkıları kategori sınıfına sokup favorilere eklemek. Örnek; Şarkı listeniz de 1000 tane şarkı olduğunu varsayalım. Kendi zevkinize göre veya ruh halinize göre arayacağınız şarkı, listenin en sonun da veya en başında hatta ortasında olabiliyor. Peki o şarkıyı nasıl anımsayacaksınız? Nereden göreceksiniz? Belki göz gezdirirken tesadüfen denk geldiniz diyelim büyük bir ilgiyle ”aaa” bu şarkı tam da benim ruh halime göre deyip seçebiliyorsunuz. Peki ya es geçtiğiniz ve listeniz de kaybolmaya yüz tutmuş şarkılar?

Aklınıza listenizde var olan bir şarkı geldi diyelim bir dosya belirlediniz oraya karma şarkı attınız hepsi iç içe ve bunları birbirine girmiş varsayalım (En kötü ihtimali düşünerekten) O şarkıya en basitinden ulaşmak için arama imlecini kullanmanız gerecek. Araba süren biriyseniz bu durumda spotify işinizi daha da zorlaştırabilir.

Spotify da bu özellik neden yok makalesini okuyorsunuz…

Spotify da bu özellik neden yok

Spotify karışık çal algoritması iyi çalışmıyor

Diyelim ki listenizdeki müzikleri tek tek seçip beğenmek yerine bu işin spotify yazılımının yapmasını istiyorsunuz. Öyleyse karışık çal butonuna basıp duyuyorsunuz. Peki bu buton size müzik dinleme konusunda nasıl bir verim sağlıyor?

Ben size söyleyeyim: En sık çalan şarkıları en iyi seçenek sunuyor. Aslında bu algoritma çok yanlış çünkü diğer parçaların sıra gelme olasılığını düşürüyor. Şarkı listenizde 900 tane parça var diyelim siz sadece karışık çal dediğiniz de sadece 100 parçayla tanışık olacaksınız. Çünkü en çok dinlediğiniz parçalar onlar. Çoğunu istemeden kazara denk geldi diye dinliyorsunuz. Geriye kalan diğer şarkılar unutulmuş gibi gelecektir. Oysa şarkı listeniz de dinlenmesi gereken 800 tane daha şarkının olduğunu unutmayalım.

Spotify bu konuda kullanıcılarına kişiselleştirmiş müzik dinleme opsiyonu sunmalı.

Örneğin müzik dinlerken; şu parçayı da beğenebilirsiniz, bundan sonraki şarkınızın bu olmasını ister misiniz? Bu parçayı az önce arkadaşınız dinledi aynı ruh halini yaşıyor olabilir misiniz?  Birbirinizin hoşlandığı şarkıları ortak noktada sıkça dinlediğinizin farkında mısın? gibisinden eğlenceli bir şekilde emojili sunumlar yaparak renklendirmeli…

Aslında bu bir yapay zeka örnektir. Bu seçenekler genişletebilir, çoğaltılabilir.

Spotify da bu özellik neden yok makalesini okuyorsunuz…

 

Çözüm Favori Listesi Oluşturmak

Bu durumda klasik ve basit bir örnek; diğer telefonların kendi müzik programlarında olduğu gibi çok beğendiğiniz parçalara kalp atın, favorilere eklensin.

Hatta bunu bir yazılım sayesinde ayrıştırılır kişiye seçenek olarak sunulur. Bu parçayı günde 6 kere dinlendi favorilere eklensin mi? Diye…

Spotify da bu özellik neden yok makalesini okuyorsunuz…

Spotify

Spotify kullanıcılarına kişiselleştirilmiş müzikler sunma konusunda başarısız.

Biliyorsunuz ki Spotify kullanıcılarına geliştirmiş olduğu mix parçalar tadında sunumlar yapıyor. Kullanıcıları analiz ediyor, ona göre şarkıları karma haline getirerek sunuyor.

Ama buradaki en büyük eksiklik kullanıcıların ruh halini bilmiyor olmasıdır. Tabi bunun kişiselleştirmiş bir opsiyon olduğunu unutmayalım. Bu durumda kişiye kendi tercih edeceği müzikleri favorilerine ekleme sunarsa müziklerin kişiselleştirilmesi konusunda bir adım daha atmış olacak.

Spotify da bu özellik neden yok makalesini okuyorsunuz…

Spotify favorilere ekle sistemi getirmeli

Spotify favorilere ekle sistemini getirirse kullanıcıların müzik listeleri karman çorban olsa bile en sevdiği parçalardan vazgeçmeyecekler. Diğer parçalar konusunda seçim yapma eğilimlerinde zorlansa bile, ilk tercihleri favori klasöründeki müzikler olacaktır.

Sizler de bu konuyla ilgili görüşlerinizi belirtmek isterseniz Spotify ‘ın kendi sayfasına girip topluluğa sor bölümünün olduğu kısma girip görüşlerinizi belirtebilirsiniz.  Neden sizin favori müzik listeniz olmasın?

Daha fazla içerikli yazılarımız için köşe yazıları bölümünü takip edebilirsiniz.

Umarım spotify isteklerimize kulak verir.

 

 

0 0 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Selin Renk Yılmaz
Selin Renk Yılmaz
Temmuz 10, 2018 6:46 am

Teşekkürler güzel bir yazı olmuş.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala