Solar Aydınlatma Nedir Nerelerde Kullanılır?

Bu yazımızda Solarlamba.net‘ten almış olduğumuz güneş enerjisiyle çalışan lambalarla ilgili yazımızı paylaşacağız.

Solar Aydınlatma Nedir Nerelerde Kullanılır?


Solar Aydınlatma Nedir Nerelerde Kullanılır?

Tamamıyla güneş enerjisi ile çalışan, hiç bir elektrik bağlantısı olmadan doğrudan veya dolaylı olarak aldığı güneş ışınlarını elektriğe çeviren lamba türüdür. 

Özellikle aydınlatma alanlarında kullanılan, gelecekte aydınlatma ürünlerinin başında yer alacak olan solar aydınlatma ekipmanları doğa ve çevrenin dostudur. 

Gelecek sektörde de yerini alacak olan bu lambalar, özellikle bağ, bahçe, sokak, peyzaj  gibi elektriğin zor ulaştığı alanlarda işinizi kolaylıkla görebilecektir. 

Hiç bir kablo bağlantısı gerektirmeden enerjinizi güneşten almanız mümkün olacak.  

Solar lamba nedir? Nasıl Çalışır?

Yarı iletken olarak adlandırılan diyot, bir güneş hücresidir. Güneşten gelen ışığı enerji olarak fotoelektrik reaksiyondan da faydalanarak doğrudan elektrik enerjisine dönüştürülür. 

Resim 1 de görsel olarak örneğini göreceksiniz.

Solar lamba nasıl çalışır

Fotovoltaik paneller çeşitli olarak güneş hücrelerinden oluşur. Her hücre bütün pillerde olduğu gibi elektrik akımını oluşturabilmesi için bir artı (negatif) bir de (pozitif) + katmana ihtiyaç duyar.

Resim 2 de görsel olarak belirtildiği gibi:

Solar lamba nedir?

Güneş paneli nedir? Çalışma sistemi nasıldır.

İletken maddeler gelişen teknolojinin değişmezse değişimidir. Bu sebeple günümüz teknolojisinin gelişmesiyle birlikte önemini arttırmıştır. 

Güneş panelleri de 3 ana etken maddeden yapılmıştır bunlar: Diyotlar, Transistörler ve Tristörler’dir. 

Resim 3 de görsel olarak belirtildiği gibi:

Güneş paneli nedir

Solar Lamba nerelerde kullanılır

Peki Solar Aydınlatma Nedir Nerelerde Kullanılır?

1- Bahçe Aydınlatma

Güneş ışığının ulaştığı her alanda kullanmak mümkün. Doğrudan güneş ışını alan yerde, solar lamba aydınlatma etkisini göstererek daha fazla karanlık alana ulaşarak aydınlatmasını sağlayacaktır.

Özellikle bahçe, bina ve garaj önleri, peyzaj alanları, çatı ve sokak aydınlatmaları alanlarında kullanımı son derece etkindir. Kablonun ve elektrik tesisatını ulaşmadığı her yerde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Çevreye ve doğaya katkıda bulunabilir, normal bir lambanın yanma süresinden daha fazla verim alırsınız. Solar Bahçe Aydınlatma doğa için tasarlandı…

Solar Lamba Nedir

Solar Bahçe Aydınlatma İçin Tıkla

https://www.solarlamba.net/2018/06/18/solar-bahce-aydinlatma-sistemleri/

2- Solar Sokak Aydınlatma

Aşağıda bulunan 70 Led Solar Lamba Ürününe Tıklayarak Sokak Aydınlatma Performansını Görebilirsiniz. Solar Sokak Aydınlatma tamamen güneş enerjisiyle çalışmaktadır. Sokak ve garaj önlerini rahatlıkla aydınlatacak bir ürün. Güneş enerjisini doğrudan gördüğünde 6 saate yakın süre yanmaktadır.

Sokak aydınlatma olarak kullanılan solar lamba, yenilenebilir enerji kaynaklarının önünde gelir.

 

70 Led Solar Lamba Ürününü İncelemek İçin Görsele Tıkla

https://www.solarlamba.net/70-led-solar-lamba/

3 Peyzaj ve Garaj Aydınlatma

Kablosuz güneş enerjisini peyzaj alanlarında aydınlatma seçeneği olarak kullanmak istiyorsanız, aşağıda bulunan 48 led solar size göre tasarlandı. Güneş enerjisiyle çalışan bu solar lamba peyzaj alanlarını aydınlatma konusunda oldukça iddialı bir ürün. Bağ, bahçe, peyzaj alanları içerisinde kullanılan bu lambalar doğrudan güneşi gördüğünde uzun süre verim sağlamaktadır. Peyzaj ve garaj aydınlatma olarak kullanılabilir. Özellikle villa peyzajlarında kullanılan bu lambalar güçlü ledleri sayesinde daha fazla alanları aydınlatır.Tamamıyla güneş enerjisi ile çalışmakta olup, hiç bir kablo bağlantısı gerektirmez. Tak çalıştır kullan.

Aşağıda bulunan ürün kategorisini tıklayarak, ürün hakkın daha fazla bilgi alabilirsiniz.

https://www.solarlamba.net/48-led-solar-lamba/

4- Villalar için solar aydınlatma

Villa alanlarında en çok tercih edilen ürünlerden biri olan 24 led solar aydınlatma şık tasarımıyla ve kullanım kolaylılığı sebebiyle çevrenizdekilerin ilgisini çekecektir. Özellikle, direklere kolay monte edilebilirliği sayesinde bulunduğu alanı aydınlatabilecek görünüme sahiptir. Genellikle villa bahçeleri için tercih edilen 24 led solar lamba portatif olarak tasarlanmış olması dışında, performans olarak da verim sağlayabilmektedir. Eğilimli (Zabiyeli) çubukları sayesinde daha güzel estetik görünüme sahiptir. Villalar için önemli aydınlatma seçeneği olarak kullanılan solar lambalar, güçlü solar panelleri ile hem güneş enerjisiyle çalışıyor hem de çevreye ve ekonomiye katkı sağlıyor.

Villalar için solar aydınlatma

Solar Aydınlatma Nedir Nerelerde Kullanılır?

Gelişmiş Sensörler

Solar lamba gelişmiş sensörler sayesinde akşam olduğunda otomatik olarak yanmaya başlayacaktır. Üzerinde bulunan sensörler kızıl ötesi algılama sistemi ile çalışmaktadır.  Bazı solar lambalarının içerisinde enerji tasarrufu yapan modüller bulunmaktadır. Bu komutlar 3 aşamalı mod ile çalışırlar. 

Düşük mod solar sensör

Kısık  mod solar sensör

Yüksek mod solar sensör

Bu sensörler karanlığa karşı duyarlı olmakla birlikte anahtar düğmesini tasarruf  seçeneğine alarak lambanın daha fazla uzun süre yanmasını isteyebilirsiniz.

Örnek: Bir solar lamba yüksek sensörlü mod ile çalıştığın da 3 saat verimlilik veriyor ise; düşük mod ile çalıştığında bu süre 2 katına ulaşacaktır.

Yani ortalama 2 ile 3 saat daha fazla verim alacaksınız.

Güneş Enerjili Solar Lamba Çeşitleri

Solar Aydınlatma Nedir Nerelerde Kullanılır?

9 soru da solar lamba

Solar lamba nedir

Güneş enerjisiyle çalışan aydınlatma ekipmanlarının bir parçasıdır.

Solar lamba nedir

Bağ, bahçe, peyzaj ve mimarlık alanlarında tercih edilen portatif bir üründür.

Solar lamba nedir

Güneşten gelen ışınları elektriğe çevirir, güneş panelleri başka bir tabirle fotovoltaik paneller olarak adlandırılan elementler doğrudan güneşi ışınlarını iletilir, iletilen ışınlar şarj edilerek solar led aydınlatma olarak aktarılır.

Solar lamba nedir

Bir çok çeşidi var bunlardan biriside mercekli ledlerdir. Mercekli ledler diğer solar lambalara göre daha fazla ışık verimi sağlar. Lambanın üzerinde bulunan mercekler ışın daha fazla uzağa gitmesini sağlayıp, menzil gücünü artırır.

Solar lamba nedir

Aydınlatma ekipmanlarının başında kablo gerektirmeyen türleri de bulunmaktadır. Bu bağlamda tarım gibi arazileriniz de hem görsel hem de işlevsel olarak verim almak istiyorsanız bu lamba türlerini tercih edebilirsiniz.

Solar lamba nedir

Şarj pil ile çalışan lambadır. Her solar gücün ilettiği güneş ışınlarını depolaması gereken bir yer olmalı öyle değil mi? Solar lamba içerisinde lion piller sayesinde enerjiyi depolar. Akşam olduğun da led lambalara iletir.

Solar lamba nedir

Geleceğin teknolojisinde artık elektrik tüketiminin azaltılacağı ve solar panellerin kullanım oranlarının arttırılacağı bir yıllar olacak. İşte solar lamba sokak ve cadde aydınlatmaların da önderlik edecektir.

Solar lamba nedir

Doğa ve çevre dostu bir ürün olmakla beraber çevre dostu bir üründür.

Daha fazla yazılar için yenilenebilir enerji kaynakları blog sayfamızı ziyaret edin.

Kaynak: Solarlamba.net

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir