Sağlık

Sivilce lekeleri nasıl geçer

Sivilce lekeleri nasıl geçer


Sivilce lekelerinin oluşması: 

Her insanın özellikle belli yaş dönemlerinde karşılaştığı en büyük sağlık problemlerinden birisidir sivilce lekeleri.  Ergenlik çağının başlangıç dönemlerinde karşılaşılan bu durum yüz görünümümüzü ciddi anlamda kötü görünmesini sağlıyor. Özellikle elle yüze müdahale edildiğinde, yüz ve cilt bölgelerinde ciddi problemler oluşturabilmektedir. El ile patlatılması durumunda ise sivilce lekelerinin daha fazla ciddi problemler oluşturduğunu, yüz bölgesinde yaygınlaştığını,  hatta bu problemler neticesinde yüzünüzde kalıcı lekeler bıraktığını fark edebilirsiniz. Bu durumda iş işten geçmeden önce sivilce lekeleri konusunda ciddi eğitim ve bilgiye ihtiyacınız olacak.

Sivilce lekeleri nasıl geçer

Sivilce lekelerinin hijyen şartları için önemi

Öncelikle cildi ve yüz bölgesini olabildiğince temiz tutmalı.

Zararlı güneş ışınlarının bulunduğu saatlerde dışarıya çıkmamalı, yüz bölgesini korumalı.

Sivilce lekelerinin artmaması için, yüz bölgesini günde en az iki kere olmak üzere düzenli olarak yıkamalı.

Yüzünüzü yıkadığınız su temiz olmalı, Yıkandığınız yer hijyen şartlarına uymalı.

Sadece kendi eşyalarınızı kullanmalı,  başkasının havlusunu kullanmamalı.

Düzenli olarak uyumak, sivilce lekelerinin geçmesine yardımcı olabilir.

Her gün düzenli saatler de uyuyup uyanmak Androjen hormonlarının kişi üzerindeki etkisini aza indirger. Bu sebeple daha fazla stresli olduğunuz anları uykuya çevirerek kendinizi rahatlatabilirsiniz. Aynı zaman da uyku sadece insanın kendisine bir mola vermesi değil, aslında uykunun insan vücudu içerisinde bir gereksinim olmasını kabul etmesidir.

Ayrıca düzenli uykunun yapılan araştırmalar sonucunda güzelleşme oranlarını arttırıyor. Düzenli uyku durumunda kan da bulunan hormon, ciltteki kolajen ve elastin liflerinin artmasını sağlayıp ciltteki nemi arttırıyor.

Bu sebeple uyku esnasında salgılanan hormonun cildimize canlılık, parlaklık verdiği yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Uykunun sivilce lekeleri konusundaki yeri diğer önemi vurgulanan konular kadar önemlidir.

Sivilce lekelerinin olmaması için dikkat etmemiz gerekenler

Öncelikle elleri yüzlerden uzak tutmalı, Cilt bölgesinden uzak tutmalıyız. Nedeni ise yapılan dalgınlıklar veya geçirilen stresli dönemlerden dolayı büyük bir boşlukla elimizi yüzümüze götürüp sivilcilerimiz ile veya saçlarımızla oynayabiliyoruz. Bu durumda akılda ve bilinç altında git gide bir oyun oynanıyormuş gibi his verse de aynaya baktığımız da yüzümüzdeki lekelerin daha fazla arttığını görerek acı duruma şahit oluruz.

Dengeli beslenmeliyiz

Ellerimizi yüzümüze götürmemeli ve sivilcelerimiz ile oynamamalıyız.

Zararlı güneş ışınlarından uzak durmalıyız.

Doktorumuzun tavsiyesi dışında herhangi bir ilaç veya yan ürün kullanmamalıyız.

Cildi temiz ve nemli tutmalıyız

Cilt sağlığı danışmanına başvuru yaparak yüzümüze uygun ürünler kullanmalıyız. Bu ürünleri kullanmadan önce ise mutlaka alerji testi yaptırmalıyız.

Sivilce lekeleri cilt kanseri yapıyor

Özellikle beyaz tenli insanlarda daha fazla sorun teşkil eden sivilceler gerekli müdahaleler yapılmadığın da kalıcı izler bırakabiliyor bu bağlamda ciddi sağlık tehlikeleri oluşturabiliyor.  Sivilce lekelerinin oluşturduğu en büyük tehlikelerden birisi ise cilt kanseridir.

Çok terlemek

Stress

Makyaj ürünleri

Zararlı güneş ışınları

Çok terlemek

Solaryum

Sigara gibi zararlı etken maddeler cilt lekelerinin artmasına sebebiyet verir tedavi edilmediği sürecede de cilt kanserine dönüşebilir. Bu yüzde bir sivilce deyip geçmemek, en önemli okumanız gereken kurallardan birisidir.

Sivilce lekeleri nasıl geçer

Sivilce lekeleri nasıl geçer

Özetlemek gerekirse, sivilce lekeleri beslenmeye dayalı olan alışkanlıklarımızın düzenli olarak seçilmesi ve uyarlanması.

Düzenli uyku

Sağlıklı beslenmeli ve zararlı yiyeceklerden uzak durmalı.

Zararlı ışınlardan kaçınmalı.

Hijyen kurallarına uymalı.

Doktor tavsiyesi üzerine gerekli ilaçlar kullanılmalı.

Cildi temiz, nemli ve bakımlı tutmalı.

Stres yapmamalı ve çalışma şartlarını vücudun isteklerine göre değerlendirmeli.

Sivilce izlerinin geçmesi için ne yapmalı

Yukarıdaki satırda doktorlara görünmeli demiştik. Bu işin bölümü dermatologlar. Öncelikle dermatolog doktorunuzdan randevu alarak gerekli test ve tahlilleri yaptırmanız gerekir.

Sivilce lekeleri nasıl geçer

Bazı durumlarda insan vücudunun bazı ilaçlara karşı reaksiyon gösterdiğinden dolayı diğer hastalıkların ortaya çıkmasını nüks ettirir.

Sivilce ve diğer sağlık sorunları ile ilgili güncel makaleleri takip etmek için blog yazılarımıza göz gezdirebilir, veya bir sonraki konu da sağlıklı yaşlanmanın 10 yolu makalesini okuyabilirsiniz.

 

 

0 0 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala