BlogDijital pazarlamaHaber

Seo Nedir? | Seo Hakkında Az Bilinenler Gerçekler

Seo Nedir

Seo Hakkında Bilmeniz Gereken Gerçekler


Seo Hakkında Az Bilinenler Gerçekler

Seo Nedir? Seo hakkında az bilinenler gerçekler

Bu yazımızda seo uzmanı ve onun yaptığı işler konusunda fikir ve bilgi edinebileceğiz anektodlar paylaşacağız. Seo aslında dijital medya dünyasında adına çok sık denk geldiğimiz kapsamlı bir sektör. Kullanıcılar genelde arama motorlarında sıklıkla SEO nedir? Seo uzmanı ne iş yapar? Seo’nun açılımı nedir? Seo uzmanı maaşı ne kadar? gibi aramalar yapmaktadır. Tüm bu aramaların sonuçlarının her biri ayrı bir parametre olarak değerlendirilse de SEO’nun en iyi başlangıç açıklaması; arama motoru optimizasyonudur.

Öyle Ya Peki SEO nedir?

Seo kullanıcıların arama motorları vasıtasıyla istediği bilgiye doğrusal orantılı olacak şekilde ulaşması ve istediğini almasıdır. Örneğin; Siyah Bıçak Takımı yazan bir kullanıcının aramak istediği nesne; siyah renge ait bir bıçak takımının olmasıdır. Burada başlangıç aşamasında olan en yegane şey, Siyah bir bıçak takımının kullanıcısının karşına çıkmadır. Burada özellikleri belirtilen ürünlerin listelenmesi veya kullanıcıya sunulması SEO bakımından önemli bir yaklaşımı ele alacaktır. Ve burada kullanıcının karşılanacağı şey iyi bir seo ile yazılmış ürün açıklamasının veya makalenin istediği sonuçlarla eşleşmesidir. İşte SEO dediğimiz şey; Satıcı ile Alıcının ortak noktada buluşması. Araştırmacı veya Arananın tek bir noktada birleşmesi. İsteyenin istediği kişiden istediğini almasıdır. Seo tam olarak budur. Seoyu bir tartı olarak düşünürsek ortadaki dengenin her iki taraf içinde önem arz ettiğini bilmeliyiz. Eğer ki bir seo uzmanı isek karşı tarafın ne istediğini bilmeliyiz. Eğer ki bir araştırmacı veya herhangi bir ürünü satın alan biri isek bizde ne alacağımızı bilmeliyiz. Bu iki oran birbirini ne kadar iyi tamamlarda, doğru orantılar birbiri ile o kadar uyumlu olur.

Seo İşi Neden Bu Kadar Önemli?

Seo hakkında az bilinenler | Seo Nedir?

Seo nedir Solargezi - Blog Yazısı

Seonun maliyet ve reklam açısından önemi büyüktür. Ayrıca organik görüntülemenin ve listelerde sıralamanın prestij ve güvenirlik açısından yeri ayrıdır. Arama motorlarında güçlü anahtar kelimelerle sıralamada yer alan siteler her zaman güven verilen siteler olmuştur. Seo‘nun bu noktada ki önemi ise prestij, güven ve reklam maliyetlerinin azaltılmasıdır. Örneğin; Siyah bağcıklı ayakkabı (alışveriş) kategorisinde yaptığınız bir aramada istediğiniz sonuçlara denk gelmesini istediğiniz bir çok kullanıcı ile karşılaşmak isterseniz. SEO‘nun önemi organik görüntüleme ve reklam maliyetlerini düşürerek listede sıralanmaktan geçer. İlk sayfada yer alabiliyor olmak, sayfa otoritesi olarak iyi bir konumda olduğunuzun göstergesidir.

SEO’da birinci sayfada olmanın avantajları

İlk sayfada olmanın başlıca avantajları şunlardır.

1- Reklam giderleriniz azalır.

2- Güven ve prestijiniz artar.

3-Marka bilinirliğiniz artar.

4-Sayfa otoriteriniz güçlenir.

5-İlgili ve anahtar kelimelerde daha çok ziyaretçi alırsınız.

6-Sayfanızın DA – PA oranları artar.

Bunların başında en önemlisi, Reklam giderlerinizin azalması, organik sonuçlarda yer alıyor olmanız markanızın bilinirliği açısından oldukça önem arz eder.

Dijital Medya Sektörü ve Seo Uzmanlığı

Dijital medya ve pazarlama sektöründe seonun ve seo uzmanının önemi her geçen gün artmaktadır. Özellikle reklam giderlerinin çok olduğu işletmelerde SEO arama motoru optimizasyonuna önem vererek aynı zamanda sayfa otoritesini güçlendirerek reklam maliyetini azaltmak öncelikli hedefler arasındadır. Bunun için burada ihtiyaç duyulan kişiler; SEO uzmanlarıdır. Seo uzmanları dijital pazarlama sektörü içerisinde yer alan ve google güncellemelerine ve de kurallarına göre hareket eden bilgili kişilerdir. Her ne kadar reklam vererek satış yapmayı veya bilgiye ulaştırmayı hatta tanıtım yapmayı hedefliyor olsak da buradaki en önemli nokta; doğru kelimelerle organik sonuçlarla birinci sayfada yer almak. Dijital sektör açısından seonun doğru yapılması son derece önemlidir. Bunun içinde Seo uzmanları ile çalışmak daha doğru bir tercih olacaktır.

Seo Neden Bu Kadar Önemli

Dijital medya sektöründe reklam ve maliyet harcamaları çok önemli bir bütçe oluşturur. SEO çalışmalarında ise söz konusu oluşan durum tamamen organik büyüme ve hedefleme ile ilgilidir. Reklam giderlerinin azaltılması, marka ve bilinirliğin sağlaması, hedef ve dönüşüm oranlarının artmasında Seo bilgisinin önemi yüksektir. Bu sebeple dijital medya sektöründe seo uzmanları kendilerini eğitim ve kurslar alarak geliştirmektedir. Geleceğin en önemli meslekleri arasında yer alan SEO danışmanlığı veya seo uzmanı organik büyümenin sağlamasında katkısı çoktur.

SEO reklam ve bütçe açısından sağlamış olduğu avantajlar

Reklam ve Maliyet Giderlerinin SEO İle İlişkisi

Uzun vadeli düşünmek gerekirse trafikten elde etmiş olduğunuz dönüşümü, tıklama oranı ve kazancı baz alırsak bir bütçe tablosu oluşturduğumuzda SEO çalışması mı maliyet düşürür yoksa reklam verme üzerinden devam edilen strateji mi? Bu konuda çok iyi hesap kitap yapmak gerekir. Yani elinize kağıdı kalemi aldığınızdan orta ve uzun vadede hangisi size karlılık oranı sağlar? İşte böyle bir durumda SEO devreye gidiyor. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi bu kısımda bunu biraz daha detaylandırarak, reklam ve maliyet giderlerin seo çalışmalarından fazlaysa böyle bir durumda SEO Çalışması yapmak daha mümkün ve doğru olacaktır. İşte bu noktada seo nedir sorusunun cevabı açıkça ortadır.

Seo hakkında az bilinenler gerçekler

Seo Uzmanı Maaşı Ne Kadar?

Dijital medya sektöründe en çok merak edilen soruların başında SEO Uzmanın maaşlarıdır. Çünkü sektörel olarak çok büyük bir öneme sahip olan dijital pazarlama alanları, yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi seo uzmanları bakımından önemli bir yer açıyor. Bu noktada değinilmesi gerekilen nokta; bir seo uzmanın neler yapabileceği, neler bildiği ve kendisini ne kadar güncelleyebildiğidir. Bunun da yanı sıra yer aldığı sektör ve bu sektörün hizmetleri, satışları, sağladığı avantajları yine bu maaşı belirleyen seçenekler arasında yer alacaktır. Her ne kadar burada rakam belirtilmenin çok yanlış olacağını söylemiş olsak da, Sektör aslında dijital çağ ve onun getirdiği zorlukları silsilesi. Bu sebeple seo uzmanın vakti yapacağı araştırmalar neticesinde çok önemlidir. Rakip analizleri, içerikler, anahtar kelimeler gibi süreçler onu en çok zorlayan süreçler arasında yer alır. Google güncellemelerini takip etmesi ve ona göre içeriklerin belirlenmesi gibi işlerde yer alan seo uzmanın maaşının başlangıcı bizce en az 10.000 TL -12.000 bin bandında olmalı. Hatta daha fazla… (şu an ki şartlara göre) tabi bu ücret afaki bir rakamdır. Ülkenin enflasyon rakamlarına göre değişkenlik sağlar. Bir seo uzmanı size çok para kazandıracaktır. Neler kazandırdığını bildiğiniz sürece vermekten çekinmeyin. Sektör dijital sektör ve dijital pazarlama. Size kazandıranlara siz daha fazla verin. 

İlgili Konu Başlıkları: Seo Uzmanı Olmanın Avantajları Neler?

Ayrıca sizleri Telegram Seo Haber kanalına bekleriz. Davet linki.

Daha fazla bilgi için blog yazılarımızı takip edebilirsiniz.

 

5 3 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Seo uzmanı olmanın avantajları neler? Seo danışmanlığı nedir?
Mayıs 8, 2021 3:58 pm

[…] Ayrıca Bkz; Seo nedir? […]

trackback
Telegram Seo Grubu | Güncel Telegram Seo Haber Kanalı |
Kasım 20, 2022 1:01 pm

[…] […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala