Sağlık

Sağlıklı Yaşlanmanın 10 Yolu

Sağlıklı Yaşlanmanın 10 Yolu


Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli, “Özellikle kronik rahatsızlığı olanlar düzenli kontrollerle ve diyet, düzenli egzersiz gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile daha sağlıklı yaşlanabilir” açıklamasında bulundu.

Uzayan yaşam süresi, sağlıklı yaşlanma kavramını da beraberinde getiriyor. Kişinin yaşam şekli, beslenme düzeni ve genetik yapısının sağlıklı yaşlanmayı etkilediğini belirten

Tüm hastalıklarda erken tanının çok önemli olduğunu ve sağlıklı yaşlanma için mutlaka yılda bir kez check-up yaptırılması gerektiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli, hastalık belirtileri ortaya çıktıktan sonra sağlık bozulduğu için tedavisi sağlık açısından daha zor ve pahalı. Bu nedenle akrabalarında kanser, kalp, hipertansiyon ve diyabet gibi kronik hastalığı bulunanlar mutlaka yılda bir kez check up yaptırmalı” dedi.

Sağlıklı beslenme ve düzenli spor çok önemli

Sağlığın yaşlılıkta da korunmasında beslenmenin oldukça önemli olduğunu anlatan İç Hastalıkları ve Geriatri Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli, “Düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite, ileri yaşlarda kalp ve damar hastalıkları, felç, şeker hastalığı, hipertansiyon, obezite, demans, depresyon ve kemik ve kas erimesi gibi hastalıkların görülme oranını azaltıyor” açıklamasında bulunan Öktenli, hareketsizliğin özellikle kalp ve damar hastalıklarının başlıca sebebi olduğunu da vurguladı.

 

Sağlıklı Yaşlanmanın 10 Yolu

Kaliteli yaşlılık için 10 öneri

Sürekli yeni şeyler öğrenerek zihninizi aktif tutun

Dengeli ve sağlıklı beslenin

Kilo almayın

Egzersiz yaparak formda kalın

Uyku düzeninizi koruyun

Sosyal ilişkiler kurmak için çaba gösterin

Moral ve motivasyonunu koruyun, stres ile mücadele edin

Düzenli yıllık check-up yaptırın

Sigara kullanmayın, kullanıyorsanız bırakın

Aşılarınızı ihmal etmeyin


Sağlıklı ve uzun yaşamanın sırları

Bilimde ve teknolojide sağlanan gelişmeler sayesinde, ortalama insan ömrü her geçen yıl uzuyor. Gelişmiş ülkelerde kadınlar için beklenen yaş 80’i, erkekler için de 75’i buldu. Amerika’da 100 yaşını geçen, yani dalya yapan insan sayısı her yıl % 4.1 oranında artmakta. Türkiye’de de ortalama yaşam süresi kadınlarda 70’i, erkeklerde 65’i geçti. Yakın gelecekte dünya nüfusunun %50’sini 60 yaşın üzerindekilerin oluşturması bekleniyor.

0 0 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Sivilce lekeleri nasıl geçer | Sivilce ve Lekeler | Solargezi.com | Sağlık- Blog |
Temmuz 6, 2018 6:19 pm

[…] Sağlıklı Yaşlanmanın 10 Yolu […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala