BlogKöşe yazısıSaç bakımıSağlık

Saç köklerini güçlü ve canlı tutmanın yolları neler

 

Saç köklerini güçlü ve canlı tutmanın yolları neler

Bu yazımızda saç köklerini canlı tutarak, saç dökülmesini engellemenin yollarını paylaşacağız.  Son senelerde genetik saç dökülmelerinde ciddi oranda artış sağlanmıştır. Eskiden 40’lı yaşlarda başlayan erkek tipi saç dökülmeleri son yıllardan 20’li yaşlara kadar geri çekilmiştir. Ve en belirgin örnek olarak, saç çizgisinde gerileme görülmesidir.

Bunun en büyük nedenlerinden birisi DHT‘ye karşı saç hücrelerinin savunmasız oluşudur. Zayıflayan saç kökleri dht hormonuna karşı güçlü duramaz ve incelerek dökülmeye başlar.  Her ne kadar genetik saç dökülmeleri kaçınılmaz bir son olarak nitelendirilmiş olsada, mutlak engellemenin yolu saç köklerini canlı tutarak, dökülme sürecini uzatmak ve engellemektir.

Günlük soru cevaplar için İnstagram/Solargezi hikayelerini ve paylaşımlarını takip edebilirsiniz.

Bizi takip etmenizi teşşekkür sayarız.


Saç köklerini güçlü ve canlı tutmanın yolları neler

Saç köklerini güçlü tutmanın en önemli püf noktaları:

Dışarıdan:

Ossion mentollü saç toniği kullanabilirsiniz. (Deri üzerindeki ölü hücreleri temizler) saç derinizin hava almasını sağlar. İçeriğindeki biotin sayesine saçlarınızın biotin ihtiyacı yüzeysel giderilir.

Nane yağı ( joboba yağına 10 damla ya 1 damla nane yağı) fazlası tahriş yapar.

Provitamin B5

E Vitamini

Hint yağı

At Kestanesi Yağı

Doğal bıttım sabunu veya zeytinyağlı sabun

Dermapen uygulaması ile saçlara (trombosit) getirerek kökleri canlandırabilirsiniz. Fakat mikrop kapmaması için temiz ve steril ortamda yapılması gerekir. Ve bunun için en uygun yer hastane ve uzman doktorlardır.

Dermaroller ise iğne derinliği düşük seviyeli olan tarak modelleridir. Bu tarakla birlikte saç diplerinize nane yağı – jojoba yağı karışımını yedirerek masaj yapabilirsiniz.

Apigenin ve Procopil (Saç köklerini uyaran maddeler) ise saç diplerine uygulanan diğer önemli maddeler arasında. Gerçek apigenin ve procopilin fiyatı çok pahalıdır. Lütfen araştırma yaparken bunu göz önünde bulundurun.

Önerimiz;  Macitefendinin saç bakım kürünü deneyebilirsiniz.

İçeriden;

Polen tüketimi (22 çeşit vitamin) bulunmaktadır.

C Vitamini tüketimi

Keten tohumu tüketimi

Kabak çekirdeği tüketimi

Badem tüketimi

Likopen tüketimi

B12 (Eksikse)

Biotin ve kolajen tüketimi (eksikse)

Not: Kolajen tüketimi C vitamini ile birlikte olmalıdır. C vitamini, kolajen emilimini arttırmaktadır.

Bu yazıda mümkün olduğunca doğal yollarla saç köklerin güçlendirmenin içeriklerine yer verilmiştir.

Dipnot: İklim değişiklikleri, hava kirliliği, güneş ışınları (ki zararlı güneş ışınları kolajen üretimini düşürür) bu gibi etkenlere önem vererek bakımlarını eksik etmeyin. Saç derinizin nefes almasını sağlamak için saç derisini temiz tutmaya özen gösterin. Saç derinizin hava almasını sağlayın ve saçlarınızın çoğu zaman yağlı kalmasına izin vermeyin. Yastık kılıfını düzenli olarak değiştirin, Stres DHT’nın Dostudur, DHT ise (genetik saç dökülmelerinde) saç köklerinin düşmanıdır.

Yeni eklendi: Yağlı Saçlar İçin Kısa Bakım Önerileri


Saç köklerini güçlü ve canlı tutmanın yolları neler

Saç köklerini güçlü ve canlı tutmanın yolları neler

Saç köklerini canlı tutmanın yolları neler?

Bunun için kendinizi iyi tanımanız gerekiyor. Öncelikle saçları güçlü tutabilmek için hangi ürünün size göre uyumlu olup olmadığını araştırmanız ve analiz etmeniz gerekiyor. Tabi bunları gerçekleştirmek için herkes gibi deneme yanılma yöntemi neticesiyle kozmetik firmaların çıkarmış olduğu ürünlerin masumluğuna inanarak zaman ve para yatırmanız gerekiyor. Bu yöntemler size başta çok yararlı olacak hissini yaşatıyor olsa bile, geçici süre zarfında faydalı olmadığını anlayacaksınız. Ve bu ürünlerin kullanımın belli bir süreden sonra sıkılıp bırakacaksınız.

İronik bir durumdur ki; bazı ürünlerin etkileşim süreleri düzenli kullanımlar sonucunda ortaya çıkıyor. Bazıları ise hiç bir şekilde işe yaramıyor. Bu süreci iyi kavrayabilmek için kendinizi çok iyi gözlemlemeniz gerekiyor. Ve perspektif açıdan değerlendirme yapmanız gerekiyor. Bunun için sürekli ayna karşısına geçip gözlemlemekte sizi yanıltıyor olabilir. Çünkü değişen gün ışığı faktörleri size farklı bakış açısı verebilir. Bu durum psikolojik açıdan hem iyi hem de kötü olarak adlandırılabilir.

Peki hangi ürün saç köklerini canlı tutar?

Saç mutlaka ispatlılığı kanıtlanmış ürünler kullanmanızı tavsiye ederiz.  Saç köklerini canlı tutabilmenin en başlıca yolu, banyo yaparken saç derisine sürmüş olduğumuz losyonlar ve şampuanlardır. Peki acaba bu ürünleri kullanırken kendimize iyilik mi yapıyoruz kötülük mü?

Bizim sizlere tavsiyemiz doğal içerikli şampuanlar veya sabunlar kullanmanız olacaktır.

Saç köklerini beslemek için tavsiye niteliği olan bazı ürünler şöyledir:

Öncelikle saç için faydalı olan gerekli materyalleri şöyle hatırlayalım ve sıralayalım:

Tip 1-3 Kolajen

Biotin (b7 vitamini)

B12

Çinko

Demir

Folik Asit

C Vitamini

E Vitamini

Özellikle b12 vitamini, saç kayıplarını engellemek için önemli bir yere sahiptir.  Ayrıca Fda onaylı Minoxil ile yapılan deneyler neticesinde  aynı etkiyi veren Nane yağını da aşağıdaki yazımızda inceleyebilirsiniz.

Saç köklerini güçlü ve canlı tutmanın yolları neler


Hadi birlikte ufaktan büyüğe doğru sıralama analizi yapalım:

Saç köklerini güçlü ve canlı tutmanın yolları neler

*Saçlarınız için doktora gidip gerekli testleri yaptırdınız mı?

*Testler de tiroidlere bakıldı mı?

*Dht testosteronlara bakıldı mı (ölçümler yapıldı mı)

*Saç dökülmeleri dht bazlı mı vitamin eksikliğinden mi kaynaklı?

* Kolajen ve biotine bakıldı mı?

*Tüm bu testlerin yapıldığı hastaneden ve doktordan memnun kaldınız mı?

*Bu testler neticesinde aynı testleri başka hastanenin doktorlarıyla (test) yapıp teyit ettiniz mi?


Saç dökülmesi problemi ile ilgili küçük detayların soruları:

Saç köklerini güçlü ve canlı tutmanın yolları neler

Saçlarınız yağlanıyor mu?

Saç telleriniz inceliyor mu?

Dökülmelerde artış fark ediyor musunuz?

Yastık kılıfınız da gözle görülür bir şekilde saç telleri arttı mı?

Alnınız da geriye doğru çekilmeler başladı mı?

Saç dökülmelerini mevsimsel olarak değerlendirdiniz mi?

Kendinizi stresli ortamların içinde buluyor musunuz?

Günde kaç saat uyuyorsunuz?

Kendinizi mutlu hissediyor musunuz? (Eğer ki kendinizi mutlu hissetmiyorsanız mutlaka serotonin de problem aramalısınız) bunu üstesinden besinsel olarak gelmek istiyorsanız Niasin kullanmanızı tavsiye ederiz. Yani b3 vitaminini. 

Niasin (Niacin) takviyesi veya besinini aldığınızda mutluluk ihtiyacınızın belli bir kısmı karşılanacaktır. Niasinin saç ile olan bağlantısı, kendinizi stresli ortamlardan uzak durmanızı sağlayacaktır.

Böylelikle niasini stresli anlarınızda tüketebilirsiniz. Niasin (b3 vitamini) Polen içerisinde mevcuttur. Ayrıca polen de niasin harici 21 çeşit vitamin daha bulunmaktadır.


Yukarıdaki soruların cevaplarına istinaden; 

Saç köklerini güçlü ve canlı tutmanın yolları neler

-Yağlı saçlar, saç köklerini zayıflatır.

Her ne kadar toplum tarafından söylenen ”Yağlı saçlar” saç köklerini besler diye söylenilmiş olsa da durum bazen öyle olmayabiliyor. Bu tamamen kendinizi ve vücut yapınızı tanımlamanız ile ilgili bir durumdur. Eğer ki saçlarınız yağlandığı zaman dökülmeler hızlı bir şekilde artıyorsa, yağlı olmadığı zaman dilimlerine bölerek aradaki sonucun sağlamasını yapabilirsiniz. Böylelikle yağlı olmadığı zamanlardaki dökülme oranını yağlı olduğu zamanlardaki dökülme oranına göre baz alındığında aradaki gözlem, sizin yağlı saçların zayıf veya güçlü olmasıyla ilgili fikir verecektir. Bu fikre göre saçlarınızı yağlı tutup tutmama kararı tarafınızca verilir. Çoğunlukla saçları yağlı olan kişilerin saç dökülmeleri ciddi derecede artış sağlar. Yağlı saçlar, saç derisindeki delikleri kapatır ve köklerin hava almasını, kısacası nefes almasını engeller. Böylelikle saç dökülmeleri meydana gelir. Erkek tipi saç dökülmelerinde ise bu süreç iki yönlü işlediği içinde güçsüz olan saç kökleri, dht’ya karşı gardını almakta (savunmakta) güçlük çeker. Böylelikle dökülen saçlarla ilgili kayıplar; döngü ve dönüşüm sağlamayabilir. Yani dökülen saçlar tekrar çıkmayabilir. O yüzden saç köklerini ne kadar güçlü tutarsınız, siz için dökülmeler o kadar aza indirgenir. Bu sebeple yağlı saçlar, saç köklerine zarar verir. Böylelikle yağlı saçlardan uzak durmak, kökleri güçlü tutmak için iyi bir tercih olacaktır.

Böylelikle saçlarınızdaki yağı şampuansız sabun kullanarak doğal yollarla arındırabilirsiniz.

Ayrıca, vücudun gereksiz oranda yağ üretmesini engellemenin yolu yediklerinize içtiklerinize dikkat etmeniz olacaktır.

Dikkat: Bu sabunların aşırı kullanımı vücuttaki yağ dengesini bozabilir. Bu sebeple; haftada 3-4 kez kullanmak iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca bu sabunları kullandıktan sonraki süreçlerde yüzünüze nemlendirici kremler uygulayın. Veya bu sabunları sadece saçlarınıza temas edecek şekilde kullanmaya özen gösterin.

Saç telleriniz ince ve yağlı ise dökülmeler hızla artış gösterebilir.

Bu durumda saç tellerini kalınlaşması için müdahale etmeniz gerekecektir. Fakat durum (DHT) tarafından sağlanıyor ve kökler zarar görüyorsa bununla ilgili mutlaka doktorunuzdan yardım almanız gerekir.

Çözüm: Keratin üretimini sağlamak, doktor önerisi almak.

-Saç dökülmelerinde artış gözlemlediğiniz an;

Yaşınızı, yaşadıklarınızı, stresli durumları, dht ve genetik dökülmeleri mevsimsel geçişleri baz almak gerekir. Böylelikle bu artışın kaynağını yine doktorlar aracılığı yapılan testler sonucuyla öğrenebilirsiniz.

Çözüm: Neyden kaynaklı olduğunu öğrendikten sonra tedavi yöntemi belirlemek.

-Yastık kılıfında çok saç görüyorsanız;

Bu herkesin problemi. Eğer ki bunu psikolojik takıntı haline getirdiyseniz her zaman her günden fazla saç teli dikkatinizi çekecektir. Dikkat mekanizmanız sürekli saç dökülmelerine odaklandığı boyunca bu işin psikolojik sorumluluğunu da üstlenmişsiniz demektir.

Çözüm: Yastık kılıfını kafanıza koymadan önce sakinleşmeyi deneyin. Odak noktanız saç dökülmesi olmamalı. Saç dökülmelerine bağlı yaşadığınız stresss dht bakımından iyi bir seçenek değil. Yaşadığınız stres, saç dökülmelerini daha fazla artırır. Üstesinden gelemiyorsanız psikolojik destek alın. Bu imkanız yok ise dikkatinizi dağıtacak şeylerle meşgul olun. Ve yastık kılıfındaki saç tellerini saymak yerine, gerekli testleri yaptırın, eksikliğiniz neyse ona göre tedavi yöntemi uygulayın. Geç kalmış olmazsınız.

-Saç çizgisinde geriye doğru çekilmeler;

Çözüm: Yaşadığınız saç dökülmesi ile ilgili problemlerin başında saç çizgisi yer alıyor. Genetik dökülmelerin habercisi olan bu saç çizgileri çoğunlukla dht odaklıdır. Böylelikle dht ile bağlantısı söz konusu olduğunda mutlaka doktorunuzla hareket edin ve yardım alın.

-Saç dökülmesiyle ilgili mevsimsel değişikler

Çözüm: Panik yapma! Mevsim geçişlerinin saç dökülmesiyle ilgili bağlantısı var. Böylelikle panik yapmadan saçlarınızla oynamayın. Sürekli ellerinizi saçlara götürme takıntısı (psikolojik) sorunları ile beraberinde getirir. Bu durumda mümkün olduğunca saç köklerini canlı tutmak gerekir.

-Uyku düzeniniz saç sağlığı bakımından önemli yer teşkil ediyor.

Çözüm: Hepimizin dikkat etmesi gereken şeylerden birisi uyku düzeni ve uyku sağlığı.ÇÜnkü organların dinlemeye ihtiyacı var. Daha sakin ve rahat bir yaşam sürdürebilmek için sağlıklı ve düzenli uyku uyumaya ihtiyacımız var. Uykusuz olduğumuzda sinirli ve stresli olabiliyor. Bu tür sebeplerde saç dökülmeleri yine dht odaklı ise; hormonları azdırarak saç dökülmelerini arttırabilirsiniz. İnsan beyni uyku modun da değilken, günde binlerce işlem yapabiliyor. Kendinizi rahat ve esnek hissetmeniz için sağlıklı uykuya ihtiyacınız var.

-Stresli ortamlardan uzak durun

Çözüm: Her ne kadar yazıldığı gibi kolay olmasa da yine DHT bazlı saç dökülmelerinin geri dönüşümü (hücre ölmüşse) olmuyor ve bunun en büyük nedeni stres ve dengesiz beslenmedir. Stres hormonların denge seviyesini bozarak saç köklerine karşı savaş açabiliyor. Ve dht hormonları azdığı zaman saç kayıpları söz konusu olabilir. İkinci neden ise genetiği değiştirilmiş gıdaları tüketmek, hormonlu besinler yemek, saç dökülme oranındaki ciddi artışın sebeplerinden biri.

Saç köklerini güçlü ve canlı tutmanın yolları neler


Saç köklerini güçlü ve canlı tutmanın yolları neler


Dikkat etmeniz gerekenler

Saç tabakasıyla (dermatolojik) sorunlar

Saç derisinde oluşan mantarlara dikkat edin!

Saç derisinde oluşan mantarlar, saç köklerine zarar verir. Böylelikle saç derisinde mantar, egzama gibi nedenler söz konusu ise mutlaka doktorunuzdan bununla ilgili teyit alın, ona göre tedavi yöntemi belirlensin.

Başta belirtmiş olduğumuz bıttım sabunu,  sedef vb hastalıklar adına deriye iyi geldiği söylenmektedir.  Ek olarak bilim ilacın çıkarmış olduğu ketoral isimli şampuan da saç derisindeki ve vücutta bulunan mantarlara karşı etkili bir üründür. Çoğunlukla doktorlar saçlarda ve vücutta oluşan mantarlar için bu şampuanı yazarlar. Böylelikle saç derisindeki mantarın oluşumunu engelleyerek, saç köklerini canlı ve güçlü tutabilirsiniz.

Ayrıca Propolis de içeriğindeki etken maddeleriyle saç derisi hastalıklarını giderebilmektedir.

İlgili Konu İçerikleri: Saç Dökülmesi DHT

İlgili Konu İçerikleri: Propolis ve Saç Dökülmesi

İlgili Konu İçerikleri: Saç Dökülmesiyle İlgili Bilmeniz Gerekenler


Daha fazla yazılar için blog yazılarımıza göz gezdirebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Procapil nedir? Procapil saç çıkarır mı - Solargezi.com
Temmuz 22, 2020 10:47 am

[…] DHT, yeni saç kökleri oluşturmak için bölünen ve farklılaşan dermal papilla hücrelerine ulaştığında, sağlıklı saç kökleri için gerekli besin maddelerinin emilimini baltalar. Neyse ki, bilimsel gelişmelerle, Procapil DHT’nin saç kökleri üzerindeki etkisini büyük ölçüde azaltır. […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala