BlogMakaleSağlık

Saç dökülmesinin erken belirtileri neler? Saç dökülmesini nasıl önleriz.

Saç dökülmesinin erken belirtileri neler? Saç dökülmesini nasıl önleriz.


Bu yazımızda saç dökülmesinin erken belirtilerinden yola çıkarak, saç dökülmelerini engellemenin bazı püf noktalarını anlatacağız. 


Saç dökülmesinin erken belirtileri neler? Saç dökülmesini nasıl önleriz.

Saç dökülmesinin erken belirtileri neler? Saç dökülmesini nasıl önleriz.


Çoğu yaşlanma belirtileri gibi, erkek tipi kellik de bir gecede gerçekleşmez. Aslında, çoğu erkek için kel olmak, birkaç kısa yıldan birkaç on yıla kadar her şeyi alabilen uzun ve yavaş bir süreçtir.

Saç dökülmesini durdurmanın anahtarlarından biri kellik belirtilerini fark etmek ve anlamaktır. Basitçe söylemek gerekirse, saç dökülmesini önlemek için ne kadar erken harekete geçerseniz o kadar fazla saç kazanabilirsiniz .

Ne yazık ki, saç dökülmesini tanımlamak her zaman kolay değildir. Çevrimiçi bulabileceğiniz saç dökülmesinin en yaygın “belirli belirtileri” nin çoğu, erkek tipi kellik için normal saç dökülmesini (geri dönecek olan zarar görmemiş saç köklerinden) hata yapmayı kolaylaştırır.

Aşağıda, saç dökülmenizin daha da kötüleşmesini önlemek için harekete geçebileceğiniz basit ama etkili yolların yanı sıra, bilmeniz gereken üç işareti listeledik.

Saç çizgisinde gözle görülür bir değişiklik saç dökülmesinin habercidir.

Erken saç dökülmesi nasıl anlaşılır
Saç dökülmesinin nedenleri neler

Saçsızlığın en belirgin işareti saç çizginizdeki fotoğraflarda açıkça görebileceğiniz bir farktır.

saç dökülmesini önlemek için ne yapmalı

Kellik genellikle saç çizgisinde başlar, daha önce daha belirgin bir V şeklinde saç çizgisine dönüştüğünüz düz veya hafif kesilmiş saç çizgisi ile başlar. Çoğu insan için, bu bölge etrafında başlar ve genellikle toplam saç dökülmesi yerine inceltme ile başlar.

Yıllar önce çekilen iki fotoğrafı karşılaştırabilir ve saç çizginizin azaldığını görebilirsiniz, saç dökülmesinden müzdarip olduğunuzun açık bir işaretidir.

Dikkat edilmesi gereken önemli bir şey, aydınlatma koşullarının saç çizginizin görünümünü etkileyebileceğidir.

Saç dökülmesinden gerçekten endişe duyuyorsanız, saç çizginizin çekilip çekilmediğini görmek için aynı aydınlatma koşullarında birkaç ayda bir fotoğrafınızı çekebilirsiniz. Bir veya iki yıl boyunca, saç çizginizin etrafında saç kaybedip kaybetmediğinizi belirlemeniz gerekir.

Fotoğraflar, başka bir kişinin bakış açısından kendinize bakmanıza izin verdiği için, saçlarını kaybetmek veya kaybetmemek için harika bir yoldur. Saç dökülmesini fark ederseniz, kötüleşmesini önlemek için en kısa sürede harekete geçmeniz önemlidir.

Saç incelmesi

Bütün insanlar saç çizgisinden kelleşmez. Bazı erkeklerde yaygın inceltme denilen şeyleri – tüm saç derisini veya taç gibi belirli alanları etkileyen bir tür saç dökülmesi – saç çizgisinden ziyade arkadan veya tepeden başlayan kellikle sonuçlanır.

Uzaklaşan bir saç çizgisinde olduğu gibi, dağınık inceltmeyi tespit etmenin en kolay yolu fotoğrafları farklı zaman aralıklarında karşılaştırmaktır. Saçınızın birkaç yıl önce çekilmiş fotoğraflarda olduğundan daha ince göründüğünü fark ederseniz, erkek tipi kellik sonucu olma ihtimali vardır.

Normalde arkanızdan fotoğraf çekmediğinizden, saçınızdaki kalınlık seviyesini zaman içinde karşılaştırmanın en kolay yolu banyo aynanızda her iki veya üç ayda bir fotoğraf çekmektir.

Duş veya fırçalamadan sonra aşırı saç dökülmesi

saç incelmesi

Duş alırken, fırçalarken veya tarakla saç dökülmesi normaldir. Ortalama olarak, insanlar günde 100 civarında kıl kaybediyor , yani saçınızı şampuanladıktan sonra ellerinizde fark ettiğiniz dört ila beş kıl endişelenecek bir şey değil.

Bununla birlikte, gün boyunca aşırı miktarda saç dökülmeye başladığını fark ederseniz, erkek tipi kellik sonucu olma riski vardır.

Panik yapmadan önce, geçici saç dökülmesinin olabileceğini ve bir veya iki gün boyunca çok fazla saç dökülmesinin mutlaka bir alarm nedeni olmadığını bilmek önemlidir. Seyahate bağlı jetlag’dan güneş yanığı, kilo kaybı veya ateş gibi birçok nedene bağlı olarak saç dökülmesi meydana gelebilir .

Bu tip saç dökülmesi genellikle geçicidir, yani bir veya iki hafta boyunca ellerinizde ve fırçanızda daha fazla sayıda kıl olduğunu göreceksiniz. Ayrıca sabahları yastığınızın üzerinde gevşek kıllar olduğunu fark edebilirsiniz.

Uzun süre her gün çok miktarda saç dökülmesi fark ederseniz , yardım almalısınız. Sonuçta, ılımlı miktarda günlük saç dökülmesinin uzaklaşan bir saç çizgisine ya da taç üzerinde görünür bir kel noktaya dönüşeceğini düşünmeniz uzun sürmez.

Saç dökülmesini durdurmak için nasıl harekete geçilir?

kel olmayı engellemenin yolları

Saç dökülmesini fark ettiyseniz ve durdurmak istiyorsanız, en etkili yollardan biri, finasterid, minoksidil ve DHT engelleyici bir şampuan kombinasyonu kullanarak DHT’yi – saç dökülmesine neden olan hormon – bloke etmektir .

5a-redüktaz inhibitörü finasterid gibi en etkili saç dökülmesi tedavileri, saç dökülmesini önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, onları daha erken almaya başladığınızda, saçınızın daha fazlasını koruyabileceğiniz anlamına gelir .

Bazı durumlarda , finasterid ve minoksidil gibi ilaçlar , bu saçların bir kısmını geri almanıza neden olabilir, ancak bunun gerçekleşeceğine dair bir garanti yoktur.

DHT ve saç dökülmesi rehberimiz, finasteride gibi saç dökülmesi tedavilerinin nasıl yapıldığını ve tedaviye başlamanızı bekleyebileceğiniz olası etkileri açıklar.

Ayrıca saç dökülmesine neyin neden olduğu ve onu nasıl durdurabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için doktorlarımızla çevrimiçi konsültasyon yapabilirsiniz.

 


Son olarak; saç ile ilgili diğer yazılarımızı okumayı unutmayın. 

Minoxil forte saç çıkartır mı?

Saç çıkarma yöntemleri neler Dökülen saç geri gelir mi

Ayrıca güncel blog yazılarımızı takip edebilirsiniz.[kkstarratings]

0 0 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala