BlogMakaleSağlık

Saç dökülmesini engellemek için propolisi araştırdık

Saç dökülmesini engellemek için propolisi araştırdık. Propolis hakkında bilmeniz gerekenler .


Propolis saç çıkarır mı?

Propolis saç çıkarır mı

 

Saç kaybı, hepimiz ondan korkuyoruz. Her yıl milyarlarca lira vererek saç dökülmesini durdurmanın yollarını arıyoruz.

Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülmekle birlikte, kadınlarda da saç dökülmesi giderek artan bir sorun haline gelmektedir. Özellikle orta yaşlı kadınlarda ise saç incelmesi söz konusu olmuştur.

Beslenme yetersizlikleri, hem erkek hem de kadınlarda tiroid sorunları ile birlikte saç dökülmesine kesinlikle katkıda bulunan bir faktör olsa da, kelliklerin kesin nedeni ve tedavisi henüz keşfedilmemiştir. Erkeklerde fazla DHT‘nin erkek tipi kellikle sonuçlanabileceğini biliyoruz ve yapılan araştırmalar, biotin, protein, çinko ve demir gibi bazı besin maddelerinde yetersiz beslenme ve eksiklikl erin saç incelmesine neden olabileceğini gözlemlenmiştir.

Propolis bileşenleri

Propolis, arı salınımı ve bitki kaynaklı bileşiklerden oluşan kompleks bir karışımdır. Genel olarak, ham propolis yaklaşık % 50 reçineler ,% 30 balmumu, % 10 uçucu yağ, % 5 polen ve % 5 çeşitli organik bileşiklerden oluşur.  Kaynak: [ 1 , 8 , 9 ]. Farklı örneklerde 300’den fazla bileşen tanımlandı [ 7 – 10 ] ve yeni propolisin kimyasal karakterizasyonu sırasında yenileri hala tanınıyor [ 2 , 11 , 12 ].Propolis’te bulunan çeşitli maddelerin oranları, toplanma yerine ve zamanına bağlıdır.

Propolisin içeriğinde neler var?

Konuyu incelemeden önce propolis hakında kısa bilgi verelim:

Propolis çok miktarda mineral içerir: manganez, çinko, baryum, titanyum, bakır, kalay, nikel, kobalt, vandalijum, krom, kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, sodyum, demir, magnezyum, molibden, alüminyum, kremyum, selenyum, florür, cıva ve antimon.

Propoliste bulunan vitaminler şunlardır: B1, B2, B6, A, C, E, RR, nikotin, pantotenik asit vb. Ayrıca, propolis karoten – A vitamini bakımından zengindir. E vitamini saç için gereklidir.

Propolis’te vücudun biyolojik merkezlerini tetikleyen 50 madde tespit edilmiştir. Örneğin, çinko, mangan ve bakır, büyüme, gelişme ve üreme sürecini harekete geçirir, kan oluşumuna katılır (kobaltla), mal alışverişi sürecini düzenler, cinsel bezlerin işlevi üzerinde pozitif bir tıkaç vardır. Ayrıca, çinko, pankreas hormonlarının – insülinin etkisini uzatır.

Propolis içindeki azot malzemeleri proteinler, amitler, aminler ve amino asitlerdir. Genel azot miktarı yaklaşık% 0,7’dir. Aspartik, glutamik, triptofan, fenilalanin, lösin, sistin, metiyonin, valin, serin, histidin, arginin, prolin, tirosin, treonin, alanin ve lisin gibi amino asitlerden oluşur.

Birçok bileşen propolisten çıkarılmış olmasına rağmen, henüz çok fazla sayıda bilinmeyen kaldı. Suda ya da organik çözücülerde çoğunlukla çözünen bileşenler şimdiye kadar bilinmektedir.


Saç dökülmesini engellemek için propolisi araştırdık

Propolis ile saç büyütme

itü beeo

Saç dökülmesini engellemek için propolisi araştırdık

Bir süredir, bazı saç dökülmelerinin iltihaplanmalara bağlı olduğu hipotezi nedeniyle propolisin saç büyümesini olumlu yönde etkileyebileceği düşünülmüştür. Propolis, doğal bir enflamatuar olarak kabul edildiğinde, sorunu iyileştirmek için her zaman olası bir besin kaynağıdır.

Araştırmalar, propolisin saç uzamasına dahil olan bazı hücrelerin büyümesini desteklediğini gösterdi, ancak hiç kimse bunun yeni kilitlerle sonuçlanıp sonuçlanmayacağını test etmedi.

Araştırmacı Ken Kobayashi ve meslektaşları, traşlanan veya cilalanan farelerdeki propolisleri test ettiklerinde, olumlu sonuç almıştır. Bilim adamları, topikal uygulamadan sonra, saç yetiştirme sürecine katılan özel hücrelerin sayısının arttığını da fark ettiler. Propolis, anti-enflamatuar bileşikler içerir, bu yüzden saçsız yerleri tedavi etme konusunda yerini alır.

Propolis üzerinde yapılan saç ile araştırmalar

propolis ile ilgili yapılan araştırmalar

Saç dökülmesini engellemek için propolisi araştırdık

İlk çalışma izolasyonda uygulanan propolisin etkilerine bakarken, 2016’da yayınlanan ikinci çalışma,özellikle üretilen bir saç mumu için bir baz olarak Eruca sativa tohumu yağı ile birlikte birincil bir madde olarak kullanıldığında propolisin etkilerini incelemiştir. Genel bir saç bakım ürünü olarak. Yine testler kemirgenler üzerinde yapıldı ve pazarlanan bir marka saç balmumu içeren ve standart bir ilacı olan kontrollere karşı ölçüldü.

Bu çalışma, ilk çalışmalara göre daha fazla önem kazandı. Çünkü; propolis balmumunun saç uzunluğunun arttığını, saç köklerinin daha fazla yüzdesini sağladığını ve ayrıca saç başına gerçek ağırlığın arttığını ortaya çıkardı.

Propolis ve Saç ilişkisi

Peki ne yapmalı? Dikey olarak zorlanan saç köklerini tekrar canlandırmanın sihirli iksiri olup olmadığını görmek için saç derinize her tarafa sürtünme propolis tentürü mü kullanmalısınız? Söylemek için çok erken olabilir ama işte düşüncelerim:

Propolis‘in iltihaplanma önleyici olduğunu düzinelerce araştırmadan biliyoruz. Neredeyse tüm büyük sağlık koşullarının, saç dökülmesi de dahil olmak üzere anormal iltihaptan kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Daha az inflamasyon iyidir.

 Bu çalışma, cesaretlendirici fareler üzerinde yapıldı. Fareler insan olmamakla birlikte, bu çalışmanın test tüpünün ötesindeki bir ortamda başarılı olması gerçekten cesaret vericidir.


Propolis ile saç bakımı nasıl yapılmalı

Piyasada şu an bildiğim hiçbir propolis tabanlı şampuan yok, eğer propolis saç dökülmesini deneyecekseniz, önereceğim şey aşağıda. Kanıtlanmış bazı takviyeleri ile birlikte göz önünde bulundurmak isteyeceğiniz başka beslenme stratejileri ve testleri önerdim.

  1. Şampuanınıza her gün 5 – 10 damla  alkolsüz propolis tentürü ekleyin. Duşunuzun içinde veya yakınında bir şişe tentür tutun ve kafanıza uygulamadan önce damlalarınızı elinizdeki şampuanınıza ekleyin.
  2. Propolis’i dahili olarak kapsül veya tentür formunda alın. Saç dökülmesi gibi iltihaplı durumlar için günde 1000 mg – 2000 mg tavsiye ederim.
  3. Tüm kimyasalları saç bakım ürünlerinizden çıkarın. Sadece doğal saç ürünlerini kullanın. Kimyasal yük = artan iltihap.
  4. Liganda yüksek yiyecekler yiyin. Lignans’ın DHT’yi bloke ettiği gösterilmiştir. Organik öğütülmüş keten tohumlarını tavsiye ederim.
  5. Saç sağlığını ve gücünü artıran Kolajen ürünlerini kullanmayı tercih edin.
  6. Demir seviyenizi test ettirin. Düşük demir saç dökülmesine neden olabilir. Eğer demir seviyeniz düşükse, mutlaka demir içeren besinler tüketin.
  7. Araştırma henüz insanlarda yapılmamasına rağmen, propolisin saç dökülmesinin topikal bir tedavisi olarak test edilmeye değer olabilir
  8. Menünüze arı poleni ekleyin. Günde bir çorba kaşığı, birçok müşterimiz için daha hızlı saç büyümesine neden oldu.

En iyi propolisi nerede bulabilirim? En iyi propolis markası hangisi?

İstanbul teknik üniversitesinin üretmiş olduğu propolisler son derece güvenli ve test edilmiş ürünlerdir. BEEO, İstanbul Teknik Üniversitesi Arı Teknokent firması ürünüdür.Uzman gıda ve ziraat mühendisleri kontrolünde üretilmektedir. Bu sebeple istanbul teknik üniversitesinin üretmiş olduğu propolislere buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul teknik üniversitesi, propolis ile ilgili bilgilendirme ve içerik yazısı aşağıda paylaşılmıştır.

Saç dökülmesini engellemek için propolisi araştırdık

itü propolis açıklama


Propolis saçların hızlı büyümesini teşvik ediyor.

Hokkaido Üniversitesi’nden bir Japon bilim adamı ekibi, arıların kovanlarında delik açmak için kullanılan reçine benzeri bir madde olan propolis’in farelerde saç büyümesini teşvik edebileceğini keşfetti .

Yüzyıllar boyunca yara, yanık ve akne tedavisinde kullanılan iyileştirici özellikleri ile bilinen Propolis, kıl mili ve folikül yapımında rol oynayan keratinositler olarak bilinen hücrelerin büyümesine yardımcı olabilir.

Çalışmaya liderlik eden Dr. Ken Kobayashi, “ son araştırmalar propolisin anti-enflamatuar, anti-tümör ve proliferatif özelliklerine sahip olduğuna ” işaret etti.

Brezilyada propolis ve saç çıkarmayla ile ilgili fareler üzerinde yapılan çalışma

Brezilyada propolis ve saç çıkarmayla ile ilgili fareler üzerinde yapılan çalışma

Hokkaido Üniversitesi denemeleri, Brezilya propolisinin traşlı farelerin derisine topikal olarak uygulanmasının, keratinositlerin üretimini ve saç kılına geçişini teşvik ettiğini buldu.

Bu, tedavi gören farelerin, kürklerini yardım almadan geri büyütmek için bıraktıklarından çok daha hızlı toplandığını gördü.

Amerikan Kimya Derneği Zirai ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan bu çalışmada fareler traş olmasına ve herhangi bir saç dökülmesi koşuluyaşamamasına rağmen , araştırmacılar propolisin iltihaplanma için kaybedilen saçları tekrar alacağına inanıyorlar.

Kobayashi’ye göre, propolis “  antiinflamatuar özelliklerden ve keratinosit proliferatif etkisinden kaynaklanan iltihaplanma nedeniyle saç dökülmesini iyileştirebilir ”.


iltihaptan kaynaklanan saç dökülmesi

Çalışma bulgularının inflamasyonun neden olduğu saç dökülmesi ile ilgili olduğu açıktır. Bu alopesi areata , alopesi totalis ve alopesi universalis gibi saç dökülmesi durumlarını içerir .

Bununla birlikte, genetik saç dökülmesine DHT hormonunun önceden belirlenmiş bir hassasiyeti neden olduğu ve iltihaplanma ile ilgisi olmadığından, propolisin dişi veya erkek tipi kellik durumlarında saçların yeniden büyümesine yardımcı olması olası değildir .

Araştırmacılar, propolis’in insan saçı folikülleri üzerindeki etkisini in vitro olarak incelemeye devam ediyor, bu sonuçlara bağlı olarak yapılacak klinik araştırmalar da devam ediyor.

Devam eden deneyler arasında minoxilde var

Araştırmalar propolisin alopesiye ve iltihaplanmanın neden olduğu veya daha fazla saç dökülmesine neden olan diğer türleri için bir tedavi olarak uygunluğunu sürdürürken , Kobayashi ve ekibi ayrıca maddenin kalıtsal saç dökülmesi tedavisi programlarına nasıl dahil edilebileceğini araştırmaktadır .

Amaç MHRA lisanslı ve FDA‘nın hem erkekler hem de kadınlar tarafından genetik saç dökülmesi ile kullanımı onaylanan tek saç dökülmesi tedavisi olan minoxidil ile birlikte propolis kullanarak saç uzamasının etkinliğini arttırıp arttırmadığını bulmaktır .

Saç dökülmesini engellemek için propolisi araştırdık

Kobayashi, “ Propolis, herhangi bir yan etkisi olmayan doğal bir bileşendir . Propolis ve minoksidil kombinasyonu [çok] etkili olabilir . ”

Belgravia’da , saç dökülmesini tedavi etmek için ısmarlama minoksidil preparatlarımızı kullanan müşterilerin umut verici büyüme sonuçlarını sürekli olarak görmemize rağmen , propolisin yararlarına yönelik bu son araştırmanın bulgularını sabırsızlıkla bekliyoruz ve sizi blogumuzda güncel tutacağız.


Ayrıca minoxil ile ilgili diğer konumuza göz atabilirsiniz.

Minoxil forte saç çıkartır mı?

Daha fazla bilgi ve içerik sağlık bloğumuzu takip etmeye devam edin. 

 

5 1 vote
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Procapil nedir? Procapil saç çıkarır mı - Solargezi.com
Kasım 18, 2022 5:59 pm

[…] İlgili Konu Başlıkları: Propolis ve Saç Dökülmesi […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala