BlogMakaleSaç bakımı

Saç dökülmesi ve DHT hormonu hakkında bilmeniz gerekenler

 

Saç dökülmesi ve DHT hormonu hakkında bilmeniz gerekenler

DHT tam olarak nedir?

DHT tam olarak nedir?


DHT Hakkında Bilmeniz Gerekenler

DHT, prostat, testis ve diğer bazı dokularda testosterondan yapılan bir androjendir (erkek cinsiyet hormonu). Derin ses, yüz kılları ve kaslar gibi erkek cinsiyet özelliklerini geliştirmek ve korumak için gereklidir.

Testosteron, bir saç folikülünün yağ bezlerinde tutulan bir enzim olan 5α-redüktaz (telaffuz 5-alfa redüktaz) yardımıyla DHT’ye dönüşür. Genetik olarak erkek tipi kelliklere yatkınsanız, DHT saç foliküllerinizdeki reseptörlere bağlanır ve folikülün minyatürleşmesine (temel olarak büzülme anlamına gelir) ve sonunda yeni saç oluşumunu tamamen durdurmasına neden olur.

DHT:

Bu bir gecede olmaz. DHT’ye duyarlı saç folikülleri, minyatürleştirme işlemi tamamlanmadan ve folikülün saç üretmeyi bırakmadan önce uzun süre hormona maruz kalması gerekir. DHT bastırılsa bile, saç kökleri gelişmeye devam eder – böylece harekete ne kadar erken başlarsanız , saçı o kadar fazla tutabilirsiniz.

Saç dökülmesi ve DHT hormonu hakkında bilmeniz gerekenler

DHT blokerleri en etkili saç dökülmesi tedavisidir. Tarafından yapılan bir çalışma Amerikan Dermatoloji Akademisi bulundu finasterid olan DHT engelleme etkili.

Sadece saç dökülmesini durdurmakla kalmaz, gelecekteki büyümeye bile yardımcı olabilir. Dr Jane Kardashian gibi anlattı GQ , “çalışmalarda, finasterid 1 mg alan erkeklerde% 80, orijinal saç folikülü sayımları korunmuş ve% 64 kullanmaya devam ettiği iki yıl sonra bazı yeniden büyümesini yaşadı.”

Bunlar hem saç dökülmesini durdurma hem de sağlıklı saç çıkma sürecini başlatırken oldukça büyük sayılardır.

DHT, erkek tipi kellikten sorumlu olan birincil hormondur, bu nedenle saç dökülmesini önlemenin ve erkek tipi kellik etkisini azaltmanın en kesin yolu DHT’yi bloke etmektir .


Dht ne işe yarar? görevleri neler?

(Saç dökülmesi ve DHT hormonu hakkında bilmeniz gerekenler)

Saç dökülmesi ve DHT hormonu hakkında bilmeniz gerekenler


DHT testosterondan türetilmiştir . Testosteron hem kadınlarda hem de erkeklerde bulunan bir hormondur. DHT, ergenlik döneminden geçerken erkek cinsiyet özelliklerine katkıda bulunan androjenler veya hormonlardır. Bu özellikler şunları içerir:

Ses tonu

Artan vücut kılı ve kas kütlesi

Sperm üretimi başlarken penis, skrotum ve testislerin büyümesi

Vücudun etrafındaki yağın depolanma şeklindeki değişiklikler

Yaşlandıkça, testosteron ve DHT’nin vücudunuz için genel kas kütlenizi korumak ve cinsel sağlığı ve doğurganlığı arttırmak gibi birçok başka faydaları vardır .

Erkeklerde genellikle vücutlarında daha fazla testosteron bulunur. Tüm yetişkinlerde testosteronun yaklaşık yüzde 10’u , 5-alfa redüktaz (5-AR) adı verilen bir enzim yardımıyla DHT’ye dönüştürülür.

Kan dolaşımınızdan serbestçe aktıktan sonra, DHT saç derinizdeki saç kökleri üzerindeki reseptörlere bağlanarak büzülmelerine ve sağlıklı bir saç başını destekleme yeteneğinin azalmasına neden olabilir.

DHT’nin zarar verme potansiyeli saçınızın ötesine geçer. Araştırma DHT’yi, özellikle de anormal derecede yüksek seviyelerini aşağıdakilerle ilişiklendirilmiştir.


DHT’nin ilgili olduğu alanlar ve kapsadığı konular

Saç dökülmesi ve DHT hormonu hakkında bilmeniz gerekenler

Yaralanma sonrası cildin yavaş iyileşmesi

Genişlemiş prostat

Prostat kanseri

Koroner kalp hastalığı


Saç dökülmesi ve DHT hormonu hakkında bilmeniz gerekenler

Saç dökülmesine yatkınlığınız genetiktir, bu da ailenizde geçirildiği anlamına gelir.

Örneğin, erkek iseniz ve babanız  da saç dökülmesi yaşanmış ise; yaşlandıkça benzer bir saç döküntüsü sergilemeniz olasıdır. Zaten erkek tipi kellik eğiliminde iseniz, DHT’nin folikül daralma etkisi daha belirgin olma eğilimindedir.

Başınızın büyüklüğü ve şekli, DHT’nin foliküllerinizi ne kadar çabuk küçülttüğüne de katkıda bulunabilir.

DHTnin saç ile olan bağlantısı nedir?

Vücudunuzdaki her yerdeki kıllar, her biri tek bir saç teli içeren küçük küçük kapsüller olan, folikül olarak bilinen cildinizin altındaki yapılardan büyür.

Bir folikül içindeki saç tipik olarak yaklaşık iki ila altı yıl süren bir büyüme döngüsünden geçer . Saçınızı tıraş etseniz veya kesseniz bile, aynı kıl folikülün içinde bulunan kıl köklerinden folikülün dışına doğru uzar.

Bu döngünün sonunda, saçlar birkaç ay sonra dökülmeden önce dinlenme evresi olarak bilinen şeye girer. Sonra, folikül yeni bir saç üretir ve döngü tekrar başlar.

DHT de dahil olmak üzere yüksek androjen seviyeleri, saç foliküllerinizi küçültebilir, bu döngüyü kısaltabilir ve saçların daha ince ve daha kırılgan görünmesine ve daha hızlı dökülmesine neden olur. DHT ayrıca, eski kıllar döküldükten sonra folikülünüzün yeni kıllar üretmesini daha uzun sürebilir.

Bazı insanlar DHT’nin saç derisi üzerindeki bu androjen reseptör (AR) genindeki değişikliklere bağlı olarak kafa derisi üzerindeki etkilerine daha duyarlıdır. Androjen reseptörleri, testosteron ve DHT gibi hormonların bunlara bağlanmasına izin veren proteinlerdir. Bu bağlanma aktivitesi tipik olarak vücut kıllarının uzaması gibi normal hormonal işlemlerle sonuçlanır.

Ancak AR genindeki değişiklikler, kafa derisi foliküllerinizdeki androjen duyarlılığını arttırabilir ve bu da erkek tipi saç dökülmesini daha fazla deneyimlemenizi sağlar.

DHT seviyesini düşüren besinler

Domatesleri sos olarak kullanabilirsiniz. Doğal bir DHT engelleyici olan likopende domatesler önemli bir rol oynar. Likopen (pişmiş domateslerden) çiğ domateslerden daha verimli bir şekilde emilir. Makarna üzerine domates sosu olarak da kullanabilirsiniz. [2]

  • Havuç, mango ve karpuz da iyi likopen kaynaklarıdır.

dht engelleme

Badem ve kaju fıstığı gibi kuruyemişler:

Gıdalarda L-lisin ve çinko dahil DHT’yi doğal olarak inhibe eden diğer maddeler, bademlerde, yer fıstığında, cevizlerde, cevizlerde ve kajularda bulunabilir. [3]

Diyetinize günlük olarak fındık ilave edilmesi doğal olarak DHT seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir.

Çinko ayrıca lahana ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. [4]

badem dht seviyesini düşürür

Yeşil çay ve dht

Yeşil çay antioksidanlar bakımından zengindir ve ayrıca testosteronun DHT’ye dönüşümünü yavaşlatır hatta durdurur. Siyah çay ve kahve gibi diğer sıcak içecekler de benzer bir etkiye sahiptir. [5]

En iyi sonuçları elde etmek için organik, tam yapraklı çayları için. Yüzde 10’dan az çayı içerebilecek işlenmiş yeşil çay “içeceklerinden” kaçının. Ayrıca çayınıza şekerler veya yapay tatlandırıcılar eklemekten kaçının.

yeşil çay dht düşürür

Şeker dht artırır

Şeker, iltihaplanmaya neden olur ve vücudunuzun DHT üretimini arttırır.  [6]

Kurabiye ve şeker gibi ilave şekerlerden ve şekerlerden uzak durmak oldukça kolay görünebilir. Ancak, özellikle tatlı olmasalar da, şeker içerebilecek paketlenmiş ve işlenmiş yiyeceklere dikkat edin.

Dht düşüren besinlerKafein ve dht

Sabah fincan kahveniz DHT üretimini azaltmanıza yardımcı olabilir. Bununla birlikte, çok fazla kafein tüketmenin tam tersi bir etkisi olabilir. Çok fazla kafein ayrıca saçın büyümesini engelleyen hormon dengesizliklerine ve dehidrasyona neden olabilir. [7]

Ayrıca DHT üretimini artırabilecek şeker ve diğer kimyasallara sahip olan kafeinli gazozlardan uzak durun.

kafein ve dht ilişkisi

Palmetto takviyesi ve dht düşüşü

Saw palmetto, testosteronu DHT’ye dönüştüren enzim olan 5-alfa-redüktaz tip II’nin fonksiyonunu inhibe ederek doğal olarak DHT üretimini engeller. Her gün 320 miligramlık bir takviye almak da saç büyümenizi artırabilir. [8]

Saw palmetto reçeteli ilaç kadar etkili değildir. Ancak daha düşük maliyetlidir ve alınması daha uygun olabilir.

dht engelleyici besinler

Kabak çekirdeği yağı dhtyı düşürür.

Kabak çekirdeği yağı bir başka doğal DHT engelleyicidir, ancak testere palmetto kadar verimli olmayabilir. Saw palmetto’dan farklı olarak, kabak çekirdeği yağının etkileri, insan deneklerinden ziyade, öncelikle sıçanlarda incelenmiştir. [9]

Kabak çekirdeği yağı, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde prostat bozukluklarının tedavisi için lisanslıdır. [10]

Daha fazla kabak çekirdeği yağı tüketmek istiyorsanız, her gün bir avuç kabak çekirdeği yiyebilirsiniz, ancak hap biçiminde bir takviye alırsanız, yaptığınız kadar yağ alamazsınız. Kabak çekirdeğinin kavrulması bazı yararlı özellikleri azaltabilir.

Finasteride ve dhr

dht engelleyici finasteride

DHT Seviyelerini Düşürmek İçin Yiyecekler

Saç dökülmesi ve DHT hormonu hakkında bilmeniz gerekenler

Kabak çekirdeği , saç foliküllerinde DHT birikimini engelleyebilen delta-7 stearin adı verilen bir steroid içerir .

Likopen  DHT’yi yasaklayan başka bir faydalı bileşendir. Alımınızı artırmak için aşağıdaki yiyecekleri yiyin:

Domates

Karpuz

Havuçlar

Mango

Diğer bir doğal DHT engelleyici L-lisindir ve bu besinler besin bakımından zengindir:

Badem

Ceviz

Yer fıstığı

pekan

Birçok gıdada bulunan bir besin olan çinko, başka bir DHT inhibitörüdür. Bulun:

ıspanak

Kaju fıstığı

Buğday tohumu

Pişmiş beyaz mantar

Aşağıdaki yiyecekler belirli yağ asitlerinin ve DHA’nın oluşumunda yardımcı olabilecek biotin içerir :

Meyveler

Buğday tohumu

Muz

Yer fıstığı

sebze

İsviçre pazı

Yumurtalar (pişmiş)

Tuna

Somon

DHT Seviyelerini Düşürmek İçin Diğer Besinler

Soya, DHT oluşumunu yasaklayan bir moleküle ek olarak izoflavon adı verilen östrojen benzeri bileşikler içerir .

Fitosteroller, insan kolesterolüne benzer bitki kaynaklı sterollerdir ve saç folikülündeki DHT seviyelerini azaltabilirler. Aşağıdaki yiyecekleri ekleyerek diyetinize fitosteroller ekleyebilirsiniz:

Buğday tohumu

Susam, zeytin ve mısır yağları

Yer fıstığı

Badem

Macadamia fıstığı

Brüksel lahanası

Çavdar ekmeği

Keten tohumu içerdiği lignans  sayesinde dht düşüşüne destek verir.

DHT Seviyelerini Düşürmekten Kaçınacak Yiyecekler

Tereyağı

Hayvan organları

kırmızı et

Patates

süpürge darısı

Margarin, işlenmiş paketlenmiş yiyecekler ve bazı hamur işleri gibi trans yağlı gıdalar

Daha fazla bilgi ve içerik için blog yazılarımızı takip edebilirsiniz. Konuyla iligli bloğumuza göz gezdirebilirsiniz.

ilgili konu başlıkları: Minoxidil saç çıkarır mı? 

İlgili konu başlıkları: H vitamini

İlgili konu başlıkları:  Biotin eksikliği

4.3 4 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Procapil nedir? Procapil saç çıkarır mı - Solargezi.com
Temmuz 17, 2020 11:53 am

[…] daha sık kellik olarak bilinen alopesiyi tedavi eden DHT-bloke etme mekanizması sayesindedir. DHT (Dihidrotestosteron) hem erkekleri hem de kadınları etkileyen bir seks steroid ve androjen […]

trackback
Mavi losyon saç çıkartıyor mu? Mavi losyon nedir |
Kasım 18, 2022 4:16 pm

[…] DHT hormonuna bağlı saç dökülmelerde DHT hormonunu inhibe etmek, (Engellemek)  cinsel hayatınızı da hedef alabilir.  Bununla birlikte odaklanma problemi, psikolojik sorunlar da hayatınızda yer edinebilir. […]

trackback
Saç köklerini güçlü ve canlı tutmanın yolları neler | Solargezi.com |
Kasım 18, 2022 5:59 pm

[…] İlgili Konu İçerikleri: Saç Dökülmesi DHT […]

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala