Saç bakımıSağlık

Saç dökülmesi ve biotin eksikliği

Saç dökülmesi ve biotin eksikliği


Saçlarınız dökülüyor, kırılıyor ve mat görünüyorsa, tırnaklarınız kırılıyor ve burnunuzun etrafında egzama oluyorsa nedeni biotin vitamini eksikliği olabilir!

Saç dökülmesi ve biotin eksikliği

BU BELİRTİLER VARSA BİOTİN VİTAMİNİNİZ EKSİK OLABİLİR!

• Biotin eksikliği; cilt, saç, tırnak, sinir sistemi ve bağırsaklar üzerinde kendini gösterir. En sık dermatolojik bulgular görülür.

• Saç dökülmesi, saçlarda mat görüntü, kırılma ve ekzematöz yakınmalar biotin eksikliğini düşündüren önemli dermatolojik şikayetlerdir.

• Saçlarda kalite kaybına yol açar. Saçlar hacimsiz görünür.

• Tırnaklarda kırılmalar, soyulmalar görülür.

• Yüzde, özellikle ağız çevresinde ve burun çevresinde ekzematöz bulgular gelişir.

• Ellerde ayaklarda uyuşmalar, kas ağrıları, mide bulantısı ve iştahsızlık yakınmaları ise çocukluk çağında görülen doğumsal kökenli biotin eksikliklerinde görülen bulgulardır.

Saç dökülmesi ve biotin eksikliği tam olarak nedir?

Biotinin bu kadar popüler olmasının nedeni, saç ve tırnaklara kazandırmış olduğu olumlu etkidir. Karbonhidrat, protein metabolizmasında ve diğer vitaminlerin kullanımında gereklidir. Birçok enzimin yapısına girer. Bu enzimler, gıdaların vücuda yararlı hale getirilmesini sağlarlar. Saç dökülmesini ve beyazlamasını yavaşlatır. Cilt sağlığı için gereklidir. Birçok saç ve deri için kozmetik ürünlerde biotin katkısı vardır. Biotin eksikliği, saç dökülmesi ve kalite kaybına yol açabilir. Saç kaybı, biotin eksikliğinde görülen bir bulgudur.

Biotinin birleşenleri

Biotinin, suda çözünen bir B vitaminidir formülü C10H16N2O3S dir.Saç ve tırnak geliştirici vitamin olarak da anılır,bu özelliği yüzünden, biotin birçok kozmetik ürününde bulunmaktadır. Vitamin H, biotin ve B7 vitamini olarak ta isimlendirilmektedir.

Biotin eksikliğinde saça ne olur?

Biotin eksikliğinde saçlarımız inceliyor, güçsüzleşiyor hatta koparak dökülmeler de artıyor. Yani Biotin saç dökülmesi üzerinde de etkili. Senin de saçlarında bu problemler varsa saçlarında ya da vücudunda Biotin eksikliği olabilir demektir.

Biotin’in saça faydası

Vücuda olduğu kadar saçlarımıza da faydası olan Biotin, saç dökülmelerini önleyebiliyor, zayıf saçlarını güçlendirip koparak dökülmelere karşı koruyor.

Sağlıklı saçlar için daima beslenmenize dikkat etmelisiniz. Dengesiz beslenme ve eksik beslenmede saç dökülmesi için bir nedendir. Bizler bu nedenlere bağlı eksiklik gösteren sadece biotin kısmını paylaştık. D vitamini ve Magnezyum içinde saç dökülmesiyle ilgili bir bağlantısı vardır.

Daha fazla bilgi ve içerik için sağlık kategorisine bakın…

5 1 vote
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
ff erre
ff erre
Temmuz 4, 2018 10:37 pm

ererere

trackback
H vitamini olan biotinin yararları neler | Biotine nedir ne işe yarar | Sağlık
Aralık 22, 2019 8:40 am

[…] Saç dökülmesi ve biotin eksikliği […]

trackback
Saç dökülmesi ve DHT hormonu hakkında bilmeniz gerekenler
Kasım 18, 2022 4:10 pm

[…] İlgili konu başlıkları:  Biotin eksikliği […]

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala