BlogSağlık

Propolis hakkında bilmeniz gerekenler. Corona virüsü ve propolis

Corona virüsü ve propolis


Solargezi.com olarak şu sıralar üzerinde durmuş olduğumuz iki şey var; Birisi propolis, diğeri ise  arı poleni. Son zamanlarda corona virüsü ile iligli tüm dünyada geniş kapsamlı önlemler alınıyor ve bu virüsün bulaşıcı olmasından dolayı endişe duyuluyor.

Bizlerde araştırmacı olarak propolisin doğal bağışıklık güçlendirici olması sebebiyle corona virusunu nasıl yenebiliriz kısmını vurgulamak istedik.  ve Propolis hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazdık.

*Yeni yazı: Propolis virüsün hücre içine girmesini engelliyor.


Propolis hakkında bilmeniz gerekenler. Corona virüsü ve propolis

Propolisin yararları neler Propolisin corona virüsü üzerindeki etkisi neler

Propolisin etkili olduğu virüsler

Adenovirus
Corona virus
Herpes symplex
Influenca A and B virus
Newcastle disease virus
Polio virus
Vaccina
Rotavirus
Vesicular Stomatitis Virus
Coronar virusH
HPV


Corona virüsünü nasıl yenebiliriz?

Corona virüs, daha çok bağışıklık sistemi düşük olan kişileri hedef almaktadır. Bu sebeple corona virüsünü yenmek için bağışıklık sistemini güçlü tutmak gerekir. Bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek için öncelikle sağlıklı ve güçlü bir bedene ihtiyacınız var demektir. Bunun kapsadığı bazı şeylerden birisi de beslenme düzeni ve yaşam tarzınızdır. Belli yaşın üstünde olan kişilerin corona virüsüne yakalanması muhtemeldir. Çünkü yaş faktörü bağışıklık sistemi bakımından son derece önemli bir kavramdır. Yaşlılarda bağışıklık sistemi genellikle düşük seviyeler de olabiliyor. Corona virüs ise öncelik olarak bağışıklık sistemi güçsüz kişileri hedef almaktadır. ,

Corona Virüse ne iyi gelir

Corona virüsten kurtulmak için antioksidan özelliği olan besinlerden tüketmelisiniz. Bu besin takviyelerinden bazıları; Propolis, Polen, Nar, Brokoli, Arı sütü, Bal, Arı ürünleri, organik tüketim, yeterli protein alımı, A,C,B12 vitaminleri yine bağışıklık sistemi için harika bir kaynaktır. Fakat şunu bilmenizi isterim, Propolis; nar meyvesinden 80 kat daha fazla güçlü antioksidan özelliğine sahip bir besindir. Bu sebeple güçlü antioksidanlara ihtiyaç duyduğunuz gibi propolis tek başına da yeterli bir takviye olacaktır. Bu sebeple corona virüsüne karşı koruma kalkanı olarak propolisi kullanmak doğru bir seçenek olur.

Corona virüsünden korunmak için ne yapmalı

Corona virüsünden korunmak için bağışıklık sistemini yüksek seviyede tutmamız gerekir. Gerekli vitamin ve mineralleri günlük olarak tüketmemiz gerekir. Ayrıca yeterli miktarda günlük protein ihtiyacımızı da karşılamamış gerekir. Günlük protein ihtiyacı genellikle kilonuz ile eş değer bir bütün sağlar. Bu virüse karşı daha farklı ve güçlü korunmak için ise arı ürünleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Özellikle propolis yine buna alternatif bir cevap olabilir. Çünkü propolis arıların dışarıdan gelebilecek zararlara karşı kovanlarına koruma amaçlı koyduğu reçinemsi bir maddedir. Ve çözülmesi çok zordur.

 

Propolis hakkında bilmeniz gerekenler. Corona virüsü ve propolis

Propolis hakkında bilmeniz gerekenler. Corona virüsü ve propolis

Propolisin karşı geldiği virüsler

Bir diğer kaynak bkz:

Antiviral etkisi Propolisin herpes virüsü, potato virüsü, influenza (grip) virüsü, adenovirüs, corona virüsü, newcastle hastalığı, polio virüs, rota virüs üzerine etkisi olduğunu bildiren çalışmalar mevcuttur.

Antifungial (Mantara karşı) EtkisiCandida albicans, candida glabrata, candida krusei, ve Trichosporon spp. gibi mantar türlerine karşı etkilidir.[7]
Antiparazit EtkisiCholomonas paramecium,  giardia lambia, trichomonas vaginalis, trypanosoma cruzi gibi parazit türleri üzerine etkilidir.[8]
Antioksidant EtkisiPropolis içerindeği bulunan flavonoidler vasıtasıyla antioksidant etkiye sahiptir. Yapılan çalışmalarda bileşiminde toplam polifenol miktarı fazla olan propolislerin daha fazla antioksidan etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.[9] Propolis içeriğindeki maddeler vücudumuzdaki serbest radikallere zararlı etkisini ortadan kaldırarak; çeşitli kanser türleri, immün sistem rahatsızlıkları, romatoid artrit, kardiovasküler ve nörodejeneratif  hastalıklara karşı vücudu korumaktadır.

Propolis nedir? Propolis corona virüsünü yener mi?


Propolisin kimyasal içeriği nedir?

Propolis ve corona virüsü


Propolis nedir?

Propolis hakkında bilmeniz gerekenler

Arı propolis, bazen arı tutkalı olarak bilinen yapışkan, kahverengi bir maddedir. Bal arıları, propolisin ana bileşeni olan ağaç reçinesini kabuğundaki tomurcuklardan ve çatlaklardan toplar. Arılar reçineye çiğneyerek tükürük salgıları ekler ve karışıma balmumu ekler. Propolis’in içinde de biraz polen var. Analiz edildiğinde propolis yaklaşık% 50 reçine,% 30 mum ve yağlar,% 10 tükürük salgıları,% 5 polen ve% 5 amino asitler, vitaminler ve mineraller içerir.

Bal arısı çalışanları propolis’i alçı veya kalafat gibi bir inşaat malzemesi olarak kullanırlar. Kovanın iç yüzeylerini onunla kaplar ve boşlukları ve çatlakları doldururlar. Arılar ayrıca peteklerini güçlendirmek için de kullanırlar. İnsan yapımı bir kovan kutusunda, arılar kapağı ve kovan kutularını birlikte mühürlemek için propolis kullanırlar. Arıcı, propolis contasını kırmak ve kapağı çıkarmak için özel bir kovan aracı kullanır.

Propolis hakkında bilmeniz gerekenler. Corona virüsü


Arı Propolisi Neden Yapılmıştır?

Propolis hakkında bilmeniz gerekenler

Propolis’e iyileştirici özellikler veren maddeler şunlardır:

  • % 55 Reçineli bileşikler ve balzam
  • % 30 balmumu
  • % 10 Eterik ve Aromik Yağlar
  • % 5 Arı Poleni

Propolis, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve potasyum gibi birçok mineralin yanı sıra beta karoten, biyoflavonoidler, B1 ve B2 vitaminleri içerir.

Propolisin içeriği toplandığı kaynağına ve mevsime göre değişmektedir. İçinde 300’den fazla değişik madde vardır. Şu ana kadar, büyük oranda polifenoller olmak üzere, 180’den fazla bileşik propolisin bileşeni olarak tanımlanmıştır. İçeriğindeki başlıca polifenolleri, fenolik asit ve esterleri, fenolik aldehidler, ketonlar vb ile birlikte flavonoidler oluşturmaktadır. Propolisdeki diğer bileşikler uçucu yağlar ve aromatik asitler (%5-10), mum (%30-40), reçine, balsam ve magnezyum, nikel, kadmiyum, demir, çinko gibi iz elementler açısından zengin bir kaynak olan polen taneleridir. Ilıman bölgelerden elde edilen propolislerde, flavonoid ve sinnamik asit türevleri içeren fenolik bileşikler ağırlıklı olarak bulunmaktadır. Diterpenler ve prenilatl bileşikler ılıman bölge propolislerinde çok az bulunur iken; Güney Amerika’dan elde edilen tropikal propolislerde lignan, flavonoidler ve diğer gruptan bileşiklerle birlikte bulunduğu rapor edilmiştir. Propolis hakkında bilmeniz gerekenler kısmında corona virüsü hakkında da bilgi verdik.

Arıcılık Araştırma Dergisi / Aralık 2013 aldığımız bilgilere göre:

Propolis hakkında bilmeniz gerekenler:
Propolis de B1, B2, B6 , A, C, E, niasin, pantotenik
asit gibi vitaminler bulunmaktadır. Ayrıca propolis karoten (provitamin A) açısından da zengindir. Proteinler, amidler, aminler ve amino asitler propolisdeki azot materyalleridir. Aspartik, glutamik, triptofan, fenilalanin, lösin, sistin, metiyonin, valin, serin, histidin, arginin, prolin, tirozin, treonin, alanin ve lizin gibi amino asitlerden oluşmuş olan azot, propolis içerisinde %0.7 oranında bulunur. Propolisin içeriğindeki pek çok madde açığa çıkarılmasına rağmen halen içerdiği bir çok madde bilinmemektedir. Şu ana kadar, çoğunlukla su ve organik çözücülerde çözünebilenler bilinmektedir.


Güçlü bağışıklık ve zararlı bakterilere karşı propolis

propolis ve bağışıklık ve corona virus

Propolis, tüberküloz, kolit, virüsler, akne ile savaşmak için bile kullanılmıştır ve stafilokok gibi zararlı bakterilere karşı etkili olduğu gösterilmiştir. Bu doğa ‘ antibiyotik, mikropları öldürmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek; hem önleyici olarak alınabilir ve iyileştirici bir önlemdir.

Propolisin faydalı olduğu diğer alanlar

Klinik çalışmalarda propolis; comedo, beriberi, shingles, zosfer psorias, deri ülserine karşı çok etkili olduğunu göstermiştir. PROPOLİS; ayrıca ağız yaraları, periodonditis, diş ağrısı, rhinitis, mide ülseri, nefrit, idrar yolları enfeksiyonu, influenza, diare, polypus, malignant tümör (Kanser) ve diğer bir çok hastalıkta da başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.

Propolisin etkili olduğu bakteri türleri

Propolis hakkında bilmeniz gerekenler. Corona virüsü ve propolis

Gram-pozitif bakteriler (Bacillus cereus, Bacillus mesentericus, Corynebacterium spp., Corynebacterium diphtheriae, Diplococcus pneumonae, Enterococcus spp., Mycobacteria sp., Mycobacterium tuberculosis, Staphylococcus aureus, Streptococcus: critecus epidermis faecalis mutans, pyogenes, viridans, sobrinus), Gram negatif bakteriler (Branhamella catarrhalis, E. coli, Helicobacter pylori, Klebsiella ozaemae, Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella: choleraesuis, dublin, enteritidis, exneri, gallinarum, pullorum, , paratyphi-A, paratyphi-B, Shigella: dysinteriae, sonnei) [5]. Bu nedenle propolis geniş spektrumlu bir antibiyotik olarak kabul edilebilir.  Kaynak


Ayrıca Propolis helicobakteri üzerindeki etkisi

Propolis helicobakteri üzerindeki etkisi

Son zamanlarda yapılan çalışmalarda Orta doğu insanının uzun yaşamlarının sırlarının araştırıldığını anımsatan Gülçin, “Uzak doğu insanlarının hem uzun yaşamları hem de bağışıklık sistemlerinin daha kuvvetli olduğu bilinmektedir. Bunun sırrı diyetlerindeki propolisten kaynaklandığı söylenmektedir. Çünkü propolis savunma sistemini güçlendiriyor. Tümör hücrelerinin çoğalmasını, ülser hastalarının bir türlü başa çıkamadıkları helicobacter pylori mikroorganizmasına neden olan bakteriyi ciddi oranda engelliyor” ifadelerini kullandı.

Propolis hakkında bilmeniz gerekenler. Corona virüsü ve propolis


Propolis ve kanser ilişklisi

propolis kanseri önler mi

Kanser ve propolis

Propolisin belirli kanserlerin tedavisinde de rolü olduğu ileri sürülmüştür. Birine göre güvenilir kaynak çalışma, maddenin kanserli olmayan etkilerinden bazıları şunlardır:

  • kanserli hücrelerin çoğalmasını önleme
  • hücrelerin kanserli hale gelme olasılığını azaltmak
  • kanser hücrelerinin birbirlerine sinyal vermesini engelleyen yolları engelleme

Çalışma ayrıca propolisin kanser için tamamlayıcı bir tedavi olabileceğini, ancak tek bir tedavi olabileceğini öne sürdü. Başka bir çalışma , Çin propolisinin alınmasının, meme kanseri hücreleri üzerindeki anti-tümör etkileri nedeniyle meme kanserinin tedavisinde yararlı bir tamamlayıcı tedavi olabileceğini buldu.

Propolis ve HPV


Propolis ve HPV virüsü üzerindeki etkisi

Propolis ve hpv virüsü

Brezilya propolisinden izole edilen aktif bileşiklerin karaciğer tümörü hücrelerinin büyümesini inhibe ettiği ve tümör hücrelerini S fazında durdurduğu görülmüştür. Propolis sulu çözeltilerinden elde edilen bir bileşiğin (PRF1), antioksidan aktivite gösterdiği ve insan karaciğer kanser hücreleri ve insan akciğer kanser hücreleri HLC-2 üzerindesitotoksik etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Yapılan iki çalışmada propolis içeren lokal terapinin altı hafta içindekadınlarda en sık görülen kanser türü olan rahim kanserine neden olabilen insan papilloma virüs(HPV) enfeksiyonunu yok ettiği görülmüştür.

Ayrıca propolis ile ilgili saç üzerinde yapmış olduğumuz araştırmaları https://www.solargezi.com/sac-dokulmesini-engellemek-icin-propolisi-arastirdik/ bakabilirsiniz.

Daha fazla videolu içerikler için www.instagram.com/Solargezi hesabını takip etmeyi unutmayın.

0 0 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala