AraştırmaBlogKöşe yazısıSağlık

Polifenol ve Zeytinyağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Polifenol ve Zeytinyağı

Polifenol Değeri Zeytin Yağı İçin Neden Önemli?

Zeytinyağı ve Polifenol

Bir çok bitkinin içeriğinde polifenol vardır ve her bitkide farklı biyolojik özelliği bulunmaktadır. Polifenoller bitkilerin renklenmelerinde görev alan bir içeeriktir. Güzel bir örnek olarak verilen sonbaharda ağaç yapraklarının renklerinin sararmasına da polifenoller neden olurlar. polifenol değeri zeytinyağı için de büyük önem taşıyan bir noktadır.

Polifenol Nedir?

Polifenol ve Zeytinyağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Polifenol hakkında bilmeniz gerekenler

Polifenoller bitkilerde bulunmakta olan kimyasal bileşenlerdir. Hücrenin aşınmasını ve yok olmasını önleyici şekildeki etkilerinden dolayı dokuların çok daha genç kalmasını ve iyi çalışmalarını sağladıkları için oldukça önemli olan antioksidanlardır. “Poli” Latincedir ve “çok” anlamını taşır.
Aynı zamanda polifenol sözcüğü, çok sayıdaki fenol halkası gruplaşmaları anlamını da taşımaktadır. Erken hasat zeytinler soğuk sıkım ile işlendiği zaman polifenol değerleri yüksektir ve bunlar sağlık için çok faydalıdır.

Polifenol Değeri Yüksek Zeytin Yağı Hangileri?

Polifenol nedir

Polifenol ve Zeytinyağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Marketten alınan bir zeytinyağı minimum olarak130 mg/L polifenol içermelidir. Türkiye’de polifenol değerlerini içeren tesislerin sayısı çok kısıtlıdır. İyi tesislerde kaliteli bir şekilde üretilmiş olan zeytinyağındaki polifenol miktarları, diğer meyve ve sebze türlerine oranla daha fazla oranda bulunur, bu sayede de antioksidan özelliği çok daha yoğundur yani fazladır.
Bu antioksidanlar da hücrenin yenilenmesinde ve hücrelerin yıpranmasının önlenmesinde aktif bir biçimde görev alırlar. Polifenollerin zeytinyağı içerisinde herhangi bir zarar görmeden, sağlıklı şekilde muhafaza edilebilmeleri adına, zeytin yağının düşük ısıda üretilmesi de zorunludur.
Üretimleri sırasında 28° derecenin aşılması, asitlerin ve peroksitlerin çoğalmalarına, antioksidanların yani bu değerli polifenollerin kaybolmasına sebep olur.

Polifenol ve Zeytin yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Polifenol ve Zeytin yağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Polifenoller insanların vücudunda bulunan serbest radikalleri aktif bir biçimde temizler, ağır ve radyoaktif metallerin vücutlarından uzaklaştırılmasında görev alır. Aynı zamanda, hücreleri reaktif oksijen türlerinden uzaklaştırır ve metabolizmayı zinde tutar. Oksijen türleri olan hidrojen peroksit, serbest oksijen gibi maddeler kontrol altında tutulursa, enflomasyonun da önüne geçilmiş olur.

Zeytinyağındaki Polifenol Neden Önemli?

Polifenol ve Zeytinyağı

Zeytin yağı hakkında bilmeniz gerekenler

Polifenoller adeta bir yaşam pınarı gibidir. Öncelikle antioksidanların başında gelirler. 21.yüzyılın en önemli antiviral ve antimikrobial bitkisi şeklinde de ifade edilirler. Polifenollerini içermekte olan zeytin yağı ambalajları üzerine polifenol yüzdelerinin de yazılma zorunluluğu getirilmiştir. Zira bu değerli polifenoller içeriği, bu yaşam suyunun en önemli olan özelliğidir. Bir nevi antioksidan olan bu içerik hücrelerin yıpranmasının ve hasarlı olanlarının önlenmesinde çok etkin ve ciddi görevler alırlar.

Polifenol Değerleri Zeytin Yağı İçin Neyi İfade Eder?

Polifenol ve Zeytinyağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Polifenol ve Zeytinyağı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Polifenollerin zeytinyağı için değeri çok fazladır, çünkü zeytinyağı polifenol içermekte olan tek bitkisel yağdır. Zeytinyağı antioksidan içeriği tümüyle polifenollerle ilgilidir. Ancak zeytinyağı üreticilerinin zeytinyağındaki polifenol miktarlarını şişe üzerindeki etikete koymaları şarttır.

Tüketiciler bu konuda oldukça detaylı bir biçimde bilgilendirilmelidir. Polifenoller, aslında bitkilerde bulunmakta olan doğal kimyasallardır. Zeytinyağı, vücudumuzu kansere karşı korumakta olan, yaşlanmayı geciktiren ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren çok değerli polifenolleri yani diğer bir deyişle bu antioksidanları içeriyor. Bu faydalarından da zeytin yağını insan sağlığı açısından çok değerli şekilde kılıyor.

Özellikle ilk altı aydan sonra ek gıdalara geçmiş bebeklerde hem sindirim sisteminin daha iyi şekilde çalışması, hem de ek besinlerle alınmış vitaminlerin vücudumuzda etkin olarak kullanılabilmesi açısından kaliteli şekilde zeytin yağı tüketimi büyük önem taşımaktadır.
Polifenol oranında zeytinlerin bakımları doğru yapılırsa ki bu nokta çok önemlidir, erken şekilde zeytinler hasat edilir, hasat edilmiş zeytinler bekletilmeden ve soğuk sıkım olan tekniğiyle işlenirse oran denli yüksek oluyor. Doğru olmayan üretimlerle ya da yöntemlerle, uygun olmayan saklama koşulları ya da uzun bekletme süreleri de zeytin yağındaki polifenol değerini çok hızlı biçimde düşürüyor koymaları şarttır.

Erkek Hasat Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zeytinyağı hariç, diğer sert kabuklu meyvelerden elde edilmekte olan yağlar, Ayçiçek, mısır, susam yağı gibi sıklıkla kullanılmakta olan yağlarda polifenoller bulunmaz. Genellikle bu durum erken olan hasat zeytinyağlarında gözlemlenmektedir. Tam olarak olgunlaşmamış zeytinler yoğun biçimde klorofil içerdiklerinden dolayı yağa koyu yeşil renk verir.
Polifenol oranları yüksek olan soğuk sıkım sızma zeytin yağının, kalp ve damar hastalıklarını önleyici etkileri ve hücre yenileyici şekilde özelliği yapılan araştırmaların sonucunda pek çok tıbbi çevrelerce de doğrulanmıştır. Bu nedenle yüksek değerde olanlar tercih edilmelidir.

Solargezi.com hangi zeytinyağları tüketmenizi önerir?

Polifenol ve Zeytinyağı

Özellikle erken hasat, erken sıkım zeytinyağlarının tüketilmesini tavsiye ederiz. Bununla birlikte satın alacağınız zeytinyağlarının polifenol değerleri için mutlaka satıcıdan bilgi, rapor, analiz sonuçlarını istemekle birlikte asidik değerlerini sorgulayıcı yaklaşım sergileyin. Her sene iklim şartlarına ve işlenme şartlarına ve de tekniklerine göre değişen zeytinyağındaki polifenol değerleri sürekli olarak değişir. Böylelikle tek marka ile sınırlı kalmayın, sürekli en iyisini ve analiz raporları en güncel olan zeytinyağlarını tercih etmenizi öneririz.

Ayrıca; Zeytinyağı satın almadan önce dikkat etmeniz gereken 5 neden

Son zamanlarda dikkatimizi çeken ve revaçta olan polifenol içeren zeytinyağları markası ise şöyledir.

Polifenol Oranları ve Zeytinyağıları Güzel Markalar

(Kişisel Görüşümüzdür)

Gaia Zeytinyağı

Riccolivo

Velvet Olive Oil

Nova Vera Trilye 

Fenolive

Ata Ağaç

Nova Vera

Trilye’den

Unutmayın zeytin yağının her damlası bir şifadır. 

(Güncelleme 16:15 – 19.11.2022)

İlgili Konu Başlıkları: Zeytinyağı Satın Almadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Daha fazla bilgi ve içerik için blog sağlık köşemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu blog yazısı düzenli olarak güncellenecektir.

4.7 3 votes
Article Rating

E. Canpolat Tekin

Solargezi.com'da blog yazarlığı ve içerik editörlüğü yapmaktayım. ✂️

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Zeytinyağı Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken 5 Neden – SolarGezi.com
Ekim 29, 2022 9:41 am

[…] Zeytinyağı alırken nelere dikkat etmeli gibi merak ettikleriniz var ise diğer blog yazımızı buradan […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala