BlogSağlık

Otofaji nedir Oruç Tutmanın Sağlık Açısından Faydaları Neler

Otofaji Nedir Oruç Tutmanın Sağlık Açısından Faydaları Neler


Bu yazımız da otofaji ve oruç tutmanın faydalarını ele alacağız.  Öncelikle otofaji nedir? bunu ele alalım. Otofajinin tanımı, “vücudun kendi dokusunun açlık ve bazı hastalıklarda meydana gelen metabolik bir süreç olarak tüketilmesidir”. Araştırmacılar, otofajinin hayatta kalma mekanizması ya da vücudun kendini korumak için strese akıllıca yanıt verdiğini söylüyor. Vücut aç kaldığı zaman kendi savunma mekanizmasını ve sistemini kurmak için hücreleri yiyor. Bu sebeple eski ve yaşlanmış hücrelerin tüketilmesi ve yenilmesi neticesinde ortaya yeni hücrelerin çıkmasını sağlıyor.

Yukarıda da bahsedildiği gibi, otofajiyi oldukça korkutucu gelebilecek bir “kendi kendine yeme” biçimi olarak düşünebilirsiniz, ancak aslında vücudunuzun hücresel yenilenme süreçlerini gerçekleştirme normal yoludur.

Bu makaleyi ülkenizin dilini kullanarak okuyabilirsiniz.

otofaji nedir

Otofaji Nedir Oruç Tutmanın Sağlık Açısından Faydaları Neler

Aslında, otofajinin artık bir çağrılan belirtilmesi için faydalıdır “terimi, kanser, nörodejenerasyon, kardiyomiyopati, diyabetik olan, karaciğer hastalığı gibi hastalıkların önlenmesinde önemli oto-bağışıklık hastalıkları ve enfeksiyon.” ( 2 )

Otofajinin birçok yaşlanma karşıtı faydası vardır, çünkü hücrelerdeki boşluklarda (boşluklarda) oluşan hasarlı bileşenleri imha etmeye ve yeniden kullanmaya yardımcı olur. Başka bir deyişle, otofaji süreci temel olarak tamir ve yenilenmeye yardımcı olan yeni “yapı malzemeleri” oluşturmak için hücrelerde üretilen atıkları kullanarak çalışır.

Son çalışmalar sayesinde oruç tutmanın bir diğer adı olan, otofajinin vücudu “temizlemek” ve stresin olumsuz etkilerine karşı savunmak için önemli olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, bilim adamları hala otofajinin işleyiş şeklinin tam olarak anlaşılmaya başladığını vurgulamaktadır. Oruç tutmanın sağlık açısından faydaları otofaji ile belgelenmiştir.

Otofajik süreçler

Otofaji Nedir Oruç Tutmanın Sağlık Açısından Faydaları Neler

Otofajik süreçlerde yer alan birkaç adım vardır. Lizozomlar, mitokondri gibi büyük hasarlı yapıları tahrip edebilen ve daha sonra yakıt üretmek için bu hasarlı parçaları nakletmeye yardımcı olabilecek bir parça veya hücrelerdir. Karmaşık bir işlemi özetlemek için: Hasar görmüş malzeme önce bir lizozoma taşınmalı, sonra çözülmeli, sonra tekrar yerleştirilmek üzere geri dökülmelidir.

Otofaji Nedir Oruç Tutmanın Sağlık Açısından Faydaları Neler


Otofajinin Avantajları

Otofaji Nedir Oruç Tutmanın Sağlık Açısından Faydaları Neler

Araştırmalar, en önemli otofaji faydalarından bazılarının şunları içerdiğini göstermektedir:

 • Hücrelere moleküler yapı taşları ve enerji sağlama
 • Hasar görmüş protein, organel ve agrega geri dönüşümü
 • Enerji üretmeye yardımcı olan ancak oksidatif strese zarar verebilen hücrelerin mitokondri fonksiyonlarını düzenleyen
 • Hasar görmüş endoplazmik retikulum ve peroksizomların temizlenmesi
 • Sinir sistemini korumak ve beyin ve sinir hücrelerinin büyümesini teşvik etmek. Otofaji bilişsel işlevi, beyin yapısını ve nöroplastisiteyi arttırıyor gibi görünmektedir.
 • Kalp hücrelerinin büyümesini desteklemek ve kalp hastalıklarına karşı korumak
 • Hücre içi patojenleri ortadan kaldırarak bağışıklık sisteminingüçlendirilmesi
 • Çeşitli amiloid hastalıklarına katkıda bulunan yanlış katlanmış, toksik proteinlere karşı savunma
 • DNA stabilitesinin korunması
 • Sağlıklı doku ve organlara zarar gelmesini önleme (nekroz olarak bilinir)
 • Potansiyel olarak savaşan kanser, nörodejeneratif hastalık ve diğer hastalıklar

Oruç sağlığa olan faydaları bilimsel olarak listelenmiştir.

Makroatofaji, mikroaufaji ve şaperon aracılı otofaji dahil olmak üzere birkaç farklı otofaji türü vardır. Makrofatofaji “hücresel makromolekülleri ve organelleri içine alan veziküllerin (otofagosomlar) oluşumunu içeren evrimsel olarak korunmuş bir katabolik süreçtir.” Bu genellikle en çok duyduğumuz tiptir.

Otofajiden yararlanan tek tür insanlar değildir. Aslında, mayada, küfte, bitkilerde, kurtlarda, sineklerde ve memelilerde otofaji gözlemlenmiştir. Otofaji üzerine bugüne kadar yapılan araştırmaların çoğu, fareleri ve mayaları içermektedir. Genetik tarama çalışmaları ile en az 32 farklı otofajiye bağlı gen (Atg) tanımlanmıştır. Araştırmalar, otofaik sürecin birçok türdeki açlığa ve strese karşı çok önemli tepkiler olduğunu göstermeye devam ediyor .

Otofaji nedir ve Apoptozis Arasındaki ilişki neler?

Otofaji apoptozis (veya bir organizmanın büyümesinin veya gelişiminin normal ve kontrollü bir parçası olarak meydana gelen hücrelerin ölümü) ile nasıl ilişkilidir?

Araştırmacılar, otofajinin belirli organelleri, ribozomları ve protein agregatlarını vücuttan uzaklaştırmak konusunda “seçici” olduğuna inanmaktadır. Şu an itibariyle, otofajinin veya apoptozisin diğer süreci kontrol ettiğine dair net bir kanıt yoktur. Ancak bazı çalışmalar otofajinin apoptozdan bağımsız hücre ölümü mekanizması olduğunu göstermiştir.

Apoptozis ve otofaji arasındaki ilişkinin araştırmacılar tarafından bu kadar ilgi çekici olmasının nedenlerinden biri, otofajinin kanser ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıkların hücre ölümünü modüle etme kabiliyetine bağlı olarak tedavi etmeye yardımcı olabileceğine inanmalarıdır Otofaji, sağlıklı hücreleri koruyan ve zararlı olanları kaldırarak terapötik bir hedef olarak işlev görebilir. ( 3 )

Gelecekte, hem ölmek istemediğimiz hücreleri korumak hem de hastalıklı hücrelerin yok edilmesine ve uzaklaştırılmasına neden olmak için otofaji işlemlerini kullanabiliriz.

Otofajinin Etkileşim Süresi

Otofaji Nedir Oruç Tutmanın Sağlık Açısından Faydaları Neler

Araştırmalar, 24-48 saat arasındaki sürgünlerin muhtemelen en güçlü etkilere sahip olduğunu göstermektedir, ancak bu çoğu insan için her zaman mümkün değildir. ( 4 ) Bir seferde en az 12 ila 36 saat aç kalmaya çalışın. (Normal zaman süresinden bahsediliyor )

Egzersiz

Egzersiz ve otofaji

Otofajiye neden olabilecek bir diğer “iyi stres” egzersiz yapmaktır. Son araştırmalar, “Egzersizin, kas, karaciğer, pankreas ve yağ dokusu gibi metabolik düzenlemede yer alan çoklu organlarda otofajiye neden olduğunu” göstermiştir ( 6 ).

Otofajiyi harekete geçirmenin yolu egzersiz yapmaktır.

Egzersizin pek çok yararı olsa da , aslında bir stres şeklidir, çünkü dokuları parçalayarak, onarıma ve güçlenmelerine neden olur. Otofajiyi artırmak için ne kadar egzersiz yapılması gerektiği tam olarak belli değil, ancak araştırmalar yoğun egzersizin muhtemelen en faydalı olduğunu gösteriyor.

İskelet ve kalp kası dokusunda, 30 dakikaya kadar egzersiz yapmak, otofajiyi tetiklemek için yeterli olabilir. Oruç tutarken egzersiz yapabilir misin? Çoğu insan yapabilir. Hatta oruç tuttuğunuzda enerjik hissettiğinizde, egzersiz için daha fazla motivasyon sağlayabilirsiniz.

Otofaji’nin Yararları ve Mekanizmaları Üzerine Son Düşünceler

Otofaji Nedir Oruç Tutmanın Sağlık Açısından Faydaları Neler

 

Otofaji'nin Yararları ve Mekanizmaları Üzerine Son Düşünceler

Otofaji nedir Otofajinin Kısa Tanımı

Otofaji “kendi kendine yemek yeme” anlamına gelir. Vücudun kendi dokusunun tüketimini ve geri dönüşümünü metabolik bir işlem olarak tanımlayan faydalı bir işlemdir.

Araştırmacılar, otofajinin yaşlanma karşıtı faydaları olan bir hayatta kalma mekanizması olduğuna inanmaktadır. Vücuttaki atıkları temizlemeye yardımcı olur, enerji sağlar ve potansiyel olarak kansere, nörodejeneratif hastalığa ve diğer kronik hastalıklara karşı savaşır.

Otofaji açlık, açlık ve diğer “stresörler” ile tetiklenir. Ketojenik diyeti açarak, egzersiz yaparak ve / veya uygulayarak bazı aralıklı veya alternatifler yaparak otofajik süreçleri artırabilirsiniz.

Otofaji mekanizmalarını keşfettiği için”. Fizyoloji veya Tıpta  2016 Nobel Ödülünü Japon Bilim Adamı Yoshinori Ohsumi almıştır.

Kısacası oruç tutmak asılardan beri var olan bir şey fakat otofaji 2016 yılında nobel ödülüyle birlikte resmiyete çıkıyor. Sözün özü; Oruç tutun,sıhhat bulun.

Daha fazla bilgi için sağlık bölümünü takip edebilirsiniz.

 

 

5 3 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Otofaji ve Oruç – Osman Çakmak
Temmuz 12, 2020 4:06 pm

[…] Otofaji nedir Oruç Tutmanın Sağlık Açısından Faydaları Neler […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala