BlogSağlık

Minoxil forte saç çıkartır mı?

Minoxil forte saç çıkartır mı?


Bu yazımızda minoxil fortenin saçlara olan etkisini paylaşacağız. Minoksilin etken maddesi minoxidildir. Minoxidil maddesi saçın derisinde kan akımını artırarak saç dökülmesini önleyici ve saç çıkmasını uyarıcı özelliğe sahiptir. Zayıf kıl foliküllerini aktive ederek ve saç döngüsünün büyüme (anagen) fazını uzatarak terapötik etki gösterdiği sanılmaktadır. Minoxidil yeni saç folikülünü uyarmaktan çok, var olan küçük foliküllerin çap ve derinliğinde normale dönüş ve hipertrofi sağlayarak etki göstermektedir.


Ayrıca; bkz: Nane yağı ile minoxil arasında yapılan deneysel çalışmalar…. (Tıkla)


Minoxil forte saç çıkartır mı?

Minoxil forte saç çıkartır mı?

Minoxil forte saç çıkartır mı?

Minoxidil, kanın kıl köklerine akmasına yardım ederek ve kıl kökünün boyutunu ve kıl şaft çapını artırarak saç büyümesini uyarır ve uzatır.

Minoxidil, yüksek tansiyon tedavisi için yapılan klinik çalışmalar sırasında keşfedildi. Denemeler sırasında, minoksidil saçların uzamasının işareti olduğunu gösterdi.

Minoxidil, saç foliküllerini uyaran kan dolaşımını artırarak saçın yeniden büyümesini 4 şekilde teşvik eder:

Foliküllerin minyatürleşmesini tersine çevirir.

Folikül çevresinde kan akışını artırır.

Folikül hareketini istirahatten saç büyüme fazına kadar uyarır.

Her folikülün büyüme aşamasını uzatır.


minoxil nedir
Minoxil Forte

Minoxil Nedir?

Minoxidil , saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan, topikal bir çözüm olan Rogaine’de bulunan aktif bileşendir. Minoxidil bir vazodilatördür ve başlangıçta sadece yüksek tansiyonu tedavi etmek için oral bir ilaç olarak kullanılmıştır. Kan basıncını tedavi etmek için kullandıktan sonra saç uzaması ve ters kellik üzerinde ilginç bir yan etkiye sahip olduğu bulundu. % 2 minoksidil içeren bir topikal çözelti oluşturuldu ve sadece bir saç dökülmesi tedavisi olarak kullanıldı.

Minoxil nasıl uygulanır

Minoxidil’in saç büyümesini gerçekte nasıl uyardığı bilinmemektedir, uzmanlar minoksidillerin saç köklerinin etrafındaki kan damarlarını genişlettiğine, besin kaynağını artırdığına ve saç büyümesini teşvik ettiğine inanmaktadır. Minoxidil kullanan erkeklerin yaklaşık yarısı, erkek tipi kelliğin belirgin şekilde yavaşladığını fark etse de, yaklaşık% 33’ü hiçbir değişiklik görmedi. Minoxidil’in daha önceki saç dökülmesi vakalarını tedavi ederken en etkili olduğu ve saç dökülmesi zaten daha kapsamlı olduğunda daha az etkili olduğu düşünülmektedir . Minoxidil kullanırken hatırlanması en önemli şey, mümkün olduğunca erken kullanmaktır. En iyi sonuçlar, inceltici fakat saçsız olmayanlar ve ilaç kesildiğinde uzun süreli kullanımdan sonra saç dökülmeleri artabilir.

Minoxilin yan etkileri neler

 En sık karşılaşılan problemler cildin tahrişi ve kurumasıdır. Çok miktarda minoksidil baş ağrısı, düzensiz veya hızlı kalp atışı, bulanık görme ve göğüs ağrısına neden olabilirKalp hastalığı olan hipertansiyon şikayeti olan herhangi bir hasta, tedaviye başlamadan önce doktorlarına danışmalıdır. Kullanmadan önce buna karar verin ve doktorunuza danışın. Basit gelebilir ama bu üzerinde düşünülmesi gerekilen bir konudur.


Minoxil hakkında bilmeniz gerekenler

Saçlar büyüdükçe birkaç aşamadan geçer. İlk başta, anagen bir faza girer . Bu kılların büyüdüğü dönemdir. Bundan sonra, folikülden büzüştüğü ve ayrıldığı ve yerine yeni bir kıl bıraktığı katagen ve telojen fazlara girer . Son olarak, her bir saç ekzojen fazına girer ve bu sırada kafa derinizden aşağıya düşer ve yerine yeni saçlar gelir. Minoksidil‘in kafa derinize uygulandığında erken bir anajen fazı indüklediği düşünülür, bu da saç köklerinin tekrar büyümeye başlamadan önce büyüme sürecinin geri kalanından geçmesine neden olabileceği anlamına gelir. Bu yüzden bazı insanlar ilk önce minoxil kullanmaya başladıklarında saç dökülmesi yaşarlar. Saç kökleri büyüme sürecinden geçip anajen fazına girerken, eski saçlar çok sayıda dökülüp normalden daha fazla saç kaybediyormuş gibi görünebilir.

Minoxil ve Anagen Saç Büyümesi

Saç büyüme sürecinin anajen aşaması üç ila beş yıl sürebilir, bu süre zarfında saçınızın dökülmeye başlamadan önce tam doğal uzunluğuna ulaşması gerekir. Minoksidil başlayabildiğinden taze Bazı saç folikülleriniz için anajen faz, saç uzaması üzerinde herhangi bir etki görmeden önce birkaç ay alır. Çoğu çalışma, minoksidilden elde edilen sonuçların genellikle altı ay sonra göstermeye başladığını ve ilk üç ayda çok az veya hiç sonuç alınamadığını göstermektedir. Minoxidil’in çalışmaya başlamasının biraz zaman alabileceğini gösteren üç ay sonra hiçbir sonuç göstermeyen çalışmalar da var . Bir klinik çalışmada , erkeklerin% 26’sı 4 ay boyunca% 2 minoxil topikal tedavi kullandıktan sonra yoğun saç çıkma orta bildirdi. Bu, minoxil‘in hasta ve tutarlı bir şekilde kullanmaya istekli olmanız durumunda işe yaradığını gösterir. Sonuç olarak, minoxil hemen çalışmaya başlar, ancak ilk üç ila altı ay boyunca gözle görülür herhangi bir sonuç vermez. Altı ay sonra, yaklaşık bir yıllık sürekli kullanımdan sonra genellikle görünen “nihai” sonuçlarla bir miktar iyileşme görmeye başlamanız gerekir. İlgili video

Minoxil forte saç çıkartır mı?

Minoxil fortenin 3 aşamalı amacı ve işlevi vardır.

1- Minoksil Forte Saç Çıkartma aşaması

2-Minoksil Forte Geçiş aşaması

3-Minoksil Forte Saçı dinlendirme aşaması

Saçlarınız anormal bir şekilde dökülüyorsa…

Anormal saç dökülmesi nedir? Fırça veya tarağa normalden daha fazla mı saç geliyor? Ayrıca, üstte veya belki de daha belirgin bir kenar çizgisinde incelme olduğunu fark ediyor musunuz? Bu kayıp genetik saç dökülmesi nedenlerinden birisi olup, Yeteri kadar saç bakımı yapmamakla birlikte, zayıf beslenme, ağır stress seçenekleri bu tür vakaların artmasını sağlamaktadır.- Bu saç dökülme si erkek tipi kellik veya androgenetik alopesi olarak bilinir. Kalıtsal saç dökülmesi durumunda, vücudunuzdaki genler ve hormonlar saç folikülleriniz üzerinde küçülme etkisi yaratır ve onları yeni saçların büyümesinde etkisiz hale getirir. Zamanla, belirli kafa derisi foliküllerinin progresif daralması, saçların uzamış döngüsünün kısalmasına neden olur. Saç hiç uzamayana kadar, incelir ve kısalır. Saçlarınız anormal bir şekilde dökülüyorsa, ilaç tedavisi gibi yöntemlere başvuru yaparız.

Minoxil Forte
Minoxidil Kirkland Görseli

Minoxil forte saç çıkartır mı?

Saç ve sakal çıkartmada kan dolaşımını hızlandırdığı için etkin maddesi minoxidilin devreye girmesiyle birlikte saç bölgesini uyararak yeni saç oluşumlarının yolunu açıyor. Bu sebeple tüm saç hücrelerini uyararak saç çıkartması olasılığını arttıran minoxil forte kişinin eksikliklerine göre cevap veriyor. Her kişi de aynı etkiyi oluşturmayabilir. Hatta bir çok söylemlere göre bir çok insan da ters tepki veren minoxil forte dökülmelere de sebebiyet vermektedir. Bu yüzden kesinlikle doktora gitmeden önce bu ürünü kullanmamaya özen gösterin. Minoxil Forte dökülen saçları geri getirme yöntemi ile ilgili aşağıda bulunan yazımıza göz gezdirebilirsiniz…

Ayrıca aşağıda bulunan iki makale yazısına da göz gezdirebilirsiniz.Minoxil forte mi? Minoxidil Forte mi?

Türkiye’de satılan minoxil forte ile yurtdışında satılan minoxil forte arasında aynı etken maddeyi kullanmalarına rağmen firma ve fiyat farkı var. Bu sebeple Türkiye’de satılan minoxil forte ile yurtdışında  satılan minoxidil forte ile arasında isim benzerliği olsa bile büyük farklılıklar var. Bunun başında ise; ismi ve üretici farkı. Yurtdışında satılan minoxil fortenin adı içeriğinde geçen etken maddenin ismini almaktadır. Yani yurtdışında satılan ilacın adı Minoxidil Forte olarak geçmektedir.

Bu sebeple aklınızı karıştıran bu iki kelime farklılığını ortaya koyarak anlam karışıklığını önlemek istedik. Minoxilin gerçek adı Minoxidil fortedir. Minoxidil; ismini ilacın etken maddesi minoxidilden almaktadır.

Minoxil kullananlar hakkında bilgi almak isterseniz; kırkland signature minoxidil linkinde bulunan yorumları takip edebilirsiniz.

Kirkland Minoxidil Forte

(Yurtdışı ürünü)

Minoxidil Forte

Kirkland minoxidil forte FDA (Amerikan İlaç Bakanlığı) onaylı üründür. Bu sebeple saç çıkarma yöntemi olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde minoxidil vardır. Kirkland minoxidil Forte kendi gurubunda rakiplerine göre aynı etken maddesini kullanmasına istinaden diğerlerinden daha ucuz fiyat politikasına sahiptir.

Rogaine Köpük

(Yurtdışı  ürünü)

Minoxil Forte

Regoine dünya çapında çıkartmış olduğu saç çıkarma ürünlerinde başarılı olarak en çok satan ilaç kategorisi adını yazdırmaktadır. Kirkland minoxidil forte ürününe göre daha pahalıdır. Foam (Köpük) seçeneği ile piyasaya sürdüğü ürün; saçlara daha kolay sürülmesini ve yedirilmesini sağlıyor. Bu sebeple rogaine kullanım kolaylığı açısından ve kalitesi sebebiyle erkekler tarafından daha fazla tercih edilmektedir.

Türkiye’de satılan minoxil forte 5

Minoxil forte 5 Türkiye’deki bağlı olduğu firma PHARMACTIVE’dir. Kirkland minoxidil ve regoine ile aynı etken maddeyi kullanmaktadır. Regoine ve kirkland minoxidilin Türkiye’de pahalı olması ve bulunmaması sebebiyle en çok tercih edilen ilaç kategorisindedir.  Doktorların hastalarını muane ettikten sonra gerekli gördüğü halde saç dökülmesiyle ilgili en çok yazılan ilaçlardan birisidir. Özellikle sürekli ve düzenli kullanımlarda minoxilin saç çıkarttığı söylenir.

Minoxilin yan etkileri:

Aşağıdakiler, Minoxidil ihtiva eden ilaçlardan meydana gelebilecek olası yan etkileri bir listesidir. Bu, geniş kapsamlı bir liste değildir. Bu yan etkilerin görülmesi muhtemeldir, ancak her zaman ortaya çıkmaz. Yan etkilerin bazıları nadiren görülse de çok ciddi olabilir. Aşağıdaki yan etkilerden, özellikle de beklemenize rağmen geçmeyen herhangi birini gözlemlerseniz mutlaka doktorunuza danışın.

Göğüs ağrısı

Artan kalp hızı

Artan kreatinin ve üre

Topikal başağrısı

Perikardda iltihabı

Perikardiyal efüzyon

Uygulama sitesi tahrişi

Derinin kızarıklık

Nadir çarpıntısı

Göğüslerde hassasiyet

Minoxidilin bu yan etkileri ve belirtileri lütfen dikkat edin!


Minoxil fiyatı ne kadar?

Türkiye’de satılan Minoxil Forte %5 Deri Spreyi fiyatı ortalama 169 ile 300 TL arasındadır. Bu fiyatlar, firmaların koymuş olduğu fiyat politikasına göre değişir. (Adet bazında fiyat listelenmiştir.)

Yurtdışında satılan minoxil fiyatı ne kadar?

Yurtdışında minoxil maddesini kullanan iki firma var. Birisi Minoxidil Kırkland diğeri ise Rogaine marka minoxildir.

Kırkland minoxidil fiyatı (Serum) olanı: 28 dolar ila 35 dolar arasında değişim sağlamaktadır. Bu fiyat 6 aylık kullanım süresini kapsar.

Rogaine minoxidil fiyatı : 170- 178 dolar arasındadır. Bu fiyat 6 aylık serum kullanım süresini kapsar.

Saç çıkarmayla ilgili diğer konular.

Ayrıca Saç Bakımı İçin Biotin vitamini de çok önemlidir.

Eğer, aşağıda listelenenlerin dışında bir yan etki fark ederseniz, tıbbi yardım için doktorunuza danışın. Ayrıca yan etkileri, yakınınızdaki sağlık bakanlığı yetkilisine bildirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için sağlık bölümünü takip edebilirsiniz.

5 4 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
9 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Nane yağının ve minoxilin saç çıkarma üzerindeki etkisi | Nane yağı |
Aralık 22, 2019 8:39 am

[…] yazımızda yeni saç oluşumunu desteklemek için ”Nane yağının” minoxil ile ilgili aynı tepkiyi vermesinin bilimsel araştırmalarını ele […]

trackback
Dökülen saçlarımı geri kazandım | Saç çıkarma yöntemleri | Yazı için tıkla...
Şubat 13, 2019 9:18 pm

[…] Minoxil forte saç çıkartır mı? […]

trackback
Saç dökülmesinin erken belirtileri neler? Saç dökülmesini nasıl durduruz?
Aralık 22, 2019 8:41 am

[…] Minoxil forte saç çıkartır mı? […]

trackback
Procapil nedir? Procapil saç çıkarır mı - Solargezi.com
Temmuz 17, 2020 11:53 am

[…] yan etkilerini aza indirgemek zor olabilir. Minoxidil genel olarak iyi tolere edilirken, bazı yaygın yan etkiler arasında gözün yanması veya […]

trackback
Saç dökülmesini engellemek için propolisi araştırdık | Propolis | Saç bakımı
Mart 31, 2020 1:54 pm

[…] Minoxil forte saç çıkartır mı? […]

trackback
H vitamini olan biotinin yararları neler | Biotine nedir ne işe yarar | Sağlık
Mart 31, 2020 2:06 pm

[…] Minoxil forte saç çıkartır mı? […]

trackback
Saç dökülmesi ve DHT hormonu hakkında bilmeniz gerekenler
Kasım 18, 2022 4:08 pm

[…] bir gecede olmaz. DHT’ye duyarlı saç folikülleri, minyatürleştirme işlemi tamamlanmadan ve folikülün saç üretmeyi bırakmadan önce uzun […]

trackback
Saç köklerini güçlü ve canlı tutmanın yolları neler | Solargezi.com |
Kasım 18, 2022 6:02 pm

[…] b12 vitamini, saç kayıplarını engellemek için önemli bir yere sahiptir.  Ayrıca Fda onaylı Minoxil ile yapılan deneyler neticesinde  aynı etkiyi veren Nane yağını da aşağıdaki yazımızda […]

trackback
Gerçekten 14 günde saç çıkarmak mümkün mü? | Blog yazısı |
Kasım 21, 2022 11:01 am

[…] Minoxil […]

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala