BlogSağlık

Melanom nedir Habis melanom nedir cilt kanseri ve melanom ilişkisi

Melanom nedir Habis melanom nedir cilt kanseri ve melanom ilişkisi


[responsivevoice_button]

Bu makalemizde cilt kanserinin (deri) kısmını ela alan melanom diğer adıyla (melanoma) ile ilişkisi olan cilt kanseri hakkında bilgi verdik.

melanom nedir

Melanom nedir?

Melanom cilt kanserinin en tehlikeli şekli olan bu kanserli büyüme, cilt hücrelerine (çoğunlukla güneş ışığından veya bronzlaşma yataklarından ultraviyole radyasyonun neden olduğu) onarılmayan DNA hasarı, cilt hücrelerinin hızla çoğalmasına neden olan ve kötü huylu tümörler oluşturan mutasyonları (genetik bozukluklar) ile birlikte geliştiren cilt kanseri türüdür. Bu tümörler, epidermisin bazal katmanındaki pigment üreten melanositlerden kaynaklanır. Melanomlar sıklıkla mollere benzer; bazıları mollerden gelişir. Melanom renklerinin çoğu siyah veya kahverengidir, ancak ten renginde, pembe, kırmızı, mor, mavi veya beyaz da olabilirler. Melanom, özellikle genetik olarak hastalığa yatkın olanlarda, yoğun, ara sıra UV ışınlarına maruz kalmanın (sıklıkla güneş yanığına neden olur) neden olur.

2019’da ABD’de tahmini 192.310 melanom vakası teşhisi konacaktır. Bunlardan 95.830 vakası in situ (invaziv olmayan), epidermise (cildin üst tabakası) sınırlı olacak ve 69.480 vakası epidermise nüfuz edecek, invazif olacak derinin ikinci katmanına (dermis).

Melanom erken teşhis edilir ve tedavi edilirse, hemen hemen her zaman tedavi edilebilirdir, ancak değilse, kanser ilerlemesi ve vücudun diğer bölgelerine yayılabilir, tedavi edilmesi zorlaşır ve ölümcül olabilir. Cilt kanserlerinde en yaygın olmasa da en çok ölüme neden olur. 2019 yılında 7,230 kişi melanomdan ölecek. Bunlardan 4,740’ı erkek, 2,490’ı kadın olacak.

Yeni Eklendi: Et beni hakkında bilmeniz gerekenler

cilt kanseri erken teşhis

Melanom (cilt kanseri) için erken teşhis önemli

Tüm yaz güneşten korunma konusunda dikkatli bir şekilde pratik yapmış olsanız bile, sonbahar, kış ve ötesinde cildiniz hakkında dikkatli olmaya devam etmeniz önemlidir. Yıl boyunca, cilt başınızı ayda bir kez ayak parmağınızı inceleyerek şüpheli lezyonları aramalısınız. Kendi kendine muayene, potansiyel cilt kanserlerini erken tedavi etmenize, onları tamamen tedavi etme ihtimalinin yüksek olduğu durumlarda yardımcı olabilir.

İlk olarak, başarılı bir sonuç alabilmek için, ne aradığınızı bilmeniz gerekir. Genel bir kural olarak, melanomları veya melanom dışı cilt kanserlerini ( bazal hücreli karsinom ve skuamöz hücreli karsinomlar gibi ) tespit etmek için, herhangi bir yeni mol veya büyümeyi ve herhangi bir diğerinde önemli ölçüde büyümeye veya değişmeye başlayan varlıkları not alın. yol. Değişen, kaşınan, kanayan veya iyileşmeyen lezyonlar da alarm sinyalleridir.

En erken cilt kanseri türü olan melanomu yakalamak çok önemlidir, doktorlar hastalığın erken teşhisi için iki özel strateji geliştirmişlerdir: ABCDE’ler ve Çirkin Ördek Tabelası.

Resmi büyütmek için resmin üzerine tıkla

2019-ABCDE-or-Melanoma-249-18901

Melanom cilt kanseri nasıl anlaşılır?

En erken cilt kanseri türü olan melanomu yakalamak çok önemlidir, doktorlar hastalığın erken teşhisi için iki özel strateji geliştirmişlerdir: ABCDE‘ler ve Çirkin Ördek Tabelası 

Nedir bu abcde’ler?

Derideki benekler, kahverengi lekeler ve büyümeler genellikle zararsızdır   fakat her zaman değil. 100’den fazla mol olan herkes melanom için daha büyük risk altındadır. İlk işaretler bir veya daha fazla atipik molde görülebilir. Bu yüzden cildinizi çok iyi tanımak ve vücudunuzdaki mol değişikliklerini tanımak çok önemlidir. ABCDE melanom belirtileri arayın ve bir veya daha fazlasını görürseniz, hemen bir doktorla randevu alın.

Melanom Nasıl Anlaşılır

Melanom nedir Habis melanom nedir cilt kanseri ve melanom ilişkisi

1-)  ABCDE A- Grubu Resim

Bu benign asimetrik değildir. Ortadan bir çizgi çizerseniz, iki taraf eşleşecek, yani simetrik olacaktır . Bu benigne bir çizgi çizerseniz, iki yarım eşleşmeyecek, yani asimetrik , melanom için bir uyarı işareti.

Melanom cilt kanser abcde

 

2-) ABCDE

İyi huylu bir köstebek melanomların aksine pürüzsüz, hatta kenarlara sahiptir . Sınırlar erken melanom dengesiz olma eğilimindedirler. Kenarlar taraklı veya çentikli olabilir.

Melanom ve cilt kanseriii

3-) ABCDE

Benign mollerin çoğu tek renktedir – genellikle tek bir kahverengi gölge. Çeşitli renklere sahip olmak başka bir uyarı sinyalidir. Birkaç farklı kahverengi, ten rengi veya siyah tonu görünebilir. Bir melanom ayrıca kırmızı, beyaz veya mavi olabilir.

abcde teşhis

4-) ABCDE

Benign mollar genellikle malign olanlardan daha küçük bir çapa sahiptir. Melanom genellikle büyük olan çap sizin kalem ucu (¼ inç veya 6mm) üzerinde silgi daha, ama önce tespit zaman bazen küçük olabilir.

abcde seçim

5-) ABCDE

Yaygın, iyi huylu mol zamanla aynı görünüyor . Bir köstebek gelişmeye veya herhangi bir şekilde değişmeye başladığında tetikte olun . Bir köstebek geliştiğinde , doktora görün. Herhangi bir değişiklik – boyut, şekil, renk, yükseklik veya başka bir özellik veya kanama, kaşıntı veya kabuklanma gibi herhangi bir yeni semptom tehlikeye işaret eder.

cilt kanseri ve abcde

Cilt kanserini önlemek için erken teşhis olarak  ABCDE yöntemine başvurmak en önemli etkendir. Bu belirtilerden veya değişikliklerden birine rastladığınız da mutlaka cilt doktoruna (Dermatoloji) bölümüne başvurun.

 

Cilt kanserinin nedenleri ve faktörleri nelerdir? 

(Melanom nedir Habis melanom nedir cilt kanseri ve melanom ilişkisi)

Melanom nedir Habis melanom nedir cilt kanseri ve melanom ilişkisi

Zararlı güneş ışınları cilt kanseri yapabilir

Güneş faktörü (Melanom)

Hem UVA hem de UVB ışınları cilt için tehlikelidir ve melanom dahil cilt kanserine neden olabilir. Erken çocukluk döneminde güneş yanığı kabarcıkları özellikle riski arttırır, ancak daha sonra yaşamda güneş yanığı ve kümülatif maruz kalma da faktörler olabilir. Florida, Hawaii ve Avustralya gibi daha fazla güneş ışığına sahip yerlerde yaşayan insanlar daha fazla cilt kanseri geliştirir, ancak açık tenli popülasyonları olan bazı kuzey bölgelerinde de çok sayıda cilt kanseri bulunur. Bronzlaşma kabini veya bronzlaşma yatağı kullanmaktan kaçının , çünkü UV ışınlarına maruz kalma riskinizi artırarak melanom ve diğer cilt kanseri riskini artırır. Cilt kanserinin en önemli faktörlerinden birisi zararlı güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmaktır. Açık ve beyaz tenli insanların cilt kanserine yakalanma riski daha fazladır.

Moller

İki tür mol vardır: normal mollar – neredeyse herkesin yaşamının ilk birkaç on yılında ortaya çıkan küçük kahverengi lekeler, büyümeler veya “güzellik izleri” – ve ayrıca displastik neviler olarak da bilinen atipik moller . Atipik moller, melanomun öncüleri olabilir ve bunların hastalığa yakalanma riskini artırmalarını sağlamak. Ancak türüne bakılmaksızın, ne kadar fazla kastınız olursa, riskiniz de o kadar artar. 50 veya daha fazla kole sahip kişilerin melanom gelişme riski yüksek olduğu kabul edilir.

Vücut tipi

Tüm cilt kanserlerinde olduğu gibi, vücut tipi daha açık tenli kişilerde (genellikle daha hafif saçlara ve göz rengine sahip olan) insanlar daha yüksek cilt kanseri riski altındadır.

Melanom Tekrarlama Şansı

Melanom geçirdikten sonra tekrarlama şansınız artar. Varsa veya geçirmiş olan kişiler bazal hücreli karsinom veya skuamöz hücreli karsinom  melanom gelişme riski artmıştır altındadır.

Melanom nedir Habis melanom nedir cilt kanseri ve melanom ilişkisi

Cilt kanseri diğer risk faktörleri

Kemoterapi, organ nakli, güneş ışığına aşırı maruz kalma ve HIV / AIDS veya lenfoma gibi hastalıklar sonucunda ortaya çıkan bağışıklık sistemleri, melanom riskinizi artırabilir.

Genetik cilt kanseri

Kalıtım melanomda önemli bir rol oynar. Hastalık tanısı konan her 10 hastanın yaklaşık birinde, melanom öyküsü olan bir aile üyesine sahiptirAnnen, baban, kardeşlerin veya çocukların melanoması olmuşsa, melanom eğilimli bir ailenin içindesin. Melanom tanısı konan birinci derece akraba sahibi her bir insan, hastalığın aile öyküsü olmayan insanlardan 100% 50 daha fazla hastalığa yakalanma şansına sahiptir.

Erken Teşhisin Önemi

Bu cilt kanseri teşhisi konduğunda, doktorların yakın akrabaların derhal melanom ve olağandışı veya atipik mol varlığı açısından muayene edilmesini tavsiye etmeleri standart bir uygulamadır. Bu mollere “displastik nevus” da denir. Günümüzde bazı doktorlar sizin ve ailenizin cilt kanserine yatkın germline (kalıtsal) mutasyonlar için test edilmenizi önerecektir.

Aile Sendromu


Melanom ve Cilt Kanseri Genetik Faktörler

Genetik Risk Faktörleri

Atipik moller, bir melanom ailesine ait bir bireyde bulunduğunda, durum, Ailesel Atipik Multipl Mole Melanom Sendromu anlamına gelen FAMMM olarak bilinir. Bu sendromu olan insanlar melanom gelişimi için en büyük risk altındadır. Buna karşılık, bir araştırma çalışması atipik molleri olmayan aile üyelerinin melanom gelişme ihtimalinin çok daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Ailesel melanomda en sık görülen mutasyonlar başka bir gende ortaya çıkar, p53. Bu gen normal durumdayken, bir tümör baskılayıcı olarak işlev görür ve hasarlı hücrelere kansere ilerleme göstermeden kendilerini tamir etme şansı verir. Ancak, gen değiştirildiğinde, bu işlevi yerine getiremez hale gelir ve kanser ortaya çıkabilir. Meseleleri karmaşıklaştıran yeni araştırmalar, deride hasara neden olan aynı ultraviyole (UV) hasarının, p53’e zarar verebileceğini ve bunun, tümörleri bastırma yeteneğini ortadan kaldıran değişikliklere neden olabileceğini göstermektedir.

P53 ve BRAF’a ek olarak bir dizi gen mutasyonu, Ailesel Melanom, özellikle CDKN2A (sikline bağımlı kinaz inhibitörü 2A) geni ve cilt ve saç pigmenti ile ilişkili MC1R (melanokortin-1 reseptörü) geni ile ilişkilendirilmiştir. MC1R’deki işlev kaybı mutasyonları, kızıl saç rengi, daha açık ten rengi, daha fazla güneş hassasiyeti ve melanom ve diğer cilt kanserlerine daha fazla meyillidir.

Zaman geçtikçe, kusurlu bir gen taşıyan bu üyeleri belirlemek için daha fazla aile izlenmektedir. Sonuç olarak, benlerin küflerini izlemekte ve düzenli olarak tüm vücut derisi muayenelerinde özellikle uyanık hale gelirlerse, bir tedavi şansının mükemmel olduğu en erken aşamalarda melanomları tespit ederler. Test artık CDKN2A geninin varlığı veya yokluğu için ticari olarak mevcuttur, ancak melanom uzmanlarının fikir birliği, genetik testlerin çoğu insan için henüz garanti altına alınmadığı yönündedir.

Melanom nedir Habis melanom nedir cilt kanseri ve melanom ilişkisi

Değişebilir Melamomlar

(Melanom nedir Habis melanom nedir cilt kanseri ve melanom ilişkisi)

Melanom eğilimli ailelere mensup insanlarda bulunan moller, yaşamın belirli zamanlarında değişebilir. Büyüyebilirler veya renk veya kot olarak değişiklikler gösterebilirler, bu yüzden bu dönemler için aktif olarak tanımlanırlar. Bu değişikliklerin nedenleri tam olarak bilinmese de, hormonal bir bileşen olabilir: Ergenlik çağında ve hamilelikte moller daha aktiftir. Pek çok – fakat hepsi değil – doktorlar, yüksek riskli bireylere oral kontraseptifler veya hormon replasman tedavisi gibi hormonal ilaçlar almalarını önermektedir.

Melanom ve Erken teşhis

Atipik mol sendromu veya kişisel veya aile cilt kanseri öyküsü olan bireyler, cilt öz muayenesinin sıklığını artırarak ve tam vücut için bir doktora daha sık (yılda iki veya daha fazla) dokunarak erken teşhis şanslarını artırabilir. cilt muayenesi Klinisyen, eskilerde yeni mol veya değişiklik olup olmadığını belgelemek için fotoğraf çekebilir.

Genetik Cilt Kanseri (Melanom) Çocuk Sağlığı İçin Önemi

(Melanom nedir Habis melanom nedir cilt kanseri ve melanom ilişkisi)

Melanom eğilimli ailelerde bulunan çocukların özel bir bakıma ihtiyacı vardır. Çünkü ailesel melanomun yaşamda erken yaşta ortaya çıkması muhtemeldir. Bu kanserler genellikle ergenlik dönemine kadar görülmese de, ailede melanom öyküsü olan daha küçük çocuklarda ortaya çıkabilir. Bu nedenle çoğu hekim, ebeveynlere çocuğun cildini sık sık bebeklikten itibaren incelemeye özen göstermelerini tavsiye eder.

Bu ailelerde hekim muayenesi 10 yaşında başlamalı ve daha sonra yılda iki kez devam etmelidir. Ergenlik döneminde ve hormonal değişiklikler molleri aktive ederken ergenlik döneminde özel dikkat gösterilmelidir. İşte bazı cesaret verici haberler: Melanom aileleri hastalığın peşinde olduğu ve erken profesyonel danışmanlık aldıkları için, ailevi melanom için hayatta kalma oranı, ailevi olmayan melanomlara göre daha yüksektir.

Güneş ışınlarının vermiş olduğu zararlarla ilgili diğer makalemizi okuyabilirsiniz. Daha fazla bilgi için sağlık kategorisini takip edebilirsiniz.

Melanom nedir Habis melanom nedir cilt kanseri ve melanom ilişkisi

Güneş ışınlarının zararları ve melanom

0 0 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Et beni nedir? Et beni tedavi yöntemleri neler? | Solargezi.com
Ocak 16, 2021 7:40 pm

[…] Ayrıca Bkz: Melanom nedir Habis melanom nedir cilt kanseri ve melanom ilişkisi […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala