Mavi losyon nedir? Zararı

Mavi losyon saç çıkartıyor mu? Mavi losyon nedir


Mavi losyon hakkında uzun zamandan beri araştırma yapıyorduk. Bununla ilgili bizleri takip eden ve web sitemizi ziyaret edenlere bilgi vermek istedik. Peki piyasada ”Mardin midyatta üretildi diye söylenen” mavi losyon gerçekten saç çıkartıyor mu?

Mavi losyonla yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde, içeriği her ne kadar bilinmemiş olsa da minoxil ile aynı akışkanlığa sahiptir.Ürünü elinize sürdüğünüz zaman içerisinde hafif ayçiçek yağı gibi bir dokunma hissi oluşturuyor. Bu yağ tabakasının bir diğer benzerliğinin aynısı minoxidil‘de de mevcuttur.

Kısacası minoxil ve mavi losyonu karşılaştırdığımız da, ortak özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.


[responsivevoice_button]
Reklam Engelleyiciler Sesli Okumanızı Engelleyebilir.

Mavi losyon ve minoxil arasındaki fark

 

Minoxil

 • Minoxil sarımsı (kepeksi) bir tabaka bırakıyor
 • Tortu şeklinde tabaka bırakıyor
 • Kapağı açarken tortu sesi kapağın etrafını sarmış bir şekilde ses çıkartıyor.
 • Ay çiçek yağı gibi akışkan bir sıvısı var.
 • Hafif alkol kokusu (içeriğinde alkol olduğu yazıyor)
 • Kalp çarpıntısı.

Mavi Losyon

 • Kapağın kenarlarında tortu bırakıyor (tuz gibi)
 • Minoxil gibi akışkan (yağ) gibi sıvısı var.
 • İçinde alkol kokusu var
 • Saç derisinde kepeksi bir tabaka bırakıyor.
 • Kalp çarpıntısı ( Web sitemizi ziyaret eden bir kişi mavi losyon kullandığını ve kalp çarpıntısı olduğunu söyledi) Buradan yazıyı görüntüleyebilirsiniz.

Bu iki ürünün özelliklerini karşılaştırdığımız da hemen hemen aynı ortak özelliklerinin olduğunu görüyoruz. Eğer ki sizin aldığınız üründe böyle ortak özellik söz konusu değilse, içinde muhtemelen içeriğinde minoxil yoktur. (Başka karışım söz konusu olabilir.) Fakat şunu da unutmayalım ki fda onaylı ürün olarak; Kırkland ve rogaine markalarının üretmiş olduğu ürünlerdir.


Minoxil ne işe yarıyor? Minoxidil nasıl saç çıkartıyor?

 

Daha önceki minoxil saç çıkartır mı?  bloğumuz da paylaştığımız gibi hatırlamak üzere minoxidil ile ilgili kısa bilgi verecek olursak;

Minoxidil, kanın kıl köklerine akmasına yardım ederek ve kıl kökünün boyutunu ve kıl şaft çapını artırarak saç büyümesini uyarır ve uzatır.

Minoxidil, yüksek tansiyon tedavisi için yapılan klinik çalışmalar sırasında keşfedildi. Denemeler sırasında, minoksidil saçların uzamasının işareti olduğunu gösterdi.

Minoxidil, saç foliküllerini uyaran kan dolaşımını artırarak saçın yeniden büyümesini 4 şekilde teşvik eder:

 • Foliküllerin minyatürleşmesini tersine çevirir.
 • Folikül çevresinde kan akışını artırır.
 • Folikül hareketini istirahatten saç büyüme fazına kadar uyarır.
 • Her folikülün büyüme aşamasını uzatır.

Minoxil ile ilgili bilmeniz gereken en önemli madde

 

Minoxil, öncelikle tansiyon ilacı olarak bulunmuştur. Tansiyon hastalarına ilaç olarak verildiğinde yan etkisi olarak tüylenme yaptığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple saç çıkarma üretiminde de kullanmak için piyasaya sürülmüştür. Kısacası saçlarla ilgili bağlantısı ise şu şekildedir; Minoxil damar kanallarının genişlemesini sağlar. Böylelikle saç köklerine giden damarları açtığında, oradaki kan akışını artırır böylelikle içindeki minoxil maddesi etkisini göstererek tüylenme meydana getirir. Haliyle saç bölgesindeki damarlar genişlediği için, mevcut saçların deriye tutunması zayıflar. Böylelikle mevcut saçlarınız da dökülmeler meydana gelebilir. Bu konuda dikkatli olmak gerekiyor.


Mavi losyon hakkında bilmeniz gerekenler

 

Yukarıdaki maddelerde belirttiğimiz gibi, piyasa da bulunan bir çok mavi losyon minoxil içeriğiyle aynı etken maddeye taşımaktadır. Böylelikle mavi losyon olarak adlandırdığımız bu ürün, saç çıkarma işinde başarılı olacaktır. Herkes de olmasa bile içeriğindeki etken maddeler sayesinde bir çok kişinin  paylaşmış olduğu resimlerde mavi losyonun saç çıkardığı gözlemlenmiştir.
Mavi losyon kullanan kişilerin yorumlarını ve profillerini incelediğimizde, saç çıkarma öncesi ve sonrasında ciddi derecede kafa derisindeki bölgede saç artışları gözlemlenmiştir.


Mavi losyon saç çıkartıyor mu? Mavi losyon nedir

 

Peki gerçekten mavi losyon saç çıkartıyor mu?

Şu anda saç çıkarmayla ilgili yapılan araştırmaları baz alırsak:

 1. Minoxil, rogaine
 2. (Propecia, Proscar)
 3. Finasterid

Bu ürünler (Food and Drug Administration) fda onaylı saç çıkarma ürünleridir.

Peki mavi losyon içeriğinde bu ürünlerden birisi olması muhtemel midir? orası büyük bir soru işareti.


Mavi losyonun içeriği neler?

 

Mavi losyon saç çıkartıyor mu? Mavi losyon nedir

Piyasada elden ele satılan herhangi bir bakanlık onayı olmayan bu ürünlerin içeriği konusunda hiç kimse bilgi vermektedir. Fakat yukarıda belirtmiş olduğumuz bazı ortak özelliklerden dolayı, minoxil olduğu kanısındayız. Fakat bunun haricinde mavi losyonun içeriğinde başka katkı maddeleri var mı? orası muamma.

Mavi losyonun saç çıkardığı konusundaki söylemler ve yapılan yorumlar  her gün artıyor. Bununla ilgili instagram hesapları (mavi losyon) saç çıkarmayla ilgili oldukça reklamlar vermektedir. bu losyonların Satış fiyatları 200-250 TL fiyat aralığında yapılmaktadır.

Mavi saç çıkartıcı losyon

 

Saç Çıkartmayla ilgili bilinmesi gerekilen bazı bilgiler

Her ne kadar bu losyonlar saç çıkartıcı bir ürün olarak piyasada elden ele satılan bir ürün olsa da, maalesef saç çıkarma konusunda bilmeniz gereken bazı kuralları basit bir dil söylemi ile ifade etmeliyim.

Genetik saç dökülmesi: Her ne kadar mavi losyon, minoxidil ve diğer türevleri olan ilaçlar  kullanmış olsanız da maalesef size üzülerek şunu belirtebilirim ki… Saç dökülmesinin en büyük nedeni; DHT hormonudur. Bunun altını çizerek büyük bir önemle belirtmeliyim ki;

(Stres, üzüntü, duygusallık, takıntı, beslenme) gibi sebeplerden dolayı ‘DHT hormonu baskılandıkça,  saç dökülmeniz an meselesidir. DHT hormonu genetik ile ilgili bir hormondur. Yani; ailenizde genetik olarak saç dökülmeleri var ise; kısacası baba tarafı veya anne tarafı saç dökülmeleri olan bireylere sahip ise; saç dökülmesi kaçınılmaz bir sondur.

Er ya da geç saçlarınız dökülebilir. Bu durumun faktörlerini ve kurallarını belirlemek sizin yaşam koşullarınıza ve içinde bulunduğunuz zamana bağlıdır. Eğer ki DHT hormonunu (Stres, üzüntü, takıntı) gibi sebeplerle baskılarsanız, saç dökülmelerinin yolunu hızla açmış olursunuz.  Örneğin; 10 sene sonra dökülecek olan saçlarınızı 1 sene içerisinde kaybedebilirsiniz. 

Böylelikle; eğer ki genetik saç dökülmeler başlamış ise; süreci yavaşlatmak içinde bulunduğunuz psikolojik şartlara bağlıdır. Piyasada bulunan losyonlar ürünleri saç çıkara dursun, DHT hormonu çalıştıkça çıkan saçların garantisi olmayacaktır.

Saç çıkarmak için iç nedenlere önem verin

Genetik saç dökülmelerini yavaşlatmak ve önlemek için mutlaka iyi bir şekilde beslenmeye önem gösterin. İçinizde çalışan bir dht hormonunu unutmayın. Psikolojik olarak kendinizi her güne mutlu olarak hazırlamalısınız.  Güne mutlu ve neşeli uyanmanız saç sağlığınız bakımından oldukça önemlidir. Tüm bunları sağlamak için ilgili besinlerden gerekli maddelere ulaşabilirsiniz.  Bkz; polen, kolajen, biotin, gibi. Haliyle saç çıkartmak ve saç çıkartıcı losyonlar kullanmak, DHT hormonu engellemedikçe, geçici bir çözüm olacaktır.

Mavi losyonun yan etkileri neler

Bu ürünü kullanan kişilerin bazıları tarafımıza yan etki olarak geri bildirimlerde bulundular ve bazı şikayetleri dile getirdiler. Bu şikayetlerden bazıları mavi losyonun yan etkileri ile ilgiliydi.

Bu losyonun yan etkileri arasında; Kalp çarpıntısı  (Minoxil ile aynı) Zaman zaman bal dönmesi,  Baş ağrısı gibi etkenleri sıralayabiliriz. Onun dışında içinde minoxil bulunmayan ürünler de diğer ürünlerin başka bir karışımları olabilir.

İçinde minoxil olmayan mavi losyon ürünleri var mı?

Söz konusu saç çıkartma losyonlarının içerisinde minoxil olmadığını söyleyen satıcılar ve üreticiler de mevcut. Bununla ilgili tarafımıza bir kaç numune göndermeyi teklif edip,  ürünlerin içerisinde kesinlikle minoxil olmadığını dile getirdiler. Bununla ilgili analizleri ve düşüncelerimizi bir sonraki yazımız da paylaşacağımızı belirtmek isteriz.

Saçlarla ilgili bilgi alabileceğiniz TELEGRAM grubu oluşturduk. Bu grupta yer almak isterseniz; https://www.instagram.com/solargezi/ hesabını takip edip, ”Gruba Katılmak istiyorum” demeniz yeterli.

Daha fazla bilgi ve içerik için blog yazılarımızı takip edebilirsiniz.

 

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir