BlogKöşe yazısı

Makam Şoförlerinin Şartlarını Değerlendirdim | Biraz Eleştiri

Makam Şoförlerinin Şartlarını Değerlendirdim

Bir Yöneticinin En Büyük Kahramanı Makam Şoförü

Bu yazımızda makam şoförünün çektiği zorluklar karşısında değer görememesini eleştireceğiz. Bu mesleği diğer meslek gruplarından ayıran özelliklerin başında güven gelir. Sonrasında sevgi saygı ve davranış durumları. Makam sürücülerini ilgilendiren kısmında ise dikkat eve yol bilgisi ve araç sürme becerisi gelir. Elbette herkes şirkette bu kurallar önemli, fakat makam şoförlüğünü diğer meslek gruplarından ayıran özelliklerden biri ”Can Güvenliğinin” sağlanmasıyla ilgilidir. Açık konuşmak gerekirse araçta iki can var birisi sizin diğeri yöneticinin böyle bir durumda kişi (yönetici) canını emanet edeceği sürücüye ve şoföre güvenmesi gerekir. Bu otobüs, servis minibüs vb ulaşım araçları içinde geçerlidir fakat biz bunu makam şoförlüğü grubu bakımından ela alıyoruz. Bunun bir önemli diğer faktörü ise güvendir. Araç içinde konuşulanları duyuyorsunuz. Şirket hakkında gizlilik içeren haber ve duyurulardan haberiniz oluyor. Şirketin hisse haberlerinden, ekonomik hal ve durumlardan haberiniz var. Taşıdığınız makama ait yöneticinin kişisel huy ve davranışlarını biliyorsunuz. Hatta özel hayatının içinde bile yer alabiliyorsunuz. Öyleyse gelelim önemli meseleye…

Peki Makam Şoförlüğüne Biçilen Değer Neden Az?

(makam şoförleri maaşı)

Makam Şoförlüğü ve Şartları ve Maaşı

Evet maaş skalasına bakılırsa genel anlam itibari ile kendi gözlemlerime dayanarak makam şoförlerinin maaş skalası az. Elbette istisnalar var fakat şunu da eleştirmeden edemeyeceğim… Şoförün altına milyon dolarlık araçlar veriliyor. En kaliteli mekanlara girip çıkılıyor. Çalışma saatleri aşırı esnek. Gecesi gündüzü sabahı ve belli saatleri yok. Yani gel dediğinizde emriniz altında çalışan en önemli birinci kişi altında makam sürücüsü var. Varda varda var. Ama verilen maaş ücretlerine bakıyorsunuz gerçekten çok utanç verici… Bu kişi sizin her şeyiniz. Bu kişiler (Şoförler) size eşiniz kadar yakın. Telefon konuşmalarınızın içinde. Yani adeta bir bilgi küpü. Gerçekten de öyle. Ama tüm bunlara rağmen makam sürücüleri için verilen maaş değerleri neden az? Bu sorunun cevabını gerçekten merak ediyorum. Şunu etik bulmuyorum. Canınızı emanet ettiğiniz kişilerin altında trilyon değerinde araç var. Bu araca aylık harcanan yakıt miktarını ister istemez biliyorsunuz. Şirketin kiralık araçları var ve diyelim bir şirket aracının kirası 8 bin TL olsun. Yani makam şoförüne de 8-9 bin TL para / değer biçiliyor yani bir araç kiralama ücreti ile aynı. Bu sizde bir soru işareti bırakmıyor mu?

Makam Şoförlüğü Özel Meslek Grubu İçerisinde Yer Alır

Makam Şoförlerinin Şartlarını Değerlendirdim

Makam Şoförü

Makam şoförlüğü herkesin yapabileceği bir meslek grubu değil. Neden? Çünkü karşılıklı güven gerektiriyor. Nihayetinde aracın içinde iki insan ve farklı statü ve de görevleri olan ve gelişen bir durum var. Herkes hizmet sektörü içerisinde çalışıyor. Bugün sizin çekindiğiniz kişi de başkasının çekindiği kişi oluyor. Bu bir zincirleme. Herkes sektörde birbirinin müşterisi ve birbirine hizmet eder. Bu ticaretin kapsadığı bir durum. Makam şoförlüğünün bunun içindeki yeri ve önemi size bu sektörde ulaşım çözümleri kazandıran zaman ve süreçten sorumlu olması. Özellikle ulaştırmada, isteklerinize en kısa sürede analitik düşünme cevap vermede, alternatif çözüm yolları arama, insiyatif kullanma gibi yetkinlikleri vardır. Bu sebeple makam şoförlüğü özel meslek grubunda yer alır. Yazıya devam ettiğinizde bunu çok iyi anlatıyor olacağız. Hadi devam edelim…

Makam Şoförlüğü ve Ekonomik Şartların Yeri ve Önemi

Makam Şoförünün Zorlukları yeri ve önemi Solargezi

Yine şuna eleştirisel yaklaşacağım. Elbette hakkını alanları ve hakkını verenleri ayrı durumda tutuyorum. Fakat canını emanet ettiğiniz kişinin hayatı yaşantısının sizin içinde önemi var. Ya ne önemi var? Çünkü herhangi bir noktada dalgın olursa bu konuda sizin de ortak noktanız ve sorumluluğunuz var. İstediği kadar kursa gitsin. Bu senede bir kaç kere veya bir defa yapılan test. Peki bu testler anlık değerlendiriliyor mu? Bence değil. Öyleyse makam sürücülerinin içinde bulunduğu şartlara dayalı psikolojik durumlardan makam yöneticileri de sorumludur. Aslında bu su soruyu akıllara getirmez mi? Örnek verelim: Bir yönetici makam sürücüne aylık, haftalık, günlük periyodlarla şu soruyu soruyor mu? Gel bakalım bir derdin sıkıntın var mı? Geçinebiliyor musun? Ailen ne durumda?  Herhangi bir sıkıntı var ise benimle dostça paylaşabilirsin? Bu soruyu gerçekten hangi yönetici makam şoförlerine soruyor? O kişi maddi ve ekonomik anlamda geçinemiyorsa bu bir yerde taşıdığı ve bağlı olduğu yöneticileri de ilgilendirir. Herhangi bir dalgınlık noktasında yaşanılabilecek trafik kazası, o kişinin yapmış olduğu kredi kartı borcu veya kredi borcu ile bağlantılı olabilir dolaylı olarak. Tek nedeni bu da olabilir olmaya da bilir. Ya da ailesi ile ilgili yaşadığı problemlerden ötürü yapmış olduğu veya yaşanılacak olan kazanın hangi noktasında?

Makam Şoförleri Sizin Can ve Mal Güvenliğinizden Sorumlu

Makam Şoförlerinin Şartlarını Değerlendirdim

Makam şoförleri ilgili makamların veya baktığı yöneticilerin mal ve can güvenliğinden sorumludur. O sebeple yukarıda saymış olduğumuz sebeplere dayalı durumlarda şoförlerin içsel durumunu geçmiş olduğu testlerden değil, psikolojik şartlar ve ekonomik durumlardan geçer. Nihayetinde hepimiz aynı şey için çalışmıyor muyuz? ”Para” yani yöneticide para için çalışıyor. Bu belli noktadan sonra ideal, hedef tutkuya dönüşmüş olsa da ikimizi de aynı sabaha uyandıran şey; sorumluluk ve görev bilinci. Peki makam şoförünün görevi nedir? Bir makam şoförü, yöneticisini görev bilinciyle gidilen noktaya güvenilir bir şekilde ulaştırması ve taşımasıdır.

Makam Şoförlerine Değer Verilmiyor

Makam Şoförleri gerçekten ekonomik ve zor şartlara dayalı verimsiz çalışma içerisindeler. Öyle ki…

Bir kere karşı taraf size şunu soruyor mu? sabah 7 akşam 7 çalışıyoruz bunu kabul ediyor musunuz?

Evet

Ama neden?

Şimdi bu kişi bir sürücü, yeri geldi 12 saat yol yaptı. Uzun yol gibi durumları var, ailesinden uzak çalışıyor ve hafta sonu çalışma saatleri de belli değil. Aslında bu düzensizlik durumu firmanın kurumsallık alanında uzak kaldığının da göstergesidir. Tüm bunların peşi sıra bu kişilerden çoğu mesai saatleri ücreti de almıyor. Almadığı gibi yemek ücretleri de gittiği bölgelere göre düşük oranlı kalıyor. Örneğin; Bir yöneticinin öğle veya akşam yemeği yediği mekanlarla şoförünün onunda yakınındaki mekanlarda yemek ücreti ne olur? Evet bazı firmalar bu farkı verebiliyorken çoğunlukla geneli vermiyor. Bu kişide kendi cebinden yemek zorunda kalıyor. Kendi cebinden yediği içinde kısmak zorunda kalıyor. Kıstığı içinde sağlıksız besleniyor. Başta ne demiştik? Önce insan. Nitekim sizde insansınız o da insan. Siz ne yiyorsanız o da onu yemeli. Veya gittiği yerlerdeki mekanların pahalılıklarına göre yemek farkı verilmeli ve bu durum sağlık açısından göz ardı edilmemeli. Bakın makam şoförleri sizin gittiğiniz her yeri her saati biliyor. Bu durum olumsuzluk oluşturduğunda kişide değersizlik hissi oluşturuyor. Bu kişiler için sizin canınız değerliyse, yedikleri de sizin için değerli olmalıdır. Evet bazı babacanlar var. Gittiği mekanlara şoförünü farklı masaya oturtur onunda yemek yemesini sağlar. Böyle makam sahiplerine helal olsun diyorum.

Makam Şoförlüğü İş Görüşmeleri Hakkında

Makam Şoförlerinin Şartlarını Değerlendirdim

Diyelim ki işsiz bir bireyseniz ve meslek alanınızda şoförlük yani makam şoförlüğü. Deneyim ve otoriterliğiniz hep bunun üzerine… Herhangi bir iş başvurusu yaptığınız bir ilandan veya özgeçmişinizden size ulaşıyorlar. Size iş teklifinde bulunuyorlar. Şirketin büyüklüğünden bahsediyorlar. Geçmişinden bahsediyorlar. Yer ve konumu, idari bölümlerinden ve kaç kişi çalıştırdığından bahsediyorlar. O kadar güzel anlatıyorlar ki… Buraya kadar tamam. Gel gelelim size ne kadar değer vereceklerine. Şartlar ne diye soruyorsunuz haklılık olarak yumuşak ve sade hafifte sessiz  ve de bir nida ile. Yol ve yemek vermiyoruz diye başlıyor. Maaş’da şu rakam. (düşük) Çalışma saati belli değil, cumartesi pazarı yok.

Yani şimdi direk maaşa odaklandık yol ve yemek yok diyerek başladı ya olayı hemen rakama odaklandık. Maaş ne peki? İşte yol yemek içinde 10.000 TL yahu 10.000 TL ye bir insan bireysel anlamda canını emanet edeceği adama nasıl bu rakamı teklif eder? Edebilir? Edebilir mi? Yukarıda sosyo ekonomik, psikolojik durumlardan bahsettik. Bu adam 4 teker üzerinde direksiyon başında sizin canınızı taşıyacak. Standart bir iş kolu değil bu. İçinde ”Can” var, Aileniz var…

Yine yukarıda bahsettiğimiz gibi bir makam şoförü sürücüsü  sizin özel durumlarınıza şahit olacak yani gizlilik vs vs. E nerde kaldı sizin kurumsallığınız? Şirket büyüklüğünüz? Çalışan sayınız? Daha personele yemek kartı veremeyecek durumdasınız. Bir kere yemek ve yolu maaşa ekleniyorsa orada dur derim. Ulaşıma zam geliyor. yemeğe zam geliyor. Bu zamlar maaş ile aynı orantıda olmayabiliyor yani farklılıklara olabiliyor. 3’ün 5’in hesabını yapan kurumsal bir firma bu döngünün neresinde? Yani bu kişi özel şoför adı üstünde makam şoförü.  Yani tek kişiye bakıyor ve departmanlardan muaf olmalı. Yani makam şoförlerinde iş görüşmeleri baştan kötü geçiyor. 9 bin TL’ye iş teklifi yaptığınız bir personel sizin için ne kadar güvenilir bir konumda olacak?

Maaş Skalasının Bahane Olduğunu Düşünüyorum

Makam Şoförlerinin Şartlarını Değerlendirdim

Şirketler işe alımlarda diğer departmanlara bağlı olarak maaş skalalarını öne sürerek işte şu kadar veriyoruz diye başlıyor. Neden diyorsunuz? İşte o sınırı geçemeyiz diğer departmanlardaki kişilere eşitsizlik olur vs vs.

Arkadaş işe alım yapacağınız kişi makam şoförü, özel şoför. Özel şoförlük durumlarda bir şirket 50 tane şoför çalıştırır o ayrı. Ama yine de kişiler ayrı olduğu için onunda önemi yok. Bu kişi tek. Tamam idari işler departmanına bağlı çalışmış olsa da bağlı olduğu kişi yönetimdeki üst düzeyden bir yönetici. Bütün gün onunla. Yolda, trafikte, stress ve sıkıntının kışın ve yazın olduğu bir çok yerde. Yani bu onu diğer maaş skalalarından ayıran bir özellik olmamalı mı? Haliyle makam şoförlerine biçilen maaş skalalarının bir bahane olduğunu düşünüyorum. Açıkça şuna bu parayı sana vermiyorum desen daha net olursun.

Makam Şoförlerinin Şartlarını Değerlendirdim (2)

Dışarıda Şoförlük Yapacak Bir Çok Adam Var Ne De Olsa Değil Mi?

Değil; herkes böyle bakıyor ama bu böyle değil. Özellikle buradan yöneticilere sesleniyorum. Ailenizi emanet edeceğiniz kişiyi didik didik incelemez misiniz? her insan bir mi? Her insan güvenilir mi? Güven zamanla kazanılabilir bir şeydir ve bu kişiye verdiğiniz değerle ölçülür. Burada karşılık durum ilişkisi var. Siz makam şoförüne ne kadar önem ve değer verirseniz o kadar çok sevgisini kazanırsınız. Bu iş bugün Ali gider Veli gelir işi değil. Bu kişiler kolay bulunmuyor. Kim bilir kaç sene sonra kasanın anahtarını emanet ediyorsunuz. Kaç zaman sonra araç içinde konuşmalarınıza şahit ediyorsunuz. Şimdi sıfırdan alacağınız personel (sürücü)  ile 4 senelik personel bir değil.

Bu Kişiler Ailenizi Taşıyor…

Makam şoförleri ailenizi anne tarafınızı baba tarafınızı hatta çocuğunuzu taşıyor. Sizler ailenize ne kadar değer veriyorsanız ulaşım şartlarını da değerlendirmelisiniz. Ufak bir detay fakat makam aracı şoförlerinin tüm dikkati yol ve trafik üzerine kuruludur. Yani yine şartlar diyerek bu kişilerin şartları ne kadar iyi olursa, işine bağlı ve kalma ve değer verme şartları da o kadar iyi olur. Bunu diğerlerinden farklı kılan nedir? Söylüyorum ”CAN” Sürücüler sizin ailenizin canını taşıyor…

Değer Para İle Ölçülür

Bu durum insan kaynaklarını ilgilendiriyor. Üst düzey yönetici teminatı sağlanacak şoförün maddi imkanları ile ilgilenmek istemez. Bu insan kaynaklarının sorumluluğu ve görev tanımı der es geçer. Hatta bu bölüm bu yüzden var. Elbette var. Ama sizler insan seçerken sırf üst yönetimin gözüne girebilmek adına parayı ne kadar aşağıda tutuyorsunuz? Yani bu kişiye parayla vereceğiniz değer sizin için ne kadar önemli? Sağlanacak görev, üstlenecek birim için kadar değerli? Önce şu soruyu sorun kendinize. Patron, yönetici, makam sahibi  paraya mı kaliteye mi önem veriyor? İkisine derseniz yanılırsınız. Sadece değere önem vermeli. Çünkü kaliteli olmak her zaman paranın üstünde tutum sergilemektir. Bu kişiler zamanla ikili ilişkilerde duygu ve davranışlarda bir üst konumda olacak. İlk başta makam sahibi sürücüne canını emanet ediyor. Kaliteli insan paradan önce görev bilincini ve sorumluluğunu üstlenir. Siz az para / ücret verdiğinizi düşünerek iyi iş yaptığını sanırsınız ama o kişiler parayı yeri geldiğinde sadece bir geçim aracı olarak kullanır.

Örnek vermek gerekirse…

Buna şöyle örnek vereyim: Yeri geldiğinde patronun / yöneticinin cebinde 5 para olmuyor. Bu onun trilyonluk olmadığı anlamını çıkarmaz. İhtiyaç duyması halinde şoföründen para istiyor. Şimdi bu durumda şoförün patrona verecek parası varsa ve her zaman yanında bunu bulunduruyorsa işte o yönetici şoförünü besliyor demektir. Ama şoförü almış olduğu ücreti daha ay başından borçlara harca veriyor yetmiyor bir de borca giriyorsa işte orada ekonomik şartlarında sınırı var. Aslında burada patronlar iş verenler, yöneticiler, bildiğin kabak lastikle yola çıkmak gibi bir şey yapıyor. Önce şoförün cebinde her zaman para olmalı. Bunu harcırah dışı tutarak, ikili ilişkilerin samimiyet çıkarlarına bağlayarak söylüyorum. Bu yüzden bu makamda para değerle ölçülür. Yine yukarıda belirttiğim gibi yol yemek içinde ekstra ücret vermiyoruz diyerek bağlı olduğunuz yöneticine haksızlık ediyor, canını hiçe sayıyoruz.

Makam Şoförünün Kafası Rahat Olmalı

Şimdi yine ekonomik sebeplere bağlayacağım biraz. Bu durum biliyorum sıkıcı ama konu dönüp dolaşıp oraya geliyor. Fakat söylemek ve zorundayım. Ve bunu biraz örnek vererek açıklayayım. Herhangi sürücünün sosyo ekonomik şartlarıyla iki kişiyi baz alarak karşılaştırma yapalım.

Birinin geçim derdinden dolayı kafası rahat değil ve sürekli borç yapmış ve buna kredi kartı borcu da eklemiş, deyim yerindeyse içeride. Diğer makam şoförünün de borcu yok, mutlu, ay sonunu nasıl getireceğim diye bir derdi endişesi de yok. Hatta ve hatta köşede de 500.000 TL parası var diyelim. Şimdi gelelim en önemli ve kritik noktaya. Biri 9.000 TL rakamı kabul ederken, diğeri bu işin hakkı bu değildir diyerek 13.000 TL rakamını kabul etmiyor. İnsan kaynakları peki ne yapıyor? Siz karar verin…

Elbette ucuz olan kalitesiz değildir demiyoruz. Evet insanların ihtiyacı var ve kabul etmek zorunda. Ama siz tahmin edin hangisi 13.000 TL rakamı isteyen hangi taraf sizce? İşte bu sorunun cevabı insanın kalitesini ve farkını ortaya eşdeğer bir yaklaşımdır. Bu durum çizelgesini değiştiren iş veren değil bana göre iş arayanın talepleridir.

Makam Şoförlerinin Şartlarını Değerlendirdim

Çünkü insan kaynakları piyasa da bu düşük ücrete borcu olan çok insan var diye acımasızca yaklaşım sergileyebiliyor. 13.000 TL tutarda maaş talebinde bulunan insanın aklında sergilenen oluşumdan bahsedeyim sizlere; şirkete bağlı olacağı yönetim politikasını ve değerleri araştırarak başlar. Bu kişi aklında parametrelere bağlı çizelgeler geliştirir. Çalıştığı yere bağlı aidiyet duygusu arar, mutlu olup olmayacağına bakar, verim sağlayıp sağlamayacağı konusunda kendisiyle hesaplaşır. Her şeyden önce firmanın kurumsal geçmişine bakar. Kendi çalışanlarına verdiği değeri araştırır. Çalışanların profiline bakar. Şirketin katma değerlerine bakar. Bu kişi şirket profiline karşı kendi içinde muhasebe yaptığında uzun vadeli çalışıp çalışmayacağına karar verir. Her şeyden önemlisi işini sevip sevmeyeceğine bakar. Bakın parayı geçtim kaliteli kişiler çalışacağı yerlerde bunları aramak ister.

Bir diğerin de ise (düşük maaşlı çalışan)  sürekli rotasyon ve yer değişimi söz konusudur. İşsiz bir insana teklif edilen her düşük maaş, bir sonraki gelen yüksek iş teklifi için bir avantajdır.  Neden personelini kaybetme imkanına sahip olmak istesiniz ki? Ki bu özellikle her şeyinizi bilen bir şoför? Makam şoförü… Hele ki özel şoförlük konusunda rotasyon iyi bir şey değil. Yer değiştirmek iyi değil. Bu sebeple insan kaynakları telefon ile daha arar aramaz yemek ve yol ücreti vermeyeceğini teklif eden şartlarla yaklaşım sergiliyor.

Aynı zamanda enflasyon farkı ödemeyen aynı zamanda skalayı sorun eden insan kaynakları için bu özel bir ders oluyor diye düşünüyorum. Kimse bu tür yerlerde şirketine bağlı kalıcı olmayı hedeflemek istemez. Mecbur çalışmak ile severek çalışmak arasındaki farkı, teklif edeceğiniz parametrelere göre düşünün. Bütün bunları neden söyledim?  Şoförün kafası rahat değilse, kaza geliyorum demez. Borç harç içinde olan bir kişi aracı kendi kontrolünde süremez. Kafası dalgın ise aracı kontrol etmesi zorlaşır. Dalgın olur. Böyle durumların yaşanmaması için makam sahibi kendi canına ne kadar değer veriyorsa, makam şoförünün de ekonomik ve sosyal şartlarına da o kadar önem vermelidir.

Makam Şoförleri Yöneticilerinin Kahramanıdır

Makam Şoförlerinin Şartlarını Değerlendirdim

İşini severek yapan, şartları iyi olan her meslek grubuna ait çalışanlar mesleğini benimseyerek ve koruyarak yapar. Zarar gelmesini istemez. Ve her yerde de memnuniyetini dile getirir. İnsan kaynakları bu alanda ne kadar bencil olmazsa, yönetime iyi bir şekilde rapor ve sunumları yaparsa nitekim yöneticiler kalpsiz ve duygusuz insanlar değil durumu anlayabilir. Yani puantajından tutunda özlük haklarına kadar bu işin matematiksel boyutu ama bir duygusal ve durumsal değer durumu var. Makam şoförü kolay yetişmiyor. 2. yıldan sonra kişinin herhangi bir kusuru yoksa kişiye evinizin anahtarını teslim ediyorsunuz. Paranızı veriyorsunuz. Ailenizi teslim ediyorsunuz. Gecenizi gündüzünü teslim ediyorsunuz. Yani böyle bir durumda makam şoförleri sizleri sadece araç içinde taşımıyor, ruh halinizi ve psikolojinizi de taşıyor. Belki de kimi zaman bunun parasal olarak karşılığı yoktur. Bu zamanla aidiyet ve vefa duygusu içerisinde yaşanılan dönüşümsel pozisyon haline gelebiliyor. Yani zamanla her şey parayı da aşma noktasına geliyor. Bu sebeple her zaman diyorum ki makam şoförleri yöneticilerin kahramanlarıdır.

Çalışma Saatleri Hakkında

İnsan kaynakları işe alımlarda şunu söylüyorsa…

İşte yöneticimiz işte çok aktif haftanın 6 günü çok gezer geriye kalan 1 günde ailesine bakarsanız olur mu? Yani 7 gün çalışacaksınız bir gün ailesi 6 gün kendisine bakacaksınız. Şimdi bu firma size 30 Bin TL’de verse sizin zamanınızı alıyor farkında mısınız? Bazen para her şey değil. Sizin de ailenize, sevdiklerinize zaman ayırmanız gerekiyor. Normal şartlarda bu tür durumlarda iki şoför çalıştıracakken bir şoföre düşürerek uyanıklık yaptıklarını sanıyorlar.

Şirketin büyüklüğüne bakıyorsun trilyonlar dönüyor, verdiği değere bakıyorsun iki şoför çalıştıramayacak pozisyonda…

Kendi hayatından çaldıkları gibi başkalarının hayatına da dokunuyorlar. (zaman) Böyle şart ve böyle çalışma koşulları olmaz. Bir de her şey içinde net maaş veriyorlar. Yol yemek vs hepsi içinde gece gündüz yok ve haftanın 7 günü. Etik mi bu? Haftalık 45 saat çalışma hakkınız var gerisini siz düşünün. Yine konu eleştire noktasına geliyor fakat insan kaynakları ikili görüşmelerde çok tatlı ve bir o kadar acı dille şöyle yaklaşıyor. Kendi inanmış bir de sizi çekiyor ve diyor ki; Zaten esnek çalışma saati olduğu için mesai veremiyoruz. İşte bu firma size değer vermiyor. Personeline değer vermeyen bir firmada kalıcılık zorlu şartlara bağlı olur. Bu durum beraberinde kaza getirir. Dalgınlık getirir. Mutsuzluk getirir. Personelin işine değer vermemesi hallerini gerektirir. Bu her iş için böyle ama makam şoförlerinde durum daha farklı. Bu kişiler yetersiz ücret aldığında bindiği arabanın değerinden tutun, patronun yediğini içtiğini sayıyor  Ve bunu kendi psikolojisinde ihanet olarak adlandırıyor. Elbette bu etik değil, elbette bu doğru değil.

Ben istifa ettim…

Ben istifa ettim. Çünkü kaza aslında öngörülebilir bir gerçek. Kimi zaman ön görülemez de bir gerçek olsa da… Ben bunu ön görülebilir olarak değerlendireyim. Diyelim size sağlanan şartlar iyi değil, çalışma saatleriniz çok, dinlenme süreniz kısa, verilen maaş skalası ve ücretler çok düşük ve can taşıyor durumundasınız. Öyle ki birde değer görmediğinizi düşünerek ve değer görmediğiniz bir yerde çalışarak, o severek yaptığınız ve gittiğiniz iş, Sevmeyerek yaptığınız iş olarak dönüşsün. Bu noktada kimse istifa etmeyi göze alamaz. Çünkü bağlı olduğu sebepler var. Borcu var harcı var. Bu gerçek.  Bu borçları sağlayan yaşam koşulları geçim derdi gibi seçenekler var.  Fakat ben yine de göze aldığım. Neden sevmeden yapacağım bir işte hem kendi psikolojime zarar verip hem de karşı tarafın can değerini hiçe sayayım ki? Başta dedim 4 teker üzerindeyiz. Dalgın ve yorgun araç sürmek istemem. Yukarıda dediğim gibi nasıl ki bazı durumlarda para hiç bir şeyse, karşı tarafa verdiğin değer her şeydir. Bunu karşı tarafın bana vermediği değeri sağlayarak yaptım. O bana değer vermeyebilir ama ben ona değer verdim. Çünkü verimli araç kullanmak, ancak işini severek yapanların harcıdır diye düşünüyorum her işte olduğu gibi. Şartları konuştuğunuz halde iş veren geri adım atmıyorsa severek yapacağınız bir işte çalışın. O zaman paranız her zaman değerli kalır.

Sonuç Olarak Makam Şoförlüğü Hakkında Şunları Söyleyebilirim.

Makam Şoförlerinin Şartlarını Değerlendirdim

Makam Şoförlerinin Şartlarını Değerlendirdim

Şirketinizin cirosu bilmem kaç milyar dolar. Araçlar yığınla, bir çok çalışan personel yaptığınız ihracat açıkladığınız kar rakamları vs.  Tüm bunların yanında makam şoförüne verilen miktar 10 bin tl diyelim hadi. Bu kişi sizin için özel ve tek. Yukarıda belirttiğimiz gibi güven zamanla kazanılan bir şey. İsteseniz de tek gece de elde edebileceğiniz bir durum da değil. Öyle ki yeri geliyor bu kişiler şirketin batma noktası halinde bile ücretsiz çalışabilecek aidat duygusunu içinde biriktirmiş kişiler. Yağmurda, çamurda,  yazda kışta yanınızda bulunan kişiler. Makam şoförleri hakkında bunu şunu söyleyebilirim. Bu kişilere değer verin.

Daha fazla bilgi ve içerik için köşe yazılarımı takip edebilirsiniz. Aynı zamanda idari işler departmanın görevi konusundaki yazdığım köşe yazısına göz gezdirebilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Katmak istediğiniz ve sağlamak istediğiniz bir değer var ise (makam şoförlüğü) ile ilgili bu yazının altına yorum bırakabilirsiniz.

İnstagram üzerinden bizi takip edebilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating

Gürkan Duman

Gürkan Duman 1989 istanbul şişli doğumluyum. Araştırmayı ve blog yazmayı seviyorum. Yeniliklere açık birisiyim ve hayatın yaşanmaya değer olduğunu düşünüyorum.

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
İdari işler departmanının görev tanımı nedir? |
Kasım 23, 2022 2:24 pm

[…] personellerinin, şoförlerin, makam şoförlerinin (yerine göre) güvenlik elemanlarının kıyafetlerinden sorumlu […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala