Kollajenin saç sağlığı bakımından önemi

Kollajenin saç sağlığı bakımından önemi


Kollajenin saç sağlığı bakımından önemi nedir?

Kollajen, vücudunuzun saç oluşturan protein olan keratin’i oluşturmak için ihtiyaç duyduğu amino asitler bakımından zengindir.

Kolajen bir antioksidan görevi görebilir ve serbest radikallerin neden olduğu zararlarla savaşabilir.

Serbest radikaller, vücudunuzda stres , hava kirletici maddeler, sigara, kötü beslenme seçimleri, alkol ve diğer çevresel etkiler sonucu gelişen bileşiklerdir . Çok fazla serbest radikal hücrelerinize, proteinlerinize ve DNA’nıza zarar verebilir (Güvenilir Kaynak).

Araştırmalar serbest radikallerin saç köklerine de zarar verebileceğini göstermektedir. Vücudunuzun serbest radikallere karşı savunması yaşlandıkça azaldığından, daha yaşlı yetişkinler özellikle saç hasarına karşı hassastır (Güvenilir Kaynak).

Serbest radikallerle savaşmak ve sağlıklı saçı teşvik etmek için vücudunuzun antioksidanlara ihtiyacı vardır.

Bazı tüp çalışmaları, kolajenin – özellikle balık skalasından – güçlü antioksidan aktiviteye sahip olabileceğini göstermiştir.Güvenilir Kaynak10 Güvenilir Kaynak11 Güvenilir Kaynak).

Bir çalışma deniz kollajeninin dört farklı serbest radikalle savaşabildiğini, diğer bir çalışmada da proteinin çayda bulunan iyi bilinen bir bileşikten daha etkili bir antioksidan olabileceğini gözlemledi.10 Güvenilir Kaynak11 Güvenilir Kaynak).

Yine de, araştırmanın sadece laboratuvarlardaki izole hücrelerde yapıldığını unutmayın. Bu nedenle, vücudunuzdaki kollajenin antioksidan potansiyeli belirsizdir.

Kolajen serbest radikallerle savaşabilen ve saçın zarar görmesini önleyebilen bir antioksidan olarak işlev görebilir.

Kollajenin saç sağlığı bakımından önemi

 

Kollajen saç incelmesini önleyebilir, yaşlanmayı engelleyebilir.

Kolajen dermişinizin% 70’ini oluşturur, cildinizin her bir saçın kökünü içeren orta tabakasıdır 12).

Özellikle, kollajen , dermisinizin esnekliğine ve gücüne katkıda bulunur. Yaşla birlikte, vücudunuz dermisteki kollajen ve yenilenen hücrelerin üretilmesinde daha az etkili olur. Bu, saçın zamanla incelmesinin nedenlerinden biri olabilir (13 Güvenilir Kaynak14 Güvenilir Kaynak15 Güvenilir Kaynak16 Güvenilir Kaynak).

Bu nedenle, vücudunuza kollajen sağlanması sağlıklı bir dermisin korunmasına yardımcı olabilir ve saçların incelmesini önleyebilir.

35-55 yaş arası 69 kadından oluşan sekiz haftalık bir çalışma, günlük kollajen takviyesi almanın, plaseboya kıyasla cilt elastikiyetini önemli ölçüde arttırdığını buldu (17 Güvenilir Kaynak).

1000’den fazla yetişkinin 12 haftalık bir çalışması, günlük bir kollajen takviyesinin ciltte bu protein miktarını arttırdığını ve cilt yaşlanmasının belirtilerini azalttığını buldu (18 Güvenilir Kaynak).

Saçlar cildinizden uzadığından, kollajenin cilt yaşlanmasının etkilerini azaltma potansiyeli, saçların daha iyi büyümesine ve inceltilmenin azalmasına katkıda bulunabilir . 

Kolajen saç kökleri içeren cilt katmanını koruduğu için yaşa bağlı saç dökülmesini ve incelmeyi önlemeye yardımcı olabilir.

Kollajenin saç sağlığı bakımından önemi

Kollajen hücre hasarına karşı savaşabilir

Antioksidan özellikleri nedeniyle, kollajen hücre hasarına karşı savaşabilir ve yavaş grileşebilir.

Yaşa bağlı saç grileşmesi büyük ölçüde genetikten etkilenir, ancak saç rengini üreten hücrelere serbest radikal zararı da rol oynayabilir (19 Güvenilir Kaynak).

Yaşlandıkça , saçınıza rengini veren melanin pigmentini üreten hücreler doğal olarak ölmeye başlar. Bununla birlikte, zayıf beslenme, stres ve çevresel kirletici maddelerden kaynaklanan serbest radikaller melanin oluşturan hücrelere de zarar verebilir (20 Güvenilir Kaynak).

Serbest radikal hasarına karşı savaşmak için yeterli miktarda antioksidan olmadan saçınız gri görünebilir. Aslında, bir test tüpü çalışması, gri saç köklerinin antioksidan aktivitesinin, hala pigment içeren saç köklerininkinden çok daha düşük olduğunu bulmuştur (20 Güvenilir Kaynak21 Güvenilir Kaynak).

Kolajen, test tüplerinde serbest radikallerle savaşmak için gösterilmiş olduğundan, teorik olarak, saç rengi üreten hücrelere zarar gelmesini önleyebilir. Sonuç olarak, erken grileşmeyi önleyebilir veya yaşa bağlı grileşmeyi yavaşlatabilir (Güvenilir Kaynak10 Güvenilir Kaynak).

Bununla birlikte, kollajenin insanlardaki antioksidan etkileri ile ilgili araştırmalar halen eksiktir.Saç rengi üreten hücrelerde serbest radikal hasarı, bir dereceye kadar gri rengini artırabilir. Kolajen bir antioksidan gibi davranabildiğinden, bu hasara karşı savaşabilir ve yavaş grileşebilir.

Saç rengi üreten hücrelerde serbest radikal hasarı, bir dereceye kadar gri rengini artırabilir. Kolajen bir antioksidan gibi davranabildiğinden, bu hasara karşı savaşabilir ve yavaş grileşebilir.

Kollajenin saç sağlığı bakımından önemi nedir ve önemi-min

Kollajen nelerde bulunur? Nasıl içilir

Memelilerin bağ dokusunu oluşturduğundan, derilerinde, kemiklerinde ve tavuk, sığır ve balık kaslarında bulunur.

Hayvan kemiklerinden elde edilen et suyu, hem kolajen hem de jelatin, pişmiş bir kolajen şekli içerir. Bu kemik suyu bir içecek olarak yudumlanabilir veya çorbaların tabanı olarak kullanılabilir (22 Güvenilir Kaynak).

Buna ek olarak, C vitamini yüksek gıdalar yemek vücudunuzun doğal kollajen üretimini artırabilir. Portakal, dolmalık biber, Brüksel lahanası ve çilek bu vitaminin mükemmel kaynaklarıdır (23 Güvenilir Kaynak).

Son olarak, kollajen, ek hap veya toz halinde alınabilir. Çoğu kolajen takviyesi hidrolize edilir, bu da zaten parçalanmış ve emilmeleri daha kolaydır.24 Güvenilir Kaynak).

Kolajen tozu aroma ve kokusuzdur ve smoothies, kahve ve diğer sıcak veya soğuk sıvılara eklenebilir. Aromalı çeşitler de mevcuttur.

Mevcut araştırmalara göre, kolajen takviyeleri çoğu insan için güvenli görünmektedir. Bununla birlikte, bazı raporlar, takviyelerin kalıcı bir kalıcı tat, mide rahatsızlığına veya mide yanmasına neden olabileceğini göstermektedir (25 Güvenilir Kaynak).

Kollajen, deri de dahil olmak üzere kemik etleri ve hayvan etleri gibi gıdalarda bulunabilir. Kolajen takviyeleri de mevcuttur; bunların çoğu, zaten kesilmiş olan kolajeni içerir ve böylece emilmesini kolaylaştırır.

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Aklınıza takılanları instagram / hikayaler bölümünde cevapladık.
Kapat
Privacy Policy