Jaguar I pace elektrikli aracı araştırdık nasıl bir araç?

Jaguar I pace elektrikli aracı araştırdık I pace nasıl bir araç?


 

Jaguar I pace elektrikli aracı araştırdık nasıl bir araç?

Herkese merhabalar Solargezi.com olarak, teknoloji bölümümüzde bu hafta 100 de 100 elektrikli motora sahip jaguar I-pace inceledik. Bu incelemede detaylı bilgi vermekten daha çok yüzeysel bilgi vermeyi tercih ettik.

Günümüzde elektrik araçlarla ilgili pek fazla bilgi yok. Yüzeysel bilgi vermemizin en önemli sebebi ise aracın elektrikli olmasından dolayıdır. Bu sebeple aklınıza ilk gelen sorular arasında ”Jaguar I-pace ne kadar elektrik yakıyor”  Nerede şarj ediliyor? ne kadar sürede şarj oluyor? Bir şarj ile kaç menzil km yol gidiyor? gibi soruları daha çok benimsedik.  O zaman bu soruları hemen cevaplayalım.


Jaguar I pace elektrikli aracı araştırdık I pace nasıl bir araç?

Jaguar I pace elektrikli aracı araştırdık nasıl bir araçtır

Jaguar Elektrikli araç nerede şarj edilir?

Aracı satın aldıktan sonra ilgili elektrik şirketinden randevu talep edeceksiniz. Bu talep evin otoparkına veya dışına ya da ulaşım problemi olmayan bir yere şarj istasyonu kurulması ile ilgilidir.  Örneğin: Enerji sa ( E-şarj) gibi.  İstasyon dediğimize bakmayın, istasyon söylemimizden kastımız şarj tesisatı ve prizi ile ilgilidir. ilgili tesisat ustaları istenilen bölgeye gelir, tesisatı kurar ve size aracın nasıl şarj edilmesiyle ilgili bilgi verir.

Otopark size ait değilse yapmanız gereken bir tane ek elektrik sayacı taktırıp kullandığınız kadar fatura ödemenizdir. Bunu bina yönetimi ile görüşerek konuşabiliriz.

Özetle bu araç, evinizin park noktasına kurulan bir tesisat ile şarj olması mümkün olacaktır.

I-Pace ne kadar sürede şarj oluyor?

I-Pace ne kadar sürede şarj oluyor

I pace elektrikli araç; 0’dan 100’e kadar AC (alternatif akım seçeneği ile) yaklaşık 11-12 saat arasında şarj olabilmektedir. Yani akşam eve geldiniz, aracı park ettiniz, prize taktınız, o süre zarfında 11-12 saat sonra geçmesi gerekir. 100%100 şarj olabilmesi için…

Aracın 2 farklı şarj olma seçenekleri vardır.

*DC (Doğru Akım) Hızlı Şarj

*AC (Alternatif Akım) Normal Şarj

Biri hızlı şarj, diğeri normal şarj. Yukarıdaki şarj seçenekleri normal şarj süresi doğrultusunda verilmiştir.

Doğrudan akım şarj üniteleri ile 1 saat ile yaklaşık 260 km menzil elde edebiliyorsunuz. Doğrudan akım şarj üniteleri; enerji sa ve zorlu elektrik sistemlerinde bulunmaktadır. Bu istasyonların konumlarını ilgili elektrik üreticilerin uygulamalarından ulaşabilmek mümkün.  (İOS & Android)

(Zes ve enerjisa) ayrıca bu uygulamalara kaydınızı yaparak kredi kartınızı kaydedebiliyorsunuz. Böylelikle şarj istasyonlarındaki boşluk ve doluluk oranlarını görebiliyor, buna göre de randevu alabiliyorsunuz. Bazı istasyonlar hızlı bir şekilde dolduğu için randevu sistemini devreye sokmuşlar. Fakat randevu almadan da aracınızı şarj ettirebilirsiniz. Randevusu olan biri var ise onun işlemlerini beklersiniz. Sonrasında randevusu olan yok ise veya istasyon boş ise kendi şarj işlemlerini halledebilirsiniz.

Uygulamalarda QR kod sistemi vardır. Ödemelerinizi ve işlemlerinizi QR kod sistemi ile de yapabilirsiniz.

I-Pace nasıl şarj olur?

Ev de şarj etmek için:

Aracı satın aldıktan sonra içinde şarj kablosu ile birlikte gelecektir. Aracın içinde iki çeşit kablo tipi vardır. Biri normal ev prizi kablosu diğer ise AC kablosudur. Ev tipi olan elektrik kablosu ile ev de ki priz ile şarj edebilirsiniz fakat bu yaklaşık 48-70 saat arası vakit alacaktır bu sebeple kullanım ve tercih sebebi değildir. Ama araç normal priz ile de şarj olabilir. (içindeki adaptör sayesinde) Burası sizin kafanızı karıştırmasın. Sizin  ihtiyaç duyduğunuz asıl kablo AC kablosu olacaktır.

Peki I-pace nasıl şarj olur?

Jaguar I pace’in ön sol tekerin üst kısmında bulunan kapağı açtıktan sonra orada priz göreceksiniz. O prizde kablo yuvaları var. Bir tarafını duvara takılan prize, diğer tarafını da araçta bulunan prize sokacaksınız böylelikle aracın şarj olmaya başlayacaktır.

*Not: Tüm bu işlemler tamamlanmadan önce aracın bazı güvenlik önemleri var!

*Öncelikle aracın prizine kabloyu sokabilmek için aracın kapılarının açık olması gerekir. Kapı kilitleri kapalı ise aracın soketine fişi sokamazsınız. Araç yazılımı buna izin vermiyor. 

Daha sonra şarj olmaya başladıktan sonra kapıları kilitleyip gidebilirsiniz. Araçta şarj olma sesini duymaya başlayacaksınız. Ayrıca kilitler açık iken, ekran panelinde şarj olduğuna dair bilgi alacaksınız. (kilitledikten sonra bu bilgi gider fakat şarj olmaya devam eder)

Şarj İkaz Lambaları

Mavi: Şarj oluyor. (fişi taktıktan sonra)

Kesik kesik mavi: şarj olmuyor. (Mutlaka sorun var demektir)

Yeşil: Şarj bilgisi.

Kırmızı: sorun var. (Statik elektrik, Güvenlik, Kapı kilitleri, batarya problemleri, Elektrik akımı) gibi sorunlar.

Dışarıda şarj etmek için:

Elektrikli araç nerede şarj olunur

Enerji sa ve (zes)

Aracınızı dışarıda şarj etmek için yukarıdaki firmalardan herhangi birinin uygulamasını cep telefonunuza indiriyorsunuz.Uygulamaya kredi kartınızı, araç bilgilerinizi, telefon numarasını, sizden istenilen bilgileri kaydediyorsunuz  ve işlemleri bitiriyorsunuz. Daha sonrasında uygulama üzerinden boş şarj istasyonlarını görebiliyorsunuz. Bununla birlikte aynı zamanda doluluk oranlarını da görebiliyorsunuz. Dilerseniz randevu alabilirsiniz, dilerseniz randevusuz da gidebilirsiniz.

Elektrikli araç nerede şarj olunur enerjisa


Tek bir şarj ile kaç kilometre gidiyor?

Jaguar I-pace tek bir şarj dolum ile 401 menzil veriyor. Fakat kaç kilometre gittiği, yol durumu ve sürüş tarzına göre değişiyor. Ayrıca şöyle bilgi vermek gerekirse de; araçta rechargeable (fren balatalarından üretmiş olduğu geri dönüşüm elektriği var) yani bu menzilleri yakalamak mümkün olabiliyor. Tabi bunu gerçekleştirmek için rejeneratif elektrik seçeneğini açmanız gerekir.

Rejeneratif elektrik 

Rejeneratif elektrik; aracın kendi frenleme sistemini devreye sokmasından elde ettiği elektrik demektir. Yani; Gazdan ayağınızı çektiğiniz an araç kendi frenleme sistemini devreye sokuyor, fren yapıyor ve bundan da elektrik üretiyor. Hızlı çekerseniz hızlı frenleme, yavaş çekerseniz yavaş frenleme yapıyor. Bu işlem aracın balatalarından yemiyor. Böylelikle de balata ömrü daha uzun olacaktır. Rejeneratif elektrik  sayesinde daha fazla menzil yol gideceksiniz. Daha az fren kullanacaksınız.

Rejeneratif elektrik aynı zamanda ayak reflekslerinizin gereksiz kullanımını da azaltacaktır. Sırf bu özellik bu aracın tavsiye edilmesi bakımından en yenilikçi özelliğidir.

Ayrıca Rejeneratif elektrik örneği videosu: 

Aracın Charge / Power arasında kalan ibre gazdan kesildiği zaman şarj moduna geçiyor. Yani gazdan ayağınızı çektiğiniz an şarj oluyor.


Elektrikli araçların deposu kaç paraya doluyor?

En çok merak edilen sorulardan birisi, elektrikli araç modelleri kaç paraya doluyor? Hemen ufak hesap yapalım. Ev için 1 kw fiyat: 0,5375 TL. (bugün ki şartlar)

*Araç 100 Km de ortalama 26 kw elektrik yakıyor. 

26 x 0,5375 TL x 4 = 13.975 TL (100 Km’de)  yakıyor.

Aracın tek şarjla 400 km menzil verdiğini düşünürsek:

13.975 TL x 4 = 55,9 TL‘ye bir deposu doluyor demektir. Yani 55,9 TL’ye 400 km yol gideceksiniz demektir. Tabi bu başta da dediğimiz gibi sürüş tarzına ve moduna göre değişim sağlar.


Dışarıda şarj etmek istesem, elektrik istasyonlarına ne kadar para ödeyeceğim?

Bu firmaların fiyat politikasına göre değişir fakat hızlı şarj ile ilgili şöyle bir bilgi verecek olursak; 1 saatte elde edeceğiniz 260 km menzil için yaklaşık 40 TL gibi bir rakam ödersiniz.

Bu hızlı şarj için DC kullanılması gerekir.

Karşılaştırma yapacak olursak, garajınızda  AC (normal şarj ile 11-12 saat arasında dolan aracınız için) 401 km menzile 55.9 TL öderken; 

Dışarıda DC ile (hızlı şarj ile 1 saate dolum)  yaklaşık 200-250 km arası menzil için 40 TL gibi bir rakam ödersiniz.

Bu değerler tahmini olarak verilmiştir.


Rejeneratif elektrik size ne kadar tasarruf sağlar?

Kendi sürmüş olduğum Jaguar I-Pace araçta yaklaşık 1800 Km’de 130 KW geri dönüşümlü elektrik elde ettim. Hemen onu da hesaplayalım.  (Geri dönüşümden ne kadar menzil / elektrik kazandığımla ilgili)

*100 km de ortalama 26 kw yakıyor demiştik. 

*1800 km de 130 kw  elektriği fren balatalarından geri elde ettiğimizi varsayarak;

*26 (100 km)  x 5 = 130 KW

Yani yaklaşık 500 Km elektriği bedavaya getirmiş olduk. Bu da 1 depodan fazla elektriği geri dönüşümden elde ettiğimizi gösterir. Şöylede baz alırsak her 1800 km de 500 km bedavaya  gelen elektrik. (geri dönüşümden)

Düze vurursak her 2000 km’de 500 km menzil kazanıyorsunuz. Tabi bu sizin araçla ilgili olan etkileşiminize göre değişir. Tamamen aracı iyi bir şekilde tanımalı ve ona göre kullanım sergilemeli. Ne kadar bilinçli kullanırsanız, o kadar geri dönüşümlü elde etmiş olursunuz.


Jaguar I pace elektrikli aracı araştırdık nasıl bir araç?

Olumlu yönleri: 

Çevreci;

Bakım masrafları yok denilecek kadar az.  Yağ, su, buji vb gibi bakımlarla uğraşmıyorsunuz.

Rejeneratif elektrik sayesinde balatalar daha uzun ömürlü ve dayanıklı oluyor.

Rejeneratif elektrik daha fazla kilometre yol gideceksiniz.

Rejeneratif elektrik sayesinde daha az fren kullanacaksınız.

Rejeneratif elektrik sayesinde gaz ve fren arasında kalan ayağınız daha az yorulacak.

Rejeneratif elektrik sistemi sayesinde ayak refleksleriniz daha az yorulacak.

Line Asist, Hız sabitleme, Isıtmalı koltuklar, Car Play, Konfor, Sessiz motor, Harika iç dizayn ve tasarım, geniş ekran, iç dizayn ışık seçenekleri. Kırmızı, yeşil, mor vb gibi.

Ani çarpışma önleme.

Geri görüş kamerası,

Geri görüş ses sensörü.

Araçta vites topuzu yok. D N R P  düğmeleri var. P düğmesine bastığınız zaman otomatik el frenini devreye sokuyor.

ÖTV’si elektrikli olduğu için muadilindeki araçlara göre ucuz.

Jaguar I pace elektrikli aracı araştırdık I pace nasıl bir araç


Jaguar I pace elektrikli aracı araştırdık nasıl bir araç?

Olumsuz yönleri;

Aşırı kötü süspansiyonlar. (En ufak çukurda bile sarsıyor)

En ufak kasiste rahatsız ettiriyor. 

En ufak yol bozukluğunu hissettiriyor. Bu sebeple konfor seviyesini aza indirgiyor.

Arka bagajı ufak.

Yedek lastiği arka bagajın içinde.

Arka kısımda 224w laptop prizi yok.

Klimaları açınca menzilden düşüyor  ve bayağı fark ediyor.

Ekran dokunmatik hassaslığı iyi değil.

Ses sistemi çok iyi değil.

Radyo frekansı seçenekleri karışık.

Ekran arayüzü iyi değil.

Ön konsol range rover ile aynı benzerliğe sahip.

Bu görüşler tamamen kişisel görüşe dayalıdır ve kişiye göre değişim sağlar.


Jaguar I pace ile ilgili bazı notlar:

Araçla ilgili bilmeniz gereken en olumlu şey:  Elektrik tüketimiFren sistemiGeri dönüşümden elde edilen elektrik, düşük tüketim, sessiz motor, harika dış tasarım.

Araçla ilgili bilmeniz gereken en olumsuz şey, Süspansiyon

Yazan: Gürkan Duman

Daha fazla bilgi için teknoloji bloğumuzu takip etmeyi unutmayın…

0 0 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap