BlogKöşe yazısı

iş görüşmesi için mülakat odasında bekledi ve…

iş görüşmesi için mülakat odasında bekledi ve…


Bu yazı bir adayın diğer adaylar karşısında hem yaş hem de tecrübe olarak geride kalmasına rağmen, mülakata girdiği en son görüşmeci olarak işe alınmasını ele alıyor, özetliyor.

İş görüşmesi için mülakat odasında bekledi ve...

Baraj:Temel Kavramları Bilmeniz

Hepimizin aday olduğu konu. İş hayatında özellikle özel sektör de çalışma şartlarının zor olduğu zamanlar da işimizin garanti bir iş olup olmadığını da kestiremiyoruz.  Bu sebeple vereceğimiz kararlar, alacağımız riskler açısından hayatımızı şekillendireceğimiz bir daireyi koyuyor ortaya. Bu durum da iş hayatına atılmadan önceki aşamada seçilirken; kimilerimiz yeteneklerine göre, kimilerimiz tecrübelerine göre kimilerimiz de yaş faktörü ve fiziki faktörlere göre vasıflı veya vasıfsız olmaksızın seçiliyor.

Önce seçilmeniz için resmi prosedürler koyuluyor ortaya nitekim bu seçimleri gerçekleştiren kişilerin de sizin gibi seçilerek işe alındığının bilincinde olmalı, rahat bir tavır sergilemeli.

Bu çerçevedeki parametreler çok geniş olmasına rağmen işe alınma süreci ile ilgili temel kavramları biliyorsanız, barajı geçmişsiniz demektir.

Bu temel kavramların başlıcaları:

  • Duruşunuz ve çizginiz
  • Gözle temas
  • Anlama ve dinleme
  • Etkin ses tonu
  • Görünüm ve giyim
  • Görgü kuralları
  • Gerçekçi konuşma

Bu temel kuralları uygularsanız insan kaynakları işe alım personellerinin bir çoğunun çizgisini geçmiş olursunuz. (olumlu olarak)

İş görüşmesi için mülakat odasında bekledi ve...

Yapacağınız işi tanımlamak, çalıştığınız iş yerinizi tanımanın önemi…

Bu paragrafta işe nasıl girmelisiniz girmek için ne yapmalısınız iş olsun da bir an önce başlayalım sorularının  karşılığını bulmak yerine bu karşılığın yanlış bir seçim olduğunu belirtmeliyim. Çünkü bir çok insanın bu aceleci seçimlerinden dolayı yanlış kararlar vererek uzun süreli seçimler yapma gereksinimi duyuyor. Bu durumda çalışacağı iş yerini tanımak, yapacağı işin ne olduğunu bilmek yerine, ortaya koyduğu zorunluluk hali ön plana çıkıyor.

Oysa çok yanlış bir bakış açısı. Bir insanın çalıştığı iş yerine uzun süreli bağlı olması, mecburiyet ve zorunluluk değerleri taşıması yerine, verimlilik ve mutluluk dereceleri taşıması gerekir.

Bu sebeple iş başvurusu yaptığınız iş hangi iş olursa olsun ben bu işi yapmak zorundayım, ihtiyacım var görüşlerine girmeyin. Çünkü ihtiyaç duyduğunuz ve girdiğiniz meslek, sizin asla hayallerinize ulaşamayacağınız bir kara delik olabilir.

Bir iş yerine başvuru yapmadan önce mutlaka kendi değerlerinize uyum sağlayıp sağlamadığına bakın. O iş yerinin güvenirliğini araştırın. Hatta o iş yerinde çalışanlarla internet üzerinden bağlantı kurup bilgi alın. Orası sizin aileniz, okulunuz ve yaşam tarzınızın yer aldığı bir hane olacaktır.

Özetle: başvuru yapacağınız işin tanımını araştırın. Daha önce o branşta iş yapan kişilerin neler yaptığını öğrenip, neler ortaya koyabileceğinizi düşünün.

işten çıkmış birinin yerine giriyorsanız işten çıkan kişinin neden işten çıktığını sorgulayın.

Unutmayın, sizi seçeni, sizin de seçme hakkınız var. Başta tüm kozlar sizin elinizdedir…

mülakat

 


iş görüşmesi sırasında bir odada bekletilirken aklına şu geldi ve…

İşe alındı..

Evet yanlış duymadınız sadece beklerken düşündü diğer adayların içeri alınma süresinden daha fazla kısa sürede de işe alındı. 

Aranan Personel: İdari işler

Başvuru yapan sayısı : 500-2500


Analiz

Bu kişiler arasından sıyrılan bir kişinin diğer başvuru yapan adaylara göre, 10 dakika gibi kısa süre içerisinde diğer adayları eleyip nasıl işe alındığını ele alalım:

Öncelikle bu aday diğer adaylar gibi içeride olan adayların insan kaynakları ile görüşmesinin bitmesini bekliyor. Diğer adaylar görüşmelerini ortalama bitiş süresinin çok daha üstünde sağlıyor.

Her adayın mülakata giriş ve çıkış süresi insan kaynaklarının sorularına ve aldığı cevaplara göre değişiyor.

Bu süreler insanın içinde elenme kuşkusu oluşturuyor olsa da hayatta her şeyin bir sınavdan ibaret olduğu gerçeğini kişinin soğuk kanlı duruşuna iğneliyor.

Sıra işe alınacak adaya geliyor ve aday kapıdan içeriye giriyor. Karşısında iki bayan insan kaynakları işe alım uzmanı var ve o altın sorulardan birisi geliyor:

 

iş görüşmesi mülakatı

İş görüşmesi süreci başlıyor

İnsan kaynakları: Sıralamaları yaş faktörüne göre yaptık ve en düşük yaştaki aday olduğunuz gerekçesiyle sizi bekletmek zorunda kaldık bunun için sizden özür dileriz diyerek başlıyor.

Sizi yaklaşık bir odada beklettik (Saydam camlı oda) bu süre zarfında şirketimiz de bir çok çalışanın olduğunu, gelen geçenin hattı hesabı olmadığını da fark etmişsinizdir.

Aday: Evet

İnsan kaynakları: Yoğun bir ekibimiz var, çalışma sayımız şu (175 kişi)

Aday: Evet

İnsan kaynakları: Bu süre zarfında sizden önce giren adayları da gördünüz fakat biz sizi onlardan çok daha genç gördük. Çünkü başlayacağınız bu departman bilgi, zaman ve kontrol yönetimi ve denetim gerektiren bir iş.

Fakat şu süre zarfında bu görüşmeyi diğer görüşmelerden daha farklı tutmak adına soracağımız sorularda iş tanımının cevabı mevcut.

Aday: Tabi ki de buyurun sorabilirsiniz.

Tanım

İnsan kaynakları: İdari işlerin tanımı nedir?

AdayBakın siz beni bir odada yaklaşık bir saat tuttuğunuzu söylediniz. Öncelikle bu işin tanımı hareketli ve enerji olmayı gerektirir. Her ne kadar kabullenilmesi zor bir iş olsa da hareketli ve enerji yüklü bir insanın deşarj olması açısından son derece de avantajlı bir durum.
Öncelikle odada beklediğim süre zarfında yapacağım işin tanımını ve gerektirdiklerini bildiğim için başta gözlemleyici tavrımı ortaya koydum.

İnsan kaynakları: Nedir bu tavır?

Aday: Öncelikle oturduğum koltuğun  amortisörü bozuktu. Yüksek sese karşı duyarlı çalışan birinin dikkatini dağıtabilecek kadar
büyük bir şey olabilir. Ya da burada işi odaklanma konusunda hassas olan bir çok çalışan vardır.

İnsan kaynakları: Güzel, peki madem buna dikkat ettiniz bunun gibi dikkat ettiğiniz farklı şeyler oldu mu?

Aday: Tabi ki…

İnsan kaynakları: Nedir bunlar?

Aday: Açıklıyorum, Öncelikle başta enerjik birisi olduğumu söylemeliyim. Bu sebeple benden 1 saat boyunca mülakat odasının duvarın da bulunan, çerçevenin içerisinde ki iş kur sertifikasına bakmamı istemezdiniz herhalde? (Hafif tebessüm)

İnsan kaynakları: Evet, buyurun.

Aday: Bu süre zarfında kendimi burada işe alınmış gibi düşündüm ve neler yapabileceklerime göz gezdirdim. Önce tarttım yapabilir miyim diye?
Bu soruyu kendime sormadan önce tek tek gözüme çarpanları analiz ettim.

İnsan kaynakları: Nedir bunlar?

Gözlemleme

Aday: Duvar da dübel izleri var bu gerçekten kötü bir durum. En son bu duvarın boyasının ne zaman yapıldığını aşağı yukarıya tahmin edebilirim. (Tebessüm)

Aday devam ediyor: Önce bu odadan başladım bu odada bile göze çarpan bir çok eksiklik var. Bu süre zarfında baştan da dediğim gibi 1 saat boyunca yerim de durmadım. Gözlemlemek için mülakat odasından dışarıya çıktım, koridor da yürüdüm. Gözüme yangın tüpleri çarptı. Tarihine baktım 2 sene geçmiş hem tehlike arz ediyor hem de denetimler de büyük cezalar almanıza sebebiyet veriyor.

Sonrasın da şirket logoları gözüme çarptı. Acaba bunların bağlı olduğu il veya ilçedeki zabıtalar da resmi kayıtları var mı? Yoksa ise yüksek rakamlarla ceza ödetebilir.

İdari işler bir anlamda gereksiz maliyet gücünü azaltmaktır.

Yürümeye devam ettim; önce her şeyi sırasına koymaya çalıştım.  Hijyen parametreleri, Boya ve alçı işleri, Elektrik ve tesisat işleri, Görünüm ve yerleşim işleri gibi.

(Bu parametreleri açıklamak çok da zor olmadı tabi.) Tüm eksiklikleri tek tek söyledim ve bunları ne kadar sürede yapabilirim? sorusunun cevabını aradım kendimde.

Nitekim biraz da bu işi yapacak olan birisinin üstleriyle anlaşmaya varma durumu da çok önemli, Çünkü bu işler yetki ve düzen gerektiriyor.

İnsan kaynakları: Pekala görüşmemiz bitmiştir.  Görüşmeye geldiğiniz için çok teşekkür ederiz. Son olarak ücret ve haklar konusunda beklentinizi dile getirir misiniz?

Aday: Şu kadar…

İnsan kaynakları: Teşekkür ediyoruz. Bizim açımızdan bu görüşme çok başarılı geçti. biz de gerekli birim ve yöneticilerimize sunduktan sonra size haber vereceğiz.

Aday: Ben teşekkür ederim.

___________________________
Ertesi gün: Merhaba gerekli evraklarınız tamamlayınız en kısa sürede işinize başlayınız gibi bir bildirim gelir. işe başlanır.

_________________________________________________________________________________________

Özetle: Yapacağınız işin tanımını bilmek, tanımlamak, inanmak ve katkı sağlamak, gözlemlemek, araştırmak o işin en iyi cv’sidir. Ayrıca sizi seçenin sizi seçtiği gibi sizin de onu seçmeye hakkınız var. İş tanımlaması yaparken, gözlemleriniz ve araştırmalarınız bu seçimi yaparken büyük rol oynayacaktır.

Daha fazla köşe yazısı için tıklayın.

Yazan: Gürkan Duman

5 1 vote
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
Elyaf Sunay
Elyaf Sunay
Temmuz 12, 2018 1:20 pm

Teşekkürler çok örnekleyici bir yazı olmuş

trackback
İdari işler departmanının görev tanımı nedir? |
Kasım 18, 2022 6:13 pm

[…] İlgili Konu Başlıkları: İş Görüşmesi […]

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala