iherb.com suplement ürün getirme

iherb.com suplement ürün getirme


Bannere tıklayarak kodu alabilirsiniz…iherb.com suplement ürün getirme


Güncellenen düzeltmeler: 

*Gümrük E-posta adresi: istanbulpostagumruk@ptt.gov.tr olarak güncellenmiştir. Artık belgelerinizi buraya göndereceksiniz.

*Gümrük vergisi : Eskiden sadece 22 avro ve üstü tutarlarda vergi ödüyordunuz. Şimdi  yeni yasayla birlikte aldığınız her ürün üzerinden 100%20 vergi + gümrük sunum ücreti olan 5.20 lira vergi ödeyeceksiniz.

*Kargo Ücreti: Eskiden 15 ila 35 ile kargo ücreti vardı şimdi ise 47 ila 60 lira arası kargo ücreti ödeyeceksiniz.

*Tebligat süresi: Bulunduğunuz bölgeye ve ptt’nin dağıtım süresine göre değişir. Fakat siz tebligatın içindeki takip numarasını beklemek yerine DHL‘e mail atarak PTT yurtiçi takip numarasını öğrenebilir, belgelerinizi göndererek yurtiçi takibini yapabilirsiniz.


Bu makaleyi ülkenizin dilini kullanarak okuyabilirsiniz.

 

Bu yazımızda iherb.com’dan nasıl ürün getirilir? onun içeriğini paylaşacağız.

Yurtdışından takviye ürünleri getirebilmek için Türkiye’de bazı uygulanan yönetmenlik ve gümrük kuralları vardır. Bunları gerçekleştirdiğiniz taktir de yurtdışından takviye ürünleri kolaylıkla getirebiliyorsunuz.

Öncelikle; dünya genelinde takviye ürünlerini satan iherb.com web sitesini baz alalım. Bu site suplement (takviye) ürün satışlarını yapmaktadır. Bunun içinde vitaminler, dışarıdan alınması gereken takviye hapları gibi bazı türevler bulunmaktadır.

Gel gelelim iherb.com’dan ürün getirmek başlığını ele alalım.


iherb.com suplement ürün getirme

Kurallar:

 1. Doktor reçetesi (reçete de alacağınız takviye ürünlerinin harfi harfine tutması gerekiyor ve takviye ürününü kim söylediyse onun adına olması gerekiyor
 2. Kimlik veya ehliyet (Kimlik TC ile Reçetedeki TC numarası aynı olması gerekiyor

Bu iki ana sebep iherb.com’dan ürün getirmenin en başlıca kuralıdır.

Diğer bilmeniz gerekenler arasında işinizi hızlandıracak, kargolama ve gümrük süreçlerinin hızlı işlem yapmalarını sağlayacak bazı tavsiyelerde bulunabilirim. Öncelikle süreç nasıl işliyor kısa bir özet belirteyim.

Herhangi yurtdışından takviye ürün getirebilmeniz için bu o ülkenin kendi içerisinde belirtmiş olduğu yasa ve kurallara uymak gerekiyor. Türkiye’de ise kurallar şöyledir.

Reçete, TCKN, İlacın size ait olup olmadığının net olması, doktor reçetesinin eksiksiz doldurulması, reçete de doktor diploma numarası olması, reçete de belirtilen ilaç/takviye ürününün yani suplement ürünlerinin isimleri yazılmasıdır.

iherb.com suplement ürün getirme

İherb.com ürün getirme süreç nasıl işliyor?

Aslında iherb ürünleri sadece size gönderir, hiç bir belge talep etmez ve istemez kargoya verdikten sonra iş onlardan çıkmış oluyor. Buradaki ürünler tüm (dhl) nakliye araçları ile gönderilir. iherb.com ise ürünlerini Türkiye’ye DHL kargo şirketi ile göndermektedir. Dhl kargo şirketi ise iherb.com’dan satın almış olduğunu ürünleri ilaç kategorisine girdiği için gümrüğe sunar. Sunmak zorundadır…

iherb.com suplement ürün getirme

İşiniz artık gümrükle

Bundan sonraki tüm süreçler de artık işiniz gümrük ile olacaktır. iherb ve dhl kargo şirketi ile ilgili hiç bir işiniz yok.  Siteye boşuna yazıp / arayıp ürünüm neden gelmedi? gibi sorular ile zaman kaybetmeden gümrük ile temasa geçmeniz gerekiyor.

İşiniz gümrük ile olduğu içinde gümrük de sizlere yani satın aldığınız ürünün iletişimi ile ilgili şöyle bir kolaylıklık sunuyor. Nedir o kolaylık?

iherb.com suplement ürün getirme

Gümrük Çalışanlarına Belgeleri E-posta ile gönderin

Gümrük memurları ilaç kategorisine giren ürünleri dhl den alıp, sizden istemiş olduğu belgeleri e-posta yolu ile gönderdiğiniz taktirde, inceledikten sonra Türkiye’nin yerel kargo (PTT) ile size aktarılmasını sağlar. (Yani kargo şirketi değişir ptt’ye devredilir.)

Sizden istenilen belgeler için ne demiştik? Hatırlatmada bulunalım: 

 1. Reçete
 2. Kimlik fotokopisi
 3. (Size gönderilen tebligat kağıdını da gönderirseniz) süreci hızlandırabilir.)
 4. Tarayıcıyla uğraşmanız gerek yok. Hepsini de tek bir fotoğraf karesinde yazıları okunacak şekilde gönderirseniz de kabul görür)

Gümrük işlemleri yapan memurlarının yukarıda gönderdiğiniz belgeleri kontrol ettiği e posta adresi ise; istav-ukimsantral@ptt.gov.tr

Bu kadar.

iherb.com suplement ürün getirme

Tebligat Süreci

iherb.com suplement ürün getirme

Gümrüğe takılan takviye ürünlerinizle ilgili Gümrük/PTT  size tebligat göndermek zorunda. Bu tebligatta ise; ürününüz gümrüğe takıldı, şu şu belgeleri bize gönderin minvalindedir.

Bu tebligatın eline ulaşması için adres bilgilerini doğru vermeniz gerekmektedir. Bu tebligatta gümrüğe takılan ürününüzün yeni kargo takip bilgileri (PTT) bulunmaktadır.

Yani ürün dhl kargo ile gelse bile, yerel posta (ptt) şirketine devredildiği için yeni kargo takip numarası girilir. Yani iherb.com’dan satın aldığınız ürünler sadece ülkeye giriş yapana kadar takip edilir. Ülke içerisinde takip edebilmeniz için tebligatın size ulaştıktan sonraki içinde yazan yeni kargo takip numarası ile yurtiçi takibi yapabilirsiniz.

iherb.com suplement ürün getirme

7  gün süreniz var

Tebligat size ulaştıktan sonra 7 gün süre içerisinde belgeleri gümrük memurluğuna bildirmeniz gerekmektedir.

Bu süre zarfında gümrük memurlarının işlerini kolaylaştırmak istiyorsanız; Reçete, Kimlik (ön arka) fotokopisiyle birlikte tebligat kağıdını da ekleyin. Çünkü tebligat kağıdında bulunan kargo takip numarası onların işlerini kolaylaştırmak açısından büyük bir avantajdır.

Tekrar hatırlatma: Tüm belgeleri bir masaya koyup, tek bir karede yazıları okunacak şekilde fotoğraflayıp gönderebilirsiniz…

Tüm evrakları gönderdiniz ve işlem bitti

Tüm evrakları gümrük memurlarına gönderdikten sonra, tebligatta bulunan PTT Takip numarası ile ürünün gümrükten çıkıp size ulaştırma süreçlerini takip edebilirsiniz. Ürün gümrüğe sunulduğu için PTT kargo sizden 5.10 TL gibi bir rakam tahsil edecektir. Takviye ürün evinize geldiğin de bu ücret yanınızda bulunsun.

Not: Kargo ücreti vermeyeceksiniz, kargo ücretsiz gelecek, sadece gümrüğe sunuş bedelini ödeyeceksiniz.

İherb.com İndirim Kodu GUR2236

iherb.com suplement ürün getirme

Özet:

Dikkat etmeniz gereken bazı kurallar ve başlıklar

 1. iherb.com ürünü kargoya verip gönderir. DHL ile anlaşması vardır. Gönderilen ürünler takipsiz kargo ile gönderilir 2 farklı gönderim seçeneği vardır. Birisi hızlı diğeri orta. Siz orta kısmını seçin. Ürünler ortalama 10 -21 gün arasında teslimi gerçekleşir.
 2. İherb.com ortalama kargo gönderim ücreti 17 TL civarındadır. Yani 30 liralık ürün adınız diyelim +17 kargo ücreti =47 TL yapar bununla ilgili hiç bir kargo ücreti ödemezseniz. Burada dikkat etmeniz gereken, iherb bazen hızlı kargo seçeneğini otomatik olarak seçiyor ve daha fazla kargo ücreti vermenize sebebiyet veriyor. Orada siz seçeneklerden orta hızlı kargo seçeneğini seçerek ücreti düşebilirsiniz.
 3. Ürün arttıkça kargo ücreti düşer. Örneğin 4 -5 supplement ürün satın aldığınız da genelde kargo ücretsiz gönderilir. Fakat burada en çok dikkat etmeniz gereken kural;  Aldığınız 4 adet ürünün reçete de rakamla veya yazıyla 4 adet olarak belirtilmesi gerekir.
 4. 3.Madde de ürün adetini belirttikten sonra çoklu ürün alımlarında 22 avroyu geçerse gümrük memurları vergi ücreti yansıtmak zorundadır (100%20) o sebeple 4 adet ürün aldığınız varsayalım, aldığınız ürün 30 TL diyelim, 4×30=120 TL bu rakam bugün ki kura göre 22 avroyu geçti mi? geçmedi mi?  geçmedi. Öyleyse sadece reçete de 4 adet yazması durumunda ürüne hiç bir vergi ücreti dahil edilmeden getirtebilirsiniz.
 5. Unutmayın, alacağınız supplement ürünleri 22 avroyu geçerse ekstra (100%20) vergi ödemek zorundasınız. Bu vergi kapıda ptt kuryesi yolu ile tahsil edilebiliyor.
 6. Gümrük memurluğunu arayıp sürekli meşgul etmeyin. Ürünüm gelmedi sorun nedir? Sorun mu var? Neden böyle yavaş gibi durumlar da gümrüğü arayarak meşgul ederseniz süreci yavaşlatırsınız. Size verilen tebligattaki kargo numarası ile takibini sağlayın. Çünkü çoğu zaman ptt’nin yavaş dağıtım sonucunda, ürünün hala gümrükte olduğunu düşünerek gümrüğü arayıp onları sorumlu tutabiliyoruz. Bu sorun çok yanlış çünkü takip sürecinde iş onlardan çıkmış oluyor.
 7. İherb.com ürünleri gerçekten çok kaliteli
 8. Burada en önemli şey doktor reçetesi. Doktor reçetesini aldıktan sonra işiniz çok kolay. 
 9. Herhangi bir özel hastanenin doktor reçetesi de kabul görmektedir. Yani illa devlet doktorunun olması şart değil. 

Daha kapsamlı yazımız olan yurtdışından reçete ile ilaç getirme için tıklayın…

Soru ve görüşleriniz için bilgi@solargezi.com veya bu blog yazısının altına yorum yapabilirsiniz.

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

23
Kimler Neler Demiş?

avatar
13 Comment threads
10 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
HakanHakan BüyükkapuEmreRana GSolarGezi Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
trackback
Yurt dışından reçete ile ilaç getirmek | Yurtdışından Nasıl İlaç Getirilir| Solargezi.com

[…] iherb.com suplement ürün getirme […]

trackback
Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen yöntemler neler? | Solargezi.com |

[…] iherb.com suplement ürün getirme […]

trackback
Diz ve eklem ağrıları için arthri flex | Arthri Flex | Solargezi.com

[…] iherb.com suplement ürün getirme […]

trackback
Dökülen saçlarımı geri kazandım | Saç çıkarma yöntemleri | Yazı için tıkla...

[…] iherb.com suplement ürün getirme […]

jale
Ziyaretçi
jale

Merhaba bende iherb-den suplement getirtmek istiyorum. aile hekimi ve hastanedeki doktorlara sordum kesinlikle reçete yazmıyorlar başka bir yolu var mı acaba

Cenk
Ziyaretçi
Cenk

Merhabalar, öncelikle bu güzel yazı için teşekkürler. Sorularım:
Örnek verdiğiniz reçetede protokol no diye bir alan mevcut? Bunun doldurulması istenir mi?
reçetede doktorun kaşesi şart mı? (El yazısıyla Doktor ismi ve diploma tescil numarası yeterli olmaz mı? )
Resmî bir reçete kağıdı gerekli mi; yoksa boş bir beyaz kağıda gerekli tüm bilgiler yeter mi?
Ayrıca doktorun çalıştığı kurumun ismi reçetede yazması gerekiyor mu? Kaşede Sadece doktor ismi ve diploma tescil numarası yeterli olur mu?

Cenk
Ziyaretçi
Cenk

Gümrük memurların mühürlü takviye kutuların açmalarına şahit oldunuz mu hiç veya duydunuz mu? Böyle bir hakları var mı? Sonuçta kontaminasyon olma ihtimali var hapların

Cenk
Ziyaretçi
Cenk

Bu Soruları size sormamın nedeni, benim abim doktor, mezun olalı 1 yıl oldu. Ancak hiç bir kurumda çalışmıyor. Kaşe yaptırabilir, sorun olmaz. Yalnız bu kaşede sadece ismi ve diploma tescil numarasını koyabilir, çalıştığı kurumun ismi eksik kalmış olur, henüz bir yerde çalışmadığı için. Ayrıca protokol numarası da eksik kalmış olur. Sizin fikriniz nedir bu durumda?

Gülsen
Ziyaretçi
Gülsen

merhaba ben sizin de tavsiyelerinizle ilaç getirdim. Geliş süresi sipariş verdiğim tarih ile birlikte yaklaşık 1,5 ay sürdü ama bu süresin coğu Türkiyede gecti. yoksa ordan gelişi 1 hafta bile sürmüyor. Benim sorum şu ben reçeteyi 2 farklı sevkiyatta kullandım limiti gecmemek adına aynı receteyi ne kadar kullanabiliyoruz yada daha doğrusu reçetenin süresi var mı?

Mahmut
Ziyaretçi
Mahmut

Merhaba. 2 tane reçete yollamak sıkıntı çıkarmaz değil mi? Doktor farklı zamanlarda yazdı bu reçeteleri ve ben de toptan aldım hepsini. Yeni gümrük muafiyeti kanunu sonrasında takviyelerde bir sıkıntı olmaz değil mi?

Rana G
Ziyaretçi
Rana G

Merhaba, yazınız için teşekkürler. Oldukça açıklayıcı olmuş. Bu yazıyı okuyup yeni suplement alacaklara, iherb.com dan yeni suplement getirtmiş biri olarak bi güncelleme yapmak istiyorum. 2 Temmuz 2019’da siteden 5 adet suplement aldım. Sibo tedavisi için super enzymes, n-acetylcysteine, alpha lipoic asit.. gibi suplementlerdi ve 73 $ tuttu. 1 Ağustos tarihli UKİM’den adresime PTT aracılığı ile 2 Ağustos’ta yazı geldi. Yazıda gelen kutu içeriğinin ilaç olduğu anlaşılmış olup belirtilen barkod kodu ile taranmış doktor reçetesi, kimlik ve ürünlerin faturasını istiyorlardı. Faturayı order nosu ile satıcıdan istedim. 10 saat gibi kısa bir süre mailime gönderdiler. İstenilen belgeleri maille istanbulgumruk (gelen yazıda mail… Read more »

Emre
Ziyaretçi
Emre

Reçete bizim ile paylaşır mısınız çünkü aynısını farklı doktora yazdırıriz bizimde işimiz kolaylaşır

Hakan Büyükkapu
Ziyaretçi
Hakan Büyükkapu

Merhabalar Arkadaşlar, İHerb sitesinden alışveriş yaptım. Ve biliyorsunuz ki aldığım ürünleri teslim almam için reçete yazdırmam gerekiyor. Ama; hiç bir doktor reçete yazmıyor. Yurtdışından alınan ilaç, bitkisel ürünlere doktorlar reçete yazdığında suçmu işlemiş oluyorlar?… Doktorlar SGK, Sağlık Bakanlığı gibi kuruluşlar tarafından sınırlandırılmış gibi konuşuyorlar. Ve yurt dışından alınan ilaç, bitkisel ürün için kesinlikle reçete yazmayı reddediyorlar. Resmen saçmalığın daniskası… Sistemin bize getireceği fayda zarardan başka bir şey değil. Türkiye’nin 81 ilinde bu durumla karşılaşırmıyım?… Çözüm arıyorum lütfen yardım edin… Bir doktor önerin lütfen…

Hakan
Ziyaretçi
Hakan

Amerika Paketimde aldığım ürünün kargo ücretini hesaplarmısınız?

https://www.amerikapaketim.com/kargo-ucretleri

Expiration Date:? September 2021
Shipping Weight:? 1.12 lbs Switch to Metric units
Product Code: CGN-01176
UPC Code: 898220011766
Package Quantity: 720 Count
Dimensions: 6.6 x 3.5 x 3.5 in, 0.95 lbs Switch to Metric units

Gümrüge takılma riski yok diye Amerika Paketim ile ürünümü sipariş ettim.

Nasıl hesaplandığını banada anlatırsanız çok sevinirim. Hangisi en hangi boy hangi derinlik tam anlamadım.