iherb.com suplement ürün getirme

iherb.com suplement ürün getirme


Bannere tıklayarak indirim kodu alabilirsiniz…iherb.com suplement ürün getirme


Not: Gümrükten gelen maile göre tebligat tarafınıza ulaştıktan sonra işlemler yapılır.

Aylık sadece 5  ürün getirme hakkınız var

*Yeni: İherbten ne satın alınır? Tıkla…

*Yeni: İherb.com Türkiye Tıkla...


Bu makaleyi ülkenizin dilini kullanarak okuyabilirsiniz.

 

Bu yazımızda iherb.com’dan nasıl ürün getirilir? onun içeriğini paylaşacağız.

Yurtdışından takviye ürünleri getirebilmek için Türkiye’de bazı uygulanan yönetmenlik ve gümrük kuralları vardır. Bunları gerçekleştirdiğiniz taktir de yurtdışından takviye ürünleri kolaylıkla getirebiliyorsunuz.

Öncelikle; dünya genelinde takviye ürünlerini satan iherb.com web sitesini baz alalım. Bu site suplement (takviye) ürün satışlarını yapmaktadır. Bunun içinde vitaminler, dışarıdan alınması gereken takviye hapları gibi bazı türevler bulunmaktadır.

Gel gelelim iherb.com’dan ürün getirmek başlığını ele alalım.


iherb.com suplement ürün getirme

Kurallar:

1- Doktor reçetesi (reçete de alacağınız takviye ürünlerinin harfi harfine tutması gerekiyor ve takviye ürününü kim söylediyse onun adına olması gerekiyor.

2- İş yeri hekiminizden de doktor reçetesi yazdırabilirsiniz.

3- Ürünler Türkiye’ye sorunsuz geliyor. Sorun yaşadığınız taktirde bilgi@solargezi.com adresinize yazabilirsiniz. Ücretsiz elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

Bu iki ana sebep iherb.com’dan ürün getirmenin en başlıca kuralıdır.

Diğer bilmeniz gerekenler arasında işinizi hızlandıracak, kargolama ve gümrük süreçlerinin hızlı işlem yapmalarını sağlayacak bazı tavsiyelerde bulunabilirim. Öncelikle süreç nasıl işliyor kısa bir özet belirteyim.

Herhangi yurtdışından takviye ürün getirebilmeniz için bu o ülkenin kendi içerisinde belirtmiş olduğu yasa ve kurallara uymak gerekiyor. Türkiye’de ise kurallar şöyledir.

Reçete, TCKN, İlacın size ait olup olmadığının net olması, doktor reçetesinin eksiksiz doldurulması gerekiyor. Gümrük memurlarının önemsediği tek şey reçetedir. 

iherb.com suplement ürün getirme

İherb.com ürün getirme süreç nasıl işliyor?

Aslında iherb ürünleri sadece size gönderir, hiç bir belge talep etmez ve istemez kargoya verdikten sonra iş onlardan çıkmış oluyor. Buradaki ürünler tüm (dhl) nakliye araçları ile gönderilir. iherb.com ise ürünlerini Türkiye’ye DHL kargo şirketi ile göndermektedir. Dhl kargo şirketi ise iherb.com’dan satın almış olduğunu ürünleri ilaç kategorisine girdiği için gümrüğe sunar. Sunmak zorundadır…

Ürün Türkiye’ye geldikten sonra tekrar yeni takip no verilir ve bu takip no artık PTT’ye ait takip numarasıdır ve artık ürünleriniz PTT kargoya emanet edilmiştir. (DHL ürünlerin sadece yurtdışından yurtiçine gelene kadar ki süreçte aktiftir.) Ürün gümrüğe girdiği an DHL kargodan iş çıkar. PTT devreye girer. Burada PTT size ürünlerin barkod numarasını yani takip numarasını size bildirmek için adresinize tebligat gönderir. Bu tebligat kağıdında ürünlerin Türkiye kargo takip numarası yazmaktadır.

Bir diğer konu iherb ürünleri seçerken size iki kargo uçağı seçeneği sunmaktadır. 10 -20 tl fark verirseniz ürünlerin ptt kargo takip numaralarını dhl sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz. Bunun avantajı şu; Ürünlerin artık yurtiçi kargo takibi de söz konusu olmuş olur. Yani tebligattan önce öğrenmiş olursunuz.

iherb.com suplement ürün getirme

İşiniz artık gümrükle

Bundan sonraki tüm süreçler de artık işiniz gümrük ile olacaktır. iherb ve dhl kargo şirketi ile ilgili hiç bir işiniz yok.  Siteye boşuna yazıp / arayıp ürünüm neden gelmedi? gibi sorular ile zaman kaybetmeden gümrük ile temasa geçmeniz gerekiyor.

İşiniz gümrük ile olduğu içinde gümrük de sizlere yani satın aldığınız ürünün iletişimi ile ilgili şöyle bir kolaylıklık sunuyor. Nedir o kolaylık?

iherb.com suplement ürün getirme

Gümrük Çalışanlarına Belgeleri E-posta ile gönderin

Gümrük memurları ilaç kategorisine giren ürünleri dhl den alıp, sizden istemiş olduğu belgeleri e-posta yolu ile gönderdiğiniz taktirde, inceledikten sonra Türkiye’nin yerel kargo (PTT) ile size aktarılmasını sağlar. (Yani kargo şirketi değişir ptt’ye devredilir.)

Sizden istenilen belgeler için ne demiştik? Hatırlatmada bulunalım: 

 1. Reçete
 2. Kimlik fotokopisi
 3. (Size gönderilen tebligat kağıdını da gönderirseniz) süreci hızlandırabilir.)
 4. Tarayıcıyla uğraşmanız gerek yok. Hepsini de tek bir fotoğraf karesinde yazıları okunacak şekilde gönderirseniz de kabul görür)

Gümrük işlemleri yapan memurlarının yukarıda gönderdiğiniz belgeleri kontrol ettiği e posta adresi ise; istanbulpostagumruk@ptt.gov.tr

Bu kadar.

iherb.com suplement ürün getirme

Tebligat Süreci

Tebligat resmi

Gümrüğe takılan takviye ürünlerinizle ilgili Gümrük/PTT  size tebligat göndermek zorunda. Bu tebligatta ise; ürününüz gümrüğe takıldı, şu şu belgeleri bize gönderin minvalindedir.

Bu tebligatın eline ulaşması için adres bilgilerini doğru vermeniz gerekmektedir. Bu tebligatta gümrüğe takılan ürününüzün yeni kargo takip bilgileri (PTT) bulunmaktadır.

Yani ürün dhl kargo ile gelse bile, yerel posta (ptt) şirketine devredildiği için yeni kargo takip numarası girilir. Yani iherb.com’dan satın aldığınız ürünler sadece ülkeye giriş yapana kadar takip edilir. Ülke içerisinde takip edebilmeniz için tebligatın size ulaştıktan sonraki içinde yazan yeni kargo takip numarası ile yurtiçi takibi yapabilirsiniz.

iherb.com suplement ürün getirme

7  gün süreniz var

Tebligat size ulaştıktan sonra 7 gün süre içerisinde belgeleri gümrük memurluğuna bildirmeniz gerekmektedir.

Bu süre zarfında gümrük memurlarının işlerini kolaylaştırmak istiyorsanız; Reçete, Kimlik (ön arka) fotokopisiyle birlikte tebligat kağıdını da ekleyin. Çünkü tebligat kağıdında bulunan kargo takip numarası onların işlerini kolaylaştırmak açısından büyük bir avantajdır.

Tekrar hatırlatma: Tüm belgeleri bir masaya koyup, tek bir karede yazıları okunacak şekilde fotoğraflayıp gönderebilirsiniz…

Tüm evrakları gönderdiniz ve işlem bitti

Tüm evrakları gümrük memurlarına gönderdikten sonra, tebligatta bulunan PTT Takip numarası ile ürünün gümrükten çıkıp size ulaştırma süreçlerini takip edebilirsiniz. Ürün gümrüğe sunulduğu için PTT kargo sizden 8 TL gümrük vergisi+ 70 krş gümrük sunum ücreti gibi bir rakam tahsil edecektir. Takviye ürün evinize geldiğin de bu ücret yanınızda bulunsun. (Bu ücretler zamanla güncellenebilir)

Not: Kargo ücreti vermeyeceksiniz, kargo ücretsiz gelecek, sadece gümrüğe sunuş bedelini ödeyeceksiniz.

iherb.com suplement ürün getirme

Özet:

Dikkat etmeniz gereken bazı kurallar ve başlıklar

 1. iherb.com ürünü kargoya verip gönderir. DHL ile anlaşması vardır. Gönderilen ürünler takipsiz kargo ile gönderilir 2 farklı gönderim seçeneği vardır. Birisi hızlı diğeri orta. Siz orta kısmını seçin. Ürünler ortalama 10 -21 gün arasında teslimi gerçekleşir.
 2. İherb.com ortalama kargo gönderim ücreti 40 ila 60 TL civarındadır. Yani 30 liralık ürün adınız diyelim +50 kargo ücreti =80 TL yapar. Yeni gümrük kanunları ile birlikte aldığınız her ürün üzerinden 100%20 gümrük vergisi + 8.70 tl de gümrük sunum ücreti ödeyeceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, iherb bazen hızlı kargo seçeneğini otomatik olarak seçiyor ve daha fazla kargo ücreti vermenize sebebiyet veriyor. Orada siz seçeneklerden orta hızlı kargo seçeneğini seçerek ücreti düşebilirsiniz.
 3. Ürün arttıkça kargo ücreti düşer. Örneğin 4 -5 supplement ürün satın aldığınız da genelde kargo ücreti düşer. Fakat burada en çok dikkat etmeniz gereken kural;  Aldığınız 4 adet ürünün reçete de rakamla veya yazıyla 4 adet olarak belirtilmesi gerekir.
 4.  Madde 4 güncellenmiştir. Güncelleme içeriği artık her üründen 100%20 oranında vergi alınacaktır.
 5. Gümrük memurluğunu arayıp sürekli meşgul etmeyin. Ürünüm gelmedi sorun nedir? Sorun mu var? Neden böyle yavaş gibi durumlar da gümrüğü arayarak meşgul ederseniz süreci yavaşlatırsınız. Size verilen tebligattaki kargo numarası ile takibini sağlayın. Çünkü çoğu zaman ptt’nin yavaş dağıtım sonucunda, ürünün hala gümrükte olduğunu düşünerek gümrüğü arayıp onları sorumlu tutabiliyoruz. Bu sorun çok yanlış çünkü takip sürecinde iş onlardan çıkmış oluyor.
 6. İherb.com ürünleri gerçekten çok kaliteli
 7. Burada en önemli şey doktor reçetesi. Doktor reçetesini aldıktan sonra işiniz çok kolay. 
 8. Herhangi bir özel hastanenin doktor reçetesi de kabul görmektedir. Yani illa devlet doktorunun olması şart değil. 
 9. Daha fazla soru  ve cevap kısmı için bu yazının altına yorum yapabilirsiniz.

Daha kapsamlı yazımız olan yurtdışından reçete ile ilaç getirme için tıklayın…

Kısa anlatım için iherb türkiye 2021

Soru ve görüşleriniz için bilgi@solargezi.com veya bu blog yazısının altına yorum yapabilirsiniz.

4.7 9 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
39 Yorum
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments
Hakan Büyükkapu
Hakan Büyükkapu
Ağustos 23, 2019 5:06 pm

Merhabalar Arkadaşlar, İHerb sitesinden alışveriş yaptım. Ve biliyorsunuz ki aldığım ürünleri teslim almam için reçete yazdırmam gerekiyor. Ama; hiç bir doktor reçete yazmıyor. Yurtdışından alınan ilaç, bitkisel ürünlere doktorlar reçete yazdığında suçmu işlemiş oluyorlar?… Doktorlar SGK, Sağlık Bakanlığı gibi kuruluşlar tarafından sınırlandırılmış gibi konuşuyorlar. Ve yurt dışından alınan ilaç, bitkisel ürün için kesinlikle reçete yazmayı reddediyorlar. Resmen saçmalığın daniskası… Sistemin bize getireceği fayda zarardan başka bir şey değil. Türkiye’nin 81 ilinde bu durumla karşılaşırmıyım?… Çözüm arıyorum lütfen yardım edin… Bir doktor önerin lütfen…

osman anıl
osman anıl
Kasım 22, 2019 8:27 pm

Bir çözüm bulabildiniz mi acaba?

trackback
Yurt dışından reçete ile ilaç getirmek | Yurtdışından Nasıl İlaç Getirilir| Solargezi.com
Kasım 25, 2018 3:26 pm

[…] iherb.com suplement ürün getirme […]

trackback
Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen yöntemler neler? | Solargezi.com |
Kasım 25, 2018 3:35 pm

[…] iherb.com suplement ürün getirme […]

trackback
Diz ve eklem ağrıları için arthri flex | Arthri Flex | Solargezi.com
Kasım 28, 2018 4:48 pm

[…] iherb.com suplement ürün getirme […]

trackback
Dökülen saçlarımı geri kazandım | Saç çıkarma yöntemleri | Yazı için tıkla...
Aralık 30, 2018 12:38 pm

[…] iherb.com suplement ürün getirme […]

jale
jale
Mayıs 28, 2019 6:17 pm

Merhaba bende iherb-den suplement getirtmek istiyorum. aile hekimi ve hastanedeki doktorlara sordum kesinlikle reçete yazmıyorlar başka bir yolu var mı acaba

Cenk
Cenk
Haziran 29, 2019 10:07 pm

Merhabalar, öncelikle bu güzel yazı için teşekkürler. Sorularım:
Örnek verdiğiniz reçetede protokol no diye bir alan mevcut? Bunun doldurulması istenir mi?
reçetede doktorun kaşesi şart mı? (El yazısıyla Doktor ismi ve diploma tescil numarası yeterli olmaz mı? )
Resmî bir reçete kağıdı gerekli mi; yoksa boş bir beyaz kağıda gerekli tüm bilgiler yeter mi?
Ayrıca doktorun çalıştığı kurumun ismi reçetede yazması gerekiyor mu? Kaşede Sadece doktor ismi ve diploma tescil numarası yeterli olur mu?

Cenk
Cenk
Haziran 30, 2019 12:04 am
Reply to  SolarGezi

Bu Soruları size sormamın nedeni, benim abim doktor, mezun olalı 1 yıl oldu. Ancak hiç bir kurumda çalışmıyor. Kaşe yaptırabilir, sorun olmaz. Yalnız bu kaşede sadece ismi ve diploma tescil numarasını koyabilir, çalıştığı kurumun ismi eksik kalmış olur, henüz bir yerde çalışmadığı için. Ayrıca protokol numarası da eksik kalmış olur. Sizin fikriniz nedir bu durumda?

Cenk
Cenk
Haziran 29, 2019 10:17 pm

Gümrük memurların mühürlü takviye kutuların açmalarına şahit oldunuz mu hiç veya duydunuz mu? Böyle bir hakları var mı? Sonuçta kontaminasyon olma ihtimali var hapların

Gülsen
Gülsen
Temmuz 8, 2019 1:12 pm

merhaba ben sizin de tavsiyelerinizle ilaç getirdim. Geliş süresi sipariş verdiğim tarih ile birlikte yaklaşık 1,5 ay sürdü ama bu süresin coğu Türkiyede gecti. yoksa ordan gelişi 1 hafta bile sürmüyor. Benim sorum şu ben reçeteyi 2 farklı sevkiyatta kullandım limiti gecmemek adına aynı receteyi ne kadar kullanabiliyoruz yada daha doğrusu reçetenin süresi var mı?

Mahmut
Mahmut
Temmuz 9, 2019 7:07 am

Merhaba. 2 tane reçete yollamak sıkıntı çıkarmaz değil mi? Doktor farklı zamanlarda yazdı bu reçeteleri ve ben de toptan aldım hepsini. Yeni gümrük muafiyeti kanunu sonrasında takviyelerde bir sıkıntı olmaz değil mi?

Rana G
Rana G
Ağustos 9, 2019 7:24 am

Merhaba, yazınız için teşekkürler. Oldukça açıklayıcı olmuş. Bu yazıyı okuyup yeni suplement alacaklara, iherb.com dan yeni suplement getirtmiş biri olarak bi güncelleme yapmak istiyorum. 2 Temmuz 2019’da siteden 5 adet suplement aldım. Sibo tedavisi için super enzymes, n-acetylcysteine, alpha lipoic asit.. gibi suplementlerdi ve 73 $ tuttu. 1 Ağustos tarihli UKİM’den adresime PTT aracılığı ile 2 Ağustos’ta yazı geldi. Yazıda gelen kutu içeriğinin ilaç olduğu anlaşılmış olup belirtilen barkod kodu ile taranmış doktor reçetesi, kimlik ve ürünlerin faturasını istiyorlardı. Faturayı order nosu ile satıcıdan istedim. 10 saat gibi kısa bir süre mailime gönderdiler. İstenilen belgeleri maille istanbulgumruk (gelen yazıda mail… Read more »

Emre
Emre
Ağustos 16, 2019 6:33 am
Reply to  Rana G

Reçete bizim ile paylaşır mısınız çünkü aynısını farklı doktora yazdırıriz bizimde işimiz kolaylaşır

Hakan
Hakan
Eylül 3, 2019 8:25 pm

Amerika Paketimde aldığım ürünün kargo ücretini hesaplarmısınız?

https://www.amerikapaketim.com/kargo-ucretleri

Expiration Date:? September 2021
Shipping Weight:? 1.12 lbs Switch to Metric units
Product Code: CGN-01176
UPC Code: 898220011766
Package Quantity: 720 Count
Dimensions: 6.6 x 3.5 x 3.5 in, 0.95 lbs Switch to Metric units

Gümrüge takılma riski yok diye Amerika Paketim ile ürünümü sipariş ettim.

Nasıl hesaplandığını banada anlatırsanız çok sevinirim. Hangisi en hangi boy hangi derinlik tam anlamadım.

erdogan
erdogan
Aralık 17, 2019 8:15 am

bende soru sorayım vergisi ne tutarsa oderiz evet iherb.com dan alırken adet sınırı varmı 10 adet ürün aldım gümrüğünü ödiycem
reçetemde var ürünümü vermemezlik yapmazlar dimi ,collagenin toz formunu da vergimi recetemi götürmek şartıyla alabilirmyim
3 kutu toz kollagen
6 7 kutu vitamin balık yağı uc-2 alcam sorun olurmu

trackback
Kullanılması dikkat gerektiren kırmızı kore ginsengi | Ginseng nedir | Blog
Nisan 7, 2020 10:28 am

[…] Ürün getirme link 2 […]

berk
berk
Ağustos 16, 2020 4:24 pm

Selamlar reçete ile multivitamin getirtebilirmiyimi?

Sefa
Sefa
Eylül 3, 2020 12:21 pm

Merhaba,

İherb’den BCAA ve Omega D3 siparişi verdim fakat recetem yok. Ürünler kargolandığı için siparişi iptal edemiyorum. BCAA için de recete istiyorlar mı veya doktorlar BCAA için recete yazar mı? sonucta spor için aldığım bir vitamin. Fikirleri olan paylaşabilir mi?

mustafa
mustafa
Kasım 7, 2020 10:52 pm

merhaba , Reçetem de 5 ürün varsa ve bu reçeteyi , ayrı ayrı kaçkere sipariş verebilirim aynı ay içerisinde.

S.dr
S.dr
Kasım 28, 2020 1:20 pm

Adresi de doğru girdim ama tebligat gelmeden ürün gümrükte bekletilip geri gönderildi. Postada sorun olup olmadığını takip edebileceğim bir yer var mı?

Başak
Başak
Ocak 9, 2021 9:09 pm

Merhaba iherbden aldığım ürün reçetesiz gümrükten geçmiş gözüküyor. Hatta ptt teslim etmiş görünüyor. Ama ürün teslim edilmedi bunu yaşayan var mı

.kemal
.kemal
Nisan 30, 2021 5:02 pm

bilgi için tşkler harika bir yazı

trackback
İherb.com Türkiye | İherb alışveriş rehberi | Kısa Anlatım | Kurallar
Mayıs 3, 2021 11:02 am

[…] 1 adet doktor reçetesine sahip olmanızdır. Bundan sonraki uygulanması gerekilen kuralları buradan […]

trackback
İherb İndirim Kodu 2021 | İherb indirim kodu | İndirimli ürün satın al
Mayıs 11, 2021 2:21 pm

[…] iherb.com suplement ürün getirme […]

39
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Share via
Copy link
Powered by Social Snap