BlogSaç bakımıSağlık

H vitamini olan biotinin yararları neler

H vitamini olan biotinin yararları neler


Araştırmalar “H vitamini” nin saç dökülmesinin önlenmesine, kan şekerinin düzenlenmesine ve yağ ve proteinlerin metabolize edilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

H vitamini olan biotinin yararları neler.jpg

Biotin nedir ne işe yarar? 

biotin nedir ne işe yarar

Biotin takviye haplarını nereden bulabilirim?

Now ve Natrol markaları bizim dikkatimizi çekmektedir. Sizlerde araştırabilirsiniz.

H vitamini olan biotinin yararları neler

Özet


Biotin (aynı zamanda B7 vitamini veya H vitamini olarak da bilinir), çoklu metabolik yollardaki karboksilaz enzimleri için temel bir kofaktör olarak görev yapan suda çözünür bir vitamindir. Göreceli olarak düşük maliyeti ve kozmetik ürünlerdeki bulunabilirlik bolluğundan dolayı, biotin daha uzun, daha sağlıklı saçlara ve tırnaklara sahip olmak isteyen tüketiciler için yeni bir trend haline gelmiştir. Tıp Enstitüsü tarafından biotin için güncel öneriler yetişkinler için günlük yeterli alımın (AI) 30 μg / gün olduğunu belirtmektedir. Çoğu sağlıklı birey, bu gereksinimleri iyi dengelenmiş bir diyetle karşılamaktadır, ancak çoğu kişi hala günlük 500-1.000 biotin takviyesi almaktadır. Aşırı biyotinde önemli bir toksisite olmamasına rağmen, biotinin saç ve tırnak büyümesi üzerindeki etkisinin gerçek yararına ilişkin veriler sınırlıdır. Ayrıca, hamilelik ortamının dışında, yetersiz beslenme, ilaçların etkileri ve çocuklarda biyotinidaz eksikliği, düşük biyotin düzeylerine dair raporlar nadiren bildirilmiştir. Bu nedenle, gerçek biotin eksikliğinin nadir olduğunu ve düşük biotin seviyesine sahip olmayan bireylerde saç ve tırnak uzaması için yeterli kanıt bulunmadığını öneriyoruz.

H vitamini olan Biotinin yararları neler?

Biotin veya H vitamini, kompleks B vitaminlerinin bir parçasıdır. Vücudun yağları ve karbonhidratları metabolize etmesine yardımcı olan biotin, saç sağlığının iyileştirilmesi ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlamakla da ilişkilendirilmiştir. Biotin, kronik sigara içenler , alkolikler, hamile kadınlar , Crohn ve / veya karaciğer hastalığı olanlar  ve işlenmiş gıdalarla dolu bir diyet yiyen herkesin eksikliği olması muhtemeldir. Semptomlar genellikle ağız gözlerinde çatlak, pullu cilt, depresyon ve saç dökülmesinden oluşan kuru gözler yoluyla kendini gösterir


H vitamini olan biotinin yararları neler

1. Saç ve tırnakların güçlendirilmesi
Biotin‘in saç büyümesi üzerindeki etkilerini desteklemek için çok az araştırma olsa da, eksikliğin de saç dökülmesine neden olacağına dair güçlü kanıtlar vardır . Benzer bir şekilde, biotin vitaminin tırnak etlerinin kalınlaşmasına yardımcı olabilir ve kırılmaları önler. Now, optimum sonuçlar için ağızdan biotin alınmasını önermesine rağmen, bazı saç bakım şirketleri artık doğrudan ürünlerine biotini dahil edebiliyor.

Biotin eksikliği ve saç dökülmesi

H vitamini olan biotinin yararları neler

2-Biotin Metabolizmanızı destekler
Biotin, metabolik fonksiyonu desteklemede önemli bir rol oynar ve karbonhidratlar, yağlar ve protein de dahil olmak üzere gıdaların parçalanmasına yardımcı olmak için bir koenzim olarak çalışır. Bu reaksiyon, biyotin krom pikolinat ile eşleştirildiğinde daha da hızlanır. Dinlenme metabolik hızınız yükselir ve biyotin tüketirken yiyecekler daha hızlı bozulur, bu yüzden biyotin ile kilo kaybını hızlandıran bir bağlantı vardır. Bununla birlikte, araştırmalar halen ön plandadır. Zayıflama hedeflerinizi gerçekleştirdiğinizden emin olmak için, takviyeyi sağlıklı bir diyet ve egzersiz rejimi ile eşleştirmek hala önemlidir. İyi haber: biotin yaygın olarak hemen hemen bir çok yiyecek de bulunur ve özellikle

Biotin Nelerde Bulunur?

Biotin vitaminin bulunduğu yiyecekler; pişmiş yumurta, yumurta sarısı, soya, ceviz, kepekli tahıllar, fasulye ve baklagiller gibi birçok gıdada bulunur.

biotinin yararları neler

H vitamini olan biotinin yararları neler

3- Cildinizin sağlığını biotin ile iyileştirin

Biyotin eksikliği, döküntü, akne, sedef hastalığı, dermatit ve genel kaşıntı gibi çeşitli cilt sorunlarına yol açabilir. Fyshe “B vitaminleri sinir sisteminin işlevinde önemli bir rol oynar ve hormon işlevini etkiler, bu da biyotin seviyelerini tüketmenin neden cilt sağlığında önemli bir rol oynayabileceğini öne sürer” diyor. Cilt içten dışa doğru beslenmezse, sinir sistemi boyunca toksisiteler oluşur ve cildin yüzeyinde kendini gösterir. Bu, biotin veya B vitamini eksikliğini gösteren en büyük işaretlerden biridir.

biotin ve cilt güzelliği

H vitamini olan biotinin yararları neler

4. Düşük kolesterol


Biotin, hayvan çalışmalarında kolesterolün düşürülmesinde rol oynadığını göstermiştir. Ön araştırmalar, biotin’in  çok yüksek olduğunda kalp hastalığına ve felce yol açabilecek LDL (kötü kolesterol) seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir .

Çiğ yumurta aklarının biyotin emilimini engelleyebileceği, bu nedenle çiğ yumurta yiyorsanız, metabolize ettiğiniz biyotin miktarını azaltabileceğine dikkat edin!

çiğ yumurta ve düşük kolestrol

5.  Biotin ile kan şekerini düzenleyin 

Biyotin ile krom eşleşmesinin glikoz seviyesini düşürdüğü gösterilmiştir. Teksas Corpus Christi’deki Alfa Terapi Merkezinde yapılan bir araştırma , “bir krom pikolinat / biyotin kombinasyonu… tip 2 diyabetli obez bireyler için aşırı kilolu glisemik kontrolü artırabileceğini; özellikle oral terapi üzerinde glisemik kontrolü zayıf olan hastalar. ” 2005 yılında yapılan bir çalışmada ,“ Biyotin eksikliğinin bozulmuş glukoz toleransı ve glikoz kullanımının azalmasıyla bağlantılı olduğu ”tespit edildi.

Biotin ve kan şekeri

H vitamini olan biotinin yararları neler

Kimler biotin almalı ve H vitamini olan biotinin yararları neler: Bir ilaç olarak değil de ek olarak değerlendirildiği için herkes biotin alabilir. Fyshe, “Çoğu gıdada bulunduğundan, çoğumuz günlük ihtiyaçlarımızı sadece besin açısından zengin bir diyet tüketerek karşılıyoruz” diyor. Biotin hamile kadınlar için de güvenlidir, ancak sizin için hangi dozajın uygun olduğunu belirlemek için doktorunuza danışın. Bir multivitamin, B kompleksi içinde veya saf tablet formunda bulunabilir ve tezgahın üzerinde kolayca temin edilebilir.

Günlük biotin değerleri neler

Günlük biotin değerleri ne olmalı

6 ay10 Mikrogram Biotin İhtiyacı

6-12 ay15 Mikrogram Biotin İhtiyacı

1-3 yaş-  20 Mikrogram Biotin İhtiyacı

4-6 yaş-  25 Mikrogram Biotin İhtiyacı

7-10 yaş-  30 Mikrogram Biotin İhtiyacı

11 yaş 30– –300 Mikrogram Biotin İhtiyacı

Yetişkin bir insan vucudunun ortalama 300 Mikrogram Biotin İhtiyacı vardır.


Biotin eksikliğinde dışarıdan takviye hapları kullanabilirsiniz.

Biotin testi yaptırmış olup, biotin eksikliği sonucunda dışarıdan oral yol ile takviye haplardan kullanabilirsiniz. En iyi biotin hapı markası ile 2 marka biotin hapı önerebiliriz.

En iyi biotine takviyesi olan haplardan birisi Now Biotin

Now biotin

Bir diğeri ise;Natrol Biotin

Natrol Biotin

Biotin eksikliği saç döker mi?

Saç dökülmesini düzgün bir şekilde tedavi etmek için bu değişime yol açabilecek tüm sorunları anlamak çok önemlidir. Düşündüğünüz zaman saç dökülmesine dair bir çok olasılık vardır. Biotin eksikliğine dikkat!

Sağlıklı saçlar, yaşam döngüsü boyunca, büyüme aşaması (yıllarca sürebilen), kısa bir hazırlık aşaması ve birkaç aylık dinlenme dahil olmak üzere üç aşamadan geçiyor,Park Avenue’deki estetik tıp pratisyeni ve tıbbi direktörü Dr. Erica Walters’ı anlatıyor Cilt Çözümleri ve Tribeca Wellness Collective . Dinlenme aşaması sona erdiğinde, saç normal şekilde tutulur ve döngü kendini tekrar eder. Walters, saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden birinin stres olduğunu, özellikle de genç kadınlarda – neden 30 yaşından önce ve menopozdan yıllar önce saçlarını kaybettiğinizi açıklayabilir – ancak stres tek faktör olmayabilir.

 Biotin, vücutta pek çok rolü olan suda çözünür bir vitamindir ve spot ışığına saç büyüme vitamini olarak hükmediyor. Bununla birlikte, sadece biotin’in saç uzaması veya sağlığı üzerinde çarpıcı bir etkisi olduğuna dair çok az bilimsel kanıt var ve bunu solo tedavi olarak önermem çünkü saç dökülmesini tedavi etmenin anahtarı bütünsel bir yaklaşım.


 Biotin bakımından diğer zengin yiyecekler

Karaciğer veya böbrek gibi organ etleri

Yumurta sarısı

Badem, yerfıstığı ve ceviz gibi fındıklar

Soya fasulyesi ve diğer baklagiller

Kepekli tahıllar

Muz

Karnıbahar

Mantarlar

Isı, biyotinin etkinliğini azaltabilir, bu nedenle çiğ veya minimal işlenmiş kapları tercih edin. Biyotin miktarı gıdadan gıdaya da değişebilir, bu nedenle mümkün olduğunda beslenme bilgilerini mutlaka okuyun. Bu, paranın karşılığını en fazla biotin içeren maddeleri seçmenize yardımcı olabilir.


Biotin saç çıkartır mı?

Literatürde bildirilen vakalardan biyotin takviyesi alan tüm hastaların zayıf saç veya tırnak büyümesi için bazı altta yatan patolojileri vardı. Ayrıca, tüm vakalarda biotin alındıktan sonra klinik iyileşme kanıtı görülmüştür. İyileştirme zamanı ve ayrıca verilen dozaj, her bir vaka için değişmiştir. 18 vakanın on tanesi biyotinidaz veya holokarboksilaz sentetazda kalıtsal enzim eksikliği olan hastalara ait raporlardı. Bu 10 vakadan 8’i, çeşitli aylarda biotin takviyesi yapıldıktan sonra düzelen alopesi bildirmiştir. Ek olarak, birkaç ay tedaviden sonra saç kalitesinde düzelme gösteren rapor edilen 3 yanılmaz saç vakası vardı. Fujimoto ve diğ. [ 4] özel bir amino asit formülü kullanan bir bebekte diyete ikincil bir biyotin eksikliği vakası bildirmiştir. Bu hastada düşük serum ve idrarda biotin, perioral dermatit ve alopesi vardı. Bu hastada saç büyümesi 2 ay biotin takviyesi yapıldıktan sonra gerçekleşti. Castro-Gago ve ark. [ 14 ], 3 ay boyunca biotin takviyesi sonrasında iyileşen ilaç kullanımına (valproik asit) ikincil olarak hem biyotin hem de biyotinidaz seviyelerinin azaldığını göstermiştir. Son olarak, literatürde biotin ile tedavi edilen 3 gevrek tırnak sendromu vakası bulundu ve her bir vaka, 2.500 veya 3.000 biog biyotin / gün büyümesinde olduğu gibi tırnak kuvvetinde iyileşme gösterdi. Böylelikle biotinin saç çıkartma üzerindeki etkisi kanıtlanmış oldu.

Ayrıca Bakınız Saç Dökülmesi ve Biotin Eksikliği

İlgili konu: Saç dökülmesi ve Minoxidil

Daha fazla bilgi ve içerik için sağlık bölümünü takip edebilirsiniz.

Ayrıca saç çıkartma yöntemi ile ilgili bu bölümlere göz atabilirsiniz.

5 1 vote
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
9 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Saç dökülmesini engellemek için propolisi araştırdık | Propolis | Saç bakımı
Mart 31, 2020 1:54 pm

[…] fazla DHT‘nin erkek tipi kellikle sonuçlanabileceğini biliyoruz ve yapılan araştırmalar, biotin, protein, çinko ve demir gibi bazı besin maddelerinde yetersiz beslenme ve eksiklikl erin saç […]

trackback
Natrol biotin Saç ve tırnak sağlığı için araştırma yaptık
Temmuz 17, 2020 11:51 am

[…] H vitamini olan biotinin yararları neler […]

trackback
Minoxil forte saç çıkartır mı? | Saç çıkarma yöntemleri | Minoxidil
Kasım 18, 2022 3:40 pm

[…] Saç Bakımı İçin Biotin vitamini de çok […]

trackback
Saç dökülmesi ve biotin eksikliği & Solargezi.com |
Kasım 18, 2022 4:00 pm

[…] mat görünüyorsa, tırnaklarınız kırılıyor ve burnunuzun etrafında egzama oluyorsa nedeni biotin vitamini eksikliği […]

trackback
Saç dökülmesi ve DHT hormonu hakkında bilmeniz gerekenler
Kasım 18, 2022 4:08 pm

[…] İlgili konu başlıkları: H vitamini […]

trackback
Gerçekten 14 günde saç çıkarmak mümkün mü? | Blog yazısı |
Kasım 18, 2022 5:04 pm

[…] havalardan uzak kalma) Şampuan tercihleri vitamin ve mineraller (Keratin, B3-B12-b7 – H vitamini )  Kolajen ( tip 1-3 ) gibi unsurlarda beslenme açısından saç sağlığı için önem arz eden […]

trackback
Saç köklerini güçlü ve canlı tutmanın yolları neler | Solargezi.com | Blog
Kasım 18, 2022 5:47 pm

[…] üzerindeki ölü hücreleri temizler) saç derinizin hava almasını sağlar. İçeriğindeki biotin sayesine saçlarınızın biotin ihtiyacı yüzeysel […]

trackback
Neocell Kolajen | Tip 1-3 Kolajen Grubu | Ürün İnceleme -
Aralık 23, 2022 11:35 am

[…] ve sindirim sistemidir. Bağırsaklarımız vitamin ve minerallerin emilim gösterildiği yerdir. Biotin, k2, b12 vitaminler probiyotikler aracılığıyla buradan dağıtılır. Yani kolajen de bu […]

trackback
Kaç Çeşit B Vitamini Var? B Vitamini Kompleksleri Neler? - Solargezi Forum
Ocak 9, 2023 5:57 pm

[…] kabuklu yemişlerde ve tatlı patates, ıspanak ve brokoli gibi sebzelerde bulunur. Biotin, saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı oluşturan protein türü olan keratin proteininin yapılmasına […]

9
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala