DoğaGeziKöşe yazısı

Gürkan Duman

Gürkan Duman


Bir çoğumuz ait olduğu yerde değil. Fakat mutluluklarımız ve anılarımız biz daha orada olmadan varlar. Eğer ki kendimizi keşfetmek istiyorsak yola çıkmalıyız.

Gürkan Duman,

Ayrıca  Gürkan Duman’a Ait Art Fotoğraf Sitemiz Açıldı Fotoğraflarda buluşalım Davetlimizsiniz.

https://art.solargezi.com/

İnstagram

@gurkanduman_

Gezgin Sokak - Gürkan Duman


Gökyüzündeki aklımızdan geçen zaman

 

İyi ve güzel şeyler her zaman karşılaşılmak istenilen en basit yerdedirler. Eğer ki bir şeylerin gözümüze çarpmasını istiyorsak onları çok küçük detaylar içerisinde aramalıyız. Kafamızı göğe kaldırdığımızda gökyüzüne bakan gözlerimizin odaklanacağı şeyler kısıtlıdır. Keza zaman da öyle hemen biter ve tekrar kafamızı aşağı eğeriz. Yukarı bakmak zordur. Aynısını görürüz ve fark etmeyiz. Gökyüzüne bakabilen gözlere sahipsek, hepimizin ortak noktası gece ve gündüzdür. Herkes için başlangıç olan bu nokta yine herkes için sıradan ve basittir. Çünkü gökyüzündeki aklımız en fazla bir kaç dakika gözlerini diker bulutlara, güneşe, yıldızlara ve daha önce düşünülmemiş bir kaç sözcüğe. Şiir yapar, mayalar onu. Kendisi gibi kendisinden hoşlanan bir kaç cinse.

Gürkan Duman

Gökyüzündeki Zaman - Gezgin Sokak instagram Gürkan Duman

Fotoğraf, mutluluk ve adrenalin

Dur, sessiz ol ve odaklan. Yakala, bunu yapabildiğine inanmalısın. Kaçırmak istemediğin her neyse o anki heyecanın bir başka boyutu bir kaç saniyenin verdiği adrenalin ve mutluluk. İkisi de aynı an da ve birlikte. Senin için o an en iyisi o ve şimdiye kadar ki çekebildiklerinin arasında da en iyisi o. Diğerleri gibi o anın mazhar olduğuna şahitlik etmiş bir kaç fotoğrafla birlikte sessizliğini bozmadan en iyisinin o olduğuna inanarak çek ve emin adımlarla mutluluğu adrenalinle birleştir.

Fotoğraf ve Adranelin - Gezgin Sokak instagram

Bütün mesele dışarıya adım atıyor olmak.

Herkesin kendisini bulduğu sokaklarda senin kayboluyor olman anormal bir durum mu? Herkesin mahallesi kendisinin gözünde koca bir hiç. Her gün aynı yolu kullanan fakat hiç bir şey fark etmeyen insanların olduğu yerde geziyor olmak nasıl bir duygu? Ya da sokaklarda kaybolmak. Bir kaç adımla bunu gerçekleştiriyor olabilmenin bilinciyle ama plansız bir şekilde hareket edebilmek, başlangıç noktasının şanslılığı verir insanı. Bütün mesele o adımı dışarıya atıyor olmak.

Gürkan Duman

Bütün mesele dışarıya adım atıyor olmak

Şiirler ve Fotoğraf

Gökyüzüne bakan şairler şiir yazar. Yıldızlardan, güneşten, sokaklardan, mahallerden, sevgiden aşktan, kahveden çaydan ilham alan şairlerin mutlulukları yazdığı şiirler kadar. Öncesinde kıvrılarak atılmış kağıtların çöpe isabet edilmemiş olması, şansızlığın da olmayan ilhamında bu kadarı. Fakat büyük bir detay var. Aynı  harfleri bir kaç düşünceyle kombin edebilmiş olsak, duygularımızla çalıştırabiliriz hislerimizi. Hani yazmak için değil de denk gelebilsek anlatmak istediklerimize bir kaç yerde. Görsek ve görmemezlik yapsak ve münferit tavırlarımızı mütevazi oluşumuza saklasak. Belki alçak gönüllük bize daha fazla cümle ve derinlik kazandırır. Duygularımızda gördüklerimiz kadar gerçek ve en az fotoğraflar kadar unutulmaz olurlar. Saklayabiliriz…

Şiirler ve Fotoğraf - Gürkan Duman- Gezgin Sokak

Gezgin Sokak

Her sokakta o kadar büyük detaylar var ki ve detaylar büyüdükçe göz bebeklerimiz küçülüyor. Bu süprizler için daha fazla nesne değil, daha fazla zaman ve farkındalık gerekiyor. Bunun için güneşin kendi evresinde tamamladığı zaman dilimi, yansıttığı ışık, verdiği açı ve o an ki ruh halimizde bunu tanımlayan detaylar arasında. Bir de denk gelebilmek önemli. Bizler önümüze sağımıza solumuza aynı anda bakamıyoruz ve aynı anda fark edemiyoruz. Solumuza bakarken kaçırdığımız neler var neler… Gezgin olmanın verdiği en büyük avantaj yaşam döngüsü boyunca nelere denk geleceğini bilmeden nelerle karşılaşacağını düşünmenin heyecanı. ”Orada Olmak” olarak açıklanabilir. Değilsin, yoksun ama olabilirsin. Kim bilebilir ki bugün denk gelebileceğin güzellikleri anılaştırmak için bir kareye basmak ve üstünde yaşmak. Daha sonra içinde yaşamak ve daha sonrasında altında kalmak. Kalbiniz güzelse, iyi olan her şeyle karşılaşırsınız…

Gezgin Sokak İnstagram

Daha fazla köşe yazısı için bizi takip edebilirsiniz.

5 6 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Geçerken bir uğrayayım dedim | Adım attığın an başlar...
Temmuz 13, 2022 10:16 am

[…] gibi geçerken bir uğrayayım dedim aynada otobüsün yansımasını gördüm… Daha fazla köşe yazısı için bizi takip […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala