BlogSağlık

Güneş ışınlarının zararları ve melanom

Güneş ışınlarının zararları ve melanom


Güneş ışınlarının zararları ve melanomun oluşması

Günümüzde güneşin zararlı ışınlarından korunmak oldukça önemli bir konu. Atmosferin delik tabakasından sızan zararlı güneş ışınları, günümüzün şartlarında ciddi derecede cilt hastalıkları oluşturmaktadır.  Özellikle cilt kanseriyle başlayan bu tehlikeler, güneş ışınlarından gelen zararları ışıklarla birlikte bir belirti oluşturabilir. Bu sebeple güneşten gelen zararlı ışınlardan uzak durmak için ciddi tedbirler almamız gerekiyor.

Güneş ışınlarının zararlarını şöyle sıralayabiliriz.

Güneş ışınlarının gözlere zararı

Güneş ışınlarının zararları ve melanom

Güneşten gelen ultraviyole ışığa uzun süreli ve korunmasız bir şekilde maruz kalınca, çubukların ve konilerin görsel görüntüleri yaptığı gözün arkasındaki retinaya zarar verebilir ve bunlar daha sonra beyindeki görsel merkezlere gönderilir. Güneş ışığına maruz kalmadan kaynaklanan hasar korneanın kenarı boyunca bulutlu çıkıntıların oluşmasına neden olabilir, bu da korneanın üzerinde büyür ve net görüşü önler. UV ışığı da katarakt gelişiminde bir faktördür.


Güneş ışınlarının zararları ve melanom

 

Cilt kanseri

Güneş ışınlarının zararları ve melanom

Bligard, uzun süre güneşe maruz kalmanın en kötü sonucunun cilt kanseri gelişimi olduğunu söylüyor. Cildinize güneş hasarı yıllar içinde geliştiğinden, siz yaşlandıkça, cilt kanseri gelişme riski artar.Yıllarca güneş ışığına maruz kaldıktan sonra, belirti olarak üç yaygın cilt kanseri türünü (ne sıklıkta ortaya çıktıkları sırayla) ararlar: bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve malign melanom.

cilt kanseri ve melanom

Bazal Hücre Karsinomu (BCC)

Bu tür cilt kanseri hemen hemen her zaman güneşe zarar veren ciltte görülür ve genellikle pembe, parlak ve kabarıktır. Cilt çok yumuşak hale geldiğinden, kolayca yaralanabilir ve aynı noktada geri dönen sürekli bir kabuk gibi görünebilir. Bligard, bazal hücreli karsinomun, özellikle ustura kullandıkları ve kanserden en üst düzeyde yararlanan erkeklerin sakal bölgesinde yaygın olduğunu belirtir. BCC genel olarak yayılmamasına rağmen, zamanla büyür ve derinleşir ve göz ardı edilirse sorun çıkarabilir.

melanom kanser hücresi

Skuamöz Hücreli Karsinom (SCC)

Güneş ışınlarının zararları ve melanom

Bu cilt kanseri ayrıca güneşe maruz kalmaktan da kaynaklanır, ancak aynı zamanda yanık izlerinde (ısı veya radyasyon tedavisinden) veya cildin kronik ülserlerinden de oluşabilir. Az sayıda vakada SCC lenf bezlerine ve (nadiren) diğer organlara yayılabilir. Dr. Bligard, bunların ciddiyetle değişebileceğini ve Mohs Cerrahisi gibi özel cerrahi tedaviler gerektirebileceğini, eğer büyüklerse veya tedavi edilmesi zor bölgelerde ise gerekli olduğunu söyledi.

Güneş ışınlarının zararları ve melanom zararlı güneş ışınları

 

Malign Melanom Cilt Kanseri

Güneş ışınlarının zararları ve melanom

Melanom, bu cilt kanserlerinin en az görülenidir, ancak her yıl, özellikle de bu popülasyonda yüksek tabaklama yatağı kullanımı nedeniyle, 18 ila 29 yaş arasındaki genç kadınlarda artmaktadır. Melanom çok tehlikelidir ve pigment üreten hücrelerin bulunduğu herhangi bir yerde oluşabilir, tüm cildi içerir (doğrudan güneş ışığına maruz kalan bölgelerde olmak zorunda değildir, ancak güneşe maruz kalma riskiyle birlikte artış gösterir),  Beyin, akciğerler ve karaciğer gibi diğer organlara lenf düğümlerine ve ötesine yayılabilir. Melanom; anormal mol veya malign melanom öyküsü olan ailelerde çok daha yaygındır. Melanom geçirmiş olanlar, diğer melanomları geliştirme riskini önemli tutarlar, bu nedenle Dr. Bligard düzenli cilt kontrolleri önerir.

Bligard, malign melanomun erken teşhis edilmesinin çok önemli olduğunu, tümör inceldikçe, yayılma olasılığının azaldığını söyledi. Melanom tedavisi konusunda çok fazla araştırma olmasına rağmen, en iyi tedavi yayılmadan önce tümörün ve ilgili lenf bezlerinin cerrahi olarak çıkarılmasıdır.

Cilt kanseri ve melanom

Zararlı güneş ışınlarından korunarak ve doktorunuza düzenli olarak ziyaret ederek melanom ve türevlerinin vücudunuzda yaygınlaşmasını önleyebilirsiniz. Melanom erken teşhis için önemli bir cilt kanseri türüdür.

Cilt kanseri ve melanom; zararlı güneş ışınlarının oluşturduğu en zararlı etkidir. Bu sebeple güneşin zararlı ışınlarından korunarak bu hastalığı aza indirgeyebilirsiniz. Günümüz de ki güneş ışınlarının son derece zararlı ve cilt kanserine davetiye çıkardığını bilmekte fayda var. Güneş ışınlarından ne kadar uzak kalırsanız, melanom (cilt kanserini) aza indirgemiş olursunuz.

Günümüzde yapılan en büyük yanlışlardan birisi güneş ışınlarından yararlanarak D vitamini eksikliğini tamamladığımızı sanmak. Oysa güneşten yararlanmak yerine tüm zararlı maddelerini cildimizde biriktiyoruz. Bununla birlikte vücudumuz da çıkacak olan melanom (Ben, sivilce) cilt lekelerinin çıkmasına davetiye çıkartıyoruz. Günümüz de bugün ki şartlar adı altında atmosferin delik tabakasından sızan zararlı güneş ışınları, cildimize zararlı güneş ışınlarını vermekten başka bir işe yaramıyor.

D vitamini eksikliğinin tamamlanması için çok fazla güneş altında kalmamak en doğru tercih. Melanom, cilt kanserinin en büyük habercisidir.

melanom cilt kanseri

 

Melanom (cilt kanseri) nedir?

Melanom; cilt kanseri türüdür. Melanositlerde başlar – deriyi, saçı ve gözleri renklendiren pigment melanin üreten hücrelerdir. Melanositler ayrıca melanomun sıklıkla geliştiği molleri de oluşturur. Mollerin olması melanom için bir risk faktörü olabilir, ancak çoğu molün melanom olmadığını hatırlamak önemlidir.

Üç genel melanom kategorisi vardır:

 • Kutanöz Melanom derinin melanomudur. Pigment hücrelerinin çoğu ciltte bulunduğundan, cilt melanomu en yaygın melanom türüdür. Birkaç farklı kutanöz melanom vardır:
  • Yüzeysel Yayilim Gösteren Melanom
  • Nodüler Melanom
  • Acral Lentiginous Melanom
  • Malign Lentigo Melanomu
  • Desmoplastik Melanom
 • Mukoz Melanom , burun geçişleri, boğaz, vajina, anüs veya ağızda dahil olmak üzere vücudun herhangi bir mukoza zarında oluşabilir.
 • Uveal melanom veya koroid melanomu olarak da bilinen oküler Melanom , gözde görülen nadir bir melanom şeklidir. Konjonktival melanom da bu kategoriye dahil edilebilir. MRF’nin oküler melanom üzerine odaklanan girişimi olan CURE OM hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer kanserlerin aksine, çoğu melanom ciltte sıklıkla görülebilir, bu da erken evrelerinde tespit edilmesini kolaylaştırır. Ancak tespit edilmezse, melanom uzak bölgelere veya uzak organlara yayılabilir. Buna metastatik melanom denir  . Melanom yayıldığı zaman, en sık karaciğere, akciğerlere, kemiklere ve beyne yayılarak tedaviyi zorlaştırır. Burada farklı melanom tedavisi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinin  .

Melanomun nedeni nedir?

Araştırmalar, melanom vakalarının yaklaşık% 90’ının ultraviyole (UV) zararlı güneş  ışınlarına maruz kalmayla bağlantılı olabileceğini göstermektedir – ya güneş gibi doğal kaynaklardan ya da iç mekan bronzlaşma yatakları gibi yapay kaynaklardan  . Bununla birlikte, melanom vücuttaki tüm melanositlerde oluşabildiğinden , asla güneşe maruz kalmasalar bile, UV tanısı tüm teşhislerden, özellikle de mukozal ve oküler melanom vakalarından tek başına sorumlu tutulamaz. Mevcut araştırmalar aile öyküsü, genetik ve suçlanacak çevresel faktörlerin kombinasyonuna işaret ediyor.

Melanomun önlenmesi için adımlar atılması, kendinizi ve cildinizi korumada en iyi ilk adımdır. Tüm risk faktörlerini öğrenmek önemlidir

Güneşten Koruma

Cildimizde güneşe maruz kalmanın neden olduğu hasarın çoğu önlenebilir. Güneş kremi, güneşe çıkmadan 20 dakika önce uygulanmalı ve güneşte iki saat sonra ve yüzmeden veya terletmeden sonra tekrar uygulanmalıdır. Kendinizi UV filtreli güneş gözlükleriyle de koruyabilirsiniz. Ayrıca, cildinizi giysilerle örtmek ve 4 inç ağızlıklı bir şapka giymek de en iyisidir. Uzun süre dışarıda kalacaksanız, binanın, şemsiye veya altındaki gölgenin yoğun olduğu bir ağacın altına oturun. Vücudunuzdaki güneşten zarar görmüş ciltle ilgili endişeleriniz varsa en yakın zamanda uzman doktora görünmelisiniz.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için 50 faktör güneş kremi kullanın

Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için 50 faktör güneş kremleri kullanmaya özen gösterin. Güneşli havalarda dışarıya çıkmadan önce mutlaka 30 dakika önce bu kremi cildinize yedirin. Artık güneş ışınları çok zararlı.

Daha fazla blog yazısı için sağlık kategorimizi takip edebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Melanom nedir Habis melanom nedir cilt kanseri ve melanom ilişkisi | Blog
Temmuz 17, 2020 11:49 am

[…] Güneş ışınlarının zararları ve melanom […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala