Nevsaale

Güllerin içinden çıkanlar

Güllerin içinden çıkanlar


Güllerin anlatmak istedikleri…

Güllerin içinden çıkanlar
Orta Çağ, gülün tedavi edici özelliklerini ön plana çıkarttı. Orta Çağ ve Rönesans dönemleri boyunca gül depresyonun en gözde tedavisi oldu.

Orta Çağ Avrupa’sında unutulan gül bahçeleri, 13ncü yy. dan itibaren Haçlıların Orta Doğu ülkelerinden memleketlerine taşıdıkları gül fideleri ile tekrar canlanmaya başladı.

Gülü çok seven ve sık sık gül suyu ile banyo yapan İmparatoriçe Josephine zamanında gül kokusu çok popüler oldu. Gül Antik Roma’daki ününü Napolyon döneminde tekrar kazandı. İmparatoriçe 1798 yılında “Malmaison Bahçeleri” olarak bilinen gül bahçelerini kurdu. Karısının gül merakını destekleyen Napolyon, uzak diyarlara açılan kaptanlarına yeni gül türleri bulduklarında, fidelerini memlekete taşımalarını emretmişti. Böylece koleksiyondaki çeşitler çoğaldı. Ölümüne kadar geçen 16 yıl boyunca, masrafları bizzat İmparatoriçe tarafından karşılanan bu bahçelerde 250 farklı gül türü yetiştirildi.

Nelere şahit oldukları bilinmez tabi, kim bilir hangi gönüller var. Kimileri kandırılmış bir gül gibi işte. Hiç bir günün bir günden farkı olmadığı gibi, aynı sadelikler bekler yarınları hayatlar..

Güllerin içinden çıkanlar

Zariflik duygusunu aşılamış, hissizliğin olduğu yere doğru başını almış bir sel var. Nasıl koparsın hayattan böyle kaybolmuş bir çocuk gibi. Sahipsizliği sustuklarınla çoğaltmışsın. 

Güller öyle demezdi. Önce küsmek mi gerekirdi…?

Not:Nevsaale

İlgili katalog

0 0 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala