BlogSağlık

Gerçekten 14 günde saç çıkarmak mümkün mü?

 

Gerçekten 14 günde saç çıkarmak mümkün mü?

1- Kolajen Tip 1-3 (Tıkla)

2- Biotin B7 (Tıkla)

3- Kolajen Markası İnceleme (Tıkla)

3- D vitamini, B12  Vitamini ve Magnezyum 3’lüsü

Bunların dolaylı olarak saç dökülmesi ile dolaylı bağlantısı vardır. Ek olarak Procapil (Tıkla) de yüzeysel olarak yine saç dökülmesini durdurmasıyla ilgili çok araştırılan konulardan.

Bu sorunun cevabı bir çok nedene dayanmış olsa bile böyle bir şeyin çok düşük bir ihtimal olduğunu da bilmenizi isterim. Paranızı size umut vaat eden kişilere veya satıcılara kaptırmadan önce bu yazıyı sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim. 

Öncelikle saç dökülmesinin çok farklı sebebi olsa da iki önemli başlığı açıklayalım.

1- Genetik saç dökülmesi

2-Beslenme, yaşam, uyku, sağlık sorunları, güneş, toksin, şampuan ve yıkama tercihleri vb eksikliğinden doğan sorunlar…

Gerçekten 14 günde saç çıkarmak mümkün mü

Şimdi genetik saç dökülmelerinden biraz bahsedelim; 

Nedir genetik saç dökülmesi?

Kel olmak veya kalmak bir dizi faktöre dayanabilir – hormonlar, yaşam tarzı, hastalık, vb. – Ancak her türlü saç dökülmesine beslenen önemli bir faktör genetiktir. Kalıtsal saç dökülmesi androjenik alopesi olarak bilinir ve dünya çapında milyonlarca erkeği etkiler. Bu tip kellik genellikle, saç çizgisinde kademeli olarak artan, inceltme veya saçsız bir nokta ile birlikte, saç çizgisinin etrafında aşamalı incelme ile başlar.

Ne yazık ki, tıpkı kistik fibroz veya bazı alerjiler gibi diğer kalıtsal durumların tedavisi olmadığından, genetik saç dökülmesi için bir ”tedavi” yoktur. Sadece sorunu ele alan ve çok hızlı ilerlemesini engelleyen sürekli tedavi yöntemleri vardır.


DHT

DHT Hakkında Bilmeniz Gerekenler

DHT, prostat, testis ve diğer bazı dokularda testosterondan yapılan bir androjendir (erkek cinsiyet hormonu). Derin ses, yüz kılları ve kaslar gibi erkek cinsiyet özelliklerini geliştirmek ve korumak için gereklidir.

Testosteron, bir saç folikülünün yağ bezlerinde tutulan bir enzim olan 5α-redüktaz (telaffuz 5-alfa redüktaz) yardımıyla DHT’ye dönüşür. Genetik olarak erkek tipi kelliklere yatkınsanız, DHT saç foliküllerinizdeki reseptörlere bağlanır ve folikülün minyatürleşmesine (temel olarak büzülme anlamına gelir) ve sonunda yeni saç oluşumunu tamamen durdurmasına neden olur.

2-Beslenme ve diğer sorunlar

Her ne kadar saç dökülmesi için beslenme konuları ele alınmış olsa da beslenmeden daha önemli sorun genetik saç dökülmesi (DHT Bazlı saç dökülmesi) en önemli konudur.

Hatta şöyle demek daha iyi bir açıklama olur: Genetik saç dökülmeleri saçların 100/70 önem kısmını kapsıyorsa 100/30 da beslenme kısmını kapsar.

Yani burada (DHT) hormonunu daha birincil görmek daha önemlidir.

Saç yıkama, güneş ışınlarından uzak kalma (Kolajeni bitirdiği için) toksin (kirli havalardan uzak kalma) Şampuan tercihleri vitamin ve mineraller (Keratin, B3-B12-b7H vitaminiKolajen ( tip 1-3 ) gibi unsurlarda beslenme açısından saç sağlığı için önem arz eden konulardır.


14 günde saç çıkaran ilaç

Peki Gerçekten 14 günde saç çıkarmak mümkün mü?

Paranızı tekrar satıcıya kaptırmadan önce şu iki üründen haberdar olmanızı isterim.

Minoxil

Bu iki üründe amerikan FDA onaylı ve saç üzerindeki kanıtsallığı ispatlanmış ilaçlardır. Ayrıca bu ürünler sağlık bakanlığı onayı olan ürünler.

İki üründe genetik saç dökülmeleri odaklı çalışmaktadır.

*Minoxil saça sürülür (sıvı)

*Finasterid (Alopecia) ise 1 mg olacak şekilde içilir.

Bu iki iki ürün DHT‘yı blokaj ederek saçların rahatlamasını sağlar. (incelmesini önler ve dökülmesini durdurur)

Minoxil; saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır.

Finasterid (Alopecia) Saç dökülmesini önler.Finasterid ve minoxil hakkında şunları çok iyi bilin !

Finasterid zararlı mı?

Finasterid (propecia) prostat için kullanılan bir ilaç fakat saç dökülmesini durduğu için saç dökülmelerinde kullanılmış. Peki bu ürün sizce masum bir ürün mü?

Cevap: Hayır.

Finasterid kullanan kişilerde depresyon, intihar vb gibi eğilimler görülmüş. Bununla birlikte jinekomasti, sperm sayısında azalma, cinsel sorunlar gibi önemli konular yer almıştır.

Minoxil: Piyasaya çıkış amacı tansiyon hastalarında kullanılması ve tüylenme yaptığı için saç için piyasaya sürülmesi.

*Masum bir ürün mü?

Cevap hayır:

Minoxil saç derisinde kepeklenme, kaşınma vb gibi sorunlarla birlikte egzama vb deri hastalıklarını da beraberinde getirdiği söylenmekte. Ayrıca kalp çarpıntısı yaptığı söylenmektedir.

Ayrıca finasterid ile ilgili ciddi bir haber kaynağı şöyle der;  Milliyetin internet sitesinde şöyle bir yazı var okuyabilirsiniz. (Zararları konusunda)

Not: Bu tür ürünleri kullanılmayı bıraktığı an saç dökülmesi tekrar artabilir. Kullanıcılar genellikle saç dökülmesinin hızlı bir şekilde arttığını söylerler. (kullanımı bıraktıktan sonra)

Mutlaka ama mutlaka doktora gidin.

Resimdeki minoxil fda onaylı bir üründür. Örnek amacıyla konulmuıştur.

minoxil

Gerçekten 14 günde saç çıkarmak mümkün mü?

Öncelikle piyasada içeriği ne olduğu belli olmayan ürünlerden uzak durun. Örneğin minoxil’in dünya standartlarında izin verilen içerik oranları 100%5’tir. Fakat eğer ki piyasada ne olduğu belli olmayan ürünlerin minoxil var ise bilin ki bu oranların yüksek değerli olması kaçınılmazdır. Ve bu da sizin sağlığınız açısından son derece riskli bir etkendir.

Örneğin; arttırılmış minoxil kullanıldığında şiddetli baş ağrısı, kalp çarpıntısı yaşayabilirsiniz. Böylelikle kalp krizi geçirmenizde an meselesi olabilir.

Ayrıca diğer yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Gerçekten 14 günde saç çıkarmak mümkün mü?

Cevap hem evet hem hayır:

Saç dökülmesinin bir çok sebebi var; herkes de aynı ürün etki etmez. Bu ürünlerin ayrıca ”FDA” ve sağlık bakanlığı onaylı olmasına da önem gösterin. Herhangi bir ürünün onay yoksa bilin ki sağlığınızı hiçe sayıyorlar demektir. Çünkü erkeklerdeki genetik saç dökülmelerine bağlı bir durum var ise; çoğu yöntem masum olmayacaktır.

Örneğin; cinsellik, prostat vb konular saç dökülmesi ile ilgili dolaylı bağlantısı vardır. Herhangi bir ürünü kullanmadan önce mutlaka ama mutlaka doktora gidin ve doktor kontrolünde davranın.

içeriği belli olmayan ürünlerin zararlarından dolayı geri dönüşü olmayabiliyor. Hatta bununla ilgili yapılan şikayetleri; internet sitesinden arattırarak bulabilirsiniz. Ayrıca 14 günde saç çıkardığı iddia edilen bu ürünlerle ilgili tarafımıza (kalp çarpıntısı) yapıldığına dair mesajlar geliyor.

Ve bununla birlikte egzama sıkıntıları da dile getiriliyor. Bu ürünlerin saç çıkarma konusundaki eğilimi her ne kadar kulağınıza iyi geliyorsa, bilmenizi istediğim en önemli şey diğer taraftan da götürüyor olmasıdır.

Genetik saç dökülmelerine karşı çözüm nedir?

Genetik saç dökülmelerine karşı çözüm;  saç köklerini güçlendirmek olacaktır.

Saç köklerini güçlendirmek için bazı vitamin ve mineralleri eksiksiz almanız gerekir ve doktor kontrolünde bunları gerçekleştirmek gerekir.

En önemlisi ise; Strese karşı önlem almanız ve stresli bir yaşamdan uzak durmanız gerekir.

Burada saç köklerin güçlendirme ile ilgili bazı yöntemler bulunmaktadır.

İlgili içerikler: Kolajen tip 1-3 

İlgili İçerikler: Minoxidil ve Saç Dökülmesi

İlgili İçerikler: Biotin Eksikliği ve Saç Dökülmesi

İlgili İçerikler: Saç ve Cilt Sağlığı İçin Hangi Marka Kolajen?

Daha fazla bilgi için instagram hesabımızı takip etmeyi unutmayın. Çünkü daima orada paylaşılır.SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Paylaş
Bağlantıyı kopyala