Saç dökülmesi hakkında bilmeniz gereken önemli bilgiler

Saç dökülmesi hakkında bilmeniz gereken önemli bilgiler


Daha saç dökülmesinin önüne geçilmesi ve yeni saç oluşumuyla ilgili makale paylaşmıştık. Bu makaleler içerisinde çeşitli araştırmalarla birlikte çeşitli ürün içerikleri ve ispatlığı kanıtlanmış (fda) onaylı ürünleri de belirtmiştik. Fakat gelinen nokta şu ki; ”Genetik saç dökülmesi problemi” ciddi aşama boyutuna gelmiş bulunmaktadır. Saç dökülmesi ve saç kayıpları ile ilgili büyük bir panik ve telaş havasına kalıp, hassasiyet duyduğumuz ve önem verdiğimiz konu üzerinden, araştırma yoluna giriyor. İlk duyduğumuz ve gördüğümüz ve de yorumlarını olumlu bulduğumuz ürünlere karşı yönelme eğilimi sergiliyoruz. Bu gerçekten kozmetik firmalarının en sevdiği şeylerden birisidir.


Yazan: Gürkan Duman

Saç dökülmesi hakkında bilmeniz gereken önemli bilgiler

Saç dökülmesiyle ilgili hesaba katmadığımız büyük şeyler var

Saç dökülmesi hakkında bilmeniz gereken önemli bilgiler

Özellikle saç dökülmeleri irsi ise yani genetik saç dökülmeleri ailede mevcut olan birisiyseniz,dikkat etmeniz gereken bazı şeyler olacaktır. Bunu mümkün olabildiğince minimize edebilmek için, çabalarınızla yaşam şartlarınızı buna göre entegre etmek gerekir.

Saç dökülmesiyle ilgili hesaba katmadığınız şeylerden birisi; Genetik Saç Dökülmesinin hakkında pek fazla bilgi sahibi olmadığınızdır. Kısacası anlatmak gerekirse; Genetik saç dökülmesi, Erkekler de DHT hormonuna karşı saç dökülmesi zayıf kalan saç hücrelerimizin savunmasız oluşundan meydana gelir. Aslında burada dikkat etmemiz gereken nokta, DHT ve saç kökünün ömrü olacaktır.

DHT saç kayıplarının  neredeyse 100/70   kök hücrelerin dht karşı olan savunmasızlığını kapsar. Geriye kalan 100/30′ luk dilim isebeslenme ve dış etkenlerden kaynaklıdır. (Bu oranlar kişiye göre değişim sağlayabilir.) Bu hücrelerin beslenmesi ve uzun süreli ayakta kalması besin takviyeleri ve losyonla uzatılabilir, fakat bu tercihler sonu değiştirmeyebilir. Yapacağınız bir çok eylem saç dökülmesini engelleme ve önleme yolunda olacaktır.


Kozmetik firmalarından önce doktorları tercih edin

Saç dökülmesi hakkında bilmeniz gereken önemli bilgiler

Yaşadığınız saç kayıpları ve dökülmeleri ile ilgili öncelik olarak mutlaka doktora gidip gerekli testleri yapmanızı öneririz. Gördüğünüz veya okuduğunuz her yorum gerçeklik değerlerini yansıtmayabilir. Kişiye göre değişim sağlayan etkileri olabilir. Kişilere göre de sağlanan yan etkileri olabilir. Saç dökülmesini önlemek veya yeni saç oluşumuyla ilgili (ispatlandığı) kanıtlanmış ürünler dahi olsa, öncelikle başvuru yapacağınız yerler mutlaka doktorlar olmalı. Saç dökülmesinin nedenleri ciddi anlamda araştırmalı.

Kişilerden fikir ve düşünce almayın

Herkesin yaptığı en sık hata; saç dökülmesi problemleri ile ilgili sakinliğimizi koruyamayıp, bir hevesle internette araştırma yoluna girdiğimizde statüsü bilgisi olmayan kişilerden görüş ve onay alma durumudur. Öncelikle tekrar belirtmek gerekir ki; bu tür problemler insan psikolojisine ciddi anlamda zarar vermektedir. Böylelikle bir an önce her şey olsun bitsin statüsüne girerek tamamlamak istediğimiz eksiklikleri büyük bir panik içerisinde halletmeye çalışıyoruz. Bununla birlikte karşılaştırma veya kıyas yaparak diğer insanların kullanmış olduğu ürünleri (doktora) danışmadan (kendimizide) kobay  gibi görmeyi göze alarak bir hevesle kullanmaya ve sonuç almaya çalışıyoruz. Bu durumda internette satılan ve ticari amaçlı pazarlanan ürünler (PR) çalışmalarıyla birlikte ciddi sırada yerini alıyor. Bu aşamada yapabileceğiniz en iyi şey sakinliğinizi koruyup, araştırmalarınızı alanında kendisini ispatlamış uzman doktorlarla birlikte yapmak. Sadece yardım alacağınız dermatoloji, değil aynı zamanda saç dökülmesi problemleri ile ilgili ciddi derecede psikolojik yardımlarda almanız gerekir.

Bilmediğiniz ürünleri kullanmayın

Saç dökülmesiyle ilgili piyasada satılan bir çok ürün var. Özellikle kimyasal birleşenleri taşıyan ürünler vücudunuza ciddi derecede zarar verebilir. Çoğu ürünlerin vücut tarafından anlık etkisi olmasa bile sonraki senler içerisinde etkilerini göstermesi uzak bir seçenek değil. Bu tür durumlarda bilmediğiniz saç çıkarma ürünlerini kullanmayın. (Doktorunuzun tavsiye etmediği şeylerden uzak durun)

Genetik saç dökülmesi DHT ile bağlantılı

Başta söylediğimiz gibi. Genetik saç dökülmesiyle ilgili DHT bağlantılı bir durum söz konusu olduğu için, DHT tetikleyecek veya gücünü arttıracak şeylerden uzak durun. Bununla ilgili yine ilgili doktorlardan bilgi alabilirsiniz.

Fakat; bir kaç örnek vermek gerekirse;

  1. Stresli ortamlardan uzak durun
  2. Uykusuz kalmayın ve uyku seviyesine önem verin
  3. Su tüketin
  4. Sinirli hal ve hareketli davranışardan kaçının.
  5. Mutlu olmaya çalışın
  6. Pozitif olun
  7. Asasollikten uzak durun
  8. Paylaşımcı ve paylaşmayı seven biri olun.

Yukarıdaki maddelerde DHT’ye karşı psikolojik anlamda üstünlük kurarsanız, saç dökülmesini engellemek için ciddi adımlar atmış olursunuz.

Dikkat ettiniz mi?

Eskiden Genetik Saç Dökülmeleri çok geç başlardı

Maalesef eski zamanlarda ‘‘genetik saç dökülmesi” dahi olsa dökülmeler kişilerde 35-40‘lı yaşlarda başlardı. Şimdi ise bu yaş ciddi anlamda büyük bir ölçüde geriye çekilmiş olup 19-27 aralığına kadar düşmüştür.

Stres yönetimi, şartlar, iş hayatı, çalışma saatleri, beslenme düzeyi ve gıdaların genetik yapısıyla oynanması gibi seçenekler de DHT için büyük bir önem yer ediyor. Özellikle Fast food beslenme tarzı, hava ve iklim şartları, hava kirliliği gibi seçenekleri de göz ardı etmemek gerekir. Tabi gıdaların içinde bulunan katkı maddelerini de eklersek içeriği zenginleştirmiş oluruz. (GDO) gibi. Böylelikle yaşam ve beslenme şekilleri saç dökülmesindeki artışı sağlıyor ve saç dökülmesi yaş oranını da geriye doğru çekiyor.

DHT hakkında bilgi edinmeye önem verin

Saç dökülmesi hakkında bilmeniz gereken önemli bilgiler

Genetik saç dökülmesiyle ilgili yapacağınız bir çok kaynaklı araştırma, Yolunuzu DHT (hormonel) yönlere çevirecektir. Burada işin bilimsel ve kanıtsal boyutu devreye giriyor. Öğrendikleriniz, size bir şeyler katmaya başladıkça paranızı cebinde tutmanızı sağlayıp, daha mantıklı ve istikrarlı kararlar vermeniz de olası bir durum olacaktır. Daha çok seçenekleri saç ekim gibi merkezlerden yana kullanmaya başlayacaksınız. Böylelikle zararlı (engelleyici) kullanım amacı farklı olan şeylerden uzak durup, sağlık açısından kendinize daha fazla değer vermiş olacaksınız. Kısacası DHT‘nin saç ile ilgilisi araştırıldıkça, kararlarınızı saç çıkartan ürünler veya kozmetiklerden yana değil, en iyi saç ekimi yapan doktorlardan yana kullanmış olacaksınız. Tabi saç problemleri sizi ciddi derecede rahatsız edecek boyuttaysa eğer. Bazı insanlar için saç dökülmesi ciddi problemler teşkil etmiyor ve bunu psikolojik sorun olarak görmüyor. Bu tamamen sizin yaşantınızla ilgili kişisel bir durumdur.

Not:

Dht’nın size saç ekimini çağrıştırdığı yönünde araştırma yapın ve buna inanın. Diğer yollardan DHT engelleme arayışlarına girmek, erkekliğiniz, üreme, sperm vb  durumlarda hayatınızı elinizden alır. Aynı zamanda etkilerden dolayı psikolojik sorunlar yaşatır.

Yaptığınız bu araştırmalar, sizi losyonlara değil, ekim merkezlerine teşvik etsin. Paranız ve sağlığınız cebinizde kalsın.

Kendinize zarar vermeyin

Bir hücrenin küçük olması onu küçük yapmaz. Yaptığı işler, yürüttüğü görevler, oluşturduğu genler kısacası vücut anatomisi içerisinde gerçekleştirdiği görevler paha biçilemez değerlerle sahip Saçınıza süreceğiniz veya oral yolla alacağınız haplar, karışımlar kendinize zarar vermenin en büyük adımını attırır. Özellikle eksikliği olmasa bile oral yolla alınan haplar vücut yapısının dengesini bozabilir ve zarar verir. Kendinize zarar vermeden, kendinizi bu işi araştırmış, okulunu okumuş, lisanını tamamlamış kişilere emanet ediniz. Yani doktorlara…

 

Saç dökülmesi problemleri ile ilgili yanıldığımız en büyük nokta

Hemen hemen çevremizden gördüğümüz, tabiri yerindeyse ”Gözümle gördüm” saç çıktı diye bahsettiğiniz yakın arkadaşlarınız, bağlantılarınız vesaire… Bu tür insanlar sizin geninizi taşımıyor. Bu tür insanlarla aynı ortak özelliklere sahip değilsiniz. (gen farkı olarak) Bu tür insanların saç sorunlarıyla ilgili yaşadığı problemlerin içindede değilsiniz. Öyleyse gördüğünüz olumlu veya olumsuz sonuçlarda, inandıklarınızı ortaya koymayın.  Gördüğünüz sonuçlar sizde gerçekleşen şeyler değil, gerçek olmasına inanmak istediğiniz sonuçlardır. İnanmak işin her zaman teorik kısmıdır. Pratik kısmında ise gerçekler, yani genetik faktörler yatar. Öyleyse o kişilerin kullandığı hiç bir ilacı kendinize uyarlamayın. İnandıklarınızı gördüklerinizin dışından değerlendirin. Gördüklerinizle inandıklarınızı karıştırmayın. Eğer ki yaşam tarzınızı gördüğünüz şeylere göre belirlemeye çalışırsanız, geri dönüşümü olmayan bir yola girmeniz an meselesi olabilir.

Doktorlar sizi korkutmasın

Artık hiç bir şey eskisi gibi değil. Teknoloji değişti. Gerekli testleri yaptırmaya üşenmeyin. Bu konuyla ilgili doktorlar sizi korkutmasın. Doktorlar  yaşadığınız bu durumun psikolojik nedenlerle ilgili bir bağlantısı olduğu için yakından ilgilenmeye özen gösterecektir. Mutlaka saç dökülmesine bağlı gerekli testleri yaptırmayı ihmal etmeyin.

Fakat tek bir doktorla da sınırlı kalmayın.

Saç dökülmesiyle ilgili yapılan bazı testler

Saç dökülmesi problemleri ile ilgili sadece süreci yavaşlatmak için bir şansınız olabilir. Bunun inhibe edilnesi ve erken önlem alınması için, herhangi bir ürüne başvuru yapmadan mutlaka doktora gidip gerekli testleri yaptırmanız gerekir.

Tıbbi olarak saç dökülmesiyle ilgili yapılacak testler;

Biotin  (b7) testi ( H Vitamini)

Kolajen

Çinko

Demir

Folik asit

B12

Bu testleri yaptırarak bunların eksik çıkması sonucunda saç dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.  Fakat dikkat  etmemiz gereken husus şu ki; bir çoğumuzun öz güven takıntısı haline gelen bu tür nedenler, insan sağlığını (görünüm) açısından psikolojik anlamda etkilemektedir.


Saç hücresi yenilenemez mi?

Saç dökülmesi hakkında bilmeniz gereken önemli bilgiler

Genetik dökülmeler, bir sonun başlangıcıdır. Fakat hemen umutsuz  davranmayın. Bilim bununla ilgili ciddi çalışmalar yapmaktadır. örneğin;  Replicel firması yeni saç kökleri oluşumuyla ilgili ciddi çalışma aşaması botuna gelmiştir.  Keza; Samumed isimli şirkette bu alanda ciddi çalışmalar yapmaktadır.

 

Son olarak;  Saç dökülmesi problemlerini hayatınızın çok önemi bir şeyi olarak görmeyin. Psikolojik anlamda kendinizi bu tür düşüncelere yer vereceğiniz sebep ve alanlardan uzaklaşın. Mümkün olduğunca kendinizle barışık olun. Bu tür süreçleri tekrarlamak yerine bir çözümünün olduğunu (saç ekimi) gibi en sonunda bunu yaptırırım deme gücüne sahip olun. Bu gerçekten hayatınızı ciddi anlamda olumsuz edecek bir şey değil. Bunu her gün tekrarlayarak ve aynaya bakarak içinizde siz büyütüyorsunuz.

Zararlı losyonlardan, hormon dengenizi bozacak şeylerden uzak durun. Sürekli kullanmanız gereken losyonlara yanaşmayın. Teknolojiyi takip edin, iyi şeyler her zaman olur. Yeter ki iyi insan olun, kendinize zarar vermeyin. Sağlıcakla kalın…

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

9
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
VolkanSolarGeziHasan Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Hasan
Ziyaretçi
Hasan

Dht dht dht. Madem saç dökülmesini etkileyen tek faktör dht ise dhtyi % 90 oranında inhibe eden dudasterid neden kaybedilen tüm saçları çıkarmıyor söyleyebilir misin?

trackback
Minoxil forte saç çıkartır mı? | Saç çıkarma yöntemleri | Minoxidil Kirkland |

[…] Saç dökülmesi hakkında bilmeniz gereken önemli bilgiler […]

trackback
Saç köklerini güçlü ve canlı tutmanın yolları neler | Solargezi.com | Blog

[…] en büyük nedenlerinden birisi DHT‘ye karşı saç hücrelerinin savunmasız oluşudur. Zayıflayan saç kökleri dht hormonuna […]

trackback
Mavi losyon saç çıkartıyor mu? Mavi losyon nedir | Blog- Mavi Losyon |

[…] saç yapısını ve anatomisini incelemeden hemen tüm ürünleri almayın.  Önce dökülmelerin genetik saç dökülmesine bağlı olup olmadığını […]

Share via
Copy link