AlışverişBlogSağlık

Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen yöntemler neler?

Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen yöntemler neler?

Soru- Cevap

(Diz ve eklem ağrılarıyla ilgili sıkça sorulan sorular)


Diz ve eklem ağrıları

Soru: Arthri flexi nereden bulabilirim? Arthri flex türkiye de var mıdır? Arthri flex hangi eczanede bulunur?

Cevap: Arthri flex bir glukozamin çeşitidir. Doktor önerisi ve reçetesi ile kullanılması önerilir. Bu ürün (Arthri Flex) Türkiye’de satılmamaktadır. Yurt dışından reçete yolu ile temin edilmektedir. Takviye kategorisinde yer almaktadır.

Soru: Diz ve eklem ağrıları için bir çözüm yok mu ağrısından duramıyorum?

Cevap: Diz ve eklem ağrılarının bir çok nedeni vardır. Hangi nedenden dolayı diz ve eklem ağrılarınız var? Eklem ağrılarına sebep olan etkenler veya eksiklikler neler? Tüm bunları doktor aracılığı ile teşhis etmek gerekir.

*Eklem ağrılarına neden olan bazı durumlar ise şunlardır:

*Kıkırdak zedelenmesi

*Diz ve eklem sıvısı (Hyronic Asid) Arthi Flex Takviyesinin içinde 80 mg mevcuttur.

*Patellar Kondromalazi

*Diz ve eklem hasarları, yaralanmaları (düşmeye bağlı etkenler)

*Kireçlenme

*Hareketsiz kalma, egzersiz yapmama, dengesiz beslenme,

*Kilo (Burası çok önemli) Aşırı kilolar ayaklara dengesiz bir şekilde yük bindirdiğinde, diz ve eklem ağrılarına sebebiyet verir.

Soru: Diz ve eklem ağrılarıyla ilgili en iyi doktorlardan (devlet) önerebilir misiniz?

Cevap: Tüm doktorlar iyidir ve ayır etmek kesinlikle söz konusu olmaz fakat İstanbul’da bu karşılaştığımız en iyi doktorlardan biri: Can Bora Önder‘dir.

Soru: Diz ve eklem güçlenmesi için en etkili doğal yöntem nedir? (Besin olarak)

Cevap: Kemik suyu çorbası ve türevlerini tüketimi önemli. Bu blog yazımızın altında zaten detaylı bir şekilde yazıyor.  Bu tür besinlerde kolojen tip 1-3 (cilt için) tip 3-6 (kemiklerin güçlenmesi için) gerekli maddeler vardır.

Kısa Not:

Diz ve eklem ağrıları için doktorunuz size Glukozamin öneriyorsa; Arthri Flex olmasını tercih ediniz.Bu ürünü nasıl temin edeceğiniz ile ilgili konuya https://www.solargezi.com/iherb-com-suplement-urun-getirme/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.


Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen yöntemler neler?

Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen yöntemler neler?

Arthri Flex Ne İşe Yarar

Okumak için arthri flex yazısına tıklayabilirsiniz…

Diz ve eklem ağrıları bir çok kişide tedavisi zor süreçlerden geçen ağrılardan birisidir. Özellikle eklemlerde bulunan kıkırdakların bitmesi, incelmesi, hasarlanması kişinin ciddi anlamda ağrı duymasına sebebiyet vermektedir.

Dizde bulunan kıkırdakların incelip birbirine sürtmesi durumunda, hastaların dizlerini açıp  kapatamama gibi sorunlarla karşılaşması an meselesidir. Özellikle orta yaşlardan sonra görünmeye  başlayan bu ağrıların ortaya çıkması için sadece bir sebep araması tesadüf değildir.

Örneğin yolda yürürken ayağınız burkuldu ve kıkırdak zarar gördü. Kıkırdağın zarar görmesi an meselesi olsa bile aslında o zararın altında yatan geçmiş seneye yönelik birikimler söz konusudur. Kıkırdak zedelenmesi, kıkırdak incelmesi, kıkırdak hasarları gibi durumlar, dizini kullanamayacağınız bir hale geldiğinde mutlaka bir yerden sebep bekler.

Biliyorsunuz ki kıkırdak dokusu kendini yenilemeyen bir dokudur. Bu sebeple vücudumuz da bulunan bir çok kıkırdağın hayatımızı sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmemiz için önemli besin kaynaklarına ihtiyaç duymaktadır.

Gelelim bu hastalığın başlıca sebeplerine

Patellar Kondromalazi Nedir?

Patellar Kondromalazi Nedir?

Chondromalasia, (Patellar Kondromalazi)

Diz kapağı kemiğinin arkasındaki kıkırdağın yumuşaması yada yırtılması ve kendisini ağrı ve enflamasyon ile belli etmesi için kullanılan bir terimdir. değişik nedenler buna sebep olabilir ve rahatsızlık yaratabilir. ms yokuş yukarı yürüme, merdivenden inme, çömelme, uzun süre oturma sonrası ayağa kalkma pozisyonu gibi. genellikle dizde şişlik ve kilitlenme oluşur. chondromalasia terimi çoğunlukla diz kapağı kemiğinin yanlış yerleşimi ile açığa çıkan ön diz ağrısı için kullanılır. tam tanım diz kapağı kemiğinin arkasındaki kıkırdağın kireçlenmesidir.
normal diz hareketleri sırasında diz kapağı arkasındaki kıkırdak femur eklem yüzü ile temastadır. adele imbalansı yada biomekanik bozukluk sonrası diz in tekrarlıyan hareketlerin sonucu , diz kapağı kemiği femura düzensiz sürtünür ve eklem kıkırdağı irritasyona uğrar. buradaki eflamasyon akut yada kronik olabilir ve erken safhada yakanalılırsa başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. enflamasyon düşme sonrası diz kapağı kemiğine direkt darbe gelmesi donrası oluşabilir. kronik enflamasyon uzun süreli fazla yüklenmeler sonrası oluşabilir. bu durum diz kapağı kemiğinin yanlış yerleşimi ve anormal biomekanik durum ile artar.

Patella Kondromalazi

Diz kapağı kemiğinin ana vazifesi , öndeki uyluk adelesinin (quadriceps) etkinliğini artırmaktır. fakat bu arada arka kısmına aşırı kompresyon kuvveti yüklenir. tekrarlayan kompresyon güçleri eklem kıkırdağında enflamasyon ve kireçlenmeye yol açar. diz kapağı ile femur kemiği arasında bir basınç mevcuttur. merdiven inerken bu normalin 2-3 katına çıkar. travma yada bacaktaki şekil bozuklukları sonrası açığa çıkar. bazılarında diz kapağı devamlı yarı çıkık hale gelir.

Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen yöntemler neler?

Diz ve eklem ağrılarına ne iyi gelir?

Öncelikle hepimizin internet ortamında araştırdığı konulardan birisidir. Hepimiz diz ve eklem ağrılarına iyi gelen besinler almak isteriz. Bu konuda kişiden kişiye göre değişen belirtiler olduğu için ağrı ve sızılar da internet ortamında bulunan bilgilere istinaden kişilere göre değişiklikler sergilemektedir.

Bu sebeple araştırma yaparken size lazım olan doğru bir bilgiye sizinle aynı durumda veya aynı belirtileri olan kişiye göre araştırma yapmanız ile doğru orantılıdır. Bilgi parametreleri diğer çöp bilgilere göre daha fazla sıyrılmış olur.

Öncelikle her şeyden önce tüm tedavi süreçlerinizi doktorunuzun kontrolü dahilinde geliştirmeniz gerekiyor. Doktorunuzun size vermiş olduğu direktifleri uygulayarak hayatınıza yön vermeli ve sabırlı olmalısınız.

Diz ve eklem ağrıları uzun süreli tedavi ve sabırlı olma süreçlerini birlikte getiriyor.

Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen yöntemler neler?

1-Fizik Tedavi

fizik tedavisi

Diz ve eklem ağrıları ile ilgili doktorunuzun size fizik tedavi  uygulamanızı söylüyor ise mutlaka uygulamadan önce aynı gerekliliği başka doktordan da tavsiye edinmeye bakın. Çünkü bu konuda verilecek en büyük kararsız yanlışlıklar diz kapaklarında bulunan eklemlerinizin daha fazla zarar görmesini sağlıyor.

Diz ve eklem anatomisi o kadar farklı bileşenlerden oluşur ki, doktorunuzun gözünden kaçan yanlış kararlar neticesinde kıkırdakları daha fazla kaybetmeyi riskini alabilirsiniz.

Bu sebeple fizik tedavi uygulamadan önce mutlaka başka doktorlardan da aynı teyidi alın.

Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen yöntemler neler?

2- Sabırlı olmak ve moralinizi yüksek tutmanız gerekiyor

moral ve motivasyon

Her hastalığın başında olduğu gibi kıkırdak ve eklem yerlerinin zedelenmesi, incelmesi, bitmesi neticesinde sizi uzun süreli moralinizi yüksek tutabileceğiniz bir tedavi süreci gerekiyor. Fakat bu tedavi sürecinde yaşayacağınız ağrı ve sancılarınızın diğer hastalıkları ortaya çıkartacağını veya tetikleyeceğini unutmayın.

Bu yüzden moralinizi çok yüksekte tutmanız tedavi süreçlerinde etkili rol oynayacaktır. Asla ümitsizliğe kapılarak; ”Ayağımı açamıyorum” Diz kapaklarım çok ağrıyor, bu ağrı hiç geçmeyecek mi? neden yürüyemiyorum? Bu ağrı ömür boyu devam edecek mi? Bu eklem ağrılarından ne zaman kurtulacağım? Bu hastalığımın bir çözümü yok… gibi cümleler kurmayın. Sizlere şunu söyleyebilirim ki sizlere vereceğim ve bazı gözlemlediklerimi söyleyeceğim tavsiyelerle durumunuzu düzeltmeniz mümkün olabilir.

Bu hastalığın başında ağrılara ve sızıntılara karşı güçlü bir duruş sergilemeniz, iyi bir başlangıç olacaktır.

Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen yöntemler neler?

3- İyi bir doktora ihtiyacımız var

iyi bir doktora ihtiyacınız var

Maalesef bu hastalık iyi bir doktora ihtiyaç duymanızı gerektiriyor. İyi bir doktor bulmanız için çok paranız mı olması gerekiyor?Bu göreceli bir kavram ve hastalıkların türevine göre değişir. Burada söz konusu diz ve eklem ağrıları olduğu için, kendi görüşümce bana göre ”hayır” diyorum çünkü her doktorun branşı farklıdır. İyi bir doktor,kazandığı çok parayla değil, kazandığı hastayla tecrübe edebilir. (Sene, zaman, Ortam) gibi faktörler önemlidir.

Şunu söyleyebilirim ki bizler de diz ve eklem ağrıları ve kıkırdak gibi sorunlarla ilgili bir çok özel doktora gitmemize rağmen sorunumuzu sadece tek bir doktor anladı ve tek bir doktor teşhis koydu. Özellikle diz ve eklem ağrılarında kronik sorunlar ve sıkıntılar yaşıyorsanız aşağıda vereceğim doktora başvuru yapabilirsiniz.

Bana göre bir çok SGK doktoru bir çok özel doktorun da ilerisinde işler çıkartıyorlar.

Fizik tedavi olarak görevini devam ettiren Uzman  Dr. Can Bora Önder bu konuyla ilgili her türlü hastalığınızı bulma, çözümleme, teşhis koyma konusunda yardımcı olacaktır. Bu doktoru bilenler, bu doktorun kapısında ciddi sıralar oluşturmaktadır. Kendisi devlet hastanesinde görev yapmaktadır. Mesai saati bitse bile, son hastasının gitmesini bekleyene kadar görevine devam etmekte, hastasına yardımcı olmaktadır.

Biz tüm tedavi süreçlerimizi ”Kartal Lütfi Kırdar Araştırma Hastanesinde” yaptırmıştık. Edindiğimiz bilgiye göre şu an İstanbul içi başka bir devlet hastanesinde görev yapmaktadır.

Diz ve eklem ağrılarıyla ilgili şikayetleriniz var ise, bu doktoru kesinlikle tavsiye ederim.

4-Diz ve eklem ağrıları için egzersiz yapmanın önemi

Diz ve eklem ağrılarının bir çoğu kıkırdakların hasar görmesi, incelmesi ve bitmesiyle başlamaktadır. Kıkırdak hasarları kişilerin yaşamını olumsuz etkilemesinde ciddi rol oynamaktadır. Kıkırdak kendisini yenilemeyen bir doku olduğu için,  mevcut kıkırdağın işlevlerini güçlendirmek için egzersiz yapmak zorundasınız. Bu işlevler ve egzersizler  kişiden kişiye göre değişen hareketler içermektedir. Bu durumda kişinin içinde bulunduğu durum doktorlar tarafından gözlemlemeli ve yapacağı hareketler değerlendirmeye alınmaktadır.

Fakat sizlerde bu uygulamaların size iyi gelen kısımlarını uygulayarak başlangıç yapabilirsiniz.

Not: Bu hareketlerin bazıları ayağınızı ağrıtıyor veya ağrıtma noktasına getiriyorsa orada bırakıp düzenliliğe devam edin. Her bıraktığınız yer, zamanla aşmanız gereken sayıya ulaşacak ve hedef belirleyecektir. Bu da kıkırdakların iyileşmesi ve güçlenmesi için iyi bir haber olacaktır.

Ağrılara göre egzersiz yapmanız, sizin o noktadaki sınırınız olacak.

Diz kapakları ve eklem ağrıları için egzersiz

Rahatsızlıklara göre egzersizler değişebilir. (Fizik tedavi doktorunun görüşü önemlidir)

5- Kaslarınızı ve kıkırdakların güçlenmesi çok önemli

Diz ve eklem ağrılarında dikkat edilmesi gerekilen en önemli konulardan birisi tamamen fiziksel çalışma,  kas dokularının ve kıkırdakların güçlenmesidir. Bu durumda vastus medialis kaslarını güçlendirmeniz gerekiyor.

Fizik tedavi ve uygulamaların da piyasa da en iyi doktorlardan biri olan spor ünlü hekimi Bülent Zeren‘dir. İnternette araştırdığınız zaman kendisiyle ilgili geçirilen onlarca olumlu süreçleri görebileceksiniz.

Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen yöntemler neler?

6-Tibia şaftı kırığı

Tibia şaftı kırığı

Eğer ki tıbia şaftı kırığı ile ilgili geçirdiğiniz bir ameliyat süreci var ise Patellar Kondromalazi an meselesidir. Çünkü bu tür ameliyatların yanlış veya riski olduğu konusunda, kıkırdaklara zarar verme gibi söz konusu olabilir.

Eğer ki Tibia şaftı kırığı ile ilgili ameliyat olacaksınız, bu ameliyatı yapan çok iyi doktorlara denk gelmeniz gerekmektedir. Bu ameliyat, kıkırdakların zarar gördüğü (düşerken veya yararlanma sonucu) ya da zarar görmesi (Ameliyat Sırasında Oluşan Hasarlar) açısından en önemli unsurdur.

Şunu belirtmek isterim ki, Tibia şaftı kırığı ameliyatı tercih görüldüğü zaman, ayağınız da ve bacağınız da kötü kırılmalar söz konusu olabilir. Düşme veya yaralanma sürecinde gerçekleşen bu tür hasarlar kıkırdaklarının zarar görmesi açısından büyük önem taşır.

Tibia şaftı kırığı

Eğer ki düşerken kötü düştüyseniz kıkırdakların zarar görmesi an meseledir. Kaza ve yaralanma içinde aynı şey söylenebilir.

Genel de bu tür yaralanmaların başında, trafik kazaları, motor kazaları, araç kazaları, ayağınız burkarak düşmek, ayağın mazgallara girerek dönmesi gibi sonuçları baz alabiliriz.

Peki bu durumlar Tibia şaftı kırığı ameliyatı gerektirir mi? Buna en iyi doktorunuz karar verir.

Bu durumda panik yapmamanız önemle rica olunur. İnternette yararlı olan bilgiler dışında panik ve zarar görmenizi sağlayan bilgi çöplüğü de bulunmaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak sadece iyi bir doktor tarafından ameliyat edilmeniz söz konusu olacaktır.

Bu süreçlerde zaman, soğukkanlı, olmanız gerekmektedir. Moral ise en iyi motive kaynağınızdır…

Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen yöntemler neler?

Kemik suyu çorbası için

Kemik suyu çorbası için

Diz ve eklem ağrılarının başı olan mevcut kıkırdakların, yaptığınız spor ve egzersizlerin dışında iyi bir beslenmeye de ihtiyaç duymaktadır. Bunun da yanı sıra kıkırdakları iyi geliştirmek istiyorsanız her gün düzenli olarak kemik suyu çorbası içmelisiniz.

Kemik suyu çorbası ne kadar kaliteli olursa iyileşme süreçlerinde kemiklerinizin gelişmesi için o kadar aktif rol oynar.

Gerçek kemik suyu çorbasına nereden ulaşabilirim derseniz; İstanbul Kasımpaşa Esnaf Cengiz Deniz Lokantasını önerebilirim.

Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen yöntemler neler?

Diz sıvısının önemi

diz sıvısının önemi

Bu başlığı en üstte belirtmem gerekiyordu en son seçenekte kullanılmasını önerdiğim için, konun en altında yazıyorum. Diz ve eklem ağrılarının en önemli sebeplerinden biriside diz sıvının eksilmiş veya bitmiş olmasıdır.

Bu konuda doktorunuzun çekeceği röntgen veya emar ile kontrol edilmeniz neticesinde diz sıvısı eksik ise bu sıvının  tamamlaması için iğne ile diz kapağına özel bir sıvı enjekte edilmektedir. Bu konuda yine uzman doktor olan ” Can Bora Önder ” doktorunu öneririm.

Diz sıvınız yok ise kendisi bu tür eylemi gerçekleştirmektedir. Üstelik sgk doktorudur.  Fakat Uzman Doktor Can Bora Önder bu tür sıvıların yapılmasını öncelik olarak görmüyor kendisi sizi aralıklarla kontrol edilme sürecine tabi tutuyor ve sizi kontrol altına alıp gözlemlediği zaman ki aşamada bu sıvının yapılmasını en son tercih olarak görüyor.

Kilo almayın

kilo almayın

Diz ve eklem ağrılarından önemli olan süreçlerden birisi de kilo almanızdır. Kilo Patellar Kondromalazi için önemli bir etkendir. Eğer ki çok fazla kilo alıyorsanız, ayaklarınıza ve diz kapaklarınıza çok fazla yük bindiriyorsunuz demektir. Bu sebeple dizlerinize fazla yük bindirmemek için kilo almamanız gerekiyor.

Kilo almayıp, düzenli egzersizler yaparak diz kıkırdaklarını güçlendirebilirsiniz

Kıkırdağa zarar veren etkenler nelerdir?

Kıkırdak Doku ve Tipleri

Diz ve eklem ağrılarının kireçlenme harici zarar veren etkenlerden birisi de kıkırdakların zarar görmesidir. Peki diz ve eklem kıkırdakları hangi durumlarda zarar görebilir?

Uzun süreli bisiklet sürme

Hızlı koşma (Isınmadan koşma)

Ani ve düzensiz hareketlerde bulunma

Diz kapaklarını olabildiğinden daha fazla açıp kapatma hareketlerini yapma

Düzensiz oturup kalkma eylemleri

Düzensiz çalışma

Hareketsiz kalma ( Hareketsiz kalmak diz kapaklarındaki kıkırdakların güçsüzleşmesine sebebiyet verir)

Isınmadan koşma veya hareket etme

Dengeyi iyi ayarlamama (bir ayağa diğer ayaktan daha fazla güç bindirme)

daha fazla yazılar için sağlık bölümünü takip edebilirsiniz.

Arthri flex kullananlar

Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen Supplement (Arthri Flex)

Piyasadaki en iyi glukozamin markaslardan biri olan arthri flex  doktorunuz tarafından tavsiye edildiğinde etkisini gösterecektir.

Ürün Bu Tıkla…

Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen ilaç
21st Century, Arthri-Flex Advantage, + Vitamin D3,

Arthri flex içeriği

Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen yöntemler neler?

Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen Supplement (Arthri Flex)

Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen ilaç olarak sizlere takviye (Supplement) ürünlerinden bir tanesini sunacağım. Aslında bu ürün dışarıdan oral yol ile alınan besin takviyesinden sadece birisidir. Yine bu konunun başlığını en alta bıkarak bazı yan etkilerinden dolayı en sona bıraktım fakat diz ve eklem kıkırdaklarını güçlendirme adına gerçekten büyük bir etkin rol oynamaktadır. Bu hapın içinde diz kıkırdağını güçlendirici etken maddeler bulunmaktadır.  Diz ve eklem ağrılarına iyi gelmektedir…

Ayrıca bu etken maddelerinde yanı sıra diz kapağının arkasına iğne olarak enjekte edilen maddenin yani; hyronic asid (hyaluronik asit)’in etken maddesi de bulunmaktadır.

Bu ürün maalesef ülkemiz de satılmıyor, ABD menşeeili bir üründür ve yurt dışından getirilmesi için belli başlı gümrük kuralları uygulanmaktadır.

Bu takviye ürün; diz ve eklem ağrılarının azalması için kıkırdakları güçlendirerek adım atmanızı ve kolayca yürebilmenizi sağlamaktadır. (Kişiden kişiye göre değişen etkileme sürecine sahiptir)

Bu takviye ürünüyle ilgili yapılan yorumlara baktığımız da  diz ve eklem ağrılarının geçtiğine yönelik olumlu yorumlara denk geleceksiniz. İlgili yorumları okumak için burayı tıklayın. ( ilgili yorumlar ingilizcedir) Sayfayı çevirmek için google translate kullanabilirsiniz.

Almadan önce yukarıda paylaştığımız içerik bilgilerini doktorunuzla paylaşınız.

0 0 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
Diz ve eklem ağrıları için arthri flex | Arthri Flex | Solargezi.com
Nisan 30, 2021 7:01 pm

[…] Diz ve eklem ağrılarına iyi gelen yöntemler neler? […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala