BlogSağlık

Çene Eklemi Nedir? Çene Eklemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çene Eklemi Nedir?


Çene Eklemi Nedir?

Çene eklemi nedir

Yüz ve ağız bölgesinin tüm bileşenleri önemlidir. Çünkü bu alanda konuşma, çiğneme, yutma, nefes alma gibi çok önemli işlevler yerine getirilmektedir. Çene eklemin bu önemli işlevlerinde görevlerini yerine getirir. Çene eklemin çiğneme sürecinin en önemli kısmı olduğu düşünülürse, eklem, çiğneme kasları, dişler, tükrük bezleri, yanaklar ve dilden oluşur.
Çene eklemde oluşabilecek herhangi bir rahatsızlık diğer sistemlerin tüm kısımlarını etkileyecektir. Çene ekleminde herhangi bir hastalık veya şüphe oluşursa, zaman kaybetmemek için deneyimli bir diş hekiminin muayene etmesi şiddetle tavsiye edilir.

Çene Ekleminin Sağlık Açısından Önemi

çene eklemi fizik tedavi

Çene eklemdeki hastalık ve ağrının nedenleri değişebilir. Son yıllarda kapalı dişlerin çene eklemi hastalıklarına etkisi olduğu düşünülmektedir. Ancak yapılan çalışmalar çene eklemi hastalıklarında çene kapanması ile ilgili sorunların çok etkili olmadığını ve etkisinin % 10 ile % 15 arasında olduğunu göstermiş ve çene eklemi hastalıklarından diş kapatma probleminin ortadan kaldırıldığı tespit edilmiştir. Ancak bu sorunu çözmez. Tedavi açısından oldukça faydalı bir yöntemdir.

Çene Eklem Hastalığı Teşhis Edilmesi

çene eklemi solargezi

Çene kapanması ile ilgili hastalara ortodontik ve restoratif tedaviler yapılsa da unutulmamalıdır ki bu tedaviler çene ekleminin tedavisi için değil, çene kapanmasında bulunan sorunları ortadan kaldırmak içindir. Bu nedenle, çene eklemi tedavisine tabi tutulacak hastalar, geri dönüşü olmayan tedavilerden kaçınmalı ve çene eklemlerini tedavi etme konusunda tecrübeli bir doktor tarafından tedavi edilmelidir.

Çene Eklemine Neden Olan Koşullar

çene eklemi fizik tedavi

Çene eklemi hastalığının ana nedenlerinden biri, farklı koşulların neden olduğu travmadır. Bu yaralar, doğrudan yüze ve çeneye giden yaralar olabilir. Bu travmalar bölgenin sert ve yumuşak dokularına zarar verebilir ve çenede kırıklar meydana gelebilir.
Şiddetli travmaya ek olarak, minimal travma tipi de çene ekleminde hastalığa neden olabilir. Bunlardan en önemlisi sıkıştırma ve düzeltmedir. Ağız ve diş problemlerine ek olarak sedyeler kasları da etkileyebilir ve sıklıkla kas kramplarına neden olabilir. Bruksizme neden olabileceği için strese bağlı olarak çene eklemin hastalığına neden olabilir.

Çene Ekleminde Tedavi Süreci

Profesyonel diş hekimlerinin muayene ve teşhisine göre ilaç tedavileri, çene ve eklem hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceği gibi, gece uykusu adı verilen, diş yapısının zarar görmemesi için ağza yerleştirilen yardımcı ilaçlar da kullanılabilir. Fizik tedavi yöntemleri de bu hastalıkları tedavi etmek için kullanılan yöntemlerdir.

Çene Eklemi Hangi Yaşta Görülür?

Çene eklemi hastalığı her yaşta görülebilir. Bununla birlikte, araştırmalar 20 veya 45 yaşları arasında daha yaygın olduğunu ve kadınlarda bu hastalığın daha yüksek görülme sıklığına sahip olduğunu göstermiştir.

Daha fazla bilgi için solargezi.com blog sayfasını ziyaret edebilir veya instagram hesabımız üzerinden paylaşımlarımızı görebilirsiniz.

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Paylaş
Bağlantıyı kopyala