Beyoğlu Zabıtası Şikayetleri Değerlendirmiyor.

İçeriği nasıl buldunuz?

Beyoğlu Zabıtası Şikayetleri Değerlendirmiyor.


Ön İçerik:

Twitter üzerinden denk geldiğimiz bir kullanıcının yaşamış olduğu bazı sıkıntıları buraya aktaracağız.

Twitter G.D isimli kullanıcı, ”İstanbul Beyoğlu” ilçesine bağlı bir mahalle komşularının beslediği tavuk ve kümes hayvanlarının çıkarmış olduğu sesten dolayı uyuyamadığını söyleyip, komşularını uyardığı halde herhangi bir sonuç alamadığından ötürü, ”Cimer”  ‘‘İBB Beyaz masa”  ”İstanbul Beyoğlu Belediyesi Zabıta Müdürlüğü” ilgili birim amirleri ve bu amirliğin bağlı olduğu belediye binalara gidip tavuk ve diğer kümes hayvanlarının çıkardığı sesten dolayı rahatsızlığını şikayet olarak belirtiyor. Ve bu başvuru hem dilekçe, hemde telefonla yoluyla yapılmasına rağmen çözüm bekliyor.

beyoğlu belediyesi şikayet

Büyükşehirler de horoz sesleri rahatsız ediyor

tavuk ve kümes hayvanları rahatsızlık

Beyoğlu Zabıtası Şikayetleri Değerlendirmiyor.

Büyükşehirler de horoz sesleri rahatsız ediyor

Tavuk ve horoz sesinden dolayı rahatsız oluyorum

Horoz ve kümes hayvanlarının çıkardığı sesten rahatsız olan G.D sorununu yasal yollarla çözmeye çalıştığını dile getirip, belediyelerden ve cimerden yapılan dönüşlerin sadece otomatik mail yoluyla tarafına iletildiğini söylüyor.

Kendisinin bize bildirmesi üzerine öncelikle cimer başvurusunu ele alalım:

Bu hayvanların çıkardığı ses ve gürültüyle ilgili  önce cimer yoluna başvuru yapılıyor. Cimer  yapılan şikayeti değerlendirmek üzere bağlı olduğu konuma yani istanbul valisine yönlendiriyor. İstanbul valisi tarım ve köy işleri bakanlığına, tarım ve köy işleri bakanlığı ise veteriner hizmetlerine yönlendiriyor. Bu sebeple veteriner hizmetleri ise zabıtadan bağımsız bir şekilde hareket ederek diğer kurumlar gibi kullanıcıya otomatik bilgilendirmeler yapıyor.

Bu bilgilendirmelerin satır başı ise şöyle:

Şikayet edilen adrese gittik, tespit edemedik. Veya belirtilen adrese gittik şahısları uyardık minvalinde geri dönüş sağlanıyor.

Aynı şikayeti tekrar cimer üzerinden yineliyor. Bu sefer zabıta müdürlüğüne gidiyor onlar da tespit çalışmaları yaptık, uyardık, diye bilgilendirmeler yapıyor. Fakat bu bilgilendirmelerin hiç bir işe yaramıyor ve komşusunun bahçesinde hala tavuk, horoz ve kümes hayvanları beslenmeye devam ediyor.

Beyoğlu Belediyesi Zabıtaları Kabahatlar Kanunu Uygulamıyor

Beyoğlu Zabıtası Şikayetleri Değerlendirmiyor.

Kabahatlar kanununun 36. maddesinde diyor ki;

Madde 36 – (1) Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, **** idarî para cezası verilir.
(2) Bu fiilin bir ticarî işletmenin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde işletme sahibi gerçek veya
tüzel kişiye bin ***** idarî para cezası verilir.
(3) Bu kabahat dolayısıyla idarî para cezasına kolluk veya belediye zabıta görevlileri karar verir.

Tavuk ve kümes hayvanlarının vermiş olduğu rahatsızlığı dile getiren G.D Kabahatlar kanununun zabıta yetkilileri tarafından karşı tarafa yaptırım olarak kullanılmadığını dile getirdi. Bu konuda bağlı olduğu ”Beyoğlu Belediyesi Zabıtası’nın üzerine büyük bir görev düşüyor.

Ayrıca Beyoğlu tarım ve köy işleri bakanlığı’nda çalışan bir memur, bu tür şikayetlerin belediye alanına girdiğini ve kabahatlar kanunda yer alan maddelerle ilgili işlem yapması gerektiği belirtiyor. Bu konuda cimerin ise bize yanlış yönlendirme yapması neticesinde, maalesef şikayetinize olumlu bir katkı sağlayamıyoruz diye dönüşüm sağlıyor.

Sorunumla ilgili twitter üzerinden iletişime geçmeye çalıştım.

Büyükşehirler de horoz sesleri rahatsız ediyor

Twitter üzerinden yetkililere mail atan GD şikayetinin bir an önce çözüme kavuşması için gün sayıyor.
Twitter üzerinden Sayın Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’a tweet atılarak bilgilendirme sağlanıyor.

 

Büyükşehirler de horoz sesleri rahatsız ediyor

Tüm büyükşehirler belli ilçeleri kendi bünyesi adı altında toplamış, toprak bütünlüğü olarak sınırlarını yapısal reform ve iş gücü olarak genişletmiş insan nüfusuna sahiptirler. Böylelikle teknolojinin ve alt yapının genişletilmesiyle birlikte ortaya kent kültürlerini benimseten bir anlam çıkmıştır. Bu kültürün saygı ve sevgiyle yaşatılması için, toplulukların uyması gereken bazı kurallar koyulmuştur.

Bu konumuz da ise Büyükşehirler de benimsenen kültürün dışına çıkılarak, bireyselleşen kuralların başkası üzerinde kurduğu rahatsız edici bir durumdan haber vermek istiyoruz. Maalesef İstanbul gibi  büyükşehir de, metropol bir kentte hala Horoz ve  kümes hayvanlarının beslendiğine şahitlik etmekteyiz. Özellikle nüfus alanı yaygın mahalleler de, apartman ve dairelerin yer aldığı bir şehirde bu hayvanların beslenmesi demek, son derece ses ve gürültü açısından rahatsızlık verici bir durum demektir.  Maalesef bu bencil düşünceyi geldiği yerlerle birlikte getiren kişiler son derece duyarsız bir hal sergilemektedir.

Tavuk ve kümes hayvanlarının çıkardığı sesler rahatsızlık veriyor.

Tavuk ve kümes hayvanlarının vermiş olduğu rahatsızlıktan dolayı besleyen kişileri uyaran komşular çoğunlukla olumsuz bir tavır ve tutumla geri çevriliyor, dinlenmiyor, kayda alınmıyor. Böylelikle bu hayvanların ortaya çıkardığı ses gürültüsünden dolayı da bir çok kişi rahatsız olmaya devam ediyor.

İşte bunlardan biriside G.D isimli mahalle sakini; 2017 den yılından beri mahallesinde tavuk ve kümes hayvanları besleyen kişileri defalarca uyarmasına rağmen herhangi bir sonuç alamamış.  İstanbul gibi metropol bir şehirde tavuk ve kümes hayvanlarının beslenmesi hiç hoş bir görüntü değil.

Çünkü bu hayvanları besleyen kişilerin çoğunluğu emekli ve geldiği köyü de buraya taşıdığını düşünmekte. Burada insanların belli bir saatte kalkma, işe gitme, sorumluluklarını yerine getirme gibi bir görevi var. Özellikle gece çalışanların gündüz uykusuna ihtiyacı olduğu gibi dinlenmeye de ihtiyacı var. 

Mahalle kültüründe yaşayan insanların oluşturduğu her bir topluluğun farklı bir düzeni ve yaşantısı vardır. Bunlardan bir kaçına örnek verecek olursak; birinin uykusu ağır iken diğerinin uykusu hafif olabiliyor.

Diğer gece çalışıyor iken diğeri gündüz uyuyabiliyor.  Bununla birlikte ses desibeline karşı olanlar, hasta olanlar, hayvan seslerinden rahatsız olanları da eklersek ortaya köy hayatından daha fazla gerçekleri koyuyor. 

İnsan nüfusu arttıkça o nüfusu dengeli ve orantılı tutmak için kurallar koyulması ve o kurallara uyulması gerekir. Öncelikle haberin niteliğine değinmeden önce burada kuralların toplumu daha huzurlu bireye çevirmesi için kanunları hatırlatalım.

Büyükşehir gibi yerlerde horoz beslenmemeli ve horoz besleyen kişilere yaptırım uygulanmalıdır. 

Horoz sesinden dolayı yatamıyorum

Burada horoz sesinden yatamayan başka bir kişinin şikayeti daha var.

Horoz sesi kimine göre güzel hoş bir ses olarak geliyor iken, kimine son derece sinirlendirici ve rahatsız edici ses özelliğine sahip olabilir. Daha önceki satırlarımız da belirttiğimiz gibi, metropol bir kente köy hayatını getiremezsin. Buranın belli bir düzeni ve kuralları vardır. Çünkü buradaki topluluk, o kuralların yansıtılmasıdır. Bu sebeple horoz sesinden uyuyamamak, horoz sesinden rahatsız olmak son derece normal bir durum. Çünkü herkes horoz sesini sevmek zorunda değil.

Horoz sesi işe gidecek olan insanları rahatsız edebilir, horoz sesi uykusu hafif olan insanları rahatsız edebilir, horoz sesi gece çalışıp gündüz uyuyan kesimleri rahatsız edebilir. En önemlisi horoz ve tavuk gibi kümes hayvanlarının mahalleler de beslenmesi ve büyütülmesi son derece yanlış ve bencil bir tutumdur. Bu sebeple tüm zabıta yetkilileri ve görevlileri tavuk ve kümes hayvanlarının çıkardığı seslerden dolayı rahatsız olan kişileri koruma altına alıp, karşı taraf gerekli tedbirli uygulamalıdır.

Komşumun beslediği horoz sesi beni rahatsız ediyor

Beyoğlu Zabıtası Şikayetleri Değerlendirmiyor.

İstanbul büyükşehir metropol bir şehrin kalbidir. Böylelikle burada herhangi bir başkasını rahatsız edecek seslerin ortaya çıkması, kişiyi mutsuz ve huzursuz etmektedir. Bunlara komşumun beslediği horoz sesini de dahil edersek güzel bir örnek vermiş oluruz. Genellikle müstakil evleri olan komşular horoz ve tavuk beslerler. Kendilerinin rahatsız olmadığı gibi başkalarının da rahatsız olmayacağı bencil bir düşünceye sahip olurlar. Lakin asıl olan bu düşüncelerden sıyrılıp köy hayatını benimsememe yolunda ilerlemektir. Herkes senin gibi düşünmeyebilir. Senin hoşuna giden bir ses, başkası için rahatsız edici olabilir. Bunu horoz ve tavuk sesini eklersek, yanlış düşünmüş olmayız.

Dileriz ki GD adlı vatandaş bir an önce şikayetinin çözümüne kavuşur.

Daha fazla haber ve içerik için haber bölümünü takip edebilirsiniz.

 

 

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir