BlogMakaleTeknoloji

Amazonun dikkat ettiği kurallar. Hesabınız suspend olmasın

Amazonun dikkat ettiği kurallar. Hesabınız suspend olmasın


Herkes kolay yoldan para kazanmak istiyor. Bunun içinde ticaret hacmi yüksek  e-ticaret sitelerinde satış yapmak istiyorlar ki; hatırlanması gereken çok önemli gerçekler var.

Özellikle şu zamanlarda karşınıza çıkan sosyal medya içeriklerinde ”dropshipping” kelimesini çok görüyorsunuzdur. Buradan kolay yoldan para kazanmak içerikli temalarla birliktede bir iç geçiriyorsunuzdur.

Keşke bende satış yapıp dolar kazansam. Çünkü herkes kolay yoldan pasif gelir elde ederek para kazanıyor.

Şunu bilmenizi isterim ki hiç bir şey reklamlarda gördüğünüz kadar kolay değil.


Amazonun dikkat ettiği kurallar. Hesabınız suspend olmasın

Bakın amazon hesabınızın suspend olmaması için nelere dikkat etmenizi istiyor.

Öncelikle kolay yoldan para kazanmayı aklınızdan silin. Ve size gösterilenleri unutun. Hesabınız askıya alındığında yani suspend olduğunda bir takım eksikliklerin sizler için ne önem arz ediyor bunları belirteceğiz.

Amazon İnternet sitesi akıllı robotlar yani akıllı yazılım sayesinde yönetiliyor. Satış hesabı oluşturduğunuzda tüm işlemler de bu elemelerden geçiyor. Tabi bu da amazonun geliştirmiş olduğu algoritma robotları sayesinde oluyor.

suspend

Amozon satış hesabını açmadan önce suspend olmaması bu kurallara dikkat edin

Öncelikle amazon sizin satış yapmanız için her şeyi ve tüm bilgilerinizi doğru vermenizi istiyor. Tüm bilgilerinizi doğru vermeniz gerekiyor. Ve verdiğiniz bilgilerde en ufak çelişki olmamalı.

Adres, iş yeri adresi, fatura bilgileriniz ve vereceğiniz diğer bilgiler doğrultusunda en ufak bir uyumsuzluk söz konusu olmamalı. Bu uyumsuzluk en ufak bir çelişkiyi beraberinde getirirse hesabınız suspend olur. Bu herkesin bildiği basit kurallar olsa da kimse hesabının suspend olmasını istemez.

Bu işi gerçekten bilen kişiler yapmalı

Amazon sizin bu konuda ne kadar ciddi ve istikrarlı olduğunuzu görmek ve anlamak istiyor.Bunun içinde bir takım ticari faaliyetler içerisinde bulunmanız; satış yapmanız açısından olumlu bir izlenim bırakıyor.

Yani özetle farklı yerlerde farklı sitelerde e-ticaret yapıyorsanız ve bu konuda faal haldeyseniz, ek olarak amazonda.com’da satış yapmak istiyorum derseniz, bu sizin amazon için güvenilir satıcı olduğunuzu ön plana çıkartan olumlu bir gelişme olacaktır.

Amazon için ticari faaliyetleriniz çok önemli

Amazon için ticari faaliyetleriniz çok önemli

Şimdi bu konuda anlaşalım. Amazonda satış yapmak için; sizin gerçekten satıcı olduğunuzu kanıtlamanız gerekiyor. Ve bunun içinde bir takım faaliyetler içerisinde yer almanız gerekiyor. Amazon müşterilerine değer veren bir e-ticaret sitesidir. Haliyle bu işi hiç bilmeyen biri olarak giriş yaptığınız da en ufak yanlışınız, hesabınız suspend yani askıya almasına sebebiyet olabilir.

Yani buradan şu çıkmasın: Hesabımı bilen bir kişi açsa bile yönetimim benim olacak ve artık istediğimi kolaylıkla satışa sunabileceğim.

Maalesef satış yapmak bu kadar kolay değil. Amazon; sizin bu işi daha önce yapıp yapmadığınıza, ticari faaliyetlerinize kadar çok önem veriyor. En ufak eksikliğiniz de ise hesabınızı askıya alabiliyor.

Amazon hesabının suspend olmaması için gerekli kurallar

Amazonun önemsediği ve dikkat ettiği kurallar

Üst başlıklarda bu işi bilen birisinin olması, daha önce ticari faaliyetler içerisinde yer alması çok önemli demiştik. Bu noktada bunların kanıtlanabilir olması da amazon için önemli yer kapsar. Böylelikle işiniz kolaylaşır.

Peki hesabınızın suspend olmaması için amazonun dikkat ettiği o kurallar neler?

1- Şirketiniz olmalı (Şahıs da) olabilir. (Kendi ülkesinde dahil vergi mükellefi olarak devletine karşı sorumluluk alan bir işletme, amazon için her zaman önemli bir konumdadır.

2-Amazon seller başvurusu yapmadan önce şirketinizin en az 45 günlük aktif  faaliyeti olmalı. 

3-Kart bilgileriniz, adresiniz (iş yeri) ekstresi ile aynı olmalı ve tutmalı ve adınıza gelene elektrik, su, telefon faturaları da amazona ibraz edilmeli

4-Şirketinize ait e-ticaret sitesi olmalı

5-Bu e-ticaret sitesine ait hakkımızda kısmında şirketinizi tanıtan temsil içeriği içeren bir yazı bulunmalı. (Neler yapıyorsunuz, faaliyet alanlarınız neler) vs.

6-Web sitenizin iletişim kısmında google ile doğrulanmış api haritalar ve bunun doğrultusunda da daha önce vermiş olduğunuz kart bilgilerinizin adres bilgileri ile tutması. 

7- Yine web sitenizin iletişim bölümünde yer alan telefon numaranızın iş yerinize ait olması.

8- Web sitenizde ne iş yaptığınızla ilgili bir tanıtım yazısı var ise çalıştığınız firmaların referansları ek olarak ayrı bir ofisiniz var ise onuda belirtmeniz olumlu sonuç sağlayacaktır.

9-Üretici misiniz yoksa perakende satış mı yapacaksınız bu kısımı belirtmek de çok önemli. 

10- Şirketinizin faaliyet durum belgesi sunmak. ( Ticaret sicil ) odalarından alınan belgeler. 

11-Passaport ile kayıt olmak sizin önceliğiniz olur.

12- Amazon dışında başka yerlerde e-ticaret yapıyorsanız ve pazar yerlerinde online mağazalarınız var ise bunu amazona bildirmek. 

13- E-ticaret yapmış olduğunuz, ürünleri satın aldığınız yerlerin son 3 aylık faturaları sizin ticari faaliyetlerinizin devamlılığını kanıtlanması açısından önemli bir süreç bunu da ibraz etmeniz size önemli katkı sağlar.

14- Son 3 ay içerisinde hesabınıza yapmış olduğunuz satışlarla ilgili gelen para ve giden paranın bu işlemlerle ilgili yapılmış olması yine amazon için çok önemli.

Bunları amazona belirttiğiniz de amazon çalışanları tüm bunları denetliyor ve inceliyor. Domain kayıt sorgusuna kadar…  O yüzden doğru ve çelişkisiz bir bilgi vermek son derece önemli (Hesabınızın suspend olmaması için)

Amazon hesabınız suspend olmasın.

Yukarıda 14 adet madde saydık ve bunlar amazon sitesinin ticari alanda faaliyet sağladığınızı kanıtlamak için dikkat ettiği kurallardır. Hesabınızın suspend olmaması için bu kurallardan birini önemsemediğiniz de ve verilen bilgilerin birbiri ile çelişmesi durumunda hesabınızı askıya aldırabilir.

Örneğin;  10 günlük bir web siteye sahipsiniz. Bu site sizin şirketinize ait bir e-ticaret sitesi olsun. Her şey resmi ve normal hiç bir sorun yok diye adlandıralım. Fakat siz amazona faaliyet alanı olarak 2 seneden beri bu işi yapıyorum dediğiniz de ortada büyük bir çelişki söz konusu olacaktır. 

10 günlük web sitenizi resmi olmasına rağmen 1 veya 2 seneliktir diye yutturmaya çalışmayın. Çünkü personeller domain sorgulamada sitenizin kaç günlük olduğunu ve ne zaman açıldığını görebiliyor. Bu hesabınızın suspend olmaması için ufak ve önemli bir detay.

Amazonun dikkat ettiği kurallar. Hesabınız suspend olmasın

Özetle; Amazon bu işi profesyonelce yapıp yapmadığınızı önemser. Bunun için amazon sitenizde resmi olmalısınız. Bu sebeple ticari geçmişiniz orada satış yapmanız için en önemli olumlu sonucu verir.

Bir şirketiniz olması. Her şeyi resmi bir şekilde yapıyor oluşunuz, bunun dahilinde müşterilerinize fatura kesiyor oluşunuz, hesabınıza gelen giden ticari amaçlı yapılmış satışlar, paralarla bu hesabınızın suspend olmaması için büyük artı sağlayacaktır. 

Tabi tüm bu söylemler sadece Türkiye’de Amazon sitesinde satış yapmayı isteyen satıcılar için geçerlidir. 

Amazonun dikkat ettiği kurallar. Hesabınız suspend olmasın

Amazon sorumluluk alabilen ve bunun dahilinde müşterisine karşı şirket bazından hesap verebilen satıcılarla çalışmak ister. Çünkü ticari faaliyetleri olan bir firmanın aynı zamanda müşterisine karşı sorumluluk alacağı hukuki süreçleri de olacağından dolayı müşterilerin kendisinden kolaylıkla ürün satın alabileceği gerçeğini ön plana çıkartır.

Haliyle firması dahi olmayan bir kişinin bireysel satış yapması ve müşterilerin karşısında şirket bazında durmaması da amazon için çok eksi bir süreç. Bu denli bir de bu şekilde hiç eksiği olmayan, tüm başvuru süreçlerini tam bir şekilde tamamlayan firmaları rakibiniz olarak varsayarak, bu süreçte amazon da satış yapmanız hayli zor olacaktır.

Şirketinizin amerika’da olmasının hiç bir önemi yok

Amazon şirketinizin abd’de olmasını pek önemsemiyor. Önem verdiği şeyler sizin bu işi gerçekten yapıyor oluşunuz. Resmi kaydınızın var olması, Vergi mükellefi olmanız, fatura kesiyor olmanız ve ticari faaliyet alanları içerisinde yer alıyor olmanız, varlığınızın kanıtlanabilir olması açısından en büyük önem arz ediyor amazon için. Bu sebeple vergiye tabi olduğunuz sürece ve her şey resmi olduğu süre boyunca şirketiniz Türkiye’de de olabilir.

Hesabınızın suspend olmaması için neler yapabilirsiniz

Eğer ki amazonda satış yapmak istiyor ve hesabınızın suspend olmamasını istiyorsanız; Amazona gerçekten bu işi yaptığınızı kanıtlayın. Bunu kanıtlamak için ticari geçmiş kaydedin. Ve geçmişte de ticaret yapmış biri olun. Bunun için n11, hepsiburada gibi pazar yerlerinde daha önce satışlarınız olsun. Tüm bular dahilinde evraklarınızı eksiksiz ve doğru bir şekilde amazona sunarsanız, amazon’da satış yapmanız kolaylaşacaktır.

Paranız boşa gitmesin

Hesap açılışında tüm işlemler sorunsuz gerçeklemiş olsa dahi sonradan oluşabilecek suspend, paranızın boşa gitmesini sağlayabilir. Hesabınız askıya alındığında bu maddeler sizin çok önemli bir konumda yer alıyor. Bu sebeple paranızın boşa gitmesini istemiyorsanız yukarıda belirmiş olduğumuz maddeleri önemsemenizi tavsiye ederiz.

Amazon hesabım suspend oldu ne yapmalıyım

Amazon hesabınızın suspend olmamasıyla ilgili bir çok sebebi vardır. Bu sebeplerden bir taneside belge ve evrak eksikliğiniz olabilir. Ayrıca hesabınızın suspend olmaması için daha önce sizden istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde göndermeniz gerekir. Hesabınızın suspend olmamasını istemiyorsanız; aşağıdaki başlıkta neler yapmanız gerektiğini ve öncesinde amazona faaliyet alanlarınızı kanıtlayabileceğiniz belgeleri nasıl göndereceğinizi anlattık.

Bu bilgileri amazonla nasıl paylaşabilirim

Amazonda saller hesabı satın almadan önce amazona iletişim bölümünü kullanarak ticari faaliyetlerinizi iletebilirsiniz. Fakat amazonda bu belgeleri dosya şeklinde gönderemiyorsunuz. Upload edip link şeklinde verebilirsiniz.

Keza; diğer pazar yerlerinde açtığınız mağazaları amazona göstermek için de mağaza linkini kopyalayıp o şekilde bildirebilirsiniz.

Şunu unutmayın ki; amazonda satıcı hesabı elde etmeden önce bu bilgileri eksiksiz bir şekilde önden amazona sunarsanız; hesabınız suspend olmaması açısından çok önemli bir yere sahip olacaktır.

Daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=X0MXaqU7P1Q

Daha fazla yazı için blog sitemizi takip edebilirsiniz

5 2 votes
Article Rating

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Paylaş
Bağlantıyı kopyala