Alpha lipoic acid nedir? Alpha lipoic acidin faydaları neler?

Alpha lipoic acid nedir? Alpha lipoic acidin faydaları neler?


Bu yazımızda Alpha lipoic acid‘in etkilerini ve önemini paylaşacağız.

Alfa-lipoik asit son yıllarda çok dikkat çekmiştir.

  1. Vücuttaki güçlü bir antioksidan görevi gören organik bir bileşiktir.
  2.  Vücudunuz doğal olarak alfa-lipoik asit üretir, ancak aynı zamanda çeşitli gıdalarda ve besin takviyesi olarak bulunur.
  3. Araştırmalar kilo kaybı, diyabet ve diğer sağlık koşullarında rol oynayabileceğini öne sürüyor.

[responsivevoice_button]


Alpha lipoic acid nedir? Alpha lipoic acidin faydaları neler?Alfa-Lipoik Asit Nedir?

Alfa-lipoik asit, tüm insan hücrelerinde bulunan organik bir bileşiktir.

Mitokondri içinde yapılır – hücrelerin güç kaynağı olarak da bilinir – enzimlerin besin maddelerini enerjiye dönüştürmelerine yardımcı olur (Güvenilir Kaynak).

Dahası, güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

Alfa-lipoik asit hem suda hem de yağda çözünebilir, bu da vücuttaki her hücrede veya dokuda çalışmasını sağlar. Bu arada, diğer birçok antioksidanlar sadece suda veya yağda çözünebilir (Güvenilir Kaynak).

Örneğin, C vitamini sadece suda çözünür, E vitamini ise sadece yağda çözünür.

Alfa-lipoik asidin antioksidan özellikleri, düşük kan şekeri seviyeleri, düşük iltihaplanma , cildin yaşlanmasını yavaşlatan ve sinir fonksiyonlarında iyileşme gibi faydalarla ilişkilendirilmiştir .

İnsanlar sadece küçük miktarlarda alfa-lipoik asit üretirler. Bu yüzden birçok kişi alımlarını optimize etmek için belirli gıdalara veya takviyelere yöneliyor.

Kırmızı et ve organ etleri gibi hayvansal ürünler harika alfa-lipoik asit kaynaklarıdır, ancak brokoli, domates, ıspanak ve Brüksel lahanası gibi bitkisel besinler de içerir.

Bununla birlikte, takviyeler, gıda kaynaklarından 1000 kat daha fazla alfa-lipoik asidi paketleyebilir .


Alfa-lipoik-asit-nedir-hangi hastalara iyi gelir
Alpha lipoic acid nedir? Alpha lipoic acidin faydaları neler?

Kısa bilgi:
Alfa-lipoik asit, bir antioksidan olarak çalışan organik bir bileşiktir. Hücrelerin mitokondrisinde yapılır, ancak ayrıca besinlerde ve takviyelerde bulunur.

Alfa-Lipoik Asit ve Kilo Kaybı İlişkisi

alfa-lipoik asid ve kilo kaybı
Alpha lipoic acid nedir? Alpha lipoic acidin faydaları neler?

Araştırmalar, alfa-lipoik asidin kilo kaybını birkaç şekilde etkileyebileceğini göstermiştir .

Hayvan çalışmaları, beyninizin hipotalamusunda bulunan AMP-aktifleştirilmiş protein kinaz enziminin (AMPK) aktivitesini azaltabileceğini göstermektedir.Güvenilir KaynakGüvenilir Kaynak).

Alpha lipoic acid nedir? Alpha lipoic acidin faydaları neler?

AMPK daha aktif olduğunda, açlık hissini artırabilir.

Diğer yandan, AMPK aktivitesinin baskılanması, vücudunuzun istirahatte ne kadar kalori yaktığını artırabilir. Böylece alfa-lipoik asit alan hayvanlar daha fazla kalori yakar (Güvenilir KaynakGüvenilir Kaynak).

Bununla birlikte, insan çalışmaları alfa-lipoik asidin kilo kaybı üzerinde sadece hafif bir etkisi olduğunu göstermektedir.

12 çalışmanın analizi, alfa-lipoik asit takviyesi alan kişilerin ortalama 14 hafta boyunca plasebo alanlara göre ortalama 1.52 pound (0.69 kg) daha kaybettiğini keşfetti (Güvenilir Kaynak).

Aynı analizde, alfa-lipoik asit bel çevresini önemli ölçüde etkilememiştir.

12 çalışmanın bir başka analizi, alfa-lipoik asit alan kişilerin ortalama 23 hafta boyunca plaseboya oranla ortalama 2,8 pound (1,27 kg) kaybettiğini tespit etti.Güvenilir Kaynak).

Kısacası, alfa-lipoik asidin insanlarda kilo kaybı üzerinde hafif bir etkisi olduğu görülmektedir.


Kısa bilgi:

Alfa-lipoik asit, kilo kaybını artırabilecek özelliklere sahip olmasına rağmen, insanlarda genel etkisi ihmal edilebilir görünmektedir.

Alfa-Lipoik Asit ve Diyabet Önemi

Alfa-Lipoik Asit ve Diyabet

Diyabet dünya çapında 400 milyondan fazla yetişkini etkilemektedir (10 Güvenilir Kaynak).

Kontrolsüz diyabetin önemli bir özelliği yüksek kan şekeri seviyeleridir. Eğer tedavi edilmezse, bu görme kaybı, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Alfa-lipoik asit, hem hayvanlarda hem de insanlarda kan şekeri seviyelerini düşürdüğü kanıtlandığı için diyabet için potansiyel bir yardım aracı olarak popüler hale gelmiştir .

Hayvan çalışmalarında kan şekeri seviyesini% 64’e kadar düşürmüştür (11 Güvenilir Kaynak12 Güvenilir Kaynak).

Metabolik sendromlu erişkinlerde yapılan diğer çalışmalar, insülin direncini azalttığını ve açlık kan glukozunu ve HbA1c seviyelerini azalttığını göstermiştir.

Bilim adamları, alfa-lipoik asidin, kas hücrelerinde biriken yağları kaldırabilen, aksi takdirde insülini daha az etkili hale getiren işlemleri kaldırarak kan şekerini düşürmeye yardımcı olduğuna inanmaktadır (13 Güvenilir Kaynak).

Alpha lipoic acid nedir? Alpha lipoic acidin faydaları neler?

Ayrıca, alfa-lipoik asit, diyabet komplikasyonları riskini azaltabilir.

Sinir hasarı semptomlarını hafiflettiği ve kötü kontrol edilen diyabetle oluşabilecek diyabetik retinopati riskini (göz hasarı) azalttığı kanıtlanmıştır (14 Güvenilir Kaynak15 Güvenilir Kaynak16).

Bu etkinin alfa-lipoik asidin güçlü antioksidan özelliklerinden kaynaklandığına inanılmaktadır (17 Güvenilir Kaynak).

Alfa-lipoik asidin kan şekeri kontrolüne yardımcı olduğu kanıtlanmış olmasına rağmen, diyabet için tam bir tedavi sayılmaz. Şeker hastasıysanız ve alfa-lipoik asidi denemek istiyorsanız, ilaçlarınızla etkileşime girebileceğinden önce doktorunuzla konuşmak en iyisidir.


Kısa bilgi:

Alfa-lipoik asidin insülin direncini azalttığı, kan şekeri kontrolünü iyileştirdiği, sinir hasarı semptomlarını azalttığı ve diyabetik retinopati riskini azalttığı gösterilmiştir.

Alfa lipoik asitin diğer bilinmeyen faydaları

Alfa-lipoik asit, çeşitli başka sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir.

Alpha lipoic acid nedir? Alpha lipoic acidin faydaları neler?

Cilt Yaşlanmasını Azaltabilir

Araştırmalar, alfa-lipoik asidin, cildin yaşlanma belirtilerine karşı savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bir insan çalışmasında, bilim adamları cilde alfa-lipoik asit içeren bir krem ​​uygulamanın ciltteki ince çizgileri, kırışıklıkları ve cilt pürüzlülüğünü azalttığını buldular (18 Güvenilir Kaynak).

Alfa-lipoik asit cilde uygulandığında, kendisini cildin iç katmanlarına ekler ve güneşin zararlı UV radyasyonuna karşı antioksidan koruma sağlar ( 19 ,20 Güvenilir Kaynak).

Ayrıca, alfa-lipoik asit, C vitamini ve glutatyon gibi diğer antioksidanların seviyesini yükseltir ve cilt hasarlarına karşı korunmaya yardımcı olur ve yaşlanma belirtilerini azaltabilir ( 21 ,22 Güvenilir Kaynak).

Alfa lipoik asitin hafıza kaybını önler

Alpha lipoic acid nedir? Alpha lipoic acidin faydaları neler?

Hafıza kaybı , yaşlı yetişkinler arasında yaygın bir sorundur.

Oksidatif strese verilen zararın hafıza kaybında kritik bir rol oynadığına inanılmaktadır (23 Güvenilir Kaynak).

Alfa-lipoik asit güçlü bir antioksidan olduğundan, çalışmalar, Alzheimer hastalığı gibi hafıza kaybı ile karakterize bozuklukların ilerlemesini yavaşlatma yeteneğini incelemiştir.

Hem insan hem de laboratuar çalışmaları, alfa-lipoik asidin, serbest radikalleri nötralize ederek ve iltihaplanmayı baskılayarak Alzheimer hastalığının ilerleyişini yavaşladığını göstermiştir (24 Güvenilir Kaynak25 Güvenilir Kaynak26 Güvenilir Kaynak).

Bununla birlikte, alfa-lipoik asit ve hafıza kaybına bağlı bozukluklar üzerine çok az sayıda çalışma vardır. Alfa-lipoik asitin tedavi için önerilebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sağlıklı Sinir Fonksiyonunu Destekler

Araştırmalar, alfa-lipoik asidin sağlıklı sinir fonksiyonunu desteklediğini göstermiştir.

Aslında, karpal tünel sendromunun ilerlemesini erken evrelerinde yavaşlattığı bulundu; bu da, sıkışan bir sinirin neden olduğu uyuşukluk veya karıncalanmadır (27 Güvenilir Kaynak).

Ayrıca, karpal tünel sendromu için ameliyattan önce ve sonra alfa-lipoik asidin alınmasının iyileşme sonuçlarını iyileştirdiği gösterilmiştir (28 Güvenilir Kaynak).

Araştırmalar ayrıca alfa-lipoik asidin, zayıf kontrol edilen diyabetin neden olduğu sinir ağrısı olan diyabetik nöropati semptomlarını hafifletebileceğini de keşfetmiştir (14 Güvenilir Kaynak15 Güvenilir Kaynak)

iltihabı azaltır

Kronik inflamasyon, kanser ve diyabet dahil olmak üzere zararlı hastalıklarla bağlantılıdır.

Alfa-lipoik asidin birkaç inflamasyon belirtecini düşürdüğü gösterilmiştir.

11 çalışmanın analizinde, alfa-lipoik asit, yüksek CRP seviyelerine sahip yetişkinlerde inflamatuar belirteç C-reaktif protein (CRP) seviyelerini anlamlı derecede düşürmüştür ( 29 ).

Test tüpü çalışmalarında, alfa-lipoik asit, NF-kB, ICAM-1, VCAM-1, MMP-2, MMP-9 ve IL-6’yı içeren düşük enflamasyon belirteçlerine sahiptir (30 Güvenilir Kaynak31 Güvenilir Kaynak32 Güvenilir Kaynak33 Güvenilir Kaynak)

Alfa Lipoik Asit Kalp Hastalığı Risk Faktörlerini Düşürebilir

Alpha lipoic acid nedir? Alpha lipoic acidin faydaları neler?

Amerika’da 4 ölümden 1’inden kalp hastalığı sorumludur (34 Güvenilir Kaynak).

Laboratuar, hayvan ve insan çalışmalarının bir kombinasyonundan yapılan araştırmalar, alfa-lipoik asidin antioksidan özelliklerinin birkaç kalp hastalığı risk faktörünü azaltabileceğini göstermiştir.

İlk olarak, antioksidan özellikler, alfa-lipoik asidin serbest radikalleri nötralize etmesine ve kalp hastalığı riskini artırabilecek hasara bağlı oksidatif stresi azaltmasına izin verir (35 Güvenilir Kaynak).

İkincisi, endotel disfonksiyonunu arttırdığı gösterilmiştir – bu, kan damarlarının doğru şekilde dilate olamadığı, aynı zamanda kalp krizi ve felç riskini de arttırır ( 36 , 37 ).

Dahası, çalışmaların gözden geçirilmesi , metabolik hastalıkları olan erişkinlerde alfa-lipoik asit takviyesi almanın trigliserit ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerini düşürdüğünü göstermiştir (13 


Kısa bilgi:

Alfa-lipoik asit, iltihaplanma ve cilt yaşlanmasını azaltabilecek, sağlıklı sinir fonksiyonunu destekleyebilecek, kalp hastalığı risk faktörlerini azaltan ve hafıza kaybı bozukluklarının ilerlemesini yavaşlatabilen güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

Alpha lipoik asitin yan etkileri neler

Alpha lipoik asitin yan etkileri neler
Alpha lipoic acid nedir? Alpha lipoic acidin faydaları neler?

Alfa-lipoik asit, çok az veya hiç yan etki olmadan genellikle güvenli olarak kabul edilir.

Bazı durumlarda, insanlar mide bulantısı , döküntü veya kaşıntı gibi hafif semptomlar yaşayabilir .

Bununla birlikte, araştırmalar yetişkinlerin zararlı yan etkileri olmadan 2.400 mg alabildiğini göstermektedir ( 38 ).

Ekstra fayda sağladıklarına dair kanıt olmadığından daha yüksek dozlar önerilmez.

Hayvan araştırması, son derece yüksek dozlarda alfa-lipoik asidin oksidasyonu teşvik edebileceğini, karaciğer enzimlerini değiştirebileceğini ve karaciğer ve meme dokusuna zorlanabileceğini tespit etmiştir ( 38 ,39 Güvenilir Kaynak).

Bugüne kadar, çocuklarda ve hamile kadınlarda alfa-lipoik asidin güvenliğine bakacak çok az çalışma vardır. Bu kategorilere giren kişiler, doktorları tarafından tavsiye edilmedikçe bunu almamalıdır.

Şeker hastasıysanız, kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olan diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğinden, alfa-lipoik asit almadan önce doktorunuza danışın.


Kısa bilgi:

Alfa-lipoik asit, çok az veya hiç yan etkisi olmadan genellikle güvenlidir. Bazı durumlarda, insanlar mide bulantısı, döküntü veya kaşıntı gibi hafif semptomlar yaşayabilir.

Alpha lipoik asit nelerde bulunur? Hangi besinlerde alpha lipoik asit bulunur?

Alpha lipoik asit nelerde bulunur hangi besinde var

 

Alpha lipoic acid nedir? Alpha lipoic acidin faydaları neler?

Alfa-lipoik asit, birçok gıdada doğal olarak bulunur.

İyi alfa-lipoik asit kaynakları şunları içerir ( 3 ):

Alfa-lipoik asit, ek olarak da mevcuttur ve birçok sağlık mağazasında bulunabilir. Takviyeler gıdalardan 1000 kat daha fazla alfa-lipoik asit içerebilir ( 3 ).

Bazı yiyecekler asidin biyoyararlanımını azaltabileceğinden, alfa-lipoik takviyeler en iyi aç karnına alınır ( 40 ).

Belirlenmiş bir dozaj olmamasına rağmen, çoğu kanıt 300-600 mg’nin yeterli ve güvenli olduğunu göstermektedir. Alternatif olarak, şişenin arkasındaki talimatları takip edebilirsiniz.

Diyabetik komplikasyonları veya bilişsel bozuklukları olan kişiler için daha fazla alfa-lipoik asit gerekebilir. Bu gibi durumlarda, doktorunuza ne kadar etkili olduğunu sormak en iyisidir.


Kısa bilgi:

Alfa-lipoik asit, doğal olarak kırmızı etlerde, organ etlerinde ve çeşitli bitkilerde bulunur. Aynı zamanda sağlık mağazalarında satılan bir diyet takviyesi olarak da mevcuttur.

Alfa-lipoik asit, antioksidan özelliklere sahip organik bir bileşiktir. Vücudunuz tarafından küçük miktarlarda yapılır ancak aynı zamanda gıdalarda ve ek olarak bulunur.

Diyabet, cilt yaşlanması, hafıza, kalp sağlığı ve kilo kaybına faydalı olabilir.

300-600 mg dozları ciddi yan etkileri olmadan etkili ve güvenli görünüyor.

Daha fazla bilgi için blog yazılarımızı takip etmeyi unutmayın.

SolarGezi

Solargezi Yöneticisi

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Aklınıza takılanları instagram / hikayaler bölümünde cevapladık.
Kapat
Privacy Policy